SOUTHEAST REGION
@ Kindred
Saturday, May 21st
**Top 3 Automatically Qualify for State Meet**
GIRLS
Team Scores: 1. Lisbon 101.5, 2. Oak Grove 100, 3. Kindred 77, 4. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 76, 5. Central Cass 72, 6. Oakes 65, 7. Barnes County North 41.5, 8. Maple Valley-Enderlin & Northern Cass 39, 10. Richland 32, 11. Ellendale 29, 12. Sargent County 20, 13. Edgeley-Kulm 19, 14. LaMoure-LM 18, 15. Hankinson-Fairmount 9.
100 Meter Dash 1. Faith Aasen, NC 13.65 SQ; 2. Kaitlyn Schiele, EK 13.74 SQ; 3. Madi Erickson, Kindred 13.76 SQ; 4. Kylie Grommesh, CC 13.93; 5. Emma Weiss, Lisbon 13.95; 6. KaliRae Garcia, CC 14.06; 7. Lanie Awender, Oakes 14.09; 8. Petra Leysring, OG 14.17
200 Meter Dash 1. Abby Ringdahl, Richland 26.86 SQ; 2. Madi Erickson, Kindred 27.13 SQ; 3. Kaitlyn Schiele, EK 27.19 SQ; 4. Lily Pyle, CC 27.43; 5. Petra Leysring, OG 27.73; 6. Lanie Awender, Oakes 28.20; 7. Sophie Nichol, OG 28.90; 8. MaKayla Heinrich, Kindred 29.23
400 Meter Dash 1. Lily Pyle, CC 62.20 SQ; 2. Emily McKay, OG 64.06 SQ; 3. Madi Erickson, Kindred 64.18 SQ; 4. Carlyne Murray, NC 64.54; 5. MaKayla Heinrich, Kindred 65.82; 6. Hannah Willson, BCN 66.82; 7. Sophie Nichol, OG 67.66; 8. Megan Howell, Lisbon 68.54
800 Meter Run 1. Peyton Frolek, MWL 2:25.90 SQ; 2. Ashley Perez, OG 2:28.34 SQ; 3. Drew Frolek, MWL 2:32.61 SQ; 4. Emma Baasch, MVE 2:33.69; 5. Shelby Roney, Oakes 2:36.29; 6. Miriah Forness, CC 2:43.22; 7. Abby Farsdale, Kindred 2:43.39; 8. Abby Faleide, CC 2:44.22
1600 Meter Run 1. Peyton Frolek, MWL 5:19.70 SQ; 2. Ashley Perez, OG 5:25.12 SQ; 3. Miriah Forness, CC 5:42.20 SQ; 4. Drew Frolek, MWL 5:45.29; 5. Xanthe D*ck, Lisbon 5:49.58; 6. Samantha Wieland, BCN 5:51.08; 7. Jackie Duffy, LLM 5:51.78; 8. Tess Scott, BCN 5:55.66
3200 Meter Run 1. Samantha Wieland, BCN 12:31.60 SQ; 2. Chloe Thurber, Ellendale 12:35.78 SQ; 3. Xanthe D*ck, Lisbon 12:42.12 SQ; 4. Jackie Duffy, LLM 12:46.34; 5. Leighton Fitch, Kindred 13:39.59; 6. Ashley McFadgen, BCN 13:59.19; 7. Abbey Forward, Oakes 14:31.26; 8. Jacquelyn McCleary, MVE 14:40.20
100 Meter Hurdles 1. Mariah Schroeder, MVE 17.37 SQ; 2. Alexius Hajek, SC 17.63 SQ; 3. Karly Schultz, Lisbon 17.83 SQ; 4. Marah Wittenburg, Lisbon 17.92; 5. Lauren Forness, CC 18.04; 6. Payton Johnson, NC 18.07; 7. Brooke Hiatt, Kindred 18.09; 8. Allison Lucas, EK 18.11
300 Meter Hurdles 1. MaKayla Heinrich, Kindred 48.39 SQ; 2. Megan Howell, Lisbon 48.99 SQ; 3. Paige Benson, HF 49.22 SQ; 4. Karly Schultz, Lisbon 49.23; 5. Emma Baasch, MVE 49.89; 6. Lauren Forness, CC 50.24; 7. Payton Johnson, NC 51.25; 8. Mya Steinwehr, HF 51.30
4x100 Meter Relay 1. Central Cass 52.67 SQ; 2. Lisbon 52.93 SQ; 3. Northern Cass 53.21 SQ; 4. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 54.20; 5. LaMoure-LM 54.70; 6. Kindred 55.03; 7. Ellendale 58.45; 8. Barnes County North 67.19
