by Run4Fun2009 » Thu May 17, 2018 6:44 pm
CLASS A EAST REGION
@ Fargo South
Friday, May 18th
GIRLS
Team Scores: 1. Fargo Davies 285.33, 2. GF Red River 135.33, 3. Shanley 82, 4. WF Sheyenne 65, 5. GF Central 58, 6. West Fargo 53.33, 7. Fargo North 18, 8. Fargo South 14, 9. Valley City 12, 10. Devils Lake 10, 11. Wahpeton 8.
100 Meter Dash 1. Roseline Gaye, Davies 12.11 SQ; 2. Nautica Ward, GFRR 12.36 SQ; 3. Grace Emineth, Shanley 12.45 SQ; 4. Princess York, Davies 12.49 SQ; 5. Ellen Donat, Davies 12.74 SQ; 6. Carsyn Bachmeier, Davies 12.82 SQ; 7. Jasmine Williams, WF 12.89 SQ; 8. Davina Fahnbulleh, Davies 12.91 SQ; (9. Olivia Ryland, Davies 12.92 SQ; 10. Keedayla Jacobs-Hughes, North 12.93 SQ; 11. Kate Gallagher, Shanley 12.94 SQ)
200 Meter Dash 1. Rose Gaye, Davies 25.72 SQ; 2. Mackenzie Severson, GFRR 25.99 SQ; 3. Emily Jahner, Davies 26.03 SQ; 4. Roseline Gaye, Davies 26.27 SQ; 5. Jasmine Williams, WF 26.69 SQ; 6. Grace Emineth, Shanley 26.76 SQ; 7. Carsyn Bachmeier, Davies 26.89 SQ; 8. Princess York, Davies 27.04
400 Meter Dash 1. Rose Gaye, Davies 59.32 SQ; 2. Emily Jahner, Davies 60.20 SQ; 3. Makenna Bares, Shanley 60.49 SQ; 4. Heidi Deplazes, Shanley 61.74 SQ; 5. Aomie Washington, GFC 62.22 SQ; 6. Melodie Letvin, Sheyenne 62.43 SQ; 7. Claire Leach, GFRR 62.59; 8. Jess Mertens, DL 62.70
800 Meter Run 1. Mikayla Weiss, GFC 2:18.38 SQ; 2. McKenna Lovehaug, Davies 2:23.32 SQ; 3. Anna Astrup, North 2:24.58 SQ; 4. Taylor Dietz, Davies 2:24.79 SQ; 5. McKenzie Burian, Davies 2:25.56 SQ; 6. Ramsey Brown, DL 2:26.14 SQ; 7. Hailey Bjerke, Davies 2:26.39; 8. Anna Lien, North 2:28.28
1600 Meter Run 1. Megan Lundstrom, Davies 5:04.37 SQ; 2. Mikayla Weiss, GFC 5:06.25 SQ; 3. Alexis Roehl, GFC 5:12.60 SQ; 4. Rachel Torrey, GFC 5:12.61 SQ; 5. Bridget Henne, Davies 5:17.79 SQ; 6. Anna Bernhardt, Shanley 5:31.76 SQ; 7. McKenna Lovehaug, Davies 5:32.80; 8. Payton Lane, Davies 5:37.36
3200 Meter Run 1. Megan Lundstrom, Davies 11:05.54 SQ; 2. Rachel Torrey, GFC 11:07.52 SQ; 3. Bridget Henne, Davies 11:20.23 SQ; 4. Anna Bernhardt, Shanley 11:37.97 SQ; 5. Hope Pringle, WF 11:41.28 SQ; 6. Brooke Evenson, Davies 11:43.86 SQ; 7. Clare Boldingh, WF 11:44.06 SQ; 8. Caleigh Anderson, Sheyenne 11:48.00 SQ
100 Meter Hurdles 1. Kaia Beil, Davies 15.31 SQ; 2. Mackenzie Severson, GFRR 15.33 SQ; 3. Sally Korgho, Davies 15.90 SQ; 4. Halie Harland, Davies 16.25 SQ; 5. Macey Perius, Sheyenne 16.64 SQ; 6. Mesaged Abakar, South 16.83 SQ; 7. Allison Burud, Davies 17.16; 8. Taylor Haberlack, WF 17.32
300 Meter Hurdles 1. Sally Korgho, Davies 44.88 SQ; 2. Mackenzie Severson, GFRR 45.31 SQ; 3. Allie Wendel, Sheyenne 47.03 SQ; 4. Makenna Bares, Shanley 48.38 SQ; 5. Halie Harland, Davies 48.84 SQ; 6. Abby Donarski, WF 48.92 SQ; 7. Alexis Wanner, Shanley 49.02; 8. Katrina Dietz, Sheyenne 49.08
4x100 Meter Relay 1. Fargo Davies 49.30 SQ; 2. Shanley 50.14 SQ; 3. WF Sheyenne 50.98 SQ; 4. GF Red River 51.07 SQ; 5. Fargo South 52.03 SQ; 6. Wahpeton 52.34 SQ; 7. GF Central 52.58 SQ; 8. Valley City 52.88
