STATE TOURNAMENT
@ Bismarck Community Bowl
Friday, May 24th
Saturday, May 25th
FRIDAY, MAY 24TH RESULTS
CLASS B
BOYS
Team Scores: 1. New Town 26, 2. Beulah 19, 3. Edgeley-Kulm 18, 4. Bowman County 17.5, 5. Oak Grove 13, 6. Hillsboro-Central Valley 12, 7. New Rockford-Sheyenne 10, 8. Kindred 9, 9. Benson County 8, Carrington, Grant County-Flasher & Northern Lights 6, 13. Sargent County, Lisbon, Hazen & Dickinson Trinity 5, 17. Hankinson & Stanley 4, 19. Central Cass 3.5, 20. Thompson, Enderlin/Maple Valley & Hettinger-Scranton 3, 23. Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 2, 24. Powers Lake & Shiloh Christian 1.
1600 Meter Run: 1. Isaac Huber, E-K 4:17.58**; 2. Jaiven Hale, NT 4:24.70; 3. Robert White, NT 4:28.21; 4. Payton Smith, Carrington 4:29.13; 5. Noah Rolfe, Stanley 4:29.36; 6. Jacob Hendrickson, Thompson 4:36.12; 7. Addison Red Fox, NT 4:37.38; 8. Patrick Wrigley, Shiloh 4:37.97
4x800 Meter Relay: 1. New Town 8:08.42; 2. Edgeley-Kulm 8:19.66; 3. Kindred 8:23.91; 4. Oak Grove 8:24.71; 5. Bowman County 8:26.72; 6. Enderlin/Maple Valley 8:32.44; 7. Des Lacs-Burlington 8:34.97; 8. Carrington 8:38.02
Long Jump: 1. Bo Belquist, NR-S 21-8.75; 2. Johnnie Brown, Beulah 21-8.5; 3. Connor Ottmar, GC-F 21-6.5; 4. Kaden Kuntz, Trinity 21-0.25; 5. Adam Powell, Bowman 20-8.75; 6. Michael Hall, Kindred 20-8.75; 7. Ezra Longthorne, H-CV 20-7.5; 8. Ty Lachowitzer, H-S 20-7.5
Pole Vault: 1. Kaleb McGraw, Beulah 12-6; 2. John Fischer, Benson County 12-0; 3. Corban Massey, Bowman 12-0; 4. Peyton McNea, Lisbon 12-0; 5. Alex Madrigal, Bowman & Kaden Quam, CC 11-6; 7. Gabriel Pfliger, Hazen 11-6; 8. Eli Barbot, Beulah 11-6
Discus: 1. Kaden Pastian, H-CV 180-4; 2. Austin Widmer, Oak Grove 175-6; 3. Dawson Schroeder, Northern Lights 158-9; 4. Adam Neustel, Sargent County 143-11; 5. Hayden Boll, Hankinson 142-11; 6. Garrett Ward, Hazen 140-9; 7. Brady Dillon, H-S 135-7; 8. Aiden Nordloef, Powers Lake 133-4
SATURDAY, MAY 25TH RESULTS
FINAL Team Scores: 1. Kindred 71.5, 2. New Town 56, 3. Dickinson Trinity 54, 4. Hillsboro-Central Valley 53, 5. Central Cass 42.5, 6. Edgeley-Kulm 38, 7. Bowman County 33.5, 8. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood & Beulah 32, 10. Oak Grove 28, 11. Rugby 26, 12. Northern Lights & New Rockford-Sheyenne 20, 14. Oakes & Stanley 16, 16. Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 14, 17. Grafton 13, 18. Carrington 12, 19. Trinity Christian 11, 20. Sargent County; Rolette-Wolford; Standing Rock; Lisbon; Burke Central & Surrey 10, 26. Hankinson & Grant County-Flasher 9, 28. Nelson County 8.5, 29. Beach & Benson County 8, 31. Thompson 7, 32. Northern Cass, Hazen & Drayton/Valley-Edinburg 6, 35. Richardton-Taylor 5, 36. Enderlin/Maple Valley & Shiloh Christian 4, 38. Bishop Ryan & Hettinger-Scranton 3, 40. Powers Lake, Killdeer & Medina/Pingree-Buchanan 2
