by Run4Fun2009 » Sun Mar 27, 2011 6:58 pm
Boys
Team Totals
1. Lisbon 65; 2. Rugby 60; 3. MWL 55; 4. Sargent County 46; 5. Harvey-Wells County 42; 6. Carrington 37; 7. Central Cass 36; 8. Langdon 32; 9. Mott-Regent 31; 10. North Star 26; 11. Parsahll 20; 12. Beulah, Griggs county Central 19; 14. Kindred 18; 15. Thompson, Barnes County North 14; 17. Hazen 11; 18. Benson County 9; 19. Grafton 7; 20. Maple Valley-Enderlin, Oak Grove 6; 22. Shiloh Christian, Nelson County 3.
60 Dash
1. Xenos Lonewolf, Langdon 7.24; 2. Jalen Ham, Central Cass 7.29; 3. Phillip Enderson, Sargent County 7.47; 4. Dylan Crockett, Langdon 7.50; 5. Zach Peterson, Lisbon 7.51; 6. Michael McCrudden, Grafton 7.52; 7. JD Schmid, Benson County 7.55; 8. Jaron Moor, Nelson County 7.71.
200 Dash
1. Xenos Lonewolf, Langdon 23.89; 2. Jalen Ham, Central Cass 23.94; 3. Kelly Ilies, MWL 24.49; 4. Thad Bergh, Sargent County 24.72; 5. Michael McCrudden, Grafton 24.96; 6. Zach Waxvik, Thompson 25.16; 7. Craig Zirnhelt, Sargent County 25.21; 8. Dustin Reub, Beulah 25.37.
400 Dash
1. Thad Bergh, Sargent County 53.84; 2. Travis Flick, Harvey-Wells County 54.28; 3. Devin Arnold, Harvey-Wells County 55.54; 4. Michael Nord, Maple Valley-Enderlin 56.14; 5. Ken Toah, Central Cass 56.21; 6. Ethan Sager, North Star 56.36; 7. Seth Jablosky, Sargent County 56.41; 8. Brett Bogenreif, Thompson 57.04.
800 Run
1. Ethan Keller, Mott-Regent 2:07.23; 2. Casey Flick, Central Cass 2:08.01; 3. Adam Monson, Thompson 2:12.53; 4. Alex Lies, Harvey-Wells County 2:15.20; 5. Lincoln Larson, North Star 2:16.78; 6. David Lunde, Griggs County Central 2:17.84; 7. Hunter Gossett, Oak Grove 2:18.50; 8. Eric Wangler, Rugby 2:21.15.
1600 Run
1. Kenny Wells, Parshall 4:49.58; 2. Jaaz Catterall, Hazen 4:59.25; 3. Easton Page, Carrington 5:03.15; 4. Bridger Belzer, North Star 5:04.67; 5. Lincoln Larson, North Star 5:04.79; 6. Kyle Schultz, Central Cass 5:09.02; 7. Eric Wangler, Rugby 5:12.07; 8. Brandon Quibell, Kindred 5:29.70.
3200 Run
1. Kenny Wells, Parshall 10:14.84; 2. Cody Christ, Barnes County North 10:19.10; 3. Bridger Belzer, North Star 11:22.12; 4. Jacob Gallagher, Lisbon 11:25.50; 5. Garret Thompson, Rugby 11:36.93; 