by Run4Fun2009 » Mon Sep 21, 2015 3:08 pm
ROY GRIAK MEET
@ Les Bolstad GC, Minneapolis, MN
Saturday, September 26th
GIRLS
Gold Divison
Team Scores: 1. Naperville North, IL 77, 2. Edina, MN 142, 3. Lake Braddock, VA 202, 4. Marshall, MN 203, 5. Urbandale, IA 214, 6. Minnetonka, MN 228, 7. Wayzata, MN 239, 8. Johnston, IA 331, 9. Eau Claire Memorial, WI 361, 10. Forest Lake, MN 396, 11. Minneapolis Washburn, MN 443, 12. Shakopee, MN 471, 13. Eden Prairie, MN 472, 14. Bismarck 481, 15. Lee's Summit West, MO 494, 16. Spain Park, AL 500, 17. Sioux Falls Lincoln, SD 530, 18. Ames, IA 537, 19. Dowling Catholic, IA 544, 20. Brandon Valley, SD 545, 21. White Bear Lake, MN 586, 22. Sun Prairie, WI 602, 23. Duluth East, MN 608, 24. Eastview, MN 647, 25. Fargo Davies 659, 26. Whitefish Bay, WI 670, 27. Millard West, NE 681, 28. Lee's Summit North, MO 718, 29. Bay Port, WI 832, 30. Lakeville North, MN 873, 31. Eagan, MN 901, 32. Totino-Grace, MN 905, 33. Decorah, IA 927, 34. Des Moines Roosevelt, IA 950, 35. Rock Bridge, CO 951, 36. Rosemount, MN 1040, 37. West Des Moines Valley, IA 1061, 38. Grand Rapids, MN 1086, 39. Sioux Falls Washington, SD 1101, 40. Eau Claire North, WI 1117, 41. Amery, WI 1158, 42. Elk River, MN 1179, 43. Onalaska, WI 1180, 44. Winona Cotter, MN 1188, 45. St. Paul Highland Park, MN 1194, 46. St. Thomas More, SD 1218, 47. Bemidji, MN 1243, 48. Waverly-Shell Rock, IA 1363, 49. Mounds View, MN 1404.
Top 20 Individuals: 1. Gace Ping, Cotter 18:12.5; 2. Judy Pendergast, Naperville 18:16.5; 3. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 18:19.9; 4. Emma Benner, FL 18:26.6; 5. Aubrey Roberts, ECM 18:32.3; 6. Alicia Monson, Amery 18:51.3; 7. Kate Murphy, LB 18:51.7; 8. McKensey Van Wie, SP 19:01.8; 9. Emma Christensen, Rochester JM 19:02.2; 10. Trina Moreno, Urbandale 19:07.0; 11. Emily Covert, Minn. Washburn 19:07.9; 12. Hannah Roeske, ECM 19:12.3; 13. Emory Griffin, Naperville 19:21.5; 14. Morgan Richter, Breck 19:22.7; 15. Sarah Schmitt, Naperville 19:24.9; 16. Claire Boersma, Marshall 19:25.2; 17. Trista Pringle, SP 19:27.4; 18. Sophie Whicher, Minnetonka 19:28.7; 19. Jessica McKee, Johnston 19:30.8; 20. Julia Noah, Urbandale 19:39.8
Other ND Finishers
Bismarck: 3. Mattie Shirley-Fairbairn 18:19.9; 58. Grace Gannon 20:26.0; 68. Callie Clausnitzer 20:38.4; 143. Michaela Dora 21:39.4; 245. Eliza Lofberg 22:37.5; 247. Delaney Wolf 22:39.6; 264. Madison Burgard 22:51.5;
Fargo Davies: 63. Bridget Henne 20:33.9; 139. McKenzie Burian 21:37.2; 150. McKenna Lovehaug 21:42.8; 151. Taylor Dietz 21:43.0; 188. McKenna Vetter 22:03.9; 202. Ryleigh Wacha 22:14.8; 204. Cory Duffield 22:16.2; 239. Erica Johnson 22:32.2; 274. Katie Bye 23:00.2