4x200 Meter Relay 1. Richland 1:51.23 SQ; 2. Central Cass 1:51.86 SQ; 3. Lisbon 1:52.91 SQ; 4. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 1:54.63; 5. Kindred 1:55.57; 6. Oakes 1:57.25; 7. Maple Valley-Enderlin 2:00.53; 8. Hankinson-Fairmount 2:01.08
4x400 Meter Relay 1. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 4:19.71 SQ; 2. Northern Cass 4:23.95 SQ; 3. Richland 4:28.38 SQ; 4. Oakes 4:30.10; 5. Central Cass 4:30.95; 6. Kindred 4:32.33; 7. Lisbon 4:33.25; 8. LaMoure-LM 4:42.29
4x800 Meter Relay 1. Barnes County North 10:27.81 SQ; 2. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 10:32.35 SQ; 3. LaMoure-LM 10:34.85 SQ; 4. Kindred 10:39.47; 5. Oakes 11:22.39; 6. Lisbon 12:22.58
Long Jump 1. Rikka Bergstrom, OG 16-5 SQ; 2. Petra Leysring, OG 16-2 SQ; 3. Mariah Schroeder, MVE 15-10 SQ; 4. Faith Aasen, NC 15-9.5; 5. Jessica Kuchera, MWL 15-7.75; 6. Sydney Griffith, Lisbon 15-1.25; 7. Tessa Schroeder, MVE 15-0; 8. Meadow Malone, Lisbon 14-10
Triple Jump 1. Rikka Bergstrom, OG 33-6.25 SQ; 2. Bailey Skjefte, Oakes 33-6 SQ; 3. Kenendy Flaa, Richland 33-4.5 SQ; 4. Hannah Willson, BCN 33-0; 5. Kaitlyn Schiele, EK 32-10; 6. Kylie Grommesh, CC 32-6.5; 7. Mariah Schroeder, MVE 32-1; 8. Laura Gutzmer, MWL 31-6.5
High Jump 1. Isabel Wedell, Ellendale 5-1 SQ; 2. Emily Baldwin, MWL 5-1 SQ; 3. Carlie Kieffer, CC 5-1 SQ; 4. Darby Swanson, SC; Amber Peterson, SC & Tessa Schroeder, MVE 4-11; 7. Jordyn Everson, BCN 4-11; 8. Brittany Dixon, OG 4-9
Pole Vault 1. Brittany Dixon, OG 10-6 SQ; 2. Emily McKay, OG 9-0 SQ; 3. Rikka Bergstrom, OG 9-0 SQ; 4. McKenzie Metzen, Lisbon 8-0; 5. Shaylee Muncy, BCN & Brianna Nielsen, Lisbon 7-6; 7. Claire Wagner, Oakes; Taylor Grenier, SC & Monica Puetz, MWL 7-0
Shot Put 1. Makayla Froelich, Lisbon 36-8 SQ; 2. Isabel Wedell, Ellendale 35-10 SQ; 3. Bella Hansen, Oakes 35-3 SQ; 4. Payton Packer, Kindred 34-10; 5. Allison Widmer, OG 33-11; 6. Shelby Dietz, SC 33-6; 7. Alyx Schmitz, Oakes 32-6; 8. Jasmin Mauch, HF 31-11
Discus 1. Payton Packer, Kindred 112-8 SQ; 2. Makayla Froelich, Lisbon 109-10 SQ; 3. Haley Anderson, Lisbon 107-9 SQ; 4. Bella Hansen, Oakes 104-5; 5. Allison Widmer, OG 95-0; 6. Jolene Kuchera, MWL 94-8; 7. Alyx Schmitz, Oakes 93-4; 8. Hannah Roesler, CC 92-7
Javelin 1. Shelby Roney, Oakes 118-8 SQ; 2. Alyx Schmitz, Oakes 109-3 SQ; 3. Amanda Roller, OG 106-8 SQ; 4. Nikki Johnson, Lisbon 102-3; 5. RaeAnn Rohrbeck, Kindred 101-8; 6. Alexis McGuire, MVE 98-1; 7. Kendra Odegard, Lisbon 94-2; 8. Isabel Wedell, Ellendale 89-2
BOYS
Team Scores: 1. Lisbon 158, 2. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 127.5, 3. Richland & Northern Cass 79.5, 5. Kindred 75, 6. Maple Valley-Enderlin 50.5, 7. Central Cass 40.5, 8. Edgeley-Kulm 27, 9. Ellendale 25, 10. Oak Grove 23, 11. Sargent County 22.5, 12. LaMoure-LM 21, 13. Hankinson-Fairmount 9, 14. Oakes 2.