100 Meter Dash: 1. Kaden Kuntz, Trinity 11.05; 2. Junior Totay, CC 11.23; 3. Ethan Decker, WTC 11.30; 4. Bryar Erickson, MWL 11.34; 5. Johnnie Brown, Beulah 11.38; 6. Isaac Olson, Oak Grove 11.43; 7. Isaac Luithle, H-CV 11.55; 8. Steffen Dauwlder, Stanley 11.65
200 Meter Dash: 1. Devonte Figueroa, Kindred 22.85; 2. Bryar Erickson, MWL 23.05; 3. Gunnar Braaten, Kindred 23.09; 4. Ethan Decker, WTC 23.10; 5. Isaac Luithle, H-CV 23.15; 6. Trey Lunneborg, MWL 23.20; 7. Dallas Brandt, Kindred 23.21; 8. Steffen Dauwlder, Stanley 23.31
400 Meter Dash: 1. Colby Antell, SR 49.96; 2. Jared Wojahn, Beach 50.62; 3. Steffen Dauwlder, Stanley 50.89; 4. Tommy Kern, Grafton 50.94; 5. Braeden Knutson, CC 51.42; 6. Logan Sell, Oakes 51.57; 7. Tristin Johnson, NC 52.16; 8. Trey Rosenau, Carrington 52.41
800 Meter Run: 1. Isaac Huber, E-K 1:56.13; 2. Jaiven Hale, NT 1:58.51; 3. Coy Spooner, DLB/L&C 1:58.91; 4. Jake Leininger, Nelson County 1:59.19; 5. Chase Fossum, H-CV 1:59.23; 6. Robert White, NT 1:59.23; 7. Pierce Cooper, Thompson 2:00.53; 8. Tristin Johnson, NC 2:00.83
3200 Meter Run: 1. Isaac Huber, E-K 9:27.89; 2. Jaiven Hale, NT 9:38.47; 3. Robert White, NT 9:47.27; 4. Payton Smith, Carrington 9:48.98; 5. Noah Rolfe, Stanley 9:55.10; 6. Caleb Hansen, Trinity 9:56.45; 7. Jacob Hendrickson, Thompson 10:03.80; 8. Patrick Wrigley, Shiloh 10:05.60
110 Meter Hurdles: 1. Aric Knopik, Trinity 14.79; 2. Kadin Olson, Kindred 15.41; 3. Evan Braaten, MWL 15.44; 4. Wyatt Runck, Lisbon 16.09; 5. Clay Kummer, Surrey 16.18; 6. Hunter Allmaras, NC 16.26; 7. Bryson Tripp, M/PB 16.78; 8. Jacob Svihovec, Bowman 16.97
300 Meter Hurdles: 1. Braeden Knutson, CC 39.70; 2. Aric Knoik, Trinity 40.39; 3. Clay Kummer, Surrey 40.79; 4. Darien Hauf, DLB/L&C 41.31; 5. Evan Braaten, MWL 41.43; 6. Owen Voigt, R-T 42.03; 7. Keith Vetsch, Rugby 42.47; 8. Kadin Olson, Kindred 42.50
4x100 Meter Relay: 1. Central Cass 43.72; 2. Kindred 43.75; 3. Beulah 44.21; 4. Rugby 44.62; 5. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 44.97; 6. Bowman County 45.15; 7. Shiloh Christian 45.24; 8. Dickinson Trinity 45.38
4x200 Meter Relay: 1. Kindred 1:29.48; 2. Hillsboro-Central Valley 1:30.66; 3. Dickinson Trinity 1:32.28; 4. Rugby 1:32.50; 5. Central Cass 1:32.74; 6. Bishop Ryan 1:33.20; 7. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 1:33.59; 8. Beulah 1:34.93
