by Run4Fun2009 » Sat Apr 27, 2013 10:05 pm
SAKAKAWEA COUNTRY CLASSIC
@ Hazen, ND
Saturday, April 27th
BOYS
Team Totals: 1. Hazen 91; 2. Stanley-Powers Lake 68; 3. Rugby 59; 4. Carrington 52; 5. New Town 48; 6. Kidder County-Napoleon 41; 7. Velva-Drake-Anamoose 39; 8. Richardton-Taylor 39; 9. Linton-HMB & Beulah 34; 11. Standing Rock 31; 12. Williams County 23; 13. Des Lacs-Burlington-Lewis & Clark & Shiloh Christian 22; 15. Southern McLean 20; 16. New Salem-Almont 19; 17. Grant County-Flasher & Benson County 17; 19. Pingree-Buchanan-Kensal 12; 20. Bottineau 11; 21. Glen Ullin-Hebron & Glenburn-Westhope-Newburg 10; 23. Central McLean & Harvey-Wells County 6; 25. Parshall & Central Prairie 4; 27. Mohall-Lansford-Sherwood 3; 28. Surrey 2. 29. Bishop Ryan 1.
100 Meter Dash: 1. Nigel Hageness, Rugby 10.88 (SQ); 2. Tyrel Albers, Hazen 11.07 (SQ); 3. Seth Abaurrea, Carrington 11.37 (SQ); 4. Keenan Hodenfield, Williams Cty 11.39 (SQ); 5. Jordan Leier, KC-N 11.44 (SQ); 6. Zach Cofer, NS-A 11.45; 7. Dustin Rhodes, MLS 11.58; 8. Abe Roehrich, S-PL 11.65
200 Meter Dash: 1. Skyler Tangsrud, S-PL 22.45 (SQ); 2. Tyrel Albers, Hazen 22.70 (SQ); 3. Keenan Hodenfield, Williams Cty 22.87 (SQ); 4. Zach Six, KC-N 23.02 (SQ); 5. Seth Abaurrea, Carrington 23.13 (SQ); 6. Collin Maas, Hazen 23.27; 7. Andrew Schafer, GC-F 23.58; 8. Seth Meyer, S-PL 23.71
400 Meter Dash: 1. Zach Six, KC-N 52.05 (SQ); 2. Skyler Tangsrud, S-PL 52.23 (SQ); 3. Trevor Wettlaufer, Bottineau 54.75; 4. Blake Emmel, Shiloh 55.29; 5. Andrew Schafer, GC-F 55.31; 6. Tucker Bergquist, SM 55.76; 7. Logan Schlatter, GU-H 56.40; 8. Jeremy Wirtz, CM 56.48
800 Meter Run: 1. Cole Diede, PBK 2:07.78; 2. Jared Zent, R-T 2:11.99; 3. Landon Battest, Beulah 2:12.30; 4. Ryan Wheeling, NT 2:14.25; 5. James Schmaltz, L-HMB 2:16.46; 6. Scott Bornemann, Hazen 2:16.92; 7. Garret Klein, Surrey 2:16.96; 8. John William Suter, Beulah 2:17.59
1600 Meter Run: 1. Elijah Strong Heart, S. Rock 4:44.29; 2. Ryan Wheeling, NT 4:46.89; 3. Daniel Kuntz, VDA 5:03.59; 4. Ryan Schneider, L-HMB 5:04.43; 5. Brendan Harrison, S. Rock 5:06.50; 6. Donavan Moser, CP 5:07.41; 7. Calvin Aichele, Beulah 5:13.02; 8. Scott Hale, NT 5:13.52
3200 Meter Run: 1. Elliott Stone, Shiloh 10:40.32; 2. Daniel Kuntz, VDA 10:58.64; 3. Scott Hale, NT 10:59.75; 4. Chase Hale, NT 11:18.86; 5. Brendan Harrison, S. Rock 11:23.11; 6. Elijah Strong Heart, S. Rock 11:23.76; 7. Jacob Eberle, Carrington 11:23.78; 8. Donavan Moser, CP 11:33.77
110 Meter Hurdles: 1. Josh Horner, VDA 16.63; 2. Casey Murphy, Carrington 16.88; 3. Eric Knutson, DLB-LC 17.53; 4. Starley Sommer, Hazen 18.35; 5. Lincoln Christenson, Parshall 18.62; 6. Chris Peterson, VDA 19.02; 7. Chad Gullickson, R-T 19.03; 8. Austin Schell, L-HMB 19.05
300 Meter Hurdles: 1. Keenan Hodenfield, Williams Cty 43.29; 2. Josh Horner, VDA 44.39; 3. Zack Schmidt, GC-F 44.90; 4. Eric Knutson, DLB-LC 45.61; 5. Josh Wood, Shiloh 45.99; 6. Lane Schmidt, Rugby 46.28; 7. Cole Diede, PBK 47.22; 8. Kamron Unruh, Beulah 47.32
4x100 Meter Relay: 1. Rugby 45.87 (SQ); 2. Stanley-PL 46.27; 3. Hazen 46.39; 4. KC-N 46.71; 5. Linton-HMB 48.32; 6. Central McLean 48.44; 7. Beulah 48.63; 8. DLB-LC 48.69
