by Run4Fun2009 » Mon Apr 13, 2015 12:27 am
BISON-MINER CLASSIC
@ Hazen
Tuesday, April 14th
GIRLS
Team Scores: 1. Hazen 185, 2. Watford City 50, 3. Garrison-Max 49, 4. Southern McLean 48.5, 5. Dickinson Trinity 42.5, 6. Killdeer 41, 7. Central McLean & Beulah 31, 9. Shiloh Christian 29, 10. Standing Rock 28, 11. Kidder County-Napoleon 26, 12. Des Lacs-Burlington/L&C 23, 13. New Salem-Almont 21, 14. Surrey 19, 15. Grant County-Flasher 18, 16. Bottineau 17, 17. Richardton-Taylor 16, 18. Linton-HMB 14, 19. Parshall 11, 20. White Shield 8, 21. New Town 5, 22. Velva/Drake-Anamoose 4, 23. Glenburn 3.
100 Meter Dash 1. Dakota Wood, Hazen 12.70 SQ; 2. Caitlyn Vogel, DLB/L&C 12.93 SQ; 3. Stephanie Ziegler, Hazen 12.96 SQ; 4. LaDora Schmidt, KC-N 13.10; 5. Kennedy Keator, Trinity 13.16; 6. Katie Duttenhefer, Hazen 13.26; 7. Taylor Roehl, GC-F 13.36; 8. Sidney Hall, WS 13.50
200 Meter Dash 1. Stephanie Ziegler, Hazen 26.54 SQ; 2. Kennedy Keator, Trinity 27.04; 3. Taylor Roehl, GC-F 27.54; 4. Krista Slaubaugh, Hazen 27.55; 5. Amber Stevahn, Shiloh 27.57; 6. Grace Zimmerman, Hazen 27.84; 7. Sidney Hall, WS 27.94; 8. Krista Ulmer, Shiloh 28.04
400 Meter Dash 1. LaDora Schmidt, KC-N 61.73 SQ; 2. Caitlyn Vogel, DLB/L&C 63.36; 3. Maria Diepolder, Bottineau 65.40; 4. Sidney Hall, WS 66.65; 5. Erin Walcker, Beulah 67.00; 6. Alanna Sickler, Trinity 67.17; 7. Cecilia Pfliger, Hazen 68.54; 8. Stephanie Brenden, Bottineau 68.57
800 Meter Run 1. Amber Stevahn, Shiloh 2:29.48; 2. Cassidy Huesers, G-M 2:37.72; 3. Emily Tyrrell, R-T 2:39.49; 4. Abigail Waloch, SM 2:43.12; 5. Lexis Tveter, Parshall 2:44.76; 6. Mackenzie Snyder, CM 2:46.86; 7. Allison Klein, Surrey 2:48.86; 8. Cedar Hall, Parshall 2:49.15
1600 Meter Run 1. Kate Fox, SM 5:34.44 SQ; 2. Cassidy Huesers, G-M 5:42.88; 3. Emily Tyrell, R-T 5:43.78; 4. Sydney Andersen, Killdeer 5:52.42; 5. Charlie Bailey, SR 5:58.89; 6. Katherine White, G-M 5:59.76; 7. Danielle Benz, Killdeer 6:05.77; 8. Cedar Hall, Parshall 6:06.97
3200 Meter Run 1. Kate Fox, SM 12:09.34 SQ; 2. Grace Bachmeier, Surrey 12:57.95; 3. Charlie Bailey, SR 13:14.47; 4. Melayna Four Bear, New Town 13:49.37; 5. Megan Johnson, G-M 13:58.78
100 Meter Hurdles 1. Dakota Wood, Hazen 15.65 SQ; 2. Bridget Allex, Watford 17.58; 3. Selina Kudrna, Trinity 17.85; 4. Katelynn Lane, Killdeer 18.15; 5. Maci Dimler, G-M 18.31; 6. Emily Alt, Beulah 18.41; 7. Raquel Doll, Hazen 18.47; 8. Lea Arndt, Watford 18.57
300 Meter Hurdles 1. Dakota Wood, Hazen 47.63 SQ; 2. Kaylene Klein, Hazen 49.10; 3. Raquel Doll, Hazen 52.20; 4. Lea Arndt, Watford 53.10; 5. Grace Zimmerman, Hazen 53.27; 6. Abigail Waloch, SM 53.83; 7. Bridget Allex, Watford 54.70; 8. Grace Benz, KC-N 54.84
4x100 Meter Relay 1. Hazen 52.62 SQ; 2. Dickinson Trinity 52.72 SQ; 3. Kidder County-Napoleon 54.34; 4. Watford City 54.46; 5. Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 54.52; 6. Garrison-Max 55.86; 7. Killdeer 55.89; 8. Beulah 56.06
4x200 Meter Relay 1. Hazen 1:49.02 SQ; 2. Shiloh Christian 1:54.43; 3. Watford City 1:55.76; 4. Central McLean 1:58.22; 5. Beulah 1:58.47; 6. Bottineau 2:01.27; 7. Garrison-Max 2:01.77; 8. Killdeer 2:01.86
4x400 Meter Relay 1. Hazen 4:14.80 SQ; 2. Hazen 'B' 4:31.01; 3. Beulah 4:35.08; 4. Central McLean 4:35.35; 5. Garrison-Max 4:41.93; 6. Dickinson Trinity 4:42.66; 7. Bottineau 4:44.36; 8. Killdeer 4:44.39
4x800 Meter Relay 1. Surrey 11:18.54; 2. Hazen 11:42.56; 3. Watford City 12:07.32
Long Jump 1. Taylor Roehl, GCF 16-3; 2. Mariah Sellon, CM 16-3; 3. Ricki Lindley, Watford 16-1.5; 4. Krista Slaubaugh, Hazen 15-9; 5. Grace Benz, KC-N 14-11; 6. Shayna Niess, DLB/L&C 14-9; 7. Stephanie Brenden, Bottineau 14-6.5; 8. Michelle Risan, Parshall 14-5.5
Triple Jump 1. Krista Slaubaugh, Hazen 35-7 SQ; 2. Cassie Gefroh, L-HMB 32-9.5; 3. Kaitlyn Binstock, SM 32-2; 4. Brenna Hoger, NS-A 31-8; 5. Abbey Schantz, Beulah 31-7.5; 6. Lexis Tveter, Parshall 31-5; 7. Michelle Risan, Parshall 30-7; 8. Sarah Quenette, Hazen 30-1.5
High Jump 1. Sarah Quenette, Hazen 5-1 SQ; 2. Abigail Hulm, NS-A 4-11; 3. McKinzie Thorson, SM 4-9; 4. Mariah Sellon, CM 4-9; 5. Trae Murray, Killdeer 4-9; 6. Abby Tweeten, SM 4-9; 7. Harlee Gunning, Glenburn 4-5; 8. Sadie Bosch, L-HMB 4-5
Pole Vault 1. Sydney Andersen, Killdeer 8-0; 2. Kallisha Keller, Killdeer 7-6; 3. McKenna Wiesengarber, SM 7-0; 4. Nicoe Praus, Trinity 7-0; 5. Faith Beck, Trinity 6-6; 6. Rachel Riepl, Hazen 6-6; 7. Corrie Dobitz, Killdeer 6-6; 8. Addy Kittelson, VDA 6-0
Shot Put 1. Nessa Mathews, Watford 36-0 SQ; 2. Madison Leintz, Hazen 34-8.5; 3. Erin Ost, Hazen 32-11; 4. Ruby White, G-M 32-0; 5. Megan Molash, SR 31-0; 6. Christina Hirschkorn, CM 29-8.5; 7. Heather Lauinger, L-HMB 28-7; 8. Sam Beauregard, Glenburn 27-6.5
Discus 1. Erin Ost, Hazen 115-9 SQ; 2. Isabell Chadwick, Hazen 93-11; 3. Paige Murray, Shiloh 92-7; 4. Madison Leintz, Hazen 91-11; 5. Megan Molash, SR 86-6; 6. Heather Lauinger, L-HMB 86-4; 7. Ruby White, G-M 85-9; 8. Christian Hirschkorn, CM 82-6
Javelin 1. Ryan Wolf Necklace, SR 113-4; 2. Abigail Hulm, NS-A 108-1; 3. Jaime Murschel, Beulah 105-7; 4. Ruby White, G-M 101-9; 5. Reagan Olson, R-T 94-5; 6. Addy Kittelson, VDA 93-4; 7. Madison Leintz, Hazen 90-3; 8. Abbey Schantz, Beulah 88-3
BOYS
Team Scores: 1. Dickinson Trinity 126, 2. New Town 100, 3. Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 63, 4. Southern McLean 60, 5. Linton-HMB 54, 6. Watford City 49, 7. Killdeer 36, 8. New Salem-Almont 30, 9. Beulah 25, 10. Kidder County-Napoleon 23, 11. Grant County-Flasher 21, 12. Standing Rock 20, 13. Glenburn 19, 14. Strasburg 14, 15. Bottineau & Richardton-Taylor 13, 17. Hazen 11, 18. Parshall & Shiloh Christian 10, 20. Williams County 9, 21. Center-Stanton 8, 22. Velva/Drake-Anamoose & Surrey 7, 24. Bishop Ryan 6, 25. Garrison-Max 4.
100 Meter Dash 1. Dawson Kram, Trinity 11.20 SQ; 2. Joe Mayer, Trinity 11.36 SQ; 3. Joel DeLaCruz, Beualh 11.53; 4. Brenden Leaming, Watford 11.56; 5. Cole Beck, Trinity 11.60; 6. Cole Wilhelmi, Trinity 11.63; 7. Caleb Weisgarber, SM 11.66; 8. Kaden Kuntz, Trinity 11.79
200 Meter Dash 1. Dawson Kram, Trinity 22.94 SQ; 2. Joe Mayer, Trinity 23.14 SQ; 3. Mark Medalen, DLB/L&C 23.24 SQ; 4. Brenden Leaming, Watford 23.44; 5. Logan Kramer, Strasburg 23.64; 6. Cole Beck, Trinity 23.73; 7. Joel DeLaCruz, Beulah 23.74; 8. Kaden Kuntz, Trinity 24.14
400 Meter Dash 1. Mark Medalen, DLB/L&C 52.58; 2. Jace Kruger, Trinity 52.62; 3. Ryan Wheeling, New Town 52.65; 4. Brenden Leaming, Watford 53.15; 5. Ethan Kerslake, Bottineau 54.35; 6. Gunnar Hyttinen, SM 55.95; 7. Cole Boyson, SM 56.12; 8. Spencer Mattheis, Hazen 56.39
800 Meter Run 1. Elliott Stone, Shiloh 2:01.49 SQ; 2. Scott Hale, New Town 2:10.67; 3. Dakota Mansfield, Trinity 2:11.40; 4. Joe Chase, New Town 2:13.97; 5. Jacob Eberle, Strasburg 2:17.38; 6. Corbin Claymore, SR 2:17.68; 7. Chace Hale, New Town 2;18.88; 8. Jacob Kuntz, R-T 2:19.38
1600 Meter Run 1. Scott Hale, New Town 4:45.72; 2. Joe Chase, New Town 4:49.09; 3. Brenden Harrison, SR 4:50.02; 4. Jalen Chase, New Town 4:58.96; 5. Chace Hale, New Town 5:00.13; 6. Corbin Claymore, SR 5:02.67; 7. Raehs Puetz, Watford 5:04.20; 8. Jacob Eberle, Strasburg 5:05.47
3200 Meter Run 1. Ryan Wheeling, New Town 9:41.66 SQ; 2. Brenden Harrison, SR 10:36.11; 3. Jaiven Hale, New Town 11:03.58; 4. Calvin Aichele, Beulah 11:21.03; 5. James Schmaltz, L-HMB 11:34.47; 6. Josh Copeland, Glenburn 11:34.74; 7. Raehs Puetz, Watford 11:38.74; 8. Tucker Johnson, SM 11:40.85
110 Meter Hurdles 1. Eric Knutson, DLB/L&C 15.99 SQ; 2. Jon Purintun, L-HMB 16.99; 3. Josh Knutson, DLB/L&C 17.19; 4. Cody Allard, Bottineau 17.39; 5. Trevor Schmidt, G-M 17.66; 6. Rait Elliot, Watford 17.99; 7. Coltyn Nelson, Trinity 18.60; 8. Conner Dennis, Watford 18.82
300 Meter Hurdles 1. Josh Knutson, DLB/L&C 44.48; 2. Eric Knutson, DLB/L&C 44.62; 3. Coltyn Nelson, Trinity 45.72; 4. Jacob Crosby, KC-N 47.75; 5. Brody Nieuwsma, Strasburg 48.22; 6. Miles Odermann, Parshall 48.25; 7. Rait Elliot, Watford 49.16; 8. Connor Dennis, Watford 49.27
4x100 Meter Relay 1. Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 45.73 SQ; 2. Southern McLean 46.20; 3. Kidder County-Napoleon 46.97; 4. Killdeer 47.13; 5. Linton-HMB 47.46; 6. New Salem-Almont 48.30; 7. Glenburn 48.36; 8. Watford City 48.50
4x200 Meter Relay 1. Southern McLean 1:38.13; 2. Killdeer 1:39.87; 3. Beulah 1:40.33; 4. Glenburn 1:42.74; 5. Surrey 1:44.61; 6. Dickinson Trinity 1:44.87; 7. Parshall 1:46.84; 8. Velva/Drake-Anamoose 1:46.91
4x400 Meter Relay 1. Dickinson Trinity 3:35.45 SQ; 2. Dickinson Trinity 'B' 3:48.24; 3. Watford City 3:49.59; 4. Kidder County-Napoleon 3:51.60; 5. Killdeer 3:57.00; 6. Bottineau 3:59.49; 7. Richardton-Taylor 4:04.71; 8. Bishop Ryan 4:05.46
4x800 Meter Relay 1. New Town 8:33.97 SQ; 2. Dickinson Trinity 9:15.01; 3. Kidder County-Napoleon 9:22.92; 4. Williams County 9:29.36; 5. Beulah 9:39.93; 6. New Salem-Almont 9:53.08; 7. Dickinson Trinity 'B' 10:02.66
Long Jump 1. Zachary Schell, SM 21-0.75 SQ; 2. Tanner Marion, GC-F 20-11 SQ; 3. Spencer Rebel, NS-A 20-10 SQ; 4. Jon Purintun, L-HMB 20-9.75 SQ; 5. Ethan Feist, Bishop Ryan 20-2.75; 6. Joe Mayer, Trinity 20-1; 7. Weston Meckle, C-S 19-7.5; 8. Logan Kramer, Strasburg 19-4.25
Triple Jump 1. Jon Purintun, L-HMB 43-10.25 SQ; 2. Spencer Rebel, NS-A 43-3.5 SQ; 3. Zachary Schell, SM 42-3 SQ; 4. Tanner Marion, GC-F 40-4.75; 5. Kaden Kuntz, Trinity 39-11; 6. Tyson Akers, DLB/L&C 38-0.5; 7. Weston Meckle, C-S 37-10.25; 8. Dillan Kovash, Trinity 37-5.75
High Jump 1. Hayes LeMieux, Killdeer 6-0; 2. Jace Kruger, Trinity 6-0; 3. Jon Purintun, L-HMB 5-10; 4. Zachary Schell, SM 5-8; 5. Danny Kraft, C-S 5-8; 6. Koby Hansen, SM 5-6; 7. Cole McGorman, Watford 5-6; 8. Blake Fernandez, Beulah 5-4
Pole Vault 1. Jace Kruger, Trinity 13-0 SQ; 2. Logan Gumke, Watford 12-0 SQ; 3. Maison Brudevold, VDA 11-0; 4. Lukas Smith, SM 10-0; 5. Tucker Bergquist, SM 10-0; 6. Justin Schwartzenberger, Watford 9-6; 7. Hoyt Zander, Killdeer 9-6; 8. Cody Blazek, SM 8-6
Shot Put 1. Elijah Grady, New Town 51-2.5 SQ; 2. Seth Kreil, Hazen 50-2.5 SQ; 3. Nic Rivinius, GC-F 49-2.5 SQ; 4. Dallas Reese, Parshall 46-0.5; 5. Dustin Weeks, Glenburn 45-5.5; 6. Daryl Grady, New Town 43-7.5; 7. Alex Scherr, Trinity 43-0; 8. Jaryn Homiston, Watford 41-0
Discus 1. Elijah Grady, New Town 146-6 SQ; 2. Garret Roemmich, L-HMB 128-8; 3. Daniel Arthur, Killdeer 125-4; 4. Dustin Weeks, Glenburn 125-3; 5. Atati Mita, WC 123-2; 6. Daryl Grady, New Town 121-4; 7. Nic Rivinius, GC-F 121-0; 8. Mark Veverka, Trinity 118-9
Javelin 1. Spencer Rebel, NS-A 158-0; 2. Austin Schell, L-HMB 145-3; 3. Easton Brost, Trinity 145-1; 4. Cory Rebel, R-T 142-6; 5. Jacob Kuntz, R-T 139-6; 6. Travis Patterson, Surrey 138-6; 7. Jonah Zimmerman, Hazen 138-3; 8. Garret Roemmich, L-HMB 137-5