Maroon Divison
Team Scores: 1. Henry Sibley, MN 196, 2. Notre Dame Academy, WI 216, 3. West Bend West, WI 295, 4. Benilde-St. Margaret's, MN 322, 5. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 339, 6. Becker, MN 341, 7. Sioux Falls O'Gorman, SD 347, 8. Menomonie, WI 355, 9. Shorewood, WI 362, 10. Wausau West, WI 383, 11. River Falls, WI 396, 12. South St. Paul, MN 440, 13. Hillsboro-Central Valley 444, 14. St. Louis Park, MN 475, 15. Robbinsdale Armstrong, MN 476, 16. Cedar Grove-Belgium, WI 486, 17. Brainerd, MN 497, 18. Holmen, WI 511, 19. Colfax, WI 515, 20. Ashland, WI 530, 21. Lakeland Union, WI 546, 22. North St. Paul, MN 577, 23. Wausau East, WI 621, 24. Aquinas, WI 639, 25. St. Paul Central 694, 26. Maple-Northwestern, WI 695, 27. St. Paul Academy-Summit, MN 730, 28. Minneapolis South, MN 745, 29. Pierre TF Riggs, SD 746, 30. Rice Lake, WI 788, 31. Math & Science Academy, MN 828, 32. Hudson, WI 837, 33. Mankato East, MN 846, 34. Minneapolis Southwest, MN 850, 35. Albany, MN 858, 36. Sioux City North, IA 872, 37. New Richmond, WI 901, 38. Champlin Park, MN 931, 39. St. Croix Central, WI 973, 40. Spring Lake Park, MN 1007, 41. Coon Rapids, MN 1031, 42. Cochrane-Fountain City, WI 1074, 43. St. Anthony Village, MN 1094, 44. Rogers, MN 1101, 45. Milbank, SD 1114, 46. St. Paul Como Park, MN 1114, 47. Webster, WI 1256, 48. Chequamegon, WI 1304, 49. Cretin-Derham Hall, MN 1314, 50. Colby/Abbotsford, WI 1488.
Top 20 Individuals: 1. Mae Fullerton, B-SM 19:28; 2. Tierney Wolfgram, M&SA 19:50; 3. Mason Kalander, Holmen 19:55; 4. Abby Ripperda, SFO 20:07; 5. Hannah O'Brien, NSP 20:09; 6. Morgan Florsheim, Shorewood 20:13; 7. Allison Hendrickson, Becker 20:15; 8. Erin Valgardson, Sturgeon Heights 20:25; 9. Star Costa, SSP 20:26; 10. Julia Bengston, Bekcer 20:29; 11. Maria Ehlinger, NDA 20:31; 12. Brooke Jaworski, WW 20:35; 13. Lexi Dehmer, Becker 20:36; 14. Abby Janto, WBW 20:40; 15. Gracie Wright, H-CV 20:41; 16. Reagan Baesler, H-CV 20:41; 17. Nicole Gilman, LU 20:42; 18. Meritt Miller, Brainerd 20:48; 19. Fiona Smith, FS/OG/PC 20:49; 20. Micaela Gayner, Shorewood 20:54
Other ND Finishers
Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian: 19. Fiona Smith 20:49; 42. Ashley Perez 21:24; 58. Ellen Erie 21:42; 93. Emily Hultin 22:24; 135. Julia Krause 22:58; 219. Mary Simon 23:58; 233. Lilly Rivard 24:07; 248. Emma Richards 24:17
Hillsboro-Central Valley: 15. Gracie Wright 20:41; 16. Reagan Baesler 20:41; 70. Jensyn Zink 22:00; 174. Bailey Baesler 23:27; 188. MJ Pruneda 23:35; 207. Anna Lemm 23:52; 281. Katelyn Rude 24:40; 289. Katie Kennedy 24:45; 394. Kinsey Allen 26:55; 416. Addi Eckart 27:52
