District Tourneys

District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 8:26 pm

District Tourneys will be posted here when they've become available...

If you have one...please send me a private message
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 8:32 pm

DISTRICT 1
Oct. 25th, 26th, 29th

@ Higher Seed
Thursday, October 25th
G1: #1 Oakes def. #8 C-T-F 3-0 (25-6, 25-20, 25-21)
G2: #4 Milnor def. #5 Hankinson 3-1 (25-21, 21-25, 25-21, 25-22)
G3: #2 North Sargent def. #7 Wyndmere-Lidgerwood 3-0 (25-8, 25-15, 25-17)
G4: #3 Lisbon def. #6 Sargent Central 3-1 (19-25, 25-15, 25-19, 25-19)

@ Oakes
Friday, October 26th
G5: #5 Hankinson def. #8 C-T-F 3-0 (25-15, 25-16, 25-18)
G6: #7 Wyndmere-Lidgerwood def. #6 Sargent Central 3-2 (15-25, 25-21, 17-25, 25-22, 16-14)
G7: #1 Oakes def. #4 Milnor 3-0 (25-20, 27-25, 25-20)
G8: #2 North Sargent def. #3 Lisbon 3-1 (25-16, 24-26, 25-22, 25-20)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #5 Hankinson def. #3 Lisbon 3-2 (17-25, 26-24, 17-25, 25-21, 15-12)
Region Qualifier: #4 Milnor def. #7 Wyndmere-Lidgerwood 3-2 (19-25, 25-23, 21-25, 25-13, 15-7)
Championship: #1 Oakes def. #2 North Sargent 3-0 (25-13, 25-21, 25-21)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 8:32 pm

DISTRICT 2
@ Oak Grove
Oct. 25th, 26th, 29th

Thursday, October 25th
G1: #1 Central Cass def. #8 Finley-Sharon-Hope-Page 3-0 (25-20, 25-12, 25-2)
G2: #4 Northern Cass def. #5 Enderlin 3-1 (22-25, 25-17, 25-20, 25-21)
G3: #2 Oak Grove def. #7 Richland 3-0 (25-22, 25-6, 25-10)
G4: #3 Kindred def. #6 Maple Valley 3-0 (25-16, 25-15, 25-18)

Friday, October 26th
G5: #5 Enderlin def. #8 Finley-Sharon-Hope-Page 3-0 (25-18, 25-15, 25-19)
G6: #6 Maple Valley def. #7 Richland 3-2 (23-25, 25-11, 21-25, 25-19, 15-10)
G7: #1 Central Cass def. #4 Northern Cass 3-0 (25-23, 25-20, 25-21)
G8: #3 Kindred def. #2 Oak Grove 3-0 (25-12, 25-21, 25-23)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #2 Oak Grove def. #5 Enderlin 3-0 (25-11, 25-16, 25-15)
Region Qualifier: #4 Northern Cass def. #6 Maple Valley 3-0 (25-21, 25-20, 25-11)
Championship: #1 Central Cass def. #3 Kindred 3-0 (25-20, 25-23, 25-16)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 8:37 pm

DISTRICT 3
@ Hillsboro
Oct. 25th, 26th, 29th

Thursday, October 25th
G1: #5 May-Port-CG def. #4 Hillsboro-Central Valley 3-0 (27-25, 25-21, 25-22)
G2: #2 Hatton-Northwood def. #7 Dakota Prairie 3-0 (25-2, 25-7, 25-5)
G3: #3 Griggs County Central def. #6 Larimore 3-1 (25-17, 25-20, 14-25, 25-21)