4x200 Meter Relay: 1. Stanley-PL 1:36.39; 2. KC-N 1:36.61; 3. Hazen 1:36.94; 4. Rugby 1:37.72; 5. Southern McLean 1:39.91; 6. Linton-HMB 1:40.08; 7. Central McLean 1:40.46; 8. Beulah 1:41.31
4x400 Meter Relay: 1. Stanley-PL 3:44.39; 2. Glen Ullin-Hebron 3:52.57; 3. KC-N 3:52.72; 4. Linton-HMB 3:53.12; 5. Rugby 3:57.17; 6. Shiloh Christian 4:05.91; 7. Richardton-Taylor 4:14.62; 8. MLS 4:20.12
4x800 Meter Relay: 1. Linton-HMB 9:05.86; 2. Carrington 9:14.02; 3. Harvey-WC 9:22.63; 4. New Town 9:26.36; 5. Richardton-Taylor 9:45.47; 6. KC-N 9:45.93; 7. Rugby 10:00.00; 8. Bishop Ryan 10:25.97
High Jump: 1. Scott Burnham, Carrington 6' 2" (SQ); 2. Colter Solloway, G-W-N 5' 10"; 3. Josh Michels, Rugby 5' 10"; 4. Quentin Sears, Benson Cty 5' 10"; 5. Chris Peterson, VDA 5' 10"; 6. Zachary Schell, SM 5' 8"; 7. Jonathon Purintun, L-HMB 5' 6"; 8. Grant Tweeten, SM 5' 6"
Long Jump: 1. Casey Walcker, Beulah 21' 5.75" (SQ); 2. Scott Burnham, Carrington 21' 0.75" (SQ); 3. Cory Rebel, R-T 20' 7.75"; 4. Riley Miller, Carrington 19' 10.5"; 5. Andrew Schafer, GC-F 19' 10.5"; 6. Quentin Sears, Benson Cty 19' 0.5"; 7. Colter Solloway, G-W-N 19' 0.5"; 8. Tanner Marion, GC-F 18' 11"
Triple Jump: 1. Casey Walcker, Beulah 42' 9" (SQ); 2. Tanner Bernhardt, Rugby 41' 10.5" (SQ); 3. Zach Cofer, NS-A 41' 4"; 4. Cory Rebel, R-T 40' 9.5"; 5. Collin Maas, Hazen 40' 0.5"; 6. Quentin Sears, Benson Cty 39' 10"; 7. Spencer Rebel, NS-A 39' 6"; 8. Alex Krebs, Beulah 39' 0"
Pole Vault: 1. Keenan Browne, DLB-LC 12' 0" (SQ); 2. Forrest VanOrman, R-T 10' 0"; 3. Victor Gronvold, Rugby 10' 0"; 4. Nich Klein, Hazen 9' 6"; 5. Zachary Schell, SM 8' 6"; 6. Lukas Smith, SM 8' 0"; 7. Brent Sanders, SM 8' 0"; 8. Kread Koepplin, Carrington 7' 0"
Shot Put: 1. Austin Cieslak, Hazen 50' 0" (SQ); 2. Levi Hoiby, S-PL 47' 6" (SQ); 3. Seth Kreil, Hazen 47' 6" (SQ); 4. Elijah Grady, NT 46' 10.5" (SQ); 5. Owen Furby, Bottineau 45' 9"; 6. Michael Maas, Hazen 43' 5"; 7. Jaden Lunde, Benson Cty 41' 3"; 8. Cole Danks, NT 41' 0"
Discus: 1. Elijah Grady, NT 146' 10" (SQ); 2. Austin Cieslak, Hazen 136' 10"; 3. Levi Hoiby, S-PL 135' 3"; 4. Michael Maas, Hazen 135' 0"; 5. Jaden Lunde, Benson Cty 134' 4"; 6. Stetson Carr, Hazen 131' 8"; 7. Cole Danks, NT 131' 1"; 8. Owen Furby, Bottineau 126' 1"
Javelin: 1. David Murphy, S. Rock 168' 2" (SQ); 2. Taylor Heins, NS-A 159' 2"; 3. Austin Schmidt, S-PL 156' 2"; 4. Josh Michels, Rugby 156' 1"; 5. Stetson Carr, Hazen 152' 4"; 6. Kyle Larson, Hazen 134' 4"; 7. Ryan Nielsen, Williams Cty 132' 2"; 8. Hunter Fears, Hazen 130' 5"
GIRLS
Team Totals: 1. Carrington 118; 2. Hazen 97.5; 3. Rugby 78; 4. Southern McLean 45.5; 5. Shiloh Christian 41; 6. Parshall 39; 7. Richardton-Taylor 36; 8. Kidder County-Napoleon 23; 9. Central Prairie, Grant County-Flasher & Bottineau 22; 12. New Salem-Almont & Surrey 18; 14. Mohall-Lansford-Sherwood 17; 15. New Town 16; 16. Glenburn-Westhope-Newburg & Velva-Drake-Anamoose 14; 18. Central McLean & Stanley-Powers Lake 13; 20. Rolette-Wolford, Beulah & Northern Lights 11; 23. Linton-HMB, Williams County & Harvey-Wells County 8; 26. Glen Ullin-Hebron 7; 27. North Star 4; 28. Des Lacs-Burlington-Lewis & Clark 3; 29. Benson County 2; 30. Bishop Ryan 1.