Barnes County North: 117. Tess Scott 22:45; 161. Samantha Wieland 23:18
BOYS
Gold Divison
Team Scores: 1. Dowling Catholic, IA 104, 2. Edina, MN 138, 3. Wayzata, MN 142, 4. Minneapolis Washburn, MN 162, 5. Millard West, NE 180, 6. Lake Braddock, VA 227, 7. Rock Bridge, CO 298, 8. Bismarck 347, 9. West Des Moines Valley, IA 367, 10. Lee's Summit West, MO 369, 11. West Bend West, WI 369, 12. Marquette University, WI 397, 13. Lee's Summit North, MO 447, 14. Sun Prairie, WI 464, 15. Eden Prairie, MN 483, 16. Urbandale, IA 572, 17. Johnston, IA 575, 18. Minnetonka, MN 592, 19. Duluth East, MN 609, 20. Madison West, WI 634, 21. Lakeland Union, WI 647, 22. Rosemount, MN 665, 23. Sioux Falls Lincoln, SD 707, 24. Robbinsdale Armstrong, MN 712, 25. Elk River, MN 737, 26. Fargo Davies 746, 27. Bemidji, MN 765, 28. Cedar Rapids Washington, IA 775, 29. Ames, IA 781, 30. Hudson, WI 800, 31. Onalaska, WI 809, 32. Eau Claire Memorial, WI 822, 33. Des Moines Roosevelt, IA 829, 34. Whitefish Bay, WI 857, 35. Henry Sibley, MN 857, 36. Roseville, MN 868, 37. Marshall, MN 948, 38. St. Paul Highland Park, MN 955, 39. Shakopee, MN 969, 40. Waukesha North, WI 1041, 41. Owatonna, MN 1045, 42. Bay Port, WI 1077, 43. Decorah, IA 1165, 44. Spain Park, AL 1177, 45. Totino-Grace, MN 1206, 46. Sioux City North, IA 1238, 47. Mason City, IA 1342, 48. Eau Claire North, WI 1367, 49. Wausau West, WI 1471.
Top 20 Individuals: 1. Garek Bielaczyc, East High 15:36.0; 2. Sam Clausnitzer, Bismarck 15:52.0; 3. Jaret Carpenter, Wayzata 15:52.7; 4. Seth Hirsch, MW 15:57.1; 5. Micah Mather, SPHP 16:10.5; 6. Andrew Sell, Minn. Washburn 16:20.7; 7. Jack Manderscheid, Edina 16:22.6; 8. Patrick Roos, Edina 16:25.6; 9. Patrick Bose, Johnston 16:29.4; 10. Sam Thomas, Edina 16:34.3; 11. Ryan Schweizer, DC 16:36.4; 12. Matt Wilkinson, Minnetonka 16:38.1; 13. Josh Klein, MW 16:42.3; 14. Hunter Lucas, Davies 16:44.2; 15. Hamza Ali, Minn. Washburn 16:44.3; 16. Luke Sampson, Little Chute 16:44.4; 17. Gabe Peters, SF Lincoln 16:44.8; 18. Colin Schaefer, LB 16:49.9; 19. Matt Frazier, DC 16:52.4; 20. Kevin Dado, T-G 16:52.5
Other ND Finishers
Bismarck: 2. Sam Clausnitzer 15:52.0; 31. Dan Finley 17:07.1; 55. Stuart Wolf 17:19.4; 140. Russell Swagger 18:02.1; 150. Morgan Fairbairn 18:094; 157. Matt Bakken 18:13.3; 200. Dylan Rohrich 18:26.0; 315. Ian Schafer 19:10.4;
Fargo Davies: 14. Hunter Lucas 16:44.2; 65. Jacob Henne 17:26.8; 192. Alex Skaare 18:23.2; 274. Andrew Lundstrom 18:52.3; 297. Joval Yousa 19:03.7; 327. Jacob Zetocha 19:12.7; 343. Andrew Christopher 19:18.8; 404. Andrew Selensky 19:50.9; 405. Ryan Teigen 19:51.5; 436. Jacob Boub 20:13.7
Maroon Divison
