FARGO ROTARY
@ Fargo South
Monday, May 4th
GIRLS
Team Scores: 1. Fargo Davies 144, 2. West Fargo 118, 3. Shanley 75, 4. GF Red River 71, 5. Mandan 60.5, 6. Fargo North 53, 7. GF Central 48, 8. Hillsboro-Central Valley 33, 9. Lisbon 32, 10. Fargo South 30.5, 11. WF Sheyenne 29.5, 12. Wahpeton 26.5, 13. Bismarck 14.
100 Meter Dash 1. Afure Adah, Shanley 12.53 SQ; 2. Roseline Gaye, Davies 12.90 SQ; 3. Gift Ben-Bernard, WF 13.11; 4. Char Clarke, South 13.12; 5. Olivia Hammerschmidt, North 13.17; 6. Emily Jahner, Davies 13.20; 7. Mackenzie Severson, GFRR 13.21; 8. Rhaeghn Gripentrog, Wahpeton 13.22
200 Meter Dash 1. Ashley Rone, GFRR 25.38 SQ; 2. Afure Adah, Shanley 25.80 SQ; 3. Payton Mark, Davies 26.42 SQ; 4. Tylee Irwin, Wahpeton 26.80 SQ; 5. Grace Emineth, GFRR 27.08; 6. Katie Bye, Davies 27.23; 7. MaKenna Kuhn, Bismarck 27.35; 8. Olivia Hammerschmidt, North 27.42
400 Meter Dash 1. Gracie Wright, H-CV 58.97 SQ; 2. Katie Bye, Davies 60.11 SQ; 3. Kylie Pastian, H-CV 61.30 SQ; 4. Jasmyn Williams, Mandan 61.49 SQ; 5. Alexis Bachmeier, North 61.77; 6. Jessica Vig, Shanley 62.50; 7. Emily Jahner, Davies 64.59; 8. Maggie Manson, Sheyenne 64.69
800 Meter Run 1. Jackie Harmon, North 2:21.93 SQ; 2. Jennifer Dufner, WF 2:23.64 SQ; 3. Emma Sailer, South 2:23.93 SQ; 4. McKenna Vetter, Davies 2:24.69 SQ; 5. Alexis Roehl, GFC 2:25.23 SQ; 6. McKenzie Burian, Davies 2:27.11; 7. Karly Wright, North 2:28.56; 8. Shelby Weber, Sheyenne 2:32.62
1600 Meter Run 1. Karly Ackley, GFC 5:02.34 SQ; 2. Jennifer Dufner, WF 5:12.82 SQ; 3. Bridget Henne, Davies 5:25.24 SQ; 4. Jacey Wilson, Mandan 5:26.75 SQ; 5. Mattyson Barta, Sheyenne 5:28.30 SQ; 6. Shelby Weber, Sheyenne 5:29.03 SQ; 7. Kalley Miller, Sheyenne 5:34.86; 8. Grace Roehl, GFC 5:34.89
3200 Meter Run 1. Kelby Rinas, Mandan 11:42.88 SQ; 2. Rachel Torrey, GFC 11:50.28 SQ; 3. Ellie Hammes, North 11:59.44 SQ; 4. Peytun Campbell, GFRR 12:08.04; 5. Maggie Powell, GFC 12:10.94; 6. Grace Roehl, GFC 12:21.86; 7. Caleigh Anderson, Sheyenne 13:08.08; 8. Mya Bruhschwein, Sheyenne 13:10.27
100 Meter Hurdles 1. Afure Adah, Shanley 15.51 SQ; 2. Kaia Beil, Davies 15.73 SQ; 3. Kennedi Sand, WF 16.08 SQ; 4. Kaytlyn Bowers, Mandan 16.35 SQ; 5. Izzy Waite, WF 16.75; 6. Halie Harland, Davies 16.92; 7. Sophia Nelson, GFC 17.02; 8. Bailey Cavett, Lisbon 17.43
300 Meter Hurdles 1. Tylee Irwin, Wahpeton 46.09 SQ; 2. Alexis Bachmeier, North 46.41 SQ; 3. Kaia Beil, Davies 47.16 SQ; 4. Kaytlyn Bowers, Mandan 47.89 SQ; 5. Anna Frey, Mandan 47.91 SQ; 6. Halie Harland, Davies 48.27 SQ; 7. Alexis Wanner, Shanley 49.08; 8. Kennedi Sand, West Fargo 49.14
