STATE TOURNAMENT
@ Bismarck Community Bowl
Friday, May 25th
Saturday, May 26th
FRIDAY, MAY 25TH RESULTS
CLASS B
BOYS
Team Scores: 1. New Town 26; 2. Kindred 16; 3. Benson County 15; 4. Bowman County & Northern Lights 13; 6. Oak Grove 12; 7. Edgeley-Kulm 11; 8. Watford City 10.5; 9. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 10; 10. Hillsboro-Central Valley 8.5; 11. Langdon/Edmore/Munich, Mohall-Lansford-Sherwood, Hankinson & Enderlin-Maple Valley 8; 15. Thompson 7; 16. Stanley, Drayton/Valley-Edinburg, Dickinson Trinity & Sargent County 6; 20. Powers Lake, Northern Cass, Beulah & Mott-Regent 5; 24. Larimore & Burke Central 4; 26. Glenburn 3; 27. New Rockford-Sheyenne 2; 28. Midway-Minto, Rugby & Beach 1.
1600 Meter Run: 1. Isaac Huber, E-K 4:22.56; 2. Robert White, NT 4:30.48; 3. Noah Rolfe, Stanley 4:30.61; 4. Jaiven Hale, NT 4:30.73; 5. Jacob Hendrickson, Thompson 4:33.18; 6. Jalen Chase, NT 4:36.50; 7. Arthur Punton, EMV 4:36.88; 8. Josiah Orluck, Beach 4:38.10
4x800 Meter Relay: 1. New Town 8:20.19; 2. Bowman County 8:29.33; 3. Enderlin-Maple Valley 8:31.51; 4. Powers Lake 8:35.98; 5. Oak Grove 8:37.53; 6. Thompson 8:39.42; 7. Hillsboro-Central Valley 8:39.72; 8. Beulah 8:40.14
Triple Jump: 1. Luke Foertsch, MWL 45-7.5; 2. Chase Peebles, Langdon/E/M 44-5; 3. Michael Hall, Kindred 44-0.25; 4. Jacob Svihovec, Bowman 43-1; 5. Oscar Benson, HCV 42-10.5; 6. Joseph Akiri, OG 42-4.75; 7. Bo Belquist, NR-S 42-2; 8. Jorgen Paulson, E-K 41-9
High Jump: 1. Austin Doornbos, Benson Cty 6-5; 2. Beau Driscoll, MLS 6-5; 3. Aric Knopik, Trinity 6-2; 4. Garret Tandeski, Benson Cty 6-2; 5. Nathan Battest, Beulah 6-2; 6. Reese Johnson, Watford & Hunter Hennings, HCV 6-0; 8. Jaden Hamilton, Rugby 6-0
Shot Put: 1. Dawson Schroeder, NL 56-4.5; 2. Jackson Faller, Watford 53-2; 3. Adam Neustel, Sargent Cty 52-9.5; 4. Austin Widmer, OG 52-8; 5. Joshua Kihle, Burke Ctl 49-11; 6. Colby Mendiola, Glenburn 49-10; 7. Thomas Metzger, N. Cass 49-9.5; 8. Marcus Jensen, N. Cass 48-3
Javelin: 1. Adam Mark, Kindred 176-4; 2. Hayden Boll, Hankinson 175-7; 3. Connor Slama, DVE 171-5; 4. Tanner Zentner, M-R 165-3; 5. Logan Wakefield, Larimore 164-1; 6. Max Defender, NL 163-5; 7. Thomas Metzger, N. Cass 160-4; 8. Casey Anderson, M-M 148-1
SATURDAY, MAY 26TH RESULTS
FINAL Team Scores: 1. Dickinson Trinity 80; 2. Kindred 57; 3. Hillsboro-Central Valley 55.5; 4. New Town 50; 5. Watford City 48.5; 6. Des Lacs-Burlington 45; 7. Edgeley-Kulm 35; 8. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 30; 9. Bowman County 29; 10. Stanley 24; 11. Oak Grove 22; 12. Beulah & Benson County 19; 14. Kenmare-Bowbells & Northern Lights 18; 16. Thompson 15; 17. Enderlin/Maple Valley 14; 18. Mott-Regent 13; 19. Central Cass 12; 20. Carrington 11; 21. Langdon/Edmore/Munich, Drayton/Valley-Edinburg & Burke Central 10; 24. Northern Cass & Pembina County North 9; 26. Rugby, Hankinson & Mohall-Lansford-Sherwood 8; 29. Surrey 7; 30. Trenton/Trinity Christian & Sargent County 6; 32. Powers Lake & Killdeer 5; 34. Larimore 4; 35. Glenburn & Bottineau 3; 37. Richardton-Taylor, Lisbon, Hettinger-Scranton, Hatton-Northwood, Southern McLean & New Rockford-Sheyenne 2; 43. Midway-Minto & Beach 1.