100 Meter Dash 1. Grady Bresnahan, CC 11.65 SQ; 2. Brian Schreiner, NC 12.06 SQ; 3. Trey Lunneborg, MWL 12.09 SQ; 4. Nicky Zink, Kindred 12.23; 5. Christian Siemieniewski, SC & Reed Rufer, Richland 12.27; 7. Jesse Nelson, Lisbon 12.28; 8. Brant Bohmert, NC 12.30
200 Meter Dash 1. Travor Flaa, Richland 23.17 SQ; 2. Brian Schreiner, NC 23.45 SQ; 3. Jake Freitag, Kindred 23.58 SQ; 4. Trey Lunneborg, MWL 23.82; 5. Christian Siemieniewski, SC 24.12; 6. Arthur Punton, MVE 24.30; 7. Max Farquhar, CC 24.49; 8. Jesse Nelson, Lisbon 24.87
400 Meter Dash 1. Maverick Coleman, Lisbon 52.81 SQ; 2. Ethan Elijah, Lisbon 53.52 SQ; 3. Joe Hoff, NC 53.78 SQ; 4. Noah Ward, Lisbon 54.20; 5. Thiago Choi, OG 54.39; 6. Max Farquhar, CC 55.51; 7. Derek Houska, Kindred 55.72; 8. Nicky Zink, Kindred 57.47
800 Meter Run 1. Isaac Huber, EK 2:05.52 SQ; 2. Austin Collins, Kindred 2:08.22 SQ; 3. Joe Hoff, NC 2:08.73 SQ; 4. Adam Sakry, MWL 2:09.98; 5. Evan Braaten, MWL 2:11.59; 6. Brock Aberle, Lisbon 2:11.62; 7. Tanner Smith, MVE 2:12.47; 8. Michael Vavra, MVE 2:15.06
1600 Meter Run 1. Isaac Huber, EK 4:41.84 SQ; 2. Arthur Punton, MVE 4:50.64 SQ; 3. Tayler Goettle, Lisbon 4:56.79 SQ; 4. Hunter Lentz, Richland 5:03.20; 5. Cole Myers, Richland 5:04.05; 6. Gavin Jorgenson, Lisbon 5:06.75; 7. Lucas Nitschke, EK 5:10.10; 8. Brodin Frolek, MWL 5:14.80
3200 Meter Run 1. Tayler Goettle, Lisbon 10:55.00 SQ; 2. Hunter Lentz, Richland 10:58.50 SQ; 3. Tommy Conmy, OG 11:00.37 SQ; 4. Cole Myers, Richland 11:04.40; 5. Gavin Sunderland, OG 11:07.80; 6. Gus Aaland, Kindred 11:09.51; 7. Tanner Kuzel, MWL 11:39.99; 8. Chase Nishek, Ellendale 11:42.51
110 Meter Hurdles 1. Maverick Coleman, Lisbon 16.34 SQ; 2. Levi Hirschkorn, LLM 17.27 SQ; 3. Wyatt Runck, Lisbon 17.41 SQ; 4. Hunter Churchill, MWL 17.50; 5. Brady Sorby, Lisbon 17.95; 6. Jared Dullum, NC 18.82; 7. Devin Houska, Kindred 19.30; 8. Tyler Niemi, OG 19.34
300 Meter Hurdles 1. Travor Flaa, Richland 40.14 SQ; 2. Maverick Coleman, Lisbon 40.88 SQ; 3. Brady Sorby, Lisbon 42.81 SQ; 4. Isaac Huber, EK 43.03; 5. Levi Hirschkorn, LLM 45.12; 6. Wyatt Runck, Lisbon 46.01; 7. Devin Houska, Kindred 46.50; 8. Jarod Roth, SC 46.56
4x100 Meter Relay 1. Richland 45.49 SQ; 2. Kindred 45.93 SQ; 3. Lisbon 45.95 SQ; 4. Sargent County 46.46; 5. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 47.75; 6. Northern Cass 48.92; 7. Ellendale 51.04; 8. Oak Grove 52.93