4x100 Meter Relay 1. Fargo Davies 50.24 SQ; 2. West Fargo 51.39 SQ; 3. Mandan 51.45 SQ; 4. Wahpeton 52.16 SQ; 5. WF Sheyenne 52.16 SQ; 6. GF Red River 52.18 SQ; 7. Hillsboro-Central Valley 52.42 SQ; 8. Lisbon 52.54 SQ (9. Fargo South 52.77 SQ)
4x200 Meter Relay 1. West Fargo 1:48.92 SQ; 2. Fargo Davies 1:48.99 SQ; 3. Fargo South 1:49.55 SQ; 4. Shanley 1:49.66 SQ; 5. Mandan 1:50.46 SQ; 6. WF Sheyenne 1:50.80 SQ; 7. Lisbon 1:52.94; 8. Wahpeton 2:02.74
4x400 Meter Relay 1. Fargo North 4:03.21 SQ; 2. GF Red River 4:06.35 SQ; 3. Mandan 4:16.37; 4. Fargo Davies 4:16.37; 5. Shanley 4:17.40; 6. Fargo South 4:17.78; 7. WF Sheyenne 4:23.55; 8. GF Central 4:28.50
4x800 Meter Relay 1. Shanley 9:57.74 SQ; 2. Mandan 10:05.40 SQ; 3. GF Red River 10:15.12; 4. Fargo South 11:40.45; 5. Lisbon 12:06.91
Long Jump 1. Kylie Pastian, H-CV 17-0 SQ; 2. Katelyn Carlson, Davies 16-10 SQ; 3. Kylee Bergantine, Davies 16-5; 4. Tiana Pfaff, WF 16-5; 5. Mattie Olson, Lisbon 16-4; 6. Diamonde O'Connor, Davies 16-3; 7. Grace Emineth, GFRR 16-1; 8. Kya Glenn, GFRR 15-10
Triple Jump 1. Kylee Bergantine, Davies 35-5 SQ; 2. Kya Glenn, GFRR 35-1 SQ; 3. Rachel Schumacher, Bismarck 35-0.5 SQ; 4. Katja Berge, H-CV 33-1; 5. McKenna Rayl, Davies 32-11; 6. Jacee French, WF 32-11; 7. Tiahna Burian, GFRR 32-8.75; 8. Sabrina Koch, Shanley 32-8.25
High Jump 1. Payton Mark, Davies 5-3 SQ; 2. Izzy Waite, WF 5-1 SQ; 3. Mattie Olson, Lisbon 4-11; 4. Cadyn Schock, Sheyenne & Josie Krupich, North 4-11; 6. Kaytlyn Bowers, Mandan & Mesaged Abaker, South 4-9; 8. Briana Swanson, Davies 4-9
Pole Vault 1. Grace Finney, GFC 9-9 SQ; 2. Bailee Enlow, GFRR 9-9 SQ; 3. Sarah Irmen, Davies 9-3 SQ; 4. Alya Kretchman, Davies & Lizzie Brown, Wahpeton 8-9; 6. Ashley Eisenbeisz, WF 8-9; 7. Maggie Swenson, North & Jenna Reith, Davies 8-3
Shot Put 1. Keely Walker, WF 44-5 SQ; 2. Akealy Moton, WF 42-1.25 SQ; 3. Lexi Stein-McAndrew, WF 36-8.25 SQ; 4. Jasmine Lindblad, GFC 35-5.5; 5. Mia Murph, GFRR 35-0.75; 6. Lindsey Lorenz, South 33-10.75; 7. Kendra Johnson, North 33-10; 8. Katelyn Klefstad, GFRR 33-8.75
Discus 1. Katherine Roberts, Shanley 119-11 SQ; 2. Keely Walker, WF 115-11 SQ; 3. Miranda Ripplinger, Lisbon 113-4; 4. Brittany Hawkinson, Bismarck 111-0; 5. Shelby Frank, GFRR 109-8; 6. Kayla Demarais, Davies 109-5; 7. Akealy Moton, WF 106-10; 8. Kylie VanderVorste, Bismarck 102-9
Javelin 1. Akealy Moton, WF 133-2 SQ; 2. Miranda Ripplinger, Lisbon 115-3 SQ; 3. Julia Johnson, Shanley 113-7 SQ; 4. Lexi Miranda, Shanley 110-8 SQ; 5. Kennedi Sand, WF 109-10; 6. Ellie Strand, GFRR 106-1; 7. Abby Wendel, Sheyenne 103-11; 8. Sabrina Koch, Shanley 103-11
BOYS
Team Scores: 1. Fargo South 153, 2. GF Red River 131, 3. Fargo Davies 127, 4. Fargo North 66, 5. West Fargo 61, 7. GF Central 58, 8. WF Sheyenne 56, 9. Lisbon 33, 10. Wahpeton 26, 11. Shanley 23.