100 Meter Dash: 1. Josey Page, Carrington 12.63 (SQ); 2. Jacey Engelhorn, Carrington 12.94 (SQ); 3. Brittany Beckler, Hazen 13.04 (SQ); 4. Madeleinne Zacher, Parshall 13.28; 5. Hannah Lipetzky, Carrington 13.34; 6. Acacia Fossum, R-T 13.37; 7. Erica Kaul, KC-N 13.40; 8. Page Anderson, Carrington 13.41
200 Meter Dash: 1. Stephanie Ziegler, Hazen 26.54 (SQ); 2. Jacey Engelhorn, Carrington 26.70 (SQ); 3. Hailee Depute, MLS 26.88 (SQ); 4. Courtney Heupel, CP 27.17; 5. Brittany Beckler, Hazen 27.57; 6. Sadie Rhorich, KC-N 27.60; 7. Emily Stier, Rugby 27.75; 8. Acacia Fossum, R-T 27.95
400 Meter Dash: 1. Alexis Woods, Parshall 59.53 (SQ); 2. Courtney Heupel, CP 63.34; 3. Kaylene Klein, Hazen 65.82; 4. Hannah Christenson, Rugby 66.02; 5. Gabby Wilkinson, NT 66.41; 6. Lacey Meiers, S-PL 66.62; 7. Alexa Henke, NS-A 66.73; 8. Krista Ulmer, Shiloh 67.09
800 Meter Run: 1. Abigail Waloch, SM 2:30.19; 2. Emily Tyrell, R-T 2:34.27; 3. Symbria Bell, NT 2:34.96; 4. Kiara Packineau, Parshall 2:36.44; 5. Peyton Halverson, N. Star 2:37.39; 6. Allison Klein, Surrey 2:38.23; 7. Ashley Gullickson, R-T 2:38.58; 8. Tristin Lunde, Rugby 2:39.96
1600 Meter Run: 1. Mikayla Forness, Shiloh 5:44.91; 2. Emily Tyrell, R-T 5:47.33; 3. Symbria Bell, NT 5:53.46; 4. Claire Brien, NL 6:04.19; 5. Tristin Lunde, Rugby 6:07.00; 6. Amber Stevahn, Shiloh 6:08.32; 7. Tess Hoherz, S-PL 6:11.35; 8. Sydnie Nelson, Bottineau 6:11.40
3200 Meter Run: 1. Ashely Neumiller, Carrington 12:37.30; 2. Kate Fox, SM 12:59.20; 3. Claire Brien, NL 13:03.28; 4. Patience Albertson, Surrey 13:14.62; 5. Morgan Henke, NS-A 13:18.67; 6. Miriah Forness, Shiloh 13:48.95; 7. Tess Hoherz, S-PL 13:54.08; 8. Billy Jo Bearstail, Shiloh 14:10.83
100 Meter Hurdles: 1. Dakota Wood, Hazen 16.01 (SQ); 2. Maartje VanBedaf, Carrington 16.86; 3. Aubrey Hovland, Rugby 16.91; 4. Kara Fike, H-WC 17.53; 5. Micaela Meyer, GC-F 18.63; 6. Madi Moldenhauer, CP 18.65; 7. Allie Reishus, VDA 19.21; 8. Taylor Best, DLB-LC 19.60
300 Meter Hurdles: 1. Dakota Wood, Hazen 47.02 (SQ); 2. Kaylene Klein, Hazen 48.02 (SQ); 3. Sadie Rhorich, KC-N 49.57; 4. Emily Stier, Rugby 50.32; 5. Micaela Meyer, GC-F 50.66; 6. Acacia Fossum, R-T 51.51; 7. Madi Moldenhauer, CP 51.93; 8. Kara Fike, H-WC 52.46
4x100 Meter Relay: 1. Hazen 51.38 (SQ); 2. Rugby 53.21; 3. KC-N 53.90; 4. Bottineau 54.70; 5. New Salem-Almont 54.73; 6. Central McLean 54.96; 7. DLB-Lewis & Clark 55.53; 8. Linton-HMB 55.65
4x200 Meter Relay: 1. Hazen 1:47.93 (SQ); 2. Parshall 1:53.90; 3. KC-N 1:54.87; 4. Bottineau 1:56.64; 5. Central Prairie 1:56.97; 6. Rugby 1:57.56; 7. Southern McLean 1:57.87; 8. Carrington 1:59.34