4x200 Meter Relay 1. Fargo Davies 1:41.88** SQ; 2. GF Red River 1:48.47 SQ; 3. WF Sheyenne 1:49.25 SQ; 4. Shanley 1:49.48 SQ; 5. Wahpeton 1:51.06 SQ; 6. GF Central 1:51.13 SQ; 7. West Fargo 1:51.42 SQ; 8. Fargo North 1:51.50 SQ
4x400 Meter Relay 1. Shanley 4:06.34 SQ; 2. GF Red River 4:07.08 SQ; 3. Fargo Davies 4:10.07 SQ; 4. WF Sheyenne 4:13.04 SQ; 5. GF Central 4:15.80 SQ; 6. Devils Lake 4:24.63 SQ; 7. West Fargo 4:34.74; 8. Fargo South 4:37.57
4x800 Meter Relay 1. WF Sheyenne 9:54.14 SQ; 2. GF Red River 10:01.66 SQ; 3. Fargo North 10:02.59 SQ; 4. Fargo Davies 10:09.22 SQ; 5. Shanley 10:11.64 SQ; 6. West Fargo 10:12.05 SQ; 7. Fargo South 10:30.63; 8. Wahpeton 11:16.80
Long Jump 1. Grace Emineth, Shanley 17-10.5 SQ; 2. Ellen Donat, Davies 17-10 SQ; 3. Tiana Pfaff, WF 17-5.75 SQ; 4. Kaia Schneider, Davies 17-3.5 SQ; 5. Tatum Brooks, WF 16-2 SQ; 6. Brooke Prochaska, Sheyenne 16-2 SQ; 7. Maggie Steffen, GFRR 15-10.5; 8. Mercedes Morin, Davies 15-9.5
Triple Jump 1. Tiana Pfaff, WF 35-3.75 SQ; 2. Claire Leach, GFRR 35-3.5 SQ; 3. Britta Roehrich, VC 35-1.5 SQ; 4. Davina Fahnbulleh, Davies 34-7.25 SQ; 5. Anna Brakke, South 34-7 SQ; 6. Ellen Donat, Davies 34-2.5 SQ; 7. Lauren Hillman, GFC 33-10.5; 8. Elise Rue, Davies 33-8.5
High Jump 1. Kaia Schneider, Davies 5-2 SQ; 2. Ashley Conneran, GFRR 5-1 SQ; 3. Kennedy Ohlhauser, Davies 5-1 SQ; 4. Brittney Finseth, WF 4-11 SQ; 5. Elise Bakke, North 4-11 SQ; 6. Jenna Bergantine, Davies 4-11 SQ; 7. Jess Mertens, DL 4-11; 8. Elise Rue, Davies 4-11
Pole Vault 1. Alya Kretchman, Davies 10-3 SQ; 2. Brooke Prochaska, Sheyenne 9-9 SQ; 3. Megan Peck, GFC 8-9 SQ; 4. Ana Claire Rue, Davies 8-9 SQ; 5. Madison Daub, Sheyenne 8-3 SQ; 6. Ella Paul, GFRR 8-3 SQ; 7. Emily Stillwell, Sheyenne 8-3; 8. Jill Engstrom, Davies; Reganne Brewster, GFRR & Bailey Riehl, WF 7-3
Shot Put 1. Shelby Frank, GFRR 40-10 SQ; 2. AJ Eberhard, Davies 38-10 SQ; 3. Kelly Christmann, Shanley 36-1 SQ; 4. Betsy Seaver, GFRR 35-2 SQ; 5. Cassidy Wilson, GFRR 34-2 SQ; 6. Michaela Hjelseth, Davies 33-6 SQ; 7. JayAuna Ostby, WF 32-5; 8. Whitney Littlewind, DL 32-5
Discus 1. Shelby Frank, GFRR 156-0 SQ; 2. Jade Azure, GFRR 113-4 SQ; 3. AJ Eberhard, Davies 111-8 SQ; 4. Emelia Asa, Sheyenne 104-7 SQ; 5. Caira Berg, Shanley 104-3 SQ; 6. Michaela Hjelseth, Davies 103-6 SQ; 7. Alex Page, GFRR 97-2; 8. Kayla Klemmer, WF 92-1
Javelin 1. Michaela Hjelseth, Davies 137-11 SQ; 2. Brooklyn Koenig, Davies 115-2 SQ; 3. Maggie Steffen, GFRR 113-9 SQ; 4. Allysen Mathias, VC 112-8 SQ; 5. Kaylee Lancaster, GFRR 109-4 SQ; 6. Alex Page, GFRR 106-3 SQ; 7. Breanna Gores, WF 104-2; 8. Kayla Stroh, Sheyenne 103-6
BOYS
Team Scores: 1. West Fargo 149, 2. Fargo South 125, 3. GF Red River 112.5, 4. Fargo Davies 93.5, 5. Fargo North 93, 6. WF Sheyenne 62, 7. Shanley 48, 8. GF Central 27, 9. Wahpeton 17, 10. Devils Lake 11, 11. Valley City 3.