100 Meter Dash 1. James Johannessen, South 11.15 SQ; 2. Ty Brooks, South 11.25 SQ; 3. Lucas Sabol, GFRR 11.27 SQ; 4. Caleb Kuznia, WF 11.36 SQ; 5. Chandler Rudolph, Davies 11.46; 6. Dante Genova, WF 11.50; 7. Austin Reynolds, GFRR 11.57; 8. Augustus Siaway, South 11.69
200 Meter Dash 1. James Johannessen, South 22.95 SQ; 2. Alex York, Davies 23.27; 3. Vincent Whirl, Davies 23.32; 4. Lucas Sabol, GFRR 23.54; 5. Isaac Erickson, Wahpeton 23.58; 6. Matt Santos, North 23.77; 7. Dawson Breyer, South 23.85; 8. Jacob Levin, WF 24.03
400 Meter Dash 1. Isaac Erickson, Wahpeton 51.34 SQ; 2. Kassim Nsibirwa, GFRR 51.52 SQ; 3. Yarkerseh Korlor, South 52.38; 4. Jesse Shorma, Sheyenne 52.62; 5. Isaiha Fletcher, South 53.17; 6. Menkeh Mendin, South 53.24; 7. Matthew Russell, Shanley 53.88; 8. Charles Sutton, GFC 54.15
800 Meter Run 1. David Hettich, GFC 2:02.90; 2. Evan Kottsick, Davies 2:03.02; 3. Chase Christen, GFRR 2:03.60; 4. Titus Gruanue, South 2:03.91; 5. Leif Larsen, GFC 2:04.55; 6. Muhend Abaker, South 2:05.5; 7. Alphonso Gowah, South 2:06.33; 8. Colton Smith, Davies 2:07.86
1600 Meter Run 1. Leif Larsen, GFC 4:28.44 SQ; 2. Evan Kottsick, Davies 4:30.42 SQ; 3. Muhend Abaker, South 4:31.30 SQ; 4. David Hettich, GFC 4:31.53 SQ; 5. Parker Rosenau, WF 4:33.75 SQ; 6. Ty Boucher, GFRR 4:41.41; 7. Alex Skaare, Davies 4:42.32; 8. Titus Gruanue, South 4:45.01
3200 Meter Run 1. Hunter Lucas, Davies 9:57.62 SQ; 2. Jacob Henne, Davies 10:08.67; 3. Vlod Collins, GFRR 10:40.42; 4. Taylor Goettle, Lisbon 10:43.61; 5. Will Valentine, GFRR 10:45.55; 6. Jacob Zetocha, Davies 10:51.89; 7. Isaac Brye, Davies 10:52.85; 8. Maxwell Evenson, North 10:53.95
110 Meter Hurdles 1. Willy Underdahl, North 16.06; 2. Vincent Whirl, Davies 16.09; 3. Mo Kamara, GFRR 16.80; 4. Michael Yeanay, WF 16.88; 5. Tyler Enerson, GFRR 16.91; 6. Jack Pifer, South 17.49; 7. Kyle Holoien, Sheyenne 17.75; 8. Trevor Schultz, Lisbon 17.87
300 Meter Hurdles 1. Vincent Whirl, Davies 40.41 SQ; 2. Willy Underdahl, North 40.96 SQ; 3. Matt Santos, North 41.91 SQ; 4. Trevor Schultz, Lisbon 42.53; 5. Michael Yeanay, WF 42.72; 6. Kyle Holoien, Sheyenne 42.73; 7. Titus Gruanue, South 43.29; 8. Mo Kamara, GFRR 44.24
4x100 Meter Relay 1. WF Sheyenne 44.83 SQ; 2. Fargo Davies 45.03 SQ; 3. Fargo North 45.37 SQ; 4. GF Red River 45.54; 5. Fargo South 46.24; 6. Wahpeton 46.41; 7. Shanley 47.02