Friday, October 26th
G4: #6 Larimore def. #7 Dakota Prairie 3-0 (25-13, 25-20, 25-15)
G5: #1 Thompson def. #5 May-Port-CG 3-0 (25-21, 25-14, 25-18)
G6: #2 Hatton-Northwood def. #3 Griggs County Central 3-0 (25-21, 25-12, 25-19)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #4 Hillsboro-Central Valley def. #3 Griggs County Central 3-0 (26-24, 25-14, 25-22)
Region Qualifier: #5 May-Port-CG def. #6 Larimore 3-1 (24-26, 25-22, 25-21, 25-17)
Championship: #2 Hatton-Northwood def. #1 Thompson 3-2 (19-25, 22-25, 25-23, 25-20, 15-8)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:10 pm

DISTRICT 4
@ Grafton
Oct. 25th, 26th, 29th

Thursday, October 25th
G1: #1 Park River-FL def. #8 Minto 3-0 (25-5, 25-8, 25-15)
G2: #5 North Border def. #4 Drayton-St. Thomas 3-0 (25-16, 25-16, 25-11)
G3: #2 Cavalier def. #7 Midway 3-0 (25-16, 25-12, 25-21)
G4: #3 Grafton def. #6 Valley-Edinburg 3-1 (25-12, 26-24, 18-25, 25-18)

Friday, October 26th
G5: #4 Drayton-St. Thomas def. #8 Minto 3-2 (19-25, 25-19, 22-25, 25-20, 15-11)
G6: #6 Valley-Edinburg def. #7 Midway 3-0 (25-17, 25-21, 25-10)
G7: #1 Park River-FL def. #5 North Border 3-1 (15-25, 25-10, 25-15, 25-17)
G8: #2 Cavalier def. #3 Grafton 3-1 (25-20, 25-20, 20-25, 27-25)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #4 Drayton-St. Thomas def. #3 Grafton 3-1 (25-22, 25-16, 24-26, 25-23)
Region Qualifier: #6 Valley-Edinburg def. #5 North Border 3-2 (20-25, 25-19, 25-17, 17-25, 15-11)
Championship: #1 Park River-FL def. #2 Cavalier 3-1 (25-13, 25-10, 21-25, 25-22)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:10 pm

DISTRICT 5
@ Ellendale
Oct. 25th, 26th, 29th

Thursday, October 25th
G1: #4 Edgeley-Kulm def. #5 L-M-M 3-2 (25-18, 25-12, 13-25, 13-25, 15-5)
G2: #3 P-B-K def. #6 Barnes County North 3-0 (25-22, 25-11, 25-14)

Friday, October 26th
G3: #1 Ellendale def. #4 Edgeley-Kulm 3-0 (25-15, 25-12, 25-17)
G4: #2 LaMoure def. #3 P-B-K 3-0 (25-21, 25-11, 25-11)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #3 P-B-K def. #5 L-M-M 3-0 (25-16, 25-13, 25-21)
Region Qualifier: #4 Edgeley-Kulm def. #6 Barnes County North 3-0 (25-21, 25-18, 25-18)
Championship: #1 Ellendale def. #2 LaMoure 3-2 (25-20, 25-19, 25-27, 9-25, 15-8)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:10 pm

DISTRICT 6
@ Linton
Oct. 23rd, 25th, 26th

Tuesday, October 23rd
G1: #4 Napoleon def. #5 Kidder County 3-0 (25-17, 25-11, 25-9)
G2: #3 Strasburg/Zeeland def. #6 Central Prairie 3-0 (25-2, 25-20, 25-16)

Thursday, October 25th
G3: #4 Napoleon def. #1 Linton-HMB 3-0 (25-20, 25-22, 25-21)
G4: #2 South Border def. #3 Strasburg/Zeeland 3-1 (25-21, 17-25, 25-23, 25-12)

Friday, October 26th
Region Qualifier: #3 Strasburg/Zeeland def. #5 Kidder County 3-1 (25-9, 18-25, 25-20, 25-22)
Region Qualifier: #1 Linton-HMB def. #6 Central Prairie 3-0 (25-9, 25-13, 25-17)
Championship: #4 Napoleon def. #2 South Border 3-1 (25-22, 19-25, 27-25, 27-25)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:11 pm