100 Meter Dash: 1. Kaden Kuntz, Trinity 10.99; 2. Tyson Akers, DL-B 11.26; 3. Trey Lunneborg, MWL 11.30; 4. Ethan Decker, T/TC 11.32; 5. Jorgen Paulson, E-K 11.40; 6. Jay Baumann, Burke Ctl 11.45; 7. Chase Peebles, Langdon/E/M 11.54; 8. Joseph DeLaCruz, Beulah 11.60
200 Meter Dash: 1. Kaden Kuntz, Trinity 22.36; 2. Grant Skager, HCV 22.54; 3. Joshua Knutson, DL-B 22.92; 4. Trey Lunneborg, MWL 23.13; 5. Isaac Luithle, HCV 23.16; 6. Jay Baumann, Burke Ctl 23.21; 7. Denny Neustel, SM 23.34; 8. Ethan Decker, T/TC 23.75
400 Meter Dash: 1. Jacob Rodin, K-B 49.49; 2. Noah Sickler, Trinity 49.89; 3. Cody Fuchs, Surrey 51.08; 4. Wyatt Hanson, Stanley 51.55; 5. Trey Rosenau, Carrington 51.80; 6. Gunnar Braaten, Kindred 51.89; 7. Nathan Schwartz, R-T 52.08; 8. Tyler Erickson, Beulah 52.52
800 Meter Run: 1. Isaac Huber, E-K 1:56.77; 2. Jacob Rodin, K-B 1:56.83; 3. Arthur Punton, EMV 1:58.27; 4. Pierce Cooper, Thompson 1:58.87; 5. Colby Antell, NT 1:59.68; 6. Coy Spooner, DL-B 1:59.98; 7. Ryan Davis, Kindred 2:00.87; 8. Alex Madrigal, Bowman 2:01.93
3200 Meter Run: 1. Isaac Huber, E-K 9:40.94; 2. Jaiven Hale, NT 9:53.58; 3. Jalen Chase, NT 9:58.00; 4. Robert White, NT 9:59.24; 5. Noah Rolfe, Stanley 10:00.07; 6. Jacob Hendrickson, Thompson 10:01.03; 7. Payton Smith, Carrington 10:04.70; 8. Addison Red Fox, NT 10:19.38
110 Meter Hurdles: 1. Joshua Knutson, DL-B 14.74; 2. Connor Dennis, Watford 15.01; 3. Aric Knopik, Trinity 15.10; 4. Kadin Olson, Kindred 15.45; 5. Hunter Crist, M-R 15.57; 6. Cole Dukart, Killdeer 16.19; 7. Rylan Myron, H-N 16.23; 8. Wyatt Runck, Lisbon 16.31
300 Meter Hurdles: 1. Joshua Knutson, DL-B 38.51; 2. Connor Dennis, Watford 38.55; 3. Noah Sickler, Trinity 40.13; 4. Aric Knopik, Trinity 40.93; 5. Hunter Crist, M-R 41.03; 6. Braeden Knutson, CC 41.13; 7. Carter Zenz, Watford 41.38; 8. Clay Kummer, Surrey 41.58
4x100 Meter Relay: 1. Hillsboro-Central Valley 43.93; 2. Kindred 44.24; 3. Beulah 44.36; 4. Central Cass 44.75; 5. Oak Grove 45.30; 6. Pembina County North 45.66; 7. Rugby 46.47; 8. Dickinson Trinity 49.77