100 Meter Dash 1. Jacob Levin, WF 11.29 SQ; 2. Alvin Johnson, South & Tyler Burian, GFRR 11.30 SQ; 4. Prince Gowah, South 11.33 SQ; 5. Jon Farr, South 11.37 SQ; 6. Joel McIntosh, WF 11.38 SQ; 7. Haley Bucholz, Shanley 11.39 SQ; 8. Dawson Breyer, South 11.41 SQ (9. Jack Carlson, Davies 11.42 SQ; 10. Zack Topping, GFRR 11.44 SQ)
200 Meter Dash 1. Tyler Burian, GFRR 22.66 SQ; 2. Dawson Breyer, South 22.99 SQ; 3. Jacob Levin, WF 23.04 SQ; 4. Joel McIntosh, WF 23.23 SQ; 5. Targen Gensee, South 23.30 SQ; 6. Jon Farr, South 23.39 SQ; 7. Alvin Johnson, South 23.43; 8. Thomas O'Halloran, GFRR 23.58
400 Meter Dash 1. Gabe Borowicz, South 50.45 SQ; 2. Jack Carlson, Davies 50.50 SQ; 3. Mason Bjorlie, North 51.36 SQ; 4. Dawson Breyer, South 51.93 SQ; 5. Noah Schaeffer, WF 52.04 SQ; 6. Garrett Krom, North 52.15 SQ; 7. Jake Svenby, WF 52.30; 8. Tom Erie, Shanley 52.65
800 Meter Run 1. Alex Luz, North 2:00.99 SQ; 2. Braxton Bruer, WF 2:01.74 SQ; 3. Muqsin Hussein, South 2:02.39 SQ; 4. Jack Boub, Davies 2:03.35 SQ; 5. Abdi Mohamed, South 2:04.27 SQ; 6. Jack Robertson, Davies 2:04.47 SQ; 7. Marcelles Sartwell, GFRR 2:04.75; 8. Philip Dowdell, North 2:05.30
1600 Meter Run 1. Alex Luz, North 4:27.83 SQ; 2. Muqsin Hussein, South 4:32.39 SQ; 3. Ryan Meyer, GFC 4:33.43 SQ; 4. Andrew Lundstrom, Davies 4:37.59 SQ; 5. Tim Dunham, GFRR 4:37.70 SQ; 6. Jacob Knodle, Sheyenne 4:38.70 SQ; 7. Cole Stenseth, GFRR 4:40.49; 8. Abdi Mohamed, South 4:42.37
3200 Meter Run 1. Alex Luz, North 9:53.96 SQ; 2. Andrew Lundstrom, Davies 9:57.07 SQ; 3. Muqsin Hussein, South 10:03.84 SQ; 4. Jacob Knodle, Sheyenne 10:04.79 SQ; 5. TIm Dunham, GFRR 10:08.90 SQ; 6. Parker Wieland, Davies 10:10.92 SQ; 7. Cole Stenseth, GFRR 10:14.04; 8. Caleb Yokom, North 10:16.02
110 Meter Hurdles 1. Erik Anderson, North 15.49 SQ; 2. Riley Eckart, South 15.70 SQ; 3. Bryce Enerson, GFRR 15.76 SQ; 4. Robert Leslie, South 15.99 SQ; 5. Pierson Painter, GFRR 16.09 SQ; 6. Jared Eggermont, VC 16.64 SQ; 7. Nic Smith, Sheyenne 16.82; 8. Jackson Kuznia, Sheyenne 16.86
300 Meter Hurdles 1. Erik Anderson, North 40.57 SQ; 2. Pierson Painter, GFRR 40.91 SQ; 3. Jack Christl, Shanley 41.81 SQ; 4. Jacob Karla, Davies 41.95 SQ; 5. Robert Leslie, South 42.55 SQ; 6. Bryce Enerson, GFRR 42.68 SQ; 7. Bless Flomo, South 42.82; 8. Matthew Nemer, Davies 43.16
4x100 Meter Relay 1. Fargo South 43.37 SQ; 2. West Fargo 43.88 SQ; 3. GF Red River 44.08 SQ; 4. Shanley 44.25 SQ; 5. WF Sheyenne 45.00 SQ; 6. Fargo Davies 45.12 SQ; 7. Wahpeton 45.76; 8. Fargo North 46.81