DISTRICT 7
@ New Rockford
Oct. 25th, 26th, 29th

Thursday, October 25th
G1: #4 Lakota-Adams-Edmore def. #5 New Rockford-Sheyenne 3-0 (25-19, 25-19, 25-20)
G2: #3 Carrington def. #6 Harvey-Wells County 3-1 (25-15, 25-27, 25-23, 25-16)

Friday, October 26th
G3: #1 Midkota def. #4 Lakota-Adams-Edmore 3-0 (25-18, 25-13, 25-17)
G4: #3 Carrington def. #2 Benson County 3-1 (25-12, 19-25, 25-23, 27-25)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #4 Lakota-Adams-Edmore def. #6 Harvey-Wells County 3-2 (25-17, 25-22, 23-25, 20-25, 15-6)
Region Qualifier: #2 Benson County def. #5 New Rockford-Sheyenne 3-0 (25-17, 25-6, 25-19)
Championship: #3 Carrington def. #1 Midkota 3-0 (25-17, 25-22, 25-18)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:11 pm

DISTRICT 8
@ Langdon
Oct. 26th, 29th

Friday, October 26th
G1: #5 Rolette-Wolford def. #4 St. John 3-2 (23-25, 15-25, 25-15, 25-18, 15-8)
G2: #2 Langdon def. #3 Rolla 3-0 (25-20, 25-18, 25-21)
G3: #1 North Star def. #5 Rolette-Wolford 3-0 (25-15, 25-22, 25-19)

Monday, October 29th
3rd Place: #3 Rolla def. #5 Rolette-Wolford 3-1 (23-25, 25-16, 25-13, 25-23)
Championship: #2 Langdon def. #1 North Star 3-0 (25-22, 25-23, 25-23)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:11 pm

DISTRICT 9
@ New Salem
Oct. 30th, Nov. 1st, 2nd

Tuesday, October 30th
G1: #4 Flasher def. #5 Standing Rock 3-0 (25-16, 25-13, 25-14)
G2: #2 Shiloh Christian def. #3 New Salem-Almont 3-0 (26-24, 25-17, 25-15)

Thursday, November 1st
G3: #3 New Salem-Almont def. #5 Standing Rock 3-0 (25-12, 25-12, 26-24)
G4: #4 Flasher def. #1 Grant County 3-0 (25-20, 25-21, 25-16)

Friday, November 2nd
3rd Place: #1 Grant County def. #3 New Salem-Almont 3-0 (25-20, 25-16, 25-20)
Championship: #2 Shiloh Christian def. #4 Flasher 3-2 (26-24, 22-25, 28-26, 19-25, 15-6)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:11 pm

DISTRICT 10
@ Garrison
Oct. 29th, 30th; Nov. 1st

Monday, October 29th
G1: #4 Washburn def. #5 Center-Stanton 3-2 (21-25, 21-25, 25-17, 25-13, 15-9)
G2: #3 Wilton-Wing def. #6 Garrison-Max 3-0 (25-20, 25-12, 25-14)

Tuesday, October 30th
G3: #4 Washburn def. #1 Underwood 3-1 (25-20, 22-25, 25-14, 25-21)
G4: #3 Wilton-Wing def. #2 Turtle Lake-Mercer 3-2 (25-19, 25-20, 26-28, 20-25, 15-9)

Thursday, November 1st
Region Qualifiers: #2 Turtle Lake-Mercer def. #5 Center-Stanton 3-1 (28-26, 18-25, 25-9, 25-17)
Region Qualifiers: #1 Underwood def. #6 Garrison-Max 3-1 (25-21, 23-25, 25-14, 25-14)
Championship: #3 Wilton-Wing def. #4 Washburn 3-2 (16-25, 25-22, 19-25, 25-21, 15-10)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:11 pm