4x400 Meter Relay: 1. Oakes 3:28.56; 2. Hillsboro-Central Valley 3:28.62; 3. Kindred 3:29.81; 4. New Town 3:30.73; 5. Oak Grove 3:31.97; 6. Central Cass 3:32.54; 7. Bowman County 3:33.33; 8. Des Lacs-Burlington/L&C 3:35.31
Triple Jump: 1. Bo Belquist, NR-S 45-6.5; 2. Michael Hall, Kindred 44-4.75; 3. Jacob Svihovec, Bowman 43-10.5; 4. Corey Mattern, Rugby 43-4; 5. Oscar Benson, H-CV 42-11.5; 6. Connor Ottmar, GC-F 42-9.5; 7. Owen Voigt, R-T 42-7.5; 8. Garrett Ward, Hazen 42-4
High Jump: 1. Cole Slaubaugh, R-W 6-4; 2. Jaden Hamilton, Rugby 6-4; 3. Aric Knopik, Trinity 6-2; 4. Ezra Longthorne, H-CV 6-0; 5. Gavin Keller, Kindred & Jake Leininger, Nelson County 6-0; 7. Nate Battest, Beulah 6-0; 8. Devan Michels, Rugby 6-0
Shot Put: 1. Dawson Schroeder, Northern Lights 57-3.5; 2. Austin Widmer, Oak Grove 54-3; 3. Kaden Pastian, H-CV 52-2.5; 4. Isaac Fridrich, Trinity 52-1; 5. Moritz Melzer, Bowman 50-4; 6. Troy Dietz, Sargent County 49-3; 7. Adam Neustel, Sargent County 49-1.5; 8. Aiden Nordloef, Powers Lake 49-0
Javelin: 1. Tevin Dix, Burke Central 168-10; 2. Dalton Albrecht, Grafton 165-5; 3. Connor Slama, DVE 164-7; 4. Hayden Boll, Hankinson 161-4; 5. Max Defender, Northern Lights 157-5; 6. Andrew Dethlefsen, Oakes 154-3; 7. Dylan Tabor, Killdeer 154-0; 8. Zane Gruba, EMV 152-6
Senior Athlete of the Year: Isaac Huber, Edgeley-Kulm
Coach of the Year: Jon Jahner, Bowman County
FRIDAY, MAY 24TH RESULTS
CLASS B
GIRLS
Team Scores: 1. Thompson 20, 2. Rugby 18, 3. Langdon & Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 12, 5. Harvey-Wells County, Nelson County & Hillsboro-CV 10, 8. Carrington 9, 9. Parshall & Center-Stanton 8, 11. Bowman County & Richardton-Taylor 6, 13. North Star 5, 14. Rolette-Wolford & Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 4, 16. Garrison-Max, Benson County, Kidder County & May-Port-CG 3, 20. Northern Cass & Killdeer 1.
1600 Meter Run: 1. Lana Krack, Thompson 5:04.38; 2. Elise Ramberg, Langdon 5:19.21; 3. Dreah Frolek, MWL 5:20.81; 4. Reagan Baesler, H-CV 5:21.68; 5. Amanda Jarrett, Carrington 5:21.91; 6. Quinn Neppl, Benson County 5:23.66; 7. Anna Strand, MPCG 5:28.48; 8. Jaci Fischer, Bowman 5:28.99
4x800 Meter Relay: 1. Thompson 10:04.33; 2. Parshall 10:09.98; 3. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 10:10.41; 4. Carrington 10:16.01; 5. Langdon 10:16.67; 6. Bowman County 10:18.99; 7. Rugby 10:24.35; 8. May-Port-CG 10:27.84
Long Jump: 1. Brooke Blessum, Rugby 17-3.5; 2. Makenna Vollmer, HWC 17-3.5; 3. Skylar Crow, R-T 17-2.75; 4. Danielle Hughes, N. Star 16-10; 5. Emma Arstein, R-W 16-9; 6. Kennedy Harter, Kidder County 16-8; 7. Ellie Stafford, Bowman 16-6.25; 8. Faith Aasen, NC 16-2.5
