TK INVITE
@ Concordia College (Moorhead, MN)
May 6th, 2012
(SQ) = State Qualifier
# = Meet Record
BOYS
Team Totals: 1. GF Red River JV 177.5, 2. Central Cass 100.5, 3. Northern Cass 96, 4. Maple Valley-Enderlin 85, 5. Oak Grove 54.5, 6. Fargo North JV 52.50, 7. Barnes County North 32, 8 (tie) Richland, Finley-Sharon/Hope-Page & Hankinson-Fairmount 28, 11. Thompson 15, 12. May-Port-CG 7, 13. Hatton-Northwood 4.
100 Meter Dash: 1. Jesse Beilke, MV-E 11.48; 2. Dalton Herding, H-F 11.72; 3. Austin Heyen, Richland 11.93; 4. Calvin Saie, CC 11.94; 5. David Loegering, NC 12.05; 6. Lucas Sabol, GFRR 12.22; 7. Austin Dixson, MV-E 12.36; 8. Michael Hass, FN 12.47
200 Meter Dash: 1. Jesse Beilke, MV-E 23.76; 2. Calvin Saie, CC 24.58; 3. Austin Dixson, MV-E 24.86; 4. Lucas Sabol, GFRR 24.97; 5. Paul Ranisate, GFRR 25.36; 6. Chase Schraeder, GFRR 25.49; 7. Matthew Williams, FN 26.11; 8. Vincent Davila-Jordahl, GFRR 26.14
400 Meter Dash: 1. Dalton Herding, H-F 51.43 (SQ)#; 2. Micheal Utt, CC 53.72; 3. Paul Ranisate, GFRR 55.92; 4. Matt Leake, GFRR 56.70; 5. Grant Belgrade, H-N 56.88; 6. Chase Schraeder, GFRR 57.17; 7. Austin Promersberger, OG 59.48; 8. Ryan Enerson, GFRR 59.87
800 Meter Run: 1. Dalton Herding, H-F 2:00.91 (SQ)#; 2. Christian Adams, OG 2:10.44; 3. Brandon Klave, GFRR 2:11.33; 4. Levi Berntson, MV-E 2:14.52; 5. John Baldwin, MPCG 2:15.20; 6. Micheal Dominquez, MV-E 2:15.51; 7. Daniel Lindgren, MV-E 2:16.96; 8. Zach Sivertson, Thompson 2:19.03
1600 Meter Run: 1. Kyle Schultz, CC 4:40.63; 2. Brandon Klave, GFRR 4:47.60; 3. Cody Christ, BCN 4:53.93; 4. Zach Relling, GFRR 5:14.13; 5. Dallas Patton, FSHP 5:16.74; 6. Austen Becket, NC 5:18.11; 7. Brady Stokke, CC 5:24.52; 8. Zach Sivertson, Thompson 5:26.39
3200 Meter Run: 1. Cody Christ, BCN 10:16.52 (SQ)#; 2. Kyle Schultz, CC 10:22.87; 3. Vlod Collins, GFRR 10:40.14; 4. Jacob Olson, OG 11:03.46; 5. Brady Stokke, CC 11:58.94; 6. Kyle Spiesz, NC 13:19.44
110 Meter Hurdles: 1. TJ Hochstettler, NC 17.48#; 2. Shane Swatlowski, GFRR 19.16; 3. Chris Anderson, Richland 19.47; 4. Josh Pierce, GFRR 19.50; 5. Stephen Thurston, Thompson 20.40; 6. Marcus Haley, GFRR 20.88; 7. Jakob Doane, FN 21.26; 8. Hayden Martineau, FN 22.76
300 Meter Hurdles: 1. David Loegering, NC 46.83; 2. Shane Swatlowski, GFRR 49.66; 3. Cole Ternes, GFRR 50.27; 4. Marcus Haley, GFRR 50.85; 5. Stephen Thurston, Thompson 52.05; 6. Josh Pierce, GFRR 52.30; 7. Jakob Doane, FN 53.47; 8. Hayden Martineau, FN 55.71