DISTRICT 11
@ Velva
Oct. 25th, 26th, 29th

Thursday, October 25th
G1: #1 Bottineau def. #8 Dunseith 3-0 (25-12, 25-13, 25-11)
G2: #4 Rugby def. #5 TGU 3-0 (25-15, 25-17, 25-5)
G3: #2 Velva def. #7 Newburg-Westhope 3-1 (25-15, 23-25, 25-20, 28-26)
G4: #3 Drake-Anamoose def. #6 Sawyer 3-1 (25-18, 15-25, 25-15, 25-15)

Friday, October 26th
G5: #5 TGU def. #8 Dunseith 3-0 (25-18, 25-10, 25-11)
G6: #6 Sawyer def. #7 Newburg-Westhope 3-1 (24-26, 25-21, 25-23, 25-23)
G7: #1 Bottineau def. #4 Rugby 3-0 (25-11, 25-12, 25-18)
G8: #2 Velva def. #3 Drake-Anamoose 3-0 (25-10, 25-22, 25-15)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #5 TGU def. #3 Drake-Anamoose 3-2 (26-24, 12-25, 25-17, 20-25, 17-15)
Region Qualifier: #4 Rugby def. #6 Sawyer 3-2 (25-13, 20-25, 25-17, 21-25, 15-11)
Championship: #2 Velva def. #1 Bottineau 3-1 (17-25, 25-16, 25-23, 25-23)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:11 pm

DISTRICT 12
@ Kenmare
Oct. 26th, 29th, 30th

Friday, October 26th
G1: #1 Our Redeemers def. #8 Surrey 3-0 (25-16, 25-11, 25-10)
G2: #5 Mohall-Lansford-Sherwood def. #4 Bishop Ryan 3-2 (14-25, 25-21, 25-18, 19-25, 15-11)
G3: #2 Kenmare def. #7 Des Lacs-Burlington 3-0 (25-14, 25-19, 25-13)
G4: #3 Lewis & Clark-Berthold def. #6 Glenburn 3-1 (25-20, 25-13, 24-26, 25-12)

Monday, October 29th
G5: #4 Bishop Ryan def. #8 Surrey 3-0 (25-11, 25-11, 25-13)
G6: #6 Glenburn def. #7 Des Lacs-Burlington 3-0 (25-21, 25-19, 25-22)
G7: #1 Our Redeemer's def. #5 Mohall-Lansford-Sherwood 3-0 (25-19, 26-24, 25-20)
G8: #2 Kenmare def. #3 Lewis & Clark-Berthold 3-2 (21-25, 25-11, 19-25, 25-14, 15-6)

Tuesday, October 30th
Region Qualifier: #4 Bishop Ryan def. #3 Lewis & Clark-Berthold 3-0 (25-23, 25-14, 25-22)
Region Qualifier: #6 Glenburn def. #5 Mohall-Lansford-Sherwood 3-2 (25-21, 25-19, 17-25, 17-25, 15-10)
Championship: #2 Kenmare def. #1 Our Redeemer's 3-0 (25-12, 26-24, 25-22)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:11 pm

DISTRICT 13
@ Hettinger
Oct. 29th, 30th

Monday, October 29th
G1: #5 Heart River def. #4 New England 3-2 (25-19, 17-25, 25-20, 18-25, 15-11)
G2: #3 Hettinger-Scranton def. #6 Bowman County 3-0 (25-17, 25-13, 25-19)
G3: #1 Beach def. #5 Heart River 3-1 (25-11, 24-26, 25-19, 25-17)
G4: #2 Mott-Regent def. #3 Hettinger-Scranton 3-0 (25-23, 25-19, 25-22)

Tuesday, October 30th
Region Qualifier: #4 New England def. #3 Hettinger-Scranton 3-1 (25-19, 11-25, 25-19, 25-15)
Region Qualifier: #5 Heart River def. #6 Bowman County 3-1 (22-25, 25-11, 25-9, 25-15)
Championship: #1 Beach def. #2 Mott-Regent 3-1 (23-25, 25-17, 25-17, 25-14)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:14 pm