Discus: 1. Paige Haakenson, Nelson County 122-8; 2. Kori Nagel, C-S 120-6; 3. Jacoby Glasser, Rugby 113-8; 4. Abby Magnuson, H-CV 113-8; 5. Chloe Gunderson, DLB/L&C 110-4; 6. Haley Huesers, G-M 109-10; 7. Makayla Jones, HWC 109-2; 8. Steena Larsen, Killdeer 109-1
SATURDAY, MAY 25TH RESULTS
FINAL Team Scores: 1. Rugby 84.5, 2. Thompson 67.5, 3. Langdon 40, 4. Central Cass 38, 5. Oakes 36.5, 6. Hillsboro-Central Valley 33, 7. Beulah 32, 8. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 30, 9. Parshall 29, 10. Garrison-Max 25, 11. Killdeer 23.5, 12. Dickinson Trinity 20.5, 13. Nelson County & Carrington 20, 15. Kidder County 17.5, 16. Harvey-Wells County 16, 17. Kindred, Bowman County & Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 13, 20. Edgeley-Kulm & Stanley 11, 22. Richardton-Taylor & South Border 10, 24. Benson County & Southern McLean 9, 26. Shiloh Christian 8.5, 27. Grant County-Flasher & Center-Stanton 8, 29. Griggs County Central; North Star; Rolette-Wolford & May-Port-CG 7, 33. Richland 6.5, 34. Hankinson 6, 35. New Rockford-Sheyenne, Bottineau & Northern Lights 5, 38. Mohall-Lansford-Sherwood & Lisbon 4, 40. Kenmare-Bowbells, Pembina County North & Northern Cass 3, 43. Enderlin/Maple Valley; Mott-Regent/New England; Central McLean & Medina/Pingree-Buchanan 2, 47. Glen Ullin-Hebron; Hazen; Park River-FL & Hatton-Northwood 1.
100 Meter Dash: 1. Lanie Awender, Oakes 12.55; 2. Kristina Brossart, Rugby 12.92; 3. Aliya Schock, Shiloh 13.26; 4. Elise Wisnewski, CC 13.26; 5. Kaitlyn Klein, G-M 13.29; 6. Shawnee Hansen, Killdeer 13.30; 7. Danielle Hagler, N. Star 13.33; 8. Skylar Crow, R-T 13.44
200 Meter Dash: 1. Lanie Awender, Oakes 25.85; 2. Elise Wisnewski, CC 26.35; 3. Shawnee Hansen, Killdeer 26.62; 4. Lexis Olson, Langdon 26.72; 5. Jalyn Hall, Parshall 26.78; 6. Kristina Brossart, Rugby 26.85; 7. Gracie Bohl, M/PB 26.86; 8. Kaitlyn Klein, G-M 26.88
400 Meter Dash: 1. Jalyn Hall, Parshall 58.92; 2. Anni Stier, Rugby 59.75; 3. Cedar Hall, Parshall 59.75; 4. Decontee Smith, CC 59.78; 5. Kyley Lauf, DLB/L&C 59.92; 6. Kelsie Belquist, NR-S 60.34; 7. Emma Baasch, EMV 60.45; 8. Vanessa Cooper, PR-FL 60.96
800 Meter Run: 1. Lana Krack, Thompson 2:18.21; 2. Reagan Baesler, H-CV 2:21.63; 3. Jensyn Zink, H-CV 2:22.95; 4. Harys Beauchamp, Beulah 2:24.09; 5. Norah Entzi, E-K 2:24.85; 6. Drew Frolek, MWL 2:24.87; 7. Jaci Fischer, Bowman 2:24.87; 8. Brynn Hyttinen, SM 2:25.02
3200 Meter Run: 1. Lana Krack, Thompson 11:08.00; 2. Elise Ramberg, Langdon 11:24.76; 3. Quinn Neppl, Benson County 11:34.08; 4. Amanda Jarrett, Carrington 11:39.37; 5. Dreah Frolek, MWL 11:39.87; 6. Peyton Gette, Kindred 11:42.85; 7. Hannah Westin, Shiloh 11:43.72; 8. Jenna Soine, H-N 11:44.18