4x200 Meter Relay 1. Fargo South 1:32.79 SQ; 2. Fargo Davies 1:32.85 SQ; 3. WF Sheyenne 1:34.02 SQ; 4. GF Red River 1:34.47; 5. Shanley 1:36.43; 6. Fargo North 1:37.75; 7. Lisbon 1:39.61; 8. GF Central 1:40.23
4x400 Meter Relay 1. Fargo South 3:30.60 SQ; 2. GF Red River 3:37.20; 3. Fargo Davies 3:37.97; 4. Fargo North 3:39.10; 5. WF Sheyenne 3:39.77; 6. West Fargo 3:40.33; 7. Wahpeton 3:41.19; 8. Shanley 3:45.65
4x800 Meter Relay 1. Fargo Davies 8:12.06 SQ; 2. Fargo South 8:14.14 SQ; 3. GF Red River 9:01.75; 4. Fargo North 9:10.42; 5. Wahpeton 9:40.92
Long Jump 1. Ty Brooks, South 22-4 SQ; 2. Connor Fuglseth, North 21-0 SQ; 3. Austin Reynolds, GFRR 20-10 SQ; 4. Tyler Walsvik, WF 20-6; 5. Tre Fort, Shanley 20-5; 6. Caleb Kuznia, WF 20-2; 7. Alex York, Davies 19-9; 8. Tanner McKinnon, WF 19-4
Triple Jump 1. Ty Brooks, South 42-7 SQ; 2. Austin Reynolds, GFRR 41-3.75; 3. Devon Pope, GFRR 40-8; 4. Danny Stasch, Shanley 40-6.25; 5. Sam Cherilus, GFC 39-5.25; 6. Mo Kamara, GFRR 39-0.75; 7. Josh Roehrich, Sheyenne 38-10.75; 8. Connor Fuglseth, North 38-8.25
High Jump 1. Jack Pifer, South 6-2 SQ; 2. Al Bates, Davies 6-2 SQ; 3. Brandon Johnson, WF 6-0; 4. Tre Fort, Shanley 6-0; 5. Tyler Enerson, GFRR 5-10; 6. Jamon Howard, South 5-10; 7. Tresor Sumbwa, South 5-10; 8. Tyler Walsvik, WF & Paul Holaday, WF 5-8
Pole Vault 1. Connor Fuglseth, North 13-6 SQ; 2. Jason Klug, South 13-0 SQ; 3. Austin Pithey, Lisbon 13-0 SQ; 4. Devin Schatz, Sheyenne 12-6 SQ; 5. Alex Holmes, GFRR 11-0; 6. Andrew Fischer, WF 11-0; 7. Hunter Hegel, Sheyenne 10-6; 8. Cody Eisenbeisz, WF 10-6
Shot Put 1. Alex Talley, WF 54-6.25 SQ; 2. Terence Adams, GFC 49-4 SQ; 3. Kyle Trefethren, South 45-4.5; 4. Alec Sampson, GFRR 45-3; 5. Zach Willis, WF 45-1; 6. Zach Johnson, Wahpeton 45-0; 7. Hunter Hansen, South 44-11.75; 8. Tyson Lytle, South 44-10.5
Discus 1. Terence Adams, GFC 164-0 SQ; 2. Alec Sampson, GFRR 149-10 SQ; 3. Alex Talley, WF 144-5; 4. Gunnar Kollman, Davies 131-2; 5. Carter Buelow, GFRR 131-1; 6. Zach Mohs, WF 130-9; 7. Dayton Slama, Davies 130-8; 8. Zach Willis, WF 126-5
Javelin 1. Kyle Odegard, Lisbon 166-10 SQ; 2. Josh Roehrich, Sheyenne 158-1; 3. Derek Murph, GFRR 157-5; 4. Joey Gerszewski, GFC 152-0; 5. Austin Pithey, Lisbon 149-4; 6. Jason Klug, South 149-3; 7. Daniel Pierce, GFRR 144-11; 8. Carter Bonnema, Sheyenne 141-0