DISTRICT 14
@ Beulah
Oct. 26th, 29th, 30th

Friday, October 26th
G1: #5 Hazen def. #4 Glen Ullin-Hebron 3-1 (25-5, 22-25, 25-16, 25-10)
G2: #3 Dickinson Trinity def. #6 Killdeer 3-0 (27-25, 25-13, 25-21)

Monday, October 29th
G3: #1 Beulah def. #5 Hazen 3-0 (25-21, 25-16, 25-7)
G4: #3 Dickinson Trintiy def. #2 Richardton-Taylor 3-0 (25-23, 25-12, 27-25)

Tuesday, October 30th
Region Qualifier: #2 Richardton-Taylor def. #4 Glen Ullin-Hebron 3-0 (25-21, 27-25, 25-21)
Region Qualifier: #5 Hazen def. #6 Killdeer 3-0 (25-19, 25-10, 25-15)
Championship: #1 Beulah def. #3 Dickinson Trinity 3-2 (23-25, 25-18, 25-15, 22-25, 15-13)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:14 pm

DISTRICT 15
@ Trinity Christian
Oct. 29th, 30th; Nov. 1st

Monday, October 29th
G1: #5 Parshall def. #4 Trenton 3-1 (25-21, 15-25, 25-18, 25-22)
G2: #3 New Town def. #6 White Sield 3-0 (25-9, 25-10, 25-5)

Tuesday, October 30th
G3: #1 Trinity Christian def. #5 Parshall 3-0 (25-17, 25-17, 25-21)
G4: #2 Watford City def. #3 New Town 3-0 (25-16, 25-11, 25-15)

Thursday, November 1st
Region Qualifier: #4 Trenton def. #3 New Town 3-2
Region Qualifier: #5 Parshall def. #6 White Shield 3-0
Championship: #2 Watford City def. #1 Trinity Christian 3-1 (25-23, 25-10, 19-25, 25-21)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 17, 2012 10:14 pm

DISTRICT 16
@ Tioga
Oct. 29th, 30th; Nov. 1st

Monday, October 29th
G1: #3 Divide County def. #6 Powers Lake 3-0 (25-21, 25-18, 25-18)
G2: #4 Burke County def. #5 Tioga 3-2 (19-25, 25-16, 24-26, 25-18, 15-8)

Tuesday, October 30th
G3: #2 Stanley def. #3 Divide County 3-0 (25-12, 25-14, 25-14)
G4: #1 Ray def. #4 Burke County 3-0 (25-14, 25-8, 25-18)

Thursday, November 1st
Region Qualifier: #4 Burke County def. #6 Powers Lake 3-1 (25-19, 19-25, 25-16, 25-17)
Region Qualifier: #3 Divide County def. #5 Tioga 3-0 (25-17, 25-20, 25-13)
Championship: #1 Ray def. #2 Stanley 3-0 (25-22, 25-18, 25-13)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby spoilersports » Fri Oct 26, 2012 2:44 pm

District 4 Tournament is about 12 minutes away from the start. Drayton-St. Thomas and Minto are warming up on the court!
spoilersports
NDPreps Starter
 
Posts: 75
Joined: Sat Oct 16, 2010 1:01 pm

Re: District Tourneys

Postby NDclassBdad » Fri Oct 26, 2012 4:54 pm

Any upset predictions for tonights games?
NDclassBdad
NDPreps Reserve
 
Posts: 38
Joined: Thu Aug 16, 2012 9:22 pm

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Fri Oct 26, 2012 5:22 pm

Some key games (Friday):
District 1: #1 Oakes vs. #4 Milnor (Milnor has defeated Oakes this year)
District 2: #1 Central Cass vs. #4 Northern Cass (NC has played CC tough this year in 2 meetings)
District 2: #2 Oak Grove vs. #3 Kindred (OG is 2-0 vs. Kindred this year...good even match tonight)
District 6: #2 South Border vs. #4 Napoleon (Napoleon has played well as of late)
District 7: #2 Benson County vs. #3 Carrington (another fun matchup tonight)
District 12: #3/#6 & #4/#5 matchups could go either way
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby MNTwinsFan » Fri Oct 26, 2012 9:50 pm