4x200 Meter Relay 1. Kindred 1:35.25 SQ; 2. Richland 1:36.02 SQ; 3. Northern Cass 1:36.10 SQ; 4. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 1:39.66; 5. Central Cass 1:39.98; 6. Lisbon 1:41.01; 7. Maple Valley-Enderlin 1:51.02
4x400 Meter Relay 1. Maple Valley-Enderlin 3:37.87 SQ; 2. Ellendale 3:38.37 SQ; 3. Lisbon 3:39.76 SQ; 4. Northern Cass 3:40.26; 5. Kindred 3:48.93; 6. Oak Grove 3:51.72; 7. Sargent County 3:54.88; 8. Oakes 4:09.67
4x800 Meter Relay 1. Maple Valley-Enderlin 8:34.07 SQ; 2. Lisbon 8:34.84 SQ; 3. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 8:51.54 SQ; 4. Kindred 9:05.00; 5. Oak Grove 9:18.57; 6. Ellendale 9:20.43; 7. Central Cass 9:52.43; 8. Oakes 9:59.89
Long Jump 1. Brady Heyen, Richland 21-3.75 SQ; 2. Ryder Goolsbey, MWL 20-6 SQ; 3. Brant Bohmert, NC 20-5.75 SQ; 4. Sawyer Burchill, NC 20-2.5; 5. Alexander Dathe, Ellendale 19-4; 6. Kyle Odegard, Lisbon 18-5.75; 7. Jacob Hanson, SC 18-3.5; 8. Caid Combs, MVE 17-7
Triple Jump 1. Brant Bohmert, NC 42-5.5 SQ; 2. Adam Sakry, MWL 42-5 SQ; 3. Brady Heyen, Richland 41-7 SQ; 4. Isaac Romero, MWL 40-0; 5. Ryder Goolsbey, MWL 39-11.5; 6. Hunter Churchill, MWL 39-11; 7. Dillon Haines, CC 39-10.5; 8. Remington Thurber, Ellendale 39-8.5
High Jump 1. Dillon Haines, CC 6-2 SQ; 2. Austin Pithey, Lisbon 6-0 SQ; 3. Evan Braaten, MWL 6-0 SQ; 4. Jacob Dooley, CC & Sawyer Burchill, NC 5-10; 6. Isaac Romero, MWL & Tyler Zaun, MVE 5-10; 8. Drew Wittich, SC 5-8
Pole Vault 1. Austin Pithey, Lisbon 14-0 SQ; 2. Dylan Brandt, Kindred 12-3 SQ; 3. Ethan Elijah, Lisbon 12-0 SQ; 4. Andy Kolling, Kindred 11-6; 5. Brock Aberle, Lisbon 11-0; 6. Logan Shaw, Kindred 10-0; 7. Benjamin Frankki, MWL 9-0; 8. Peyton McNea, Lisbon 8-6
Shot Put 1. Adolfo Vasquez, MWL 50-10 SQ; 2. Alix Wisnewski, MWL 47-11.5 SQ; 3. Clayton Grueneich, Ellendale 44-6 SQ; 4. Charlie Moffet, MWL 42-10.5; 5. Adam Neustel, SC 42-3; 6. Cody Mauch, HF 41-0.5; 7. Colton Welch, MVE 40-6; 8. Thomas Metzger, NC 40-0.5
Discus 1. Adolfo Vasquez, MWL 133-9 SQ; 2. Charlie Moffet, MWL 131-4 SQ; 3. Brady Munro, NC 126-3 SQ; 4. Alix Wisnewski, MWL 125-10; 5. Colton Wetch, MVE 122-8; 6. Dominic Spooner, CC 122-6; 7. Riley Lau, Lisbon 121-8; 8. Hunter Sherman, LLM 120-4
Javelin 1. Kyle Odegard, Lisbon 193-8 SQ; 2. Hunter Sherman, LLM 188-9 SQ; 3. Cody Mauch, HF 168-2 SQ; 4. Peter Lindgren, MVE 164-5 SQ; 5. Brady Sorby, Lisbon 157-1; 6. Adam Mark, Kindred 152-10; 7. Austin Pithey, Lisbon 147-0; 8. Thomas Metzger, NC 139-3