4x200 Meter Relay: 1. Hillsboro-Central Valley 1:29.39**; 2. Dickinson Trinity 1:31.19; 3. Kindred 1:31.59; 4. Rugby 1:32.89; 5. Central Cass 1:33.85; 6. Bowman County 1:33.89; 7. Des Lacs-Burlington 1:33.99
4x400 Meter Relay: 1. Dickinson Trinity 3:27.82; 2. Hillsboro-Central Valley 3:28.36; 3. Des Lacs-Burlington 3:29.08; 4. Carrington 3:31.11; 5. Kindred 3:32.40; 6. Bowman County 3:32.89; 7. Watford City 3:33.54; 8. Stanley 3:34.73
Long Jump: 1. Kaden Kuntz, Trinity 22-0.75; 2. Luke Foertsch, MWL 21-10; 3. Joel Miller, PCN 21-7; 4. Adam Powell, Bowman 21-1; 5. Matt Wika, N. Cass 20-11.5; 6. Oscar Benson, HCV 20-10.75; 7. Ty Lachowitzer, H-S 20-8.25; 8. Michael Hall, Kindred 20-8
Pole Vault: 1. Dylan Brandt, Kindred 14-3; 2. Braedom Gumke, Watford 13-6; 3. Kaleb McGraw, Beulah 12-6; 4. Jordan Powell, Bowman; Anders Rose, DVE & John Fischer, Benson Cty 12-0; 7. Logan Shaw, Kindred 12-0; 8. Peyton McNea, Lisbon 12-0
Discus: 1. Jackson Faller, Watford 162-9; 2. Wyatt Hanson, Stanley 150-4; 3. Austin Widmer, OG 147-7; 4. Dawson Schroeder, NL 146-6; 5. Kaden Pastian, HCV 146-1; 6. Austin Tonneson, Bottineau 137-4; 7. Alex Sadowsky, Killdeer 137-1; 8. Charlie Moffet, MWL 133-0
CLASS B
GIRLS
Team Scores: 1. Watford City 18; 2. Hillsboro-Central Valley 15; 3. Thompson 14.5; 4. Rugby & Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 14; 6. Enderlin/Maple Valley & Sargent County 11.5; 8. Hettinger-Scranton, Dickinson Trinity & Shiloh Christian 11; 11. Linton-HMB 9; 12. Bowman County 8.5; 13. Benson County, Finley-Sharon-Hope-Page, Lisbon & Nelson County 8; 17. Drayton/Valley-Edinburg & Carrington 6; 19. Central McLean & Mohall-Lansford-Sherwood 5; 21. Richland 4.5; 22. Kindred & Oak Grove 4; 24. Griggs County Central & Rolette-Wolford 3; 26. Central Cass, Grant County-Flasher, Harvey-Wells County & South Border 2; 30. Richardton-Taylor 1.5; 31. Stanley, Edgeley-Kulm & Beach 1.
