MAY-PORT-CG INVITE
@ Mayville
Thursday, May 1st
GIRLS
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 177, 2. Thompson 113, 3. Northern Cass 101, 4. Larimore 100, 5. Barnes County North 60, 6. Hatton-Northwood 37, 7. May-Port-CG 28, 8. Edmore 1.
100 Meter Dash: 1. Rachel Dryburgh, HCV 12.67 SQ; 2. Cheyenne Hanson, NC 12.99; 3. Lindsay Hegg, Thompson 13.43; 4. Hannah Willson, BCN 13.85; 5. Jacelyn Ackerman, HCV 13.86; 6. Shaylee Moses, Thompson 13.94; 7. Abbie Beck, MPCG 14.05; 8. Myah Lindseth, NC 14.23
200 Meter Dash: 1. Rachel Dryburgh, HCV 25.95 SQ; 2. Cheyenne Hanson, NC 27.14; 3. Gracie Wright, HCV 27.70; 4. Lindsay Hegg, Thompson 28.07; 5. Hannah Willson, BCN 28.40; 6. Meredith Mutch, Larimore 28.70; 7. Abbie Beck, MPCG 29.19; 8. Holly Grandalen, MPCG 29.28
400 Meter Dash: 1. Shaice Marx, Thompson 60.65 SQ; 2. Izzy Shirek, Thompson 61.86; 3. Annika Rotvold, HCV 62.25; 4. Gracie Wright, HCV 62.72; 5. Megan Bohlman, Thompson 64.49; 6. Hannah Willson, BCN 65.08; 7. Holly Grandalen, MPCG 65.32; 8. Kylie Pastian, HCV 66.80
800 Meter Run: 1. Cailee Peterson, MPCG 2:34.95; 2. Mackenzie Holkesvig, HN 2:35.86; 3. Tatiana Berge, HCV 2:39.89; 4. Katie Berge, Larimore 2:40.28; 5. Carlyne Murray, NC 2:46.62; 6. Haley Verkuehlen, Larimore 2:53.83; 7. Hannah Solseng, Larimore 3:14.63
1600 Meter Run: 1. Annika Rotvold, HCV 5:25.03 SQ; 2. Cailee Peterson, MPCG 5:34.49 SQ; 3. Averi Olson, Thompson 5:37.55; 4. Mackenzie Holkesvig, HN 5:40.04; 5. Samantha Wieland, BCN 5:44.97; 6. Tess Scott, BCN 5:50.96; 7. Shayla Fossum, HCV 5:54.95; 8. Carlyne Murray, NC 6:25.20
3200 Meter Run: 1. Samantha Wieland, BCN 12:19.79; 2. Tess Scott, BCN 12:25.62; 3. Mackenzie Holkesvig, HN 13:03.07; 4. Bailey Baesler, HCV 13:43.81; 5. Mariah Fossum, HCV 14:26.53
100 Meter Hurdles: 1. Vanessa Johnson, NC 16.01 SQ; 2. Rachel Dryburgh, HCV 17.18; 3. Kallie Kressin, Larimore 17.24; 4. Addi Jo Eckart, HCV 18.35; 5. Christine Hoppe, NC 18.64; 6. Julie Neset, MPCG 19.10; 7. Harley Tandberg, HN 19.87; 8. Candra Kalhagen, Edmore 20.98
300 Meter Hurdles: 1. Rachel Dryburgh, HCV 46.96 SQ; 2. Shaice Marx, Thompson 49.31; 3. Addi Jo Eckart, HCV 51.26; 4. Kallie Kressin, Larimore 52.07; 5. Lily Henderickson, Larimore 55.15; 6. Abby Undem, BCN 55.19; 7. Danica Tomanek, Thompson 60.62
4x100 Meter Relay: 1. Larimore 54.70; 2. Barnes County North 55.05
4x200 Meter Relay: 1. Larimore 1:58.38
4x400 Meter Relay: 1. Thompson 4:16.66; 2. Hillsboro-Central Valley 4:28.66; 3. Larimore 4:41.26
4x800 Meter Relay: 1. Hillsboro-Central Valley 10:57.30; 2. Larimore 12:38.39
Long Jump: 1. Vanessa Johnson, NC 16' 7" SQ; 2. Kylie Pastian, HCV 15' 6"; 3. Payton Kritzberger, HCV 15' 3.25"; 4. Kaja Berge, HCV 14' 4.5"; 5. Hallen Heyerman, NC 14' 4"; 6. Megan Bohlman, Thompson 13' 8.25"; 7. Mia Pedersen, HN 13' 5.5"; 8. Harley Tandberg, HN 12' 7.75"
Triple Jump: 1. Vanessa Johnson, NC 33' 5.5"; 2. Katja Berge, HCV 32' 2.5"; 3. Payton Kritzberger, HCV 31' 1"; 4. Sophie Hollister, NC 25' 1.5"; 5. Mia Pedersen, HN 25' 0"
High Jump: 1. Vanessa Johnson, NC 5' 5" SQ; 2. Katja Berge, HCV 4' 8"; 3. MacKenzie Meidinger, Larimore 4' 8"; 4. Anna Ellenson, NC 4' 6"; 5. Sophie Hollister, NC 4' 4"; 6. Hallen Heyerman, NC 4' 2"
Pole Vault: 1. Lexi Rose, BCN 8' 0"; 2. MacKenzie Meidinger, Larimore 6' 6"
Shot Put: 1. Amber Hunsaker, Thompson 35' 3"; 2. Felecia Gerszewski, Larimore 32' 9"; 3. Cassie Hilde, NC 31' 11"; 4. Alicia Loiland, Thompson 31' 5"; 5. Jenna Johnson, Larimore 29' 3.5"; 6. Nicole Heintz, HCV 29' 2.5"; 7. Isabelle Wieseler, NC 29' 2"; 8. Jenna Wentz, Larimore 28' 2"
Discus: 1. Nicole Heintz, HCV 99' 1"; 2. Amber Hunsaker, Thompson 95' 8"; 3. Jenna Johnson, Larimore 88' 9"; 4. Cassie Hilde, NC 86' 4"; 5. Courtney Douglas, HN 84' 7"; 6. Jenna Wentz, Larimore 81' 11"; 7. Allie Klein, BCN 81' 8"; 8. Noelle Cutshaw, HCV 76' 5"
Javelin: 1. Amber Hunsaker, Thompson 109' 3"; 2. McKenzie Argall, Thompson 88' 5"; 3. Nicole Heintz, HCV 83' 7"; 4. Courtney Douglas, HN 78' 6"; 5. Kailen Dolleslager, Thompson 74' 5"; 6. Alicia Loiland, Thompson 74' 2"; 7. Noelle Cutshaw, HCV 68' 7"; 8. Megan Metzger, NC 64' 4"
BOYS
Team Scores: 1. Northern Cass 164, 2. May-Port-CG 126, 3. Larimore 117, 4. Hillsboro-Central Valley 97, 5. Hatton-Northwood 51, 6. Barnes County North 39, 7. Thompson 34, 8. Edmore 3.
100 Meter Dash: 1. TJ Hochstetler, NC 11.02 SQ; 2. Justin Manson, BCN 11.33; 3. Bennie Bradner, MPCG 11.33; 4. Brandon Bohmert, NC 11.35; 5. Brian Schreiner, NC 11.50; 6. Shandon Toenies, HCV 11.52; 7. Brant Bohmert, NC 11.82; 8. Jake Nepstad, MPCG 12.15
200 Meter Dash: 1. James Hollister, NC 22.97 SQ; 2. Justin Manson, BCN 23.46; 3. Brian Schreiner, NC 23.60; 4. Shandon Toenies, HCV 23.79; 5. Adam Diedrich, Thompson 24.36; 6. Bailey Hermanson, HN 24.61; 7. Garrett Williams, NC 24.77; 8. Brant Bohmert, NC 24.91
400 Meter Dash: 1. James Hollister, NC 51.38 SQ; 2. William Gerntholz, BCN 52.91; 3. Bennie Bradner, MPCG 54.23; 4. Michael Nilles, HCV 55.01; 5. Austin Moen, Thompson 55.07; 6. Joe Hoff, NC 57.85; 7. Jake Nepstad, MPCG 58.68; 8. Kyle O'Brien, MPCG 58.81
800 Meter Run: 1. Nick Pedersen, HN 2:11.31; 2. Christian Warcken, Thompson 2:21.35; 3. Alex Mutch, Larimore 2:24.74; 4. Kevin Eagan, NC 2:28.62; 5. Jake Nepstad, MPCG 2:30.53; 6. Thomas Gregoire, Larimore 2:32.71; 7. Henry Phillips, NC 2:35.73; 8. Ben Mueller, HCV 2:35.98