4x400 Meter Relay: 1. Carrington 4:21.96; 2. Parshall 4:26.59; 3. Rugby 4:30.92; 4. Shiloh Christian "A" 4:36.40; 5. Richardton-Taylor 4:41.90; 6. Glen Ullin-Hebron 4:45.84; 7. Central McLean 4:48.67; 8. Shiloh Christian "B" 4:56.45
4x800 Meter Relay: 1. Shiloh Christian 10:31.76; 2. Rugby 10:42.55; 3. Southern McLean 10:47.74; 4. Central McLean 11:02.34; 5. Surrey 11:20.47; 6. Linton-HMB 11:22.32; 7. Harvey-WC 11:31.86; 8. Bishop Ryan 11:58.84
High Jump: 1. Lexy Wittmayer, R-W 5' 7" (SQ); 2. Aubrey Hovland, Rugby 5' 1" (SQ); 3. Sarah Quenette, Hazen 4' 11"; 4 (tie) Jessica Blessum, Rugby & McKenzie Thorson, SM 4' 7"; 6. Kennedy Sondrol, CM 4' 7"; 7. Kelsey Smith, Benson Cty 4' 5"; 8. Katie Kerslake, Bottineau 4' 5"
Long Jump: 1. Courtney Gallagher, Bottineau 16' 7.25" (SQ); 2. Kaitlyn Jones, Rugby 16' 5.25" (SQ); 3. Micaela Meyer, GC-F 16' 5" (SQ); 4. Hailee Depute, MLS 16' 2.5"; 5. Krista Slaubaugh, Hazen 16' 0.5"; 6. Madeleinne Zacher, Parshall 14' 9"; 7. Kaitlyn Binstock, SM 14' 7"; 8. Cassandra Jaeger, Rugby 14' 6.5"
Triple Jump: 1. Kaitlyn Binstock, SM 32' 4.75"; 2. Micaela Meyer, GC-F 31' 11"; 3. Ashley Nickle, Surrey 31' 0.5"; 4. Krysten Doll, NS-A 29' 10"; 5. Taya Bandle, GU-H 29' 6"; 6. Sarah Quenette, Hazen 29' 6"; 7. Cassandra Jaeger, Rugby 29' 1.5"; 8. Alyssa Graber, R-W 28' 10.25"
Pole Vault: 1. Nicole Schramm, Beulah 8' 0"; 2. Haley Wolfe, Carrington 7' 6"; 3 (tie) Jessica Blessum, Rugby & Ally Berger, Hazen 7' 0"; 5. Kaylene Klein, Hazen 7' 0"; 6. Alysaa Sims, SM 6' 6"; 7. Shania Scherr, Carrington 6' 6"; 8. McKenzie Johnson, Rugby 6' 0"
Shot Put: 1. Kayla Hochhalter, Carrington 40' 11.25" (SQ); 2. Jaylen Newman, VDA 37' 6" (SQ); 3. Bailey Retzlaff, Carrington 36' 6" (SQ); 4. Randi Long, G-W-N 36' 0" (SQ); 5. Natalie Stivers, G-W-N 35' 3.5"; 6. Halle Olson, R-T 35' 1.25"; 7. Carly Copenhaver, Carrington 34' 5"; 8. Caitlin Gunderson, S-PL 33' 3"
Discus: 1. Kayla Hochhalter, Carrington 122' 8" (SQ); 2. Sierra Ourada, Williams Cty 118' 9" (SQ); 3. Bailey Retzlaff, Carrington 111' 8"; 4. Natalie Stivers, G-W-N 111' 3"; 5. Katelyn Sandy, VDA 106' 8"; 6. Paulina Haak, L-HMB 100' 6"; 7. Halle Olson, R-T 100' 4"; 8. Madison Leintz, Hazen 99' 4"
Javelin: 1. Kayla Hochhalter, Carrington 126' 8" (SQ); 2. Mikayla Forness, Shiloh 115' 2" (SQ); 3. Hailee Depute, MLS 111' 8"; 4. Chai Pappa, S-PL 106' 0"; 5. Kauri Hochhalter, Carrington 103' 3"; 6. Karlie Schroeder, NS-A 101' 2"; 7. Halle Olson, R-T 98' 6"; 8. Jaime Murschel, Beulah 97' 2"