1600 Meter Run: 1. Lana Krack, Thompson 5:12.42; 2. Mikayla Koenig, FSHP 5:14.99; 3. Jaelyn Ogle, Watford 5:19.29; 4. Quinn Neppl, Benson Cty 5:20.46; 5. Kayla Ogle, Watford 5:27.39; 6. Reagan Baesler, HCV 5:28.92; 7. Jensyn Zink, HCV 5:29.14; 8. Abby Wilhelmi, Beach 5:30.14
4x800 Meter Relay: 1. Hillsboro-Central Valley 9:42.59; 2. Watford City 9:44.97; 3. Carrington 10:11.11; 4. Central McLean 10:20.71; 5. Oak Grove 10:21.59; 6. Benson County 10:23.06; 7. Harvey-Wells County 10:26.35; 8. Shiloh Christian 10:27.72
Triple Jump: 1. Tessa Schroeder, EMV 36-0; 2. Brooke Blessum, Rugby 35-11.75; 3. Jessica Kuchera, MWL 35-10; 4. Cassie Gefroh, L-HMB 35-7.75; 5. Cassidy Walby, Bowman 35-3; 6. Kennedy Flaa, Richland 34-10; 7. Kylie Grommesh, CC 34-4.5; 8. Alyssa Andress, H-S 34-4.5
High Jump: 1. Amber Stevahn, Shiloh 5-3; 2. Emily Baldwin, MWL 5-3; 3. Taylor Reilly, DVE 5-1; 4. Meggie Fischer, Bowman & Izzy Shirek, Thompson 4-11; 6. Kennedy Flaa, Richland; Tessa Schroeder, EMV; Katya Baranko, R-T & Darby Swanson, Sargent Cty 4-11
Shot Put: 1. Shelby Dietz, Sargent Cty 39-6; 2. Paige Haakenson, Nelson Cty 38-3.5; 3. Maddie Uhlenkamp, Rugby 36-4.5; 4. Skylar McLain, MLS 36-1.5; 5. Payton Packer, Kindred 35-10.5; 6. Erin Haugen, GCC 35-9.5; 7. Emma Marion, GC-F 35-0; 8. Maren Berntson, E-K 34-9.5
Javelin: 1. Molly Holt, H-S 129-0; 2. Kendra Odegard, Lisbon 127-6; 3. Josie Glaser, Trinity 125-10; 4. Bre Tessier, Trinity 123-7; 5. Haley Hase, L-HM 123-1; 6. Maria Leonard, R-W 121-6; 7. Faith Dockter, S. Border 114-3; 8. Hayley Schmidt, Stanley 114-1
SATURDAY, MAY 26TH RESULTS
FINAL Team Scores: 1. Hazen 65; 2. Hillsboro-Central Valley 57; 3. Park River-FL 50; 4. Rugby & Dickinson Trinity 49; 6. Killdeer 42; 7. Thompson 38.5; 8. Watford City 32; 9. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 24; 10. Enderlin/Maple Valley 21.75; 11. Des Lacs-Burlington 20; 12. Central Cass 18; 13. Benson County & Harvey-Wells County 16; 15. Finley-Sharon-Hope-Page 14; 16. Shiloh Christian 13; 17. Bowman County 12.5; 18. Oakes & Linton-HMB 12; 20. Richardton-Taylor 11.75; 21. Hettinger-Scranton, May-Port-CG & Oak Grove 11; 24. Sargent County 10.75; 25. Carrington & Drayton/Valley-Edinburg 10; 27. Kindred & Beulah 9; 29. Northern Cass, Lisbon, Mott-Regent & Nelson County 8; 33. Parshall 7; 34. Mohall-Lansford-Sherwood & Southern McLean 6; 36. Central McLean & LaMoure-LM 5; 38. Grant County-Flasher 4; 39. Richland 3.75; 40. Garrison-Max, Rolette-Wolford, New Salem-Almont & Griggs County Central 3; 44. South Border 2; 45. Stanley, Beach & Edgeley-Kulm 1.
100 Meter Dash: 1. Grace Zimmerman, Hazen 12.44; 2. Beatrice Kjelland, Park River 12.54; 3. Lanie Awender, Oakes 12.70; 4. Faith Aasen, N. Cass 12.96; 5. Kristina Brossart, Rugby 12.98; 6. Caitlyn Vogel, DL-B 13.08; 7. Kylie Grommesh, CC 13.10; 8. Kaitlyn Klein, G-M 13.27
