by Run4Fun2009 » Wed Apr 16, 2014 7:29 am
BOWMAN COUNTY INVITE
@ Bowman
Tuesday, April 15th
GIRLS
Team Scores: 1. Watford City 146, 2. Bowman County 85, 3. Hettinger-Scranton 71.5, 4. Mott-Regent 68, 5. Dickinson Trinity 62.5, 6. Baker (MT) 58, 7. Beach 54, 8. Killdeer 52, 9. Dupree (SD) 33, 10. Harding County (SD) & Standing Rock 27, 12. Beulah 21, 13. Heart River 16, 14. Richardton-Taylor 11, 15. Plevna (MT) 6, 16. Bison (SD) 3.
100 Meter Dash: 1. Kennedy Keator, Trinity 13.14; 2. Shelbi McGee, Bowman 13.24; 3. Kaitlin Reitz, HS 13.44; 4. Lauren Wang, Baker 13.54; 5. Nessa Mathews, Watford 13.64; 6. Rikki Lindley, Watford 13.84; 7. Kallisha Keller, Killdeer 13.84; 8. Kendra Swanson, Bowman 13.94
200 Meter Dash: 1. Shelbi McGee, Bowman 27.69; 2. Abby Honeyman, MR 28.05; 3 (tie) Kennedy Keator, Trinity & Kaitlin Reitz, HS 28.36; 5. Lauren Wang, Baker 28.68; 6. Lea Arndt, Watford 29.54; 7. Elizabeth Bartholomay, HS 29.66; 8. Nessa Mathews, Watford 30.16
400 Meter Dash: 1. Kaitlin Reitz, HS 64.10; 2. Kara Langerud, Watford 64.13; 3. Justyce Duffield, Bowman 65.72; 4. Morgan Kuntz, Trinity 67.63; 5. Hayley Moe, Watford 67.89; 6. Maddie Teigen, HC 68.50; 7. Addison Olson, HR 68.77; 8. Morgan Rolfsrud, Watford 70.61
800 Meter Run: 1. Asha Smith, Watford 2:23.61 SQ; 2. Katelyn Grinsteinner, Trinity 2:31.73; 3. Taylor Hestekin, HS 2:34.47; 4. Emily Tyrrell, RT 2:37.71; 5. Charlie Bailey, SR 2:39.61; 6. Ashlee Edwards, Bowman 2:45.49; 7. Morgan LeMieux, Killdeer 2:45.61; 8. Nicole Allerdings, Plevna 2:47.59
1600 Meter Run: 1. Asha Smith, Watford 5:20.25 SQ; 2. Paitton Herbst, Baker 5:44.40; 3. Emily Tyrrell, RT 5:51.16; 4. Taylor Hestekin, HS 5:52.84; 5. Sydney Andersen, Killdeer 5:54.96; 6. Charlie Bailey, SR 5:55.59; 7. Abby Wilhelmi, Beach 5:59.98; 8. Nicole Allerdings, Plevna 6:01.09
3200 Meter Run: 1. Charlie Bailey, SR 12:50.00; 2. Shamra Garrett, Dupree 13:09.00; 3. Mikayla Bartholomay, Bowman 13:22.00; 4. Shannon Stockert, Trinity 13:41.00; 5. Mataya Harrison, SR 14:10.00; 6. Addison Sundeen, Watford 14:18.00; 7. Rebekah Burkhalter, Bison 14:39.00; 8. Rugh Burkhalter, Bison 14:41.00
100 Meter Hurdles: 1. Abby Honeyman, MR 15.84 SQ; 2. Solenn Jacobsen, Baker 17.64; 3. Lindsey Dix, Bowman 17.94; 4. Emery Dobitz, Killdeer 18.74; 5. Bridget Allex, Watford 18.84; 6. Gracey Gross, HR 18.84; 7. Nicole Schramm, Beulah 18.94; 8. Tayler Stinnett, Baker 19.04
300 Meter Hurdles: 1. Abby Honeyman, MR 48.95; 2. Lea Arndt, Watford 51.65; 3. Gracey Gross, HR 52.07; 4. Hayley Moe, Watford 53.14; 5. Morgan Miller, Plevna 54.61; 6. Elizabeth Thompson, HS 54.68; 7. Tayler Stinnett, Baker 55.54; 8. Lindsey Dix, Bowman 56.54
4x100 Meter Relay: 1. Bowman County 53.33; 2. Baker 54.18; 3. Watford City 54.68; 4. Hettinger-Scranton 54.77; 5. Killdeer 55.86; 6. Beulah 56.00; 7. Mott-Regent 58.01; 8. Harding County 58.28
4x200 Meter Relay: 1. Bowman County 1:51.70; 2. Dickinson Trinity 1:55.47; 3. Harding County 2:00.55; 4. Watford City 2:00.99; 5. Beach 2:01.72; 6. Hettinger-Scranton 2:01.99; 7. Heart River 2:02.26; 8. Baker 2:03.96
4x400 Meter Relay: 1. Watford City "A" 4:21.54; 2. Dickinson Trinity 4:30.30; 3. Bowman County 4:32.55; 4. Hettinger-Scranton 4:36.88; 5. Killdeer 4:38.88; 6. Baker 4:41.86; 7. Heart River 4:42.52; 8. Watford City "B" 4:48.07
4x800 Meter Relay: 1. Dickinson Trinity 10:22.71; 2. Beach 11:20.76; 3. Bowman County 11:23.35; 4. Watford City 11:25.86; 5. Mott-Regent 11:38.22; 6. Dupree 12:26.23; 7. Hettinger-Scranton 12:46.41; 8. Heart River 13:18.37
Long Jump: 1. Kara Langerud, Watford 16' 10" SQ; 2. Rikki Lindley, Watford 15' 6"; 3. Sierra Stugelmeyer, HC 15' 5.5"; 4. Cassie Holt, HS 15' 3.5"; 5. Alyssa Olin, MR 15' 2.5"; 6. Brittany Hansey, Bowman 14' 11"; 7. Solenn Jacobsen, Baker 14' 6"; 8. Ellie Messmer, MR 14' 6"
Triple Jump: 1. Rikki Lindley, Watford 35' 9.5" SQ; 2. Cassie Holt, HS 34' 6.5" SQ; 3. Solenn Jacobsen, Baker 33' 3.5"; 4. Abby Honeyman, MR 33' 1.5"; 5. ReiAnn Lindley, Watford 32' 0.5"; 6. Alyssa Olin, MR 31' 0"; 7. Ellie Messmer, MR 30' 8"; 8. Abbey Schantz, Beulah 30' 7"
High Jump: 1. Sierra Stugelmeyer, HC 4' 11"; 2. Morgan LeMieux, Killdeer 4' 9"; 3. Hayley Moe, Watford 4' 9"; 4. Meggie Fischer, Bowman 4' 7"; 5. Ashley Miller, HS 4' 7"; 6. Trae Murray, Killdeer 4' 5"; 7. Allison Gion, MR 4' 5"; 8. Allison Steffan, Trinity 4' 5"
Pole Vault: 1. Kallisha Keller, Killdeer 8' 0"; 2. Nicole Schramm, Beulah 8' 0"; 3. Jocelyn Walker, Killdeer 8' 0"; 4. Mikka Haugeberg, Watford 7' 6"; 5. Sarah Freitag, Bowman 7' 0"; 6. Corrie Dobitz, Killdeer 7' 0"; 7. Ali Whittenberg, Trinity 6' 6"; 8. Sydney Andersen, Killdeer 6' 0"
Shot Put: 1. Alysha O'Connell, Dupree 34' 2"; 2. Cid Stedman, Beach 32' 7.5"; 3. Chantel Fulton, Beach 32' 7"; 4. Abby Brown, Watford 30' 1"; 5. Sofia Muruato, Beach 29' 11"; 6. Lexi Nistler, Beach 28' 11"; 7. Brittany Green, HS 28' 5.5"; 8. Lateasha Lechler, Beach 27' 6.5"
Discus: 1. Alysha O'Connell, Dupree 99' 8.5"; 2. Abby Brown, Watford 95' 6"; 3. Cid Stedman, Beach 92' 6.5"; 4. Alyssa Olin, MR 91' 10"; 5. Alycia Eggers, MR 91' 1"; 6. Amerylis Eagle, SR 89' 1.5"; 7. Breanna O'Connell, Dupree 85' 9.5"; 8. Chantel Fulton, Beach 84' 1.5"
Javelin: 1. Paitton Herbst, Baker 117' 8"; 2. Alyssa Olin, MR 117' 7" SQ; 3. Jaime Murschel, Beulah 107' 2"; 4. Chantel Fulton, Beach 93' 5"; 5. Cid Stedman, Beach 84' 8"; 6. Megan Molash, SR 81' 9"; 7. Lexi Nistler, Beach 80' 9"; 8. Abbey Schantz, Beulah 80' 9"
BOYS
Team Scores: 1. Baker (MT) 113, 2. Dickinson Trinity 110, 3. Watford City 103, 4. Killdeer 90, 5. Bowman County 57, 6. Mott-Regent 46, 7. Grant County-Flasher 42, 8. Beulah 39, 9. Bison (SD) 29, 10. Heart River & Standing Rock 28, 12. Beach & Carter County (MT) 18, 14. Harding County (SD) 14, 15. Richardton-Taylor 3, 16. Hettinger-Scranton 2.
100 Meter Dash: 1. Tucker Beck, Killdeer 11.24 SQ; 2. Trenton Rohr, Killdeer 11.44 SQ; 3. Brenden Leaming, Watford 11.64; 4. Cole Wilhelmi, Trinity 11.84; 5. Uujaye Jackson, Watford 11.84; 6. Luke Gonsiorosk, Baker 11.84; 7. Tyson Kudrna, HR 11.84; 8. Cody Perry, Baker 11.84
200 Meter Dash: 1. Brenden Leaming, Watford 24.75; 2. Cole Beck, Trinity 24.81; 3. Joel DeLaCruz, Beulah 24.86; 4. Cole Wilhelmi, Trinity 25.23; 5. Uujaye Jackson, Watford 25.28; 6. Colton Nelson, Trinity 25.30; 7. Cade Shypkoski, HR 25.44; 8. Dillan Jepson, Killdeer 25.62
400 Meter Dash: 1. Luke Gonsioroski, Baker 55.72; 2. Brady Bender, Trinity 56.10; 3. Brady Varner, Baker 56.50; 4. Daniel Burkhalter, Bison 56.54; 5. Cole Osendorf, Bowman 56.56; 6. Doug Calcari, SR 57.02; 7. Isaiah Kludt, HS 57.90; 8. Lance Reiter, Trinity 58.52
800 Meter Run: 1. Daniel Burkhalter, Bison 2:11.35; 2. Daniel Prince, Trinity 2:13.45; 3. Travis Koenig, Baker 2:18.12; 4. Justin Germann, Bowman 2:19.30; 5. Dustin Kleppen, Watford 2:19.62; 6. Corbin Claymore, SR 2:20.88; 7. David Chavez, Bowman 2:22.44; 8. Braydem Miller, Bowman 2:23.99
1600 Meter Run: 1. Hunter Weinreis, Beach 4:40.72; 2. Daniel Burkhalter, Bison 4:41.55; 3. Brenden Harrison, SR 4:55.56; 4. Calum Blankenship, Killdeer 5:02.01; 5. Travis Koenig, Baker 5:08.33; 6. Corbin Claymore, SR 5:10.98; 7. Calvin Aichele, Beulah 5:14.86; 8. Jon Mossett, Killdeer 5:15.31
3200 Meter Run: 1. Brenden Harrison, SR 10:53.14; 2. Hunter Weinreis, Beach 10:55.75; 3. Braedon Gumke, Watford 11:35.97; 4. Spencer Losing, Baker 11:45.94; 5. Colton Steiner, Trinity 11:52.26; 6. Calvin Aichele, Beulah 12:00.50; 7. Bryce Holland, HR 12:49.66; 8. Jon Mossett, Killdeer 12:49.72
110 Meter Hurdles: 1. Tanner Fischer, Bowman 16.64; 2. Kyle Schwede, CC 17.04; 3. Brady Wegh, MR 17.04; 4. Ben Friedt, MR 17.14; 5. Joseph Meuchel, Watford 18.04; 6. Joe Fisher, Baker 18.14; 7. Josh Wallace, MR 18.84; 8. Cody Perry, Baker 19.34
300 Meter Hurdles: 1. Colton Nelson, Trinity 43.06; 2. Kyle Schwede, CC 44.11; 3. Tanner Fischer, Bowman 44.17; 4. Joe Fisher, Baker 44.26; 5. Ben Friedt, MR 45.00; 6. Zane Besler, HR 46.52; 7. Tanner Fix, CC 46.92; 8. Joseph Meuchel, Watford 46.96
4x100 Meter Relay: 1. Baker 46.76; 2. Watford City 46.95; 3. Grant County-Flasher 47.49; 4. Heart River 47.84; 5. Killdeer 48.38; 6. Beulah 49.09; 7. Bowman County 49.94; 8. Harding County 53.77
4x200 Meter Relay: 1. Killdeer 1:33.51 SQ; 2. Dickinson Trinity 1:37.47; 3. Grant County-Flasher 1:37.9; 4. Heart River 1:38.49; 5. Watford City 1:40.02; 6. Beulah 1:44.59; 7. Bowman County 1:44.72; 8. Harding County 1:51.15
4x400 Meter Relay: 1. Killdeer 3:35.64 SQ; 2. Dickinson Trinity 3:43.70; 3. Baker 3:48.52; 4. Bowman County "A" 3:50.36; 5. Heart River 4:09.66; 6. Watford City 4:12.60; 7. Bowman County "B" 4:13.66; 8. Bison 4:53.57
4x800 Meter Relay: 1. Killdeer 8:52.15; 2. Bowman County 9:19.05; 3. Dickinson Trinity 9:20.49; 4. Heart River 9:33.14; 5. Baker 9:33.53; 6. Watford City 9:50.30; 7. Bison 11:56.71
Long Jump: 1. Tucker Beck, Killdeer 20' 9" SQ; 2. Seth Barkley, Baker 18' 10"; 3. Tanner Marion, GCF 18' 7"; 4. Brady Wegh, MR 18' 6"; 5. Bo Cook, Watford 18' 4"; 6. David Kline, Watford 18' 3"; 7. John Yale, Bowman 18' 2.5"; 8. Alex Krebs, Beulah 18' 1"
Triple Jump: 1. David Kline, Watford 41' 2.5"; 2. Brady Wegh, MR 41' 1.5"; 3. Seth Barkley, Baker 40' 6"; 4. Alex Krebs, Beulah 40' 1"; 5. Tyler Zentner, MR 37' 11"; 6. Josh McKinstry, Bison 37' 9"; 7. Nick Klug, Trinity 36' 10"; 8. Sean Hertz, MR 36' 1"
High Jump: 1. Nick Klug, Trinity 5' 8"; 2. Jace Krueger, Trinity 5' 8"; 3. Clayton Koch, HC 5' 6"; 4. Calum Blankenship, Killdeer 5' 4"; 5. Bo Cook, Watford 5' 4"; 6. Jon Hodgekiss, SR 5' 4"; 7. Brett Messmer, MR 5' 4"; 8. Dillan Jepson, Killdeer 5' 4"
Pole Vault: 1. Jace Kruger, Trinity 12' 0" SQ; 2. Logan Gumke, Watford 11' 6"; 3. Trevor Alveshere, Watford 11' 0"; 4. Justin Schwartzenberger, Watford 10' 6"; 5. Zander Hoyt, Killdeer 9' 6"; 6. James Gordon, Trinity 9' 0"; 7. Derek Tabor, Killdeer 8' 6"; 8. Braedon Gumke, Watford 8' 0"
Shot Put: 1. Jeff Fisher, Baker 46' 7.5"; 2. Jordan Walker, Baker 42' 6.5"; 3. Jamison Roehl, GCF 40' 10"; 4. Jarett Jenson, HC 40' 3"; 5. Chandler Rivinius, GCF 37' 8"; 6. Chandler Kelley, RT 37' 7.5"; 7. Daniel Arthur, Killdeer 36' 2.5"; 8. Clint Lesh, Baker 35' 5"
Discus: 1. Jeff Fisher, Baker 124' 7"; 2. Jamison Roehl, GCF 124' 1.5"; 3. Jordan Walker, Baker 118' 2"; 4. Lane Gaugler, Killdeer 114' 1"; 5. Chandler Rivinius, GCF 113' 7"; 6. Mark Veverka, Trinity 112' 0"; 7. Nic Rivinius, GCF 111' 7.5"; 8. Jarett Jenson, HC 108' 6"
Javelin: 1. Ty Schaper, Beulah 135' 8"; 2. John Yale, Bowman 130' 10"; 3. Isaac Ripplinger, Beulah 121' 1"; 4. Jaryn Homiston, Watford 120' 3"; 5. Dalton Schaefer, MR 115' 4"; 6. Ben Friedt, MR 114' 7"; 7. Tyler Zentner, MR 113' 9"; 8. Daniel Arthur, Killdeer 112' 10"