100 Meter Hurdles: 1. Izzy Shirek, Thompson 15.38; 2. Tia Horning, Beulah 16.21; 3. Zoey Heid, GC-F 16.47; 4. Sara Bonn, DLB/L&C 16.59; 5. Makayla Heinrich, Kindred 16.60; 6. Maria Blessum, Rugby 16.71; 7. Morgan Hertz, MR/NE 16.72; 8. Laura Paulsrud, H-CV 17.02
300 Meter Hurdles: 1. Izzy Shirek, Thompson 45.21; 2. Lexis Olson, Langdon 45.62; 3. Anni Stier, Rugby 46.42; 4. Tia Horning, Beulah 47.36; 5. Makayla Heinrich, Kindred 47.57; 6. Karli Klein, G-M 47.69; 7. Kelise Belquist, NR-S 47.78; 8. Allison Jarrett, Carrington 47.81
4x100 Meter Relay: 1. Central Cass 50.57; 2. Garrison-Max 50.66; 3. Dickinson Trinity 50.80; 4. Bottineau 51.05; 5. Beulah 51.29; 6. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 51.38; 7. Northern Cass 51.70; 8. Oakes 51.71
4x200 Meter Relay: 1. Central Cass 1:47.07; 2. Dickinson Trinity 1:47.25; 3. Garrison-Max 1:47.65; 4. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 1:48.91; 5. Oakes 1:49.10; 6. Killdeer 1:49.52; 7. Kindred 1:49.95; 8. Bowman County 1:50.06
4x400 Meter Relay: 1. Rugby 4:06.09; 2. Hillsboro-Central Valley 4:11.22; 3. Thompson 4:12.50; 4. Carrington 4:13.39; 5. Bowman County 4:14.02; 6. Kenmare-Bowbells 4:14.07; 7. Central McLean 4:14.12; 8. Parshall 4:14.35
Triple Jump: 1. Kennedy Harter, KC 37-6; 2. Brooke Blessum, Rugby 36-4.5; 3. Makenna Vollmer, HWC 35-7; 4. Kennedy Flaa, Richland 35-2.25; 5. Nora Peterson, MPCG 34-11.5; 6. Jessica Kuchera, MWL 34-8.75; 7. Isabelle Boyer, GC-F 34-3.5; 8. Emma Arstein, R-W 34-1.75
High Jump: 1. Harys Beauchamp, Beulah 5-1; 2. Malori Pletcher, Langdon & Maren Berntson, E-K 5-1; 4. Brooke Blessum, Rugby & Kennedy Harter, KC 4-11; 6. Elaine Martinez, PCN 4-11; 7. Kennedy Flaa, Richland & Izzy Shirek, Thompson 4-11
Shot Put: 1. Paige Haakenson, Nelson County 39-4; 2. Sadie Hansen, Oakes 38-10; 3. Jasmin Mauch, Hankinson 38-1.5; 4. Erin Haugen, GCC 37-9.5; 5. Skylar McLain, MLS 36-7.5; 6. Rebecca Bohrer, Stanley 36-0; 7. Liberty Hook, GCC 35-11; 8. Angel Bobbe, Hazen 35-3
Javelin: 1. Faith Dockter, SB 138-9; 2. Hayley Schmidt, Stanley 131-11; 3. Bre Tessier, Trinity 127-0; 4. Emma Mitchell, Northern Lights 126-8; 5. Kendra Odegard, Lisbon 126-7; 6. Ieesha Jordan, R-T 121-6; 7. Maria Leonard, R-W 115-0; 8. Kinsey Zuroff, GU-H 111-8
Pole Vault: 1. Maria Blessum, Rugby 11-0; 2. Brook Tibke, SM 9-0; 3. Brooke Blessum, Rugby 9-0; 4. Chelsey Morlock, Killdeer 9-0; 5. Claire Wagner, Oakes & Danielle Dobitz, Killdeer 8-6; 7. Gracie Doe, Killdeer 8-6; 8. Brinklyn Schumacher, Trinity & Alyssa Larson, Shiloh 8-6
Senior Athlete of the Year: Izzy Shirek, Thompson
Coach of the Year: Jeremy Anderson, Thompson