Are you saying Milnor beat themselves Run?
MNTwinsFan
NDPreps Starter
 
Posts: 178
Joined: Sat Aug 20, 2011 9:28 pm

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Fri Oct 26, 2012 10:12 pm

MNTwinsFan wrote:Are you saying Milnor beat themselves Run?


good catch...didn't proofread my post ;)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Sniper » Sun Oct 28, 2012 10:05 pm

Run4Fun2009 wrote:DISTRICT 9
@ New Salem
Oct. 30th, Nov. 1st, 2nd

Tuesday, October 30th
G1: #4 Flasher (22-7)$ vs. #5 Standing Rock (4-22)
G2: #2 Shiloh Christian (24-12) vs. #3 New Salem-Almont (12-17-1)

Thursday, November 1st
G3: Loser G1 vs. Loser G2
G4: #1 Grant County (25-2) vs. Winner G1

Friday, November 2nd
3rd Place: Winner G3 vs. Loser G4
Championship: Winner G4 vs. Winner G2



Is there one or two games tuesday? According to the schedule I have Shiloh and New Salem-Almont play Thursday. It may be wrong, just wondering.
Sniper
NDPreps All-Conference
 
Posts: 460
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:30 am
Location: Bismarck, ND

Re: District Tourneys

Postby Run4Fun2009 » Sun Oct 28, 2012 10:07 pm

Sniper wrote:
Run4Fun2009 wrote:DISTRICT 9
@ New Salem
Oct. 30th, Nov. 1st, 2nd

Tuesday, October 30th
G1: #4 Flasher (22-7)$ vs. #5 Standing Rock (4-22)
G2: #2 Shiloh Christian (24-12) vs. #3 New Salem-Almont (12-17-1)

Thursday, November 1st
G3: Loser G1 vs. Loser G2
G4: #1 Grant County (25-2) vs. Winner G1

Friday, November 2nd
3rd Place: Winner G3 vs. Loser G4
Championship: Winner G4 vs. Winner G2



Is there one or two games tuesday? According to the schedule I have Shiloh and New Salem-Almont play Thursday. It may be wrong, just wondering.


http://www.ndhsaa.com/files/1213_VB_Dis ... racket.pdf

http://bismarcktribune.com/sports/high- ... f887a.html
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14697
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: District Tourneys

Postby Sniper » Sun Oct 28, 2012 10:11 pm

Run4Fun2009 wrote:
Sniper wrote:
Run4Fun2009 wrote:DISTRICT 9
@ New Salem
Oct. 30th, Nov. 1st, 2nd

Tuesday, October 30th
G1: #4 Flasher (22-7)$ vs. #5 Standing Rock (4-22)
G2: #2 Shiloh Christian (24-12) vs. #3 New Salem-Almont (12-17-1)

Thursday, November 1st
G3: Loser G1 vs. Loser G2
G4: #1 Grant County (25-2) vs. Winner G1

Friday, November 2nd
3rd Place: Winner G3 vs. Loser G4
Championship: Winner G4 vs. Winner G2



Is there one or two games tuesday? According to the schedule I have Shiloh and New Salem-Almont play Thursday. It may be wrong, just wondering.


http://www.ndhsaa.com/files/1213_VB_Dis ... racket.pdf

http://bismarcktribune.com/sports/high- ... f887a.html


Thank you.
Sniper
NDPreps All-Conference
 
Posts: 460
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:30 am
Location: Bismarck, ND

Next

Return to Volleyball

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests