by Run4Fun2009 » Wed Apr 08, 2015 12:48 pm
DICKINSON BOOSTER
@ Dickinson
Thursday, April 9th
GIRLS
Team Scores: 1. Century 152.5, 2. Bismarck 108.5, 3. Minot 108, 4. Hazen 88, 5. Mandan 84, 6. Dickinson 69, 7. Sidney, MT 28.5, 8. Shiloh Christian 28, 9. Killdeer 25, 10. Dickinson Trinity 12, 11. Dawson County, MT 11.5, 12. Richardton-Taylor 4.
100 Meter Dash 1. Cara Haussler, Bismarck 12.28 SQ; 2. Dakota Wood, Hazen 12.55 SQ; 3. Kylie Alexander, Minot 12.63 SQ; 4. McKenna Kuhn, Bismarck 12.84 SQ; 5. Megan Erickson, Dickinson 12.87 SQ; 6. Lexi Gura, Century 12.99 SQ; 7. Alison Froelich, Mandan 13.01 SQ; 8. Katie Duttenhefer, Hazen 13.09
200 Meter Dash 1. Dakota Wood, Hazen 26.85 SQ; 2. Kylie Alexander, Minot 27.06; 3. Lexi Gura, Century 27.29; 4. Madison Milbrath, Minot 27.42; 5. Alison Froelich, Mandan 27.74; 6. Jasmyn Williams, Mandan 28.01; 7. Kaylene Klein, Hazen 28.09; 8. Megan Erickson, Dickinson 28.22
400 Meter Dash 1. Jasmyn Williams, Mandan 63.79; 2. Krista Ulmer, Shiloh 64.84; 3. Jaycee Walter, Bismarck 65.37; 4. Annika Arnold, Minot 65.55; 5. Megan Anderson, Century 66.36; 6. Lara Wentz, Century 67.09; 7. Alana Sickler, Trinity 67.92; 8. Aspen Galster, Dickinson 68.40
800 Meter Run 1. Taryn Neameyer, Century 2:30.20; 2. Elizabeth Yoder, Dickinson 2:33.93; 3. Regan Watson, Shiloh 2:35.45; 4. Shawnee Hansen, Killdeer 2:38.29; 5. Miriah Forness, Shiloh 2:38.92; 6. Abigail Hoffarth, Minot 2:38.92; 7. Kelby Rinas, Mandan 2:39.99; 8. Sydney Andersen, Killdeer 2:40.03
1600 Meter Run 1. Elizabeth Yoder, Dickinson 5:27.85 SQ; 2. Abigail Hoffarth, Minot 5:42.34; 3. Meg Super, Minot 5:43.25; 4. Kelby Rinas, Mandan 5:44.03; 5. Emily Tyrell, R-T 5:51.17; 6. London Lambrecht, Shiloh 6:06.35; 7. Allison Bearstail, Shiloh 6:06.91; 8. Danielle Benz, Killdeer 6:10.88
3200 Meter Run 1. Jacey Wilson, Mandan 13:04.57; 2. Kaycee Fry, Mandan 13:24.14; 3. Chelsea Anderson, Dickinson 13:25.19; 4. Tess Ler, Sidney 14:08.68
100 Meter Hurdles 1. Dakota Wood, Hazen 15.32 SQ; 2. Kaytlyn Bowers, Mandan 16.14 SQ; 3. Kylie Alexander, Minot 16.34 SQ; 4. Sophie Bengson, Minot 16.39 SQ; 5. Josie Anderson, Century 16.97; 6. Carly Fornshell, Century 17.62; 7. Nicole Streyle, Bismarck 17.75; 8. Jaley Wyse, Dawson 17.79
300 Meter Hurdles 1. Dakota Wood, Hazen 48.47 SQ; 2. Kaylene Klein, Hazen 49.47; 3. Annika Arnold, Minot 50.08; 4. Carly Fornshell, Century 50.97; 5. Josie Anderson, Century 51.57; 6. Raquel Doll, Hazen 53.02; 7. Gracie Zimmerman, Hazen 53.44; 8. Hailee Kuske, Trinity 53.85
4x100 Meter Relay 1. Bismarck 51.27 SQ; 2. Century 52.31 SQ; 3. Hazen 53.61; 4. Mandan 53.78; 5. Dickinson 55.64; 6. Killdeer 55.83; 7. Sidney 55.95; 8. Minot 56.85
4x200 Meter Relay 1. Hazen 1:51.94; 2. Mandan 1:52.47; 3. Minot 1:55.38; 4. Killdeer 2:00.52; 5. Dickinson 2:02.78
4x400 Meter Relay 1. Century 4:17.99; 2. Bismarck 4:21.43; 3. Hazen 4:24.07; 4. Shiloh Christian 4:26.01; 5. Century 'B' 4:36.76; 6. Dickinson 4:37.71; 7. Sidney 4:44.00; 8. Killdeer 4:45.95
4x800 Meter Relay 1. Minot 10:32.73; 2. Killdeer 11:04.22; 3. Mandan 11:23.66; 4. Dawson County 11:51.32; 5. Dickinson Trinity 12:23.46
Long Jump 1. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 17-8 SQ; 2. Elise Bauman, Century 17-1 SQ; 3. Josie Anderson, Century 16-6; 4. Mikayla Montgomery, Century 16-4; 5. Regan Dennis, Century 16-3; 6. Shelby Arman, Bismarck 16-1.5; 7. Etetu Udessa, Bismarck 16-1; 8. Katelyn Selinsky, Century 15-10.5
Triple Jump 1. Shelby Arman, Bismarck 35-0 SQ; 2. Rachel Schumacher, Bismarck 34-9.5 SQ; 3. Krista Slaubaugh, Hazen 34-7 SQ; 4. Masy Kuntz, Trinity 32-11; 5. Justice Dolajak, Dickinson 32-8; 6. Cass Wilhelm, Century 32-2.5; 7. Aubrey Porter, Minot 32-2.5; 8. Jaley Wyse, Dawson 32-2
High Jump 1. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 5-1 SQ; 2. Rachel Schumacher, Bismarck 5-1 SQ; 3. Sarah Quenette, Hazen 4-11; 4. Calista Moch, Century 4-11; 5. Lexi Jordheim, Dickinson 4-9; 6. Kaytlyn Bowers, Mandan 4-9; 7. Savannah Kettner, Dawson 4-9; 8. Trae Murray, Killdeer & Katelyn Selinsky, Century 4-7
Pole Vault 1. Morgan Gietzen, Century 10-3 SQ; 2. Alyssa Godlevsky, Dickinson 9-3 SQ; 3. Aubrey Kessel, Sidney & Brecklyn Huntley, Bismarck 8-9; 5. Sara Zachmeier, Mandan 8-3; 6. Lexi Jordheim, Dickinson 8-3; 7. Jaley Wyse, Dawson 8-3; 8. Teia Knutson, Dawson & Kallisha Keller, Killdeer 7-9
Shot Put 1. Maggie Schwarzkopf, Century 41-6 SQ; 2. Ali Hasche, Century 37-5 SQ; 3. Whitney Perrin, Century 36-9 SQ; 4. Mackenzie Gleason, Minot 36-1 SQ; 5. Aubrey Malnorie, Century 35-7 SQ; 6. Arianna Herman, Bismarck 34-6; 7. Regan Dennis, Century 34-2; 8. Jessica Drady, Minot 32-11
Discus 1. Maggie Schwarzkopf, Century 122-7 SQ; 2. Jessica Drady, Minot 119-0 SQ; 3. Whitney Perrin, Century 115-4 SQ; 4. Kelsey Calhoun, Dickinson 112-6; 5. Melora Haagenson, Minot 111-4; 6. Mackenzie Gleason, Minot 110-10; 7. Brittany Hawkinson, Bismarck 110-8; 8. Aubrey Malnorie, Century 109-2
Javelin 1. Jessica Drady, Minot 107-5; 2. Hailey Steinbeisser, Sidney 107-3; 3. Alicia Weiand, Mandan 105-4; 4. Jordan Baxter, Sidney 102-1; 5. Kelsey Calhoun, Dickinson 101-4; 6. Madi Klein, Century 98-7; 7. Regan Dennis, Century 98-6; 8. Lakayla Nentwig, Sidney 88-2
BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 156.5, 2. Minot 121, 3. Dickinson 98.5, 4. Dawson County, MT 68, 5. New Town 65, 6. Dickinson Trinity 53, 7. Sidney, MT 48, 8. Mandan 32, 9. Shiloh Christian 26, 10. Killdeer 21, 11. Mott-Regent 16, 12. Richardton-Taylor 12, 13. Century 10, 14. Hazen 5.
100 Meter Dash 1. Dawson Kram, Trinity 11.22 SQ; 2. Cole Beck, Trinity 11.35 SQ; 3. Parker Thompson, Bismarck 11.41 SQ; 4. Cole Wilhelmi, Trinity 11.58; 5. Brady Wegh, M-R 11.66; 6. Colin Roller, Dickinson 11.67; 7. Tevan Thompson, Dickinson 11.70; 8. Cory Rebel, R-T 11.74
200 Meter Dash 1. Karter Gorney, Minot 22.64 SQ; 2. Lyndon Mertz, Bismarck 23.09 SQ; 3. Adrian Davis-Aguilar, Minot 23.24 SQ; 4. Sawyer Schmidt, Mandan 23.84; 5. Austin Streyle, Bismarck 23.99; 6. Brady Wegh, M-R 24.11; 7. Logan Diechert, Bismarck 24.28; 8. Tevan Thompson, Dickinson 24.38
400 Meter Dash 1. Blake Emmel, Shiloh 53.58; 2. Logan Goheen, Minot 53.77; 3. Elliott Stone, Shiloh 54.48; 4. Dakota Pew, Dawson 54.62; 5. Trace Jones, Sidney 55.86; 6. Jonathan, Mathistad, Minot 55.95; 7. Tyler Ringen, Minot 56.06; 8. Tanner Davidson, Dickinson 56.33
800 Meter Run 1. Ryan Wheeling, New Town 2:00.37 SQ; 2. Nash Binegar, Bismarck 2:06.49; 3. Jackson Binstock, Dickinson 2:06.96; 4. Tristan Hilgart, Dawson 2:09.96; 5. Teegan Olson, Minot 2:10.24; 6. Jace Johnson, Minot 2:12.33; 7. Colton Arman, Bismarck 2:12.58; 8. Noah Sickler, Trinity 2:14.97
1600 Meter Run 1. Sam Clausnitzer, Bismarck 4:31.44 SQ; 2. Ryan Wheeling, New Town 4:34.06 SQ; 3. Jackson Binstock, Dickinson 4:34.84 SQ; 4. Sam Markle, Bismarck 4:37.11; 5. Tayler Wescom, Bismarck 4:41.26; 6. Ashton Jones, Dawson 4:41.42; 7. Jalen Chase, New Town 4:46.30; 8. Scott Hale, New Town 4:52.66
3200 Meter Run 1. Elliott Stone, Shiloh 9:51.69 SQ; 2. Matt Bakken, Bismarck 9:54.61 SQ; 3. Scott Hale, New Town 10:12.41 SQ; 4. Jalen Chase, New Town 10:25.23; 5. Tom Clausnitzer, Bismarck 10:35.82; 6. Chace Hale, New Town 10:54.50; 7. Jaden Fettig, Bismarck 11:19.81; 8. Jaiven Hale, New Town 11:24.35
110 Meter Hurdles 1. Carter Blackwell, Dickinson 16.40; 2. Cameron Logan, Minot 16.41; 3. Brady Wegh, M-R 16.68; 4. Keegan Schwab, Bismarck 16.96; 5. Nick Soltis, Minot 17.11; 6. Preston Johnson, Minot 17.16; 7. Riley Benson, Bismarck 18.10; 8. Coltyn Nelson, Trinity 18.41
300 Meter Hurdles 1. Carter Blackwell, Dickinson 43.35; 2. Tyler Quilling, Sidney 44.60; 3. Keegan Schwab, Bismarck 44.61; 4. Nick Soltis, Minot 45.16; 5. Coltyn Nelson, Trinity 45.22; 6. Riley Benson, Bismarck 45.49; 7. Cameron Logan, Minot 45.97; 8. Hunter Crist, M-R 46.43
4x100 Meter Relay 1. Bismarck 45.07 SQ; 2. Dickinson Trinity 45.12 SQ; 3. Mandan 45.93; 4. Minot 47.39; 5. Dickinson 48.03; 6. Killdeer 48.16; 7. Dawson County 48.41; 8. Mott-Regent 51.14
4x200 Meter Relay 1. Minot 1:33.72 SQ; 2. Bismarck 1:34.04 SQ; 3. Mandan 1:36.05; 4. Dickinson 1:37.67; 5. Killdeer 1:38.51; 6. Sidney 1:39.58
4x400 Meter Relay 1. Bismarck 3:38.73; 2. Dawson County 3:41.79; 3. Dickinson 3:44.49; 4. Sidney 3:45.02; 5. Dickinson Trinity 3:46.98; 6. Mandan 3:47.70; 7. Minot 3:54.39; 8. Sidney 'B' 3:54.98
4x800 Meter Relay 1. New Town 8:37.17; 2. Minot 9:01.59; 3. Dawson County 9:12.73; 4. Dickinson Trinity 9:29.26; 5. Dickinson 9:30.61
Long Jump 1. Cory Rebel, R-T 21-11.5 SQ; 2. Carson Okland, Dawson 20-11; 3. Dallas Horner, Bismarck 20-8; 4. Colin Roller, Dickinson 20-6.5; 5. Taylor Strand, Minot 20-1; 6. Tyler Quilling, Sidney 20-0; 7. Gabe Meschke, Mandan 19-8; 8. Josh Wallace, M-R 19-5
Triple Jump 1. Colten Stoltz, Mandan 41-10 SQ; 2. Tyler Quilling, Sidney 41-6; 3. Beau Ackerman, Dawson 39-4; 4. Aanen Moody, Dickinson 39-3; 5. Dillon Silvernale, Dawson 38-11; 6. Kyle Sease, Bismarck 38-9.5; 7. Ty Nygaard, Minot 37-11; 8. Dillan Kovash, Trinity 37-8
High Jump 1. Davis Koppinger, Minot 5-10; 2. Hayes LeMieux, Killdeer 5-10; 3. Stefan Stubbs, Dawson 5-8; 4. Caleb Crosby, Minot 5-6; 5. Quinn McGlothlin, Sidney 5-6; 6. Kyjuan Johnson, Minot 5-6; 7. James Rohner, Sidney; Colton Trout, Dickinson & Mitchell Baker, New Town 5-4
Pole Vault 1. Logan Thiel, Sidney 13-0; 2. Mikey Knapp, Bismarck 13-0 SQ; 3. Kevin Vanderpan, Century 12-6 SQ; 4. Dillon Silvernale, Dawson 12-6; 5. Mike Herauf, Dickinson 12-0; 6. Logan Ackerman, Dickinson & Thomas Kellington, Bismarck 12-0; 8. Tel Hermanson, Sidney 11-6
Shot Put 1. Jon Tharaldsen, Bismarck 59-1 SQ; 2. Elijah Grady, New Town 49-8 SQ; 3. Luke Keller, Bismarck 48-5; 4. Seth Kreil, Hazen 47-4 SQ; 5. Bostin Svihovec, Century 47-1; 6. Dual Keck, Dickinson 44-5; 7. Preston Meyer, Bismarck 44-0; 8. Jared Rath, Bismarck 42-6
Discus 1. Elijah Grady, New Town 159-4 SQ; 2. Dual Keck, Dickinson 144-1; 3. Daniel Arthur, Killdeer 134-5; 4. Alex Seibel, Bismarck 133-2; 5. Braden Lindquist, Bismarck 132-2; 6. Josh Lawyer, Bismarck 129-0; 7. Nathaniel Fulton, Dickinson 127-2; 8. Ryan Fahy, Trinity 124-4
Javelin 1. Beau Ackerman, Dawson 163-5; 2. Jacob Hatfield, Minot 152-2; 3. Quaid Larsen, Dickinson 149-1; 4. Easton Brost, Trinity 143-0; 5. Tanner Binstock, Dickinson 140-8; 6. Brayden Thomas, Bismarck 128-6; 7. Alan Palda, Minot 127-9; 8. Cory Rebel, R-T 126-5