Team Scores: 1. Notre Dame Academy, WI 125, 2. Lakeville North, MN 160, 3. Sioux Falls Washington, SD 239, 4. Pierre TF Riggs, SD 253, 5. Sioux Falls O'Gorman, SD 303, 6. Cedar Grove-Belgium, WI 347, 7. River Falls, WI 351, 8. Wausau East, WI 355, 9. St. Paul Central, MN 373, 10. Brainerd, MN 430, 11. Maple-Northwestern, WI 473, 12. Brandon Valley, SD 481, 13. Chequamegon, WI 499, 14. Aquinas, WI 505, 15. New Richmond, WI 542, 16. Bellevue, IA 546, 17. Menomonie, WI 565, 18. Coon Rapids, MN 605, 19. Waverly-Shell Rock, IA 610, 20. Monticello, MN 635, 21. Blake, MN 706, 22. Ashland, WI 717, 23. Math & Science Academy, MN 718, 24. Benilde-St. Margaret's, MN 730, 25. Milwaukee Lutheran, WI 733, 26. South St. Paul, MN 735, 27. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 737, 28. Minneapolis Southwest, MN 744, 29. Holmen, WI 750, 30. Champlin Park, MN 768, 31. Cretin-Derham Hall, MN 771, 32. St. Paul Como Park, MN 773, 33. Rice Lake, WI 775, 34. Colby/Abbotsford, WI 818, 35. Grand Rapids, MN 841, 36. Rogers, MN 870, 37. St. Croix Central, WI 900, 38. Colfax, WI 920, 39. Becker, MN 953, 40. Mankato East, MN 1001, 41. St. Louis Park, MN 1002, 42. Albany, MN 1017, 43. Hillsboro-Central Valley 1031, 44. St. Anthony Village, MN 1053, 45. Amery, WI 1100, 46. Webster, WI 1143, 47. Spring Lake Park, MN 1223, 48. Spooner, WI 1233, 49. Antigo, WI 1246, 50. Minneapolis South, MN 1349, 51. Cochrane-Fountain City, WI 1461, 52. St. Paul Academy-Summit, MN 1490, 53. Milbank, SD 1538, 54. Aberdeen Roncalli, SD 1748.
Top 20 Individuals: 1. Innocent Murwarashyaka, SPCP 16:13; 2. Daniel Pederson, Spooner 16:14; 3. Kevin Koski, Chequamegon 16:34; 4. Andrew Meyer, Bellevue 16:51; 5. Jakob Hanna, BV 16:52; 6. Garrett Williams, Robbinsdale Cooper 16:58; 7. Michael Mitchell, Blake 16:59; 8. Tiegen Lindner, SFO 17:12; 9. Alec Kray, SFW 17:18; 10. Axel Treinen, WE 17:20; 11. Ammanuel Roba, SPC 17:23; 12. Maury Miller, Ashland 17:26; 13. Ian Ison, CG-B 17:27; 14. Yonas Sadi, SFW 17:28; 15. Colin Koss, Antigo 17:28; 16. Sam Dean, Wakefield-Marensico 17:31; 17. Alex Derr, SFW 17:31; 18. Jacob Wilts, Monticello 17:32; 19. Andrew Sagalla, Bellevue 17:35; 20. Justin Paschall, LN 17:35
Other ND Finishers
Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian: 94. Mason Lantz 18:53; 116. Tommy Conmy 19:05; 134. Gavin Sunderland 19:14; 153. Christian Klemz 19:27; 291. Cole Mathison 20:36; 365. Matt Brock 21:14; 461. Jacob Strinden 23:21; 475. Kyle Conant 25:34
Hillsboro-Central Valley: 131. Colton Anderson 19:12; 148. Chase Fossum, 19:25; 239. Kody Pastian 20:10; 263. Cade Baesler 20:22; 345. Ben Mueller 20:59; 410. Luke Leshuk 21:54; 423. Gavin Wright 22:08; 425. Hunter Hennings 22:11; 426. Jackson Anderson 22:12; 459. Riley Sondrol 23:14