1600 Meter Run: 1. Nick Pedersen, HN 4:44.67; 2. Kyle Kaufman, HCV 4:59.37; 3. Brendan Gregoire, Larimore 5:24.17; 4. Brandon Molina, Larimore 5:24.75; 5. Ben Mueller, HCV 5:25.32; 6. Ryan Larson, Larimore 5:37.38; 7. Royce Verkuehlen, Larimore 5:45.71; 8. Kody Pastian, HCV 5:46.13
3200 Meter Run: 1. Austin Smith, HCV 10:51.77; 2. Kody Pastian, HCV 12:14.06; 3. Justin Holkesvig, HN 13:23.48; 4. Dylan McCarty, NC 13:30.78; 5. Nathan Erickson, MPCG 18:30.08
110 Meter Hurdles: 1. TJ Hochstetler, NC 16.75; 2. Jared Dullum, NC 18.58; 3. Rachel Dryburgh, HCV 19.74; 4. Andrew Fugleberg, MPCG 21.73
300 Meter Hurdles: 1. James Hollister, NC 41.85 SQ; 2. Nick Pedersen, HN 43.97; 3. Michael Nilles, HCV 44.39; 4. Ben Dryburgh, HCV 46.23; 5. Austin Knudson, MPCG 48.69; 6. Brandt Ronningen, Edmore 51.57; 7. Andrew Fugleberg, MPCG 53.85
4x100 Meter Relay: 1. Northern Cass 44.80 SQ; 2. Hatton-Northwood 50.30; 3. May-Port-CG 51.49
4x200 Meter Relay: 1. May-Port-CG 1:54.69
4x400 Meter Relay: 1. Hillsboro-Central Valley 3:50.26; 2. Larimore 4:01.68; 3. May-Port-CG 4:17.01
4x800 Meter Relay: 1. Thompson 9:22.71; 2. Larimore 9:59.69; 3. May-Port-CG 10:37.04
Long Jump: 1. TJ Hochstetler, NC 19' 9"; 2. Royce Verkuehlen, Larimore 16' 11"; 3. Brandon Bohmert, NC 16' 8"; 4. Gavin Longthorne, HCV 16' 6"; 5. Zach Howatt, NC 16' 4.75"; 6. Kobe Kvasager, Thompson 15' 9"; 7. Adrian Carrillo, HN 15' 5.25"; 8. Jaden Bachmeier, HN 15' 4.5"
Triple Jump: 1. Seth Adkins, NC 39' 5"; 2. Trevor Verkuehlen, Larimore 35' 11"; 3. Brody Wagner, Larimore 33' 11"; 4. Kobe Kvasager, Thompson 32' 3"
High Jump: 1. Seth Adkins, NC 5' 4"; 2. Gavin Longthorne, HCV 5' 4"; 3. Jake Nepstad, MPCG 5' 4"; 4. Tristian Nelson, MPCG 5' 0"; 5. Andrew Fugleberg, MPCG 4' 9"; 6. Adrian Carrillo, HN 4' 8"
Pole Vault: 1. Alex Mutch, Larimore 11' 0"; 2. Toby Sheets, MPCG 9' 0"; 3. Dante Adolpho, MPCG 8' 0"; 4. Kyle O'Brien, MPCG 7' 6"; 5. Thomas Gregoire, Larimore 7' 6"
Shot Put: 1. Cole Phillips, NC 41' 3.5"; 2. Brandon Molina, Larimore 39' 5.5"; 3. Austin Eide, MPCG 39' 5"; 4. Zach Osier, MPCG 38' 6"; 5. Tristin Martin, Larimore 38' 3"; 6. Brody Wagner, Larimore 38' 2.5"; 7. Brady Siebels, HCV 37' 3"; 8. Anthony Garnetti, BCN 36' 0.5"
Discus: 1. Brady Siebels, HCV 113' 11"; 2. Austin Eide, MPCG 107' 8"; 3. Cole Phillips, NC 107' 5"; 4. Anthony Garnetti, BCN 101' 2"; 5. Tristian Martin, Larimore 100' 5"; 6. Brandon Steffan, Larimore 99' 0"; 7. Jesse Quittschreiber, NC 93' 0"; 8. Sid Winsand, MPCG 92' 8"
Javelin: 1. Aaron Sletten, Larimore 155' 0"; 2. Jake Peterson, Larimore 140' 5"; 3. David Undem, BCN 129' 8"; 4. Zach Osier, MPCG 120' 0"; 5. Austin Eide, MPCG 118' 6"; 6. Will Diemert, BCN 110' 3"; 7. Cole Phillips, NC 108' 8"; 8. Brandon Bohmert, NC 107' 8"