200 Meter Dash: 1. Grace Zimmerman, Hazen 25.20; 2. Beatrice Kjelland, Park River 26.13; 3. Lanie Awender, Oakes 26.37; 4. Shawnee Hansen, Killdeer 26.47; 5. Elise Hintz, Hazen 26.53; 6. Emma Baasch, EMV 26.88; 7. Skylar Crow, R-T 27.32; 8. Caitlyn Vogel, DL-B 27.42
400 Meter Dash: 1. Grace Zimmerman, Hazen 56.50**; 2. Gracie Wright, HCV 58.87; 3. Cedar Hall, Parshall 59.00; 4. Emma Baasch, EMV 59.67; 5. Olivia Lautt, HWC 60.64; 6. Destiny Wenger, L-HMB 61.17; 7. Shawnee Hansen, Killdeer 61.18; 8. Jalyn Hall, Parshall 61.36
800 Meter Run: 1. Gracie Wright, HCV 2:18.20; 2. Reagan Baesler, HCV 2:18.77; 3. Jensyn Zink, HCV 2:19.49; 4. Jaelyn Ogle, Watford 2:22.42; 5. Lana Krack, Thompson 2:22.91; 6. Macy Gress, Trinity 2:23.69; 7. Julia Bogart, OG 2:24.53; 8. Drew Frolek, MWL 2:25.16
3200 Meter Run: 1. Lana Krack, Thompson 11:19.20; 2. Quinn Neppl, Benson Cty 11:32.34; 3. Mikayla Koenig, FSHP 11:33.77; 4. Dreah Frolek, MWL 11:51.85; 5. Anna Strand, MPCG 12:03.94; 6. Jakkia Duffy, L-LM 12:06.20; 7. Ahna Mehus, MPCG 12:12.05; 8. Amanda Jarrett, Carrington 12:17.50
100 Meter Hurdles: 1. Faith Beck, Trinity 15.13; 2. Izzy Shirek, Thompson 15.89; 3. Elaina Swartz, Park River 16.00; 4. KaliRae Garcia, CC 16.24; 5. Maria Blessum, Rugby 16.28; 6. Tessa Schroeder, EMV 16.57; 7. Zoey Heid, GC-F 16.65; 8. Lauren Forness, OG 16.70
300 Meter Hurdles: 1. Elaina Swartz, Park River 43.50; 2. Morgan Hertz, M-R 45.99; 3. Kyley Lauf, DL-B 46.34; 4. Raquel Doll, Hazen 46.40; 5. Olivia Lautt, HWC 46.82; 6. Katya Baranko, R-T 47.01; 7. Izzy Shirek, Thompson 47.09; 8. Tia Horning, Beulah 47.11
4x100 Meter Relay: 1. Park River 49.66**; 2. Hazen 50.21; 3. Central Cass 50.32; 4. Dickinson Trinity 50.69; 5. Oak Grove 51.52; 6. Killdeer 51.80; 7. LaMoure-LM 51.87; 8. Shiloh Christian 52.43
4x200 Meter Relay: 1. Hazen 1:44.52; 2. Park River 1:45.22; 3. Dickinson Trinity 1:45.73; 4. Killdeer 1:46.08; 5. Rugby 1:46.94; 6. Central Cass 1:47.89; 7. Bowman County 1:48.91; 8. Harvey-Wells County 1:49.76
4x400 Meter Relay: 1. Hillsboro-Central Valley 4:00.24**; 2. Hazen 4:01.41; 3. Watford City 4:07.42; 4. Killdeer 4:08.51; 5. Rugby 4:10.21; 6. Carrington 4:11.56; 7. Dickinson Trinity 4:11.88; 8. Shiloh Christian 4:13.37
Long Jump: 1. Caitlyn Vogel, DL-B 17-3.5; 2. Tia Horning, Beulah 16-9; 3. Skylar Crow, R-T 16-8.25; 4. Makenna Vollmer, H-WC 16-6.25; 5. Masy Kuntz, Trinity 16-5.75; 6. Faith Aasen, N. Cass 16-1; 7. Ellie Stafford, Bowman 16-0.5; 8. Brooke Blessum, Rugby 16-0.25
Pole Vault: 1. Maria Blessum, Rugby 11-0; 2. Faith Beck, Trinity 10-3; 3. Sydney Anderson, Killdeer 10-0; 4. Nora Peterson, MPCG 9-9; 5. Taylor Reilly, DVE 9-6; 6. Corrie Dobitz, Killdeer; Chenneth Morlock, Killdeer & Rachel Kisse, Killdeer 9-0
Discus: 1. Steena Larsen, Killdeer 117-9; 2. Maddie Uhlenkamp, Rugby 115-10; 3. Alexis Waldren, SM 110-7; 4. Payton Packer, Kindred 109-8; 5. Jolene Kuchera, MWL 108-1; 6. Laura Wolf, NS-A 106-2; 7. Haley Huesers, G-M 105-11; 8. Skylar McLain, MLS 104-11