4x200 Meter Relay 1. Fargo South 1:29.98 SQ; 2. GF Red River 1:30.84 SQ; 3. West Fargo 1:31.94 SQ; 4. Shanley 1:32.98 SQ; 5. Fargo Davies 1:33.64 SQ; 6. WF Sheyenne 1:34.64 SQ; 7. Fargo North 1:35.65; 8. Devils Lake 1:40.79
4x400 Meter Relay 1. West Fargo 3:30.42 SQ; 2. Fargo North 3:30.58 SQ; 3. Shanley 3:33.19 SQ; 4. Fargo Davies 3:35.43 SQ; 5. GF Red River 3:35.67 SQ; 6. WF Sheyenne 3:36.51 SQ; 7. Fargo South 3:40.85; 8. Devils Lake 3:47.48
4x800 Meter Relay 1. West Fargo 8:11.47 SQ; 2. Fargo Davies 8:17.72 SQ; 3. Fargo North 8:17.92 SQ; 4. Wahpeton 8:24.48 SQ; 5. WF Sheyenne 8:29.44 SQ; 6. Shanley 8:31.34 SQ; 7. GF Red River 8:40.67; 8. Fargo South 8:53.78
Long Jump 1. Nic Smith, Sheyenne 21-6 SQ; 2. Haley Bucholz, Shanley 21-5 SQ; 3. Nsengiyumva Corode, WF 21-2 SQ; 4. Sibomana Enock, South 20-10.75 SQ; 5. Shad Kayee, Sheyenne 20-6.75 SQ; 6. Dirus Suah, WF 20-5 SQ; 7. Dawson Tyryfter, WF 20-4.75; 8. Jacob Levin, WF 20-4.5
Triple Jump 1. George Nyanforh, GFRR 44-7 SQ; 2. Nsengiyumva Corode, WF 44-4 SQ; 3. Ben Hoverson, GFC 43-8 SQ; 4. Cole Friederichs, Shanley 43-2 SQ; 5. Sibomana Enock, South 42-6.25 SQ; 6. Kevin Shen, Shanley 42-0 SQ; 7. Koate Deebom, Davies 41-10 SQ; 8. Sam Cherilus, GFC 41-1.25
High Jump 1. Josh Darwin, Wahpeton 6-7 SQ; 2. Richard Worae, Sheyenne 6-4 SQ; 3. Leif Nelson, DL 6-2 SQ; 4. Nic Smith, Sheyenne 5-10 SQ; 5. Marcus Gulley, WF 5-10 SQ; 6. Channing Stelljes, Sheyenne 5-10 SQ; 7. Pierson Painter, GFRR 5-10; 8. Wythe Rynestad, GFC 5-10
Pole Vault 1. Collin Stremick, North 13-6 SQ; 2. David Guo, WF 13-0 SQ; 3. Dawsen Tyryfter, WF 13-0 SQ; 4. Nick Gaebe, WF 12-0 SQ; 5. Kaden Rohloff, GFRR & Zachary Runde, Davies 11-6 SQ; 7. Wyatt Warkenthien, Sheyenne 11-0; 8. Noah Nordstrom, Sheyenne 11-0
Shot Put 1. Kpah Matadi, WF 54-1 SQ; 2. Thomas Lundmark, GFC 53-5 SQ; 3. Andrew Baguma, Davies 53-4 SQ; 4. Gabriel Buehler, North 48-6 SQ; 5. Jake Kava, Shanley 48-1 SQ; 6. Michael Treib, Sheyenne 47-7 SQ; 7. KC Ortiz, WF 47-5; 8. Liam Ogren, GFRR 46-7
Discus 1. Luke Lennon, WF 150-3 SQ; 2. Nate Hensel, Davies 147-4 SQ; 3. Shane Anderson, Davies 145-7 SQ; 4. Thomas Lundmark, GFC 142-11 SQ; 5. Andrea Baguma, Davies 141-5 SQ; 6. Jack Kuntz, DL 138-3 SQ; 7. Ibrahim Abdi, Davies 133-9; 8. Easton Hoffman, Davies 133-1
Javelin 1. Jaeden Moton, WF 176-6 SQ; 2. Seth Hanson, GFRR 165-10 SQ; 3. Sam Schumacher, GFRR 159-2 SQ; 4. Liam Ogren, GFRR 159-1 SQ; 5. Brett Klefstad, GFRR 155-9 SQ; 6. Jesse Forknell, Davies 152-5 SQ; 7. Luke Lennon, WF 149-6; 8. Walker Thon, Sheyenne 148-4