4x100 Meter Relay: 1. NC 46.64; 2. CC 47.35; 3. OG 47.36; 4. MV-E 47.56; 5. GFRR 47.58; 6. FN 48.85
4x200 Meter Relay: 1. CC 1:37.74; 2. OG 1:39.34; 3. GFRR 1:39.54; 4. MV-E 1:40.04; 5. FN 1:44.34
4x400 Meter Relay: 1. CC 3:41.67#; 2. GFRR "A" 3:42.14; 3. MV-E 3:42.65; 4. GFRR "B" 3:43.36; 5. FN 3:43.85; 6. FSHP 3:44.91
4x800 Meter Relay: 1. OG 9:03.68#; 2. FSHP 10:25.61; 3. NC 10:26.73
Long Jump: 1. Austin Heyen, Richland 19' 9"; 2. Ben Sundquist, CC 19' 4.50"; 3. Michael Schumacher, FSHP 18' 5"; 4. Coltin Huus, MV-E 18' 1"; 5. Vincent Davila-Jordahl, GFRR 17' 4"; 6. Adam Breske, CC 17' 3"; 7. Adam Teegarden, NC 17' 2"; 8. Tim Erker, BCN 17' 1"
Triple Jump: 1. James Richman, MV-E 38' 5"; 2. Adam Teegarden, NC 36' 7.50"; 3. Vincent Davila-Jordahl, GFRR 36' 2"; 4. Ryan Bjerke, FN 35' 8"; 5. Logan Tandsater, NC 35' 5"; 6. Seth Adkins, NC 35' 1"; 7. Coltin Huus, MV-E 34' 10"; 8. Tim Erker, BCN 34' 5"
High Jump: 1. James Richman, MV-E 5' 8"; 2. Logan Tandsater, NC 5' 6"; 3 (tie) Seth Adkins, NC; Adam Breske, CC & Chris Anderson, Richland 5' 4"; 6 (tie) Alex Naseth, FN & Christian Adams, OG 5' 2"; 8. Blane Plecity, Richland 5' 0"
Shot Put: 1. Jake Olson, GFRR 41' 2.50"; 2. Chance Olsby, NC 37' 7.50"; 3. Michael Schumacher, FSHP 37' 2.50'; 4. Patrick Galegher, Thompson 35' 10"; 5. Taylor Sprauge, GFRR 35' 6.50"; 6. David Peterson, OG 34' 3.50"; 7. Cole Phillips, NC 34' 1"; 8. Justin Hafner, GFRR 33' 9.50"
Discus Throw: 1. David Peterson, OG 130' 0"; 2. Justin Hafner, GFRR 116' 10"; 3. Justin Undem, BCN 114' 10.50"; 4. Jake Olson, GFRR 110' 9"; 5. Chance Olsby, NC 110' 5.50"; 6. Marquele Tandeski, GFRR 107' 6"; 7. Alec Sampson, GFRR 102' 2.50"; 8. Maverick Symington, NC 101' 0"
Javelin Throw: 1. Jared Nelson, CC 150' 5"; 2. Josh Pierce, GFRR 127' 2"; 3. Tim Erker, BCN 125' 2"; 4. Cole Phillips, NC 121' 5"; 5. Corby Richman, MV-E 120' 8.50"; 6. Ben Bradner, MPCG 117' 1.50"; 7. Kody Wagner, BCN 114' 5"; 8. Eric Millete, GFRR 111' 8.50"
GIRLS
Team Totals: 1. Central Cass 139, 2. Thompson 116, 3. Hatton-Northwood 75, 4. Northern Cass 71, 5. Oak Grove 48, 6. Maple Valley-Enderlin 41, 7. May-Port-CG 26, 8 (tie) Barnes County North & Hankinson-Fairmount 18, 10. Richland 11, 12. Finley-Sharon/Hope-Page 1.
100 Meter Dash: 1. Paige Slemmons, CC 13.08#; 2. Gabby Grommesh, CC 13.27; 3. Vanessa Johnson, NC 13.67; 4. Darian Hedland, H-N 13.80; 5. Lindsey Hegg, Thompson 14.02; 6. Alyssa Theede, H-F 14.03; 7. Erica Hoggarth, NC 14.05; 8. Trina Steen, CC 14.33
200 Meter Dash: 1. Paige Slemmons, CC 27.06#; 2. Gabby Grommesh, CC 28.16; 3. Lindsey Hegg, Thompson 29.31; 4. Alyssa Theede, H-F 29.53; 5. Hannah Gaukler, H-F 29.76; 6. Chelsey King, NC 30.01; 7. Hallen Heyerman, NC 30.03; 8. Krista Thielges, MV-E 31.35
400 Meter Dash: 1. Shaice Marx, Thompson 62.18#; 2. Brooke Shimek, Thompson 63.49; 3. Hannah Gaukler, H-F 64.97; 4. Taylor Heisler, CC 65.75; 5. Elezae Broeren, H-N 66.76; 6. Linsey Hegg, Thompson 67.83; 7. Shelbie Bratlie, H-N 69.99; 8. Chantelle Benedict, FSHP 71.84
800 Meter Run: 1. Brooke Shimek, Thompson 2:24.03 (SQ)#; 2. Shaice Marx, Thompson 2:27.79; 3. Reilee Ruliffson, CC 2:40.35; 4. McKenzie Holkesvig, H-N 2:43.95; 5. Symone Jacobs, OG 2:44.49; 6. Megan Bohlman, Thompson 2:46.82; 7. Abby Sharpe, OG 2:52.18; 8. Brooke Haverland, Richland 2:52.87
1600 Meter Run: 1. Averi Olson, Thompson 5:33.18 (SQ)#; 2. Tess Scott, BCN 5:46.71; 3. Reilee Ruliffson, CC 5:46.82; 4. McKenzie Holkesvig, H-N 5:47.22; 5. Cailee Peterson, MPCG 6:04.20; 6. Megan Bohlman, Thompson 6:07.73; 7. Symone Jacobs, OG 6:09.07; 8. Brooke Haverland, Richland 6:10.21
3200 Meter Run: 1. Tess Scott, BCN 12:38.11; 2. Cailee Peterson, MPCG 13:18.32
100 Meter Hurdles: 1. Vanessa Johnson, NC 16.39 (SQ)#; 2. Megan Goeser, CC 16.40 (SQ); 3. Abby Sletten, H-N 17.39; 4. Heather Wilson, MPCG 18.07; 5. Mara Pedersen, H-N 18.92; 6. Lana Kraft, NC 19.39; 7. Jessica Wyatt, Thompson 20.03; 8. Karleigh Weber, Thompson 21.13
300 Meter Hurdles: 1. Shaice Marx, Thompson 47.65 (SQ); 2. Abby Sletten, H-N 48.18 (SQ); 3. Megan Goeser, CC 51.23; 4. Carley Ward, NC 54.30; 5. Mara Pedersen, H-N 56.97; 6. Karleigh Weber, Thompson 59.27
4x100 Meter Relay: 1. CC 51.61 (SQ)#; 2. NC 53.80; 3. H-N 53.81
4x400 Meter Relay: 1. CC 4:21.84#; 2. H-N 4:33.23
Long Jump: 1. Rikka Bergstrom, OG 14' 6.50"; 2. Jessica Wyatt, Thompson 14' 2"; 3. Krista Thielges, MV-E 13' 8"; 4. Charlotte Sandvaag, MV-E 13' 5"; 5. McKenzie Roob, Richland 13' 3"; 6. Hallen Heyerman, NC 12' 7.25"
Triple Jump: 1. Sam Kounovsky, OG 30' 5"; 2. Krista Thielges, MV-E 29' 10.50"; 3. Sierra Erickson, MPCG 29' 8"; 4. McKenzie Roob, Richland 29' 4"; 5. Adrienne Freijie, OG 21' 4"
High Jump: 1. Vanessa Johnson, NC 5' 1" (SQ)#; 2 (tie) Darian Hedland, H-N & Faith Dooley, CC 4' 9"; 4. Alex Haines, CC 4' 7"; 5 (tie) Abby Sharpe, OG; Brittany Dixon, OG & Sierra Erickson, MPCG 4' 5"
Pole Vault: 1. Brittany Dixon, OG 7' 0"
Shot Put: 1. Courtney Dixon, CC 37' 2" (SQ); 2. Ally Tronson, CC 31' 8"; 3. Rebecca Nord, MV-E 29' 6.50"; 4. Cassie Hilde, NC 28' 10.50"; 5. Amber Hunsaker, Thompson 26' 10.50"; 6. Anna Morris, CC 26' 10"; 7. Alicia Loiland, Thompson 26' 5"; 8. Emma Weshnevski, MV-E 26' 3"
Discus Throw: 1. Courtney Dixon, CC 101' 3"; 2. Amber Hunsaker, Thompson 81' 0"; 3. Abby Cramer, CC 79' 6"; 4. Paige Verwest, NC 78' 9.50"; 5. Krystal Unger, MV-E 78' 9.50"; 6. Alexis Johnson, NC 76' 7"; 7. Ally Tronson, CC 75' 5.50"; 8. Cassie Hilde, NC 74' 1.50"
Javelin Throw: 1. Amber Hunsaker, Thompson 117' 8" (SQ)#; 2. Darian Hedland, H-N 110' 9"; 3. Krista Thielges, MV-E 101' 7"; 4. Paige Verwest, NC 101' 6"; 5. Emma Weshnevski, MV-E 100' 5"; 6. Jessica Wyatt, Thompson 94' 8"; 7. Sonja Bilden, H-N 84' 9"; 8. Courtney Douglas, H-N 84' 1"