by Run4Fun2009 » Thu May 02, 2013 12:38 am
OJ JENSEN KIWANIS MEET
@ NDSCS - Wahpeton, ND
Tuesday, April 30th
BOYS
Team Totals: 1. West Fargo 233; 2. Lisbon 97; 3. Fargo North 94.5; 4. Shanley 74.33; 5. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 63; 6. Breckenridge-Campbell-Tintah (MN) 50; 7. Fergus Falls (MN) 45; 8. Oakes 44.83; 9. Wahpeton 25; 10. Richland 7.33; 11. LaMoure-LM 3.
100 Meter Dash: 1. Michael Whitney, B-CT 11.04; 2. DeSean Thompson, FN 11.08 (SQ); 3. Blake Hollingsworth, Oakes 11.13 (SQ); 4. Nathan Mangin, Lisbon 11.40; 5. Noah Knutson, MWL 11.70; 6. Matt Pyle, WF 11.73; 7. Kayne Griffith, Richland 11.79; 8. Josh Petersen, B-CT 11.80
200 Meter Dash: 1. Jaime Heinen, WF 22.98 (SQ); 2. Michael Whitney, B-CT 23.22; 3. Blake Hollingsworth, Oakes 23.87; 4. Kayne Griffith, Richland 24.02; 5. Josh Petersen, B-CT 24.17; 6. Andrew Smith, FN 24.34; 7. Peter Saintel, FN 24.42; 8. Andrew Uglem, FN 24.50
400 Meter Dash: 1. Waha Sem, FN 52.87; 2. Daniel Asa, WF 53.55; 3. Blake Hollingsworth, Oakes 53.62; 4. Nolan Clark, WF 53.90; 5. Isaac Erickson, Wahp 54.13; 6. Tyler Pederson, Shanley 55.70; 7. Trace Dallman, Wahp 56.12; 8. Andrew Weist, FN 56.54
800 Meter Run: 1. Seb Startz, Shanley 2:03.28; 2. Waha Sem, FN 2:03.30; 3. Zach Ulmer, Lisbon 2:04.22; 4. Austin Albrecht, WF 2:04.45; 5. Tom Startz, Shanley 2:07.26; 6. Thomas Horgeshimer, Lisbon 2:9.62; 7. Jake Ries, Wahp 2:10.53; 8. Keegon Comin, WF 2:13.80
1600 Meter Run: 1. Seb Startz, Shanley 4:35.25; 2. Tom Startz, Shanley 4:35.43; 3. Thomas Horgeshimer, Lisbon 4:40.37; 4. Nathan Aswege, WF 4:44.63; 5. Zach Ulmer, Lisbon 4:53.39; 6. Parker Rosenau, WF 4:54.36; 7. Jacob Gallagher, Lisbon 4:56.03; 8. Jacob Jennen, FF 4:56.05
3200 Meter Run: 1. Darin Baltezore, WF 9:59.31 (SQ); 2. Clay Danielson, FF 10:18.00; 3. Jacob Gallagher, Lisbon 10:31.28; 4. Keith Lehman, FN 10:38.37; 5. Kody Coles, WF 10:43.89; 6. Mason Lantz, Shanley 10:57.84; 7. Greg Schlangen, WF 11:31.17; 8. Aric Dvorak, WF 12:00.58
110 Meter Hurdles: 1. Daniel Asa, WF 15.02 (SQ); 2. Brady Huffman, FN 15.19 (SQ); 3. Jordan Bishoff, WF 15.20 (SQ); 4. Jeff Illies, MWL 15.55 (SQ); 5. Austen Tyryfter, WF 15.89; 6. William Underdahl, FN 17.40; 7. Corwin Cavett, Lisbon 17.50; 8. Travis Seidel, FF 17.59
300 Meter Hurdles: 1. Daniel Asa, WF 41.49 (SQ); 2. Brady Huffman, FN 41.50 (SQ); 3. Jeff Illies, MWL 42.47; 4. Zach Ulmer, Lisbon 42.92; 5. Jake Ries, Wahp 43.46; 6. William Underdahl, FN 45.65; 7. Austen Tyryfter, WF 46.17; 8. Treyton Hought, B-CT 46.41
4x100 Meter Relay: 1 (tie) West Fargo & Lisbon 45.88; 3. Fargo North 46.50; 4. Shanley 46.57; 5. Breckenridge-CT 46.67; 6. MWL 48.38; 7. LaMoure-LM 49.40; 8. Oakes 50.33
4x200 Meter Relay: 1. Fargo North 1:32.86 (SQ); 2. West Fargo 1:33.93 (SQ); 3. Wahpeton 1:37.68; 4. Lisbon 1:41.92; 5. Fergus Falls 1:42.15; 6. Oakes 1:43.02; 7. Shanley 1:43.28; 8. Breckenridge-CT 1:43.42
4x400 Meter Relay: 1. Shanley 3:40.94; 2. Fargo North 3:44.34; 3. Oakes 3:49.29; 4. West Fargo 3:50.41; 5. Lisbon 3:56.75; 6. Fergus Falls 4:09.35; 7. Breckenridge-CT 4:15.54
4x800 Meter Relay: 1. West Fargo 8:41.46; 2. Fergus Falls 9:24.91; 3. Lisbon 9:29.98; 4. Oakes 9:30.26; 5. Fargo North 9:44.23; 6. Breckenridge-CT 9:45.01
High Jump: 1 (tie) Jaime Heinen, WF & Jordan Bishoff, WF 6' 0"; 3 (tie) Jason Anderson, Lisbon; Jeff Illies, MWL & Brandon Johnson, WF 5' 10"; 6. Mitchell Cole, FF 5' 8"; 7. Brett Bartholmay, Lisbon 5' 6"; 8 (tie) Brady Heyen, Richland; Tre Fort, Shanley & Preston Anderson, Oakes 5' 4"
Long Jump: 1. Chaz Gunderson, WF 20' 8.25"; 2. Josh Peterson, B-CT 19' 8"; 3. Daniel Asa, WF 19' 3.5"; 4. Brandon Smith, FF 18' 4.5"; 5. Landon Mund, MWL 18' 3.25"; 6. Isaac Erickson, Wahp 18' 0"; 7. Tyler Walsvik, WF 17' 6.5"; 8. Noah Knutson, MWL 17' 5.25"
Triple Jump: 1. Noah Knutson, MWL 40' 9"; 2. Preston Anderson, Oakes 39' 6.25"; 3. Matthew Burd, Shanley 39' 1.5"; 4. Briton Bussman, MWL 38' 10.5"; 5. Landon Mund, MWL 38' 2"; 6. Brett Bartholomay, Lisbon 37' 7"; 7. Danny Stasch, Shanley 37' 3"; 8 (tie) Jason Anderson, Lisbon & Geoffrey Rath, Oakes 37' 1.5"
Pole Vault: 1. Jace Berg, Lisbon 13' 0" (SQ); 2. Conrad Kondos, B-CT 12' 0"; 3 (tie) Austin Pithey, Lisbon & Alex Naseth, FN 10' 6"; 5 (tie) Cody Eisenbeisz, WF; Andrew Fischer, WF & Nick Olson, Lisbon 9' 6"; 8. Brady Sorby, Lisbon 8' 6"
Shot Put: 1. Jonah Vane, WF 47' 6"; 2. Alex Talley, WF 45' 9.5"; 3. Luis Vasquez, MWL 45' 5"; 4. Jordan Iverson, WF 43' 0"; 5. Drew Johnson, WF 42' 8"; 6. Aaron Bubach, Shanley 42' 6"; 7. Kaleb Rotering, FF 42' 5.5"; 8. Logan Shockman, L-LM 42' 0"
Discus: 1. Kaleb Rotering, FF 127' 10"; 2. Aaron Bubach, Shanley 122' 0"; 3. Drew Johnson, WF 118' 1'; 4. Devin Brogden, WF 116' 4"; 5. Tyler Ringdahl, Wahp 116' 3"; 6. Isaac Peasley, Lisbon 114' 7"; 7. Jordan Iverson, WF 111' 6"; 8. Randall Kenninger, FN 110' 1"
Javelin: 1. Caleb Mattila, WF 182' 5" (SQ); 2. Luis Vasquez, MWL 175' 10" (SQ); 3. Nick Roehrich, WF 166' 2 (SQ); 4. Drew Johnson, WF 156' 2"; 5. Jordan Bishoff, WF 155' 3"; 6. Keaton Peterson, Oakes 14' 10"; 7. Landon Mund, MWL 136' 10"; 8. Nick Olson, Lisbon 134' 7"
GIRLS
Team Totals: 1. West Fargo 205.875; 2. Fargo North 123.75; 3. Lisbon 88.375; 4. Shanley 85.375; 5. Wahpeton 74.5; 6. Fergus Falls (MN) 69.75; 7. Oakes 34.875; 8. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 31.5; 9. LaMoure-LM 14; 10. Breckenridge-Campbell-Tintah (MN) 8; 11. Richland 5.
100 Meter Dash: 1. Amanda Levin, WF 12.48 (SQ); 2. Afure Adah, Shanley 12.97 (SQ); 3. Amber Lingen, Wahp 13.06; 4. Courtney Suppa, WF 13.12; 5. Kacy Smith, Lisbon 13.30; 6. Nicole Heinen, WF 13.50; 7. Jessica Vig, Shanley & Liza Thompson, FN 13.54
200 Meter Dash: 1. Amanda Levin, WF 26.06 (SQ); 2. Natallie Jones, Lisbon 27.09; 3. Afure Adah, Shanley 27.26; 4. Bryce Langerud, WF 28.32; 5. Mykin Gunning, WF 28.40; 6. Kacy Smith, Lisbon 28.47; 7. CalieAnn Hoffbeck, FF 28.70; 8. Karly Wright, FN 29.04
400 Meter Dash: 1. Amanda Levin, WF 58.86 (SQ); 2. Regina Nyanfor, FN 60.99 (SQ); 3. Jessica Vig, Shanley 62.69; 4. Ellen Erie, Shanley 63.06; 5. Haley Brenner, Shanley 63.16; 6. Jackie Harmon, FN 64.78; 7. Ashley Peterson, Oakes 65.03; 8. Keana Karnopp, WF 65.63
800 Meter Run: 1. Peyton Frolek, MWL 2:30.69; 2. Coley Warren, Oakes 2:33.14; 3. Brooke Grooters, WF 2:34.51; 4. Emily Nelson, Lisbon 2:40.64; 5. Samantha Swenson, FN 2:40.87; 6. Alicia Swenson, FN 2:40.99; 7. Taylor Baumler, Shanley 2:41.17; 8. Emillie Reard, FF 2:42.79
1600 Meter Run: 1. Jennifer Dufner, WF 5:36.20; 2. Samantha Swenson, FN 5:45.70; 3. Alicia Swenson, FN 5:46.15; 4. Alex Backlund, Shanley 6:02.50; 5. Annika Thompson, Richland 6:06.78; 6. Kennedy Witt, L-LM 6:14.13; 7. Ally Schwark, WF 6:15.19; 8. McKenna Hatlewick, FF 6:15.83
3200 Meter Run: 1. Molly Sarafolean, FN 12:32.34; 2. Andrea Vetter, Shanley 12:45.84; 3. Andrea Milbrath, WF 12:50.82; 4. Paige Larson, FF 13:09.26; 5. Suzy Dullum, WF 13:15.06; 6. Autumn Gossett, FN 13:27.61; 7. Kayla Jarandson, FF 13:28.05; 8. Courtney Breuer, Wahp 13:31.81
100 Meter Hurdles: 1. Natallie Jones, Lisbon 15.49 (SQ); 2. Kennedi Sand, WF 15.61 (SQ); 3. Christina Bruenjes, WF 16.38 (SQ); 4. Madison Uglem, FN 16.45 (SQ); 5. Tori Geston, FN 17.54; 6. Sierra Hample, Wahp 17.58; 7. Izzy Waite, WF 17.73; 8. Morgan Hensch, FF 18.02
300 Meter Hurdles: 1. Natallie Jones, Lisbon 46.81 (SQ); 2. Sophi Simonson, FN 47.88 (SQ); 3. Molly Wynn, Wahp 49.29; 4. Shaina Pfau, FN 50.80; 5. Olivia Hammerschmidt, FN 51.15; 6. Kennedi Sand, WF 51.17; 7. Miranda Ripplinger, Lisbon 52.40; 8. Jackie Ellefson, MWL 55.40
4x100 Meter Relay: 1. West Fargo 52.53 (SQ); 2. Wahpeton 53.33; 3. Lisbon 54.15; 4. Fergus Falls 55.36; 5. Shanley 56.11; 6. Breckenridge-CT 56.39; 7. LaMoure-LM 56.84; 8. Richland 57.89
4x200 Meter Relay: 1. Fargo North 1:48.09 (SQ); 2. Lisbon 1:54.60; 3. Fergus Falls 1:55.10; 4. LaMoure-LM 1:58.91; 5. Oakes 2:01.93; 6. Breckenridge-CT 2:01.94; 7. Shanley 2:02.03; 8. MWL 2:04.51
4x400 Meter Relay: 1. Fargo North 4:10.94 (SQ); 2. Shanley 4:17.29; 3. Fergus Falls 4:26.75; 4. Oakes 4:35.12; 5. Lisbon 4:36.31; 6. West Fargo 4:38.46; 7. MWL 4:42.80; 8. Breckenridge-CT 4:51.10
4x800 Meter Relay: 1. West Fargo 10:31.89; 2. Fargo North 10:37.27; 3. Oakes 10:41.88; 4. Wahpeton 10:45.04; 5. MWL 11:11.19; 6. LaMoure-LM 11:25.58; 7. Fergus Falls 11:27.41; 8. Breckenridge-CT 11:39.01
High Jump: 1. Kira Larson, FN 5' 3" (SQ); 2 (tie) Izzy Waite, WF & Gabrielle Ries, Shanley 4' 9"; 4 (tie) Maggie Ries, Shanley; Becca Zetocha, Oakes; Madison Uglem, FN; Maddie Derby, FN; Shelby Gustafson, WF; Payton Ercink, Lisbon; Lauren Norgren, FF & Morgan Hensch, FF 4' 7"
Long Jump: 1. Sierra Hample, Wahp 16' 6.5"; 2. Christina Bruenjes, WF 16' 0.75"; 3. Amber Lingen, Wahp14' 11.75"; 4. CallieAnn Hoffbeck, FF 14' 11.5"; 5. Tori Carroll, FN 14' 5.5"; 6. Mikayla Mellem, MWL 13' 10"; 7. Amanda Munn, FN 13' 8"; 8. Hannah Anderson, MWL 13' 7"
Triple Jump: 1. Morgan Hensch, FF 32' 11"; 2. Sierra Hample, Wahp 31' 11.5"; 3. Shelby Gustafson, WF 30' 9.5"; 4. Claire Ripley, FF 30' 8.25"; 5. Jessica Anderson, Shanley 30' 4"; 6. Tylee Irwin, Wahp 30' 2.75"; 7. Shannon Thompson, Wahp 30' 2.5"; 8. Mikayla Mellem, MWL 29' 9"
Pole Vault: 1. Paris Ekman, Shanley 9' 0" (SQ); 2. Sara Lien, Lisbon 8' 0"; 3 (tie) Sara Wiederholt, WF; Lizzie Brown, Wahp; Mikayla Mellem, MWL; Payton Ercink, Lisbon; Sarah Rowell, WF & Shannon Thompson, Wahp 7' 6"
Shot Put: 1. Akealy Moton, WF 38' 11" (SQ); 2. Keely Walker, WF 34' 4.5"; 3. Shelby Larsen, WF 33' 3"; 4. Samantha Velde, FF 32' 6.5"; 5. Kim Fatland, Wahp 32' 3"; 6. Maggie McIntosh, WF 30' 9"; 7. Karis Murry, Wahp & Kendra Johnson, FN 28' 11"
Discus: 1. Samantha Velde, FF 113' 4"; 2. Maggie McIntosh, WF 102' 10"; 3. Keely Walker, WF 101' 1"; 4. Nikki Willprecht, MWL 99' 7"; 5. Miranda Ripplinger, Lisbon 95' 7"; 6. Shelby Larsen, WF 95' 4"; 7. Cassidy Nelson, WF 90' 9"; 8. Maddy Kenninger, FN 88' 4"
Javelin: 1. Akealy Moton, WF 122' 3" (SQ); 2. Coley Warren, Oakes 121' 9" (SQ); 3. Sam Reinke, Lisbon 109' 10"; 4. KyAnn Thorfinson, Lisbon 102' 0"; 5. Kelsey Breuer, Wahp 99' 11"; 6. Jessica Anderson, Shanley 99' 8"; 7. Nikki Nguyen, WF 94' 10"; 8. Chantel Johnson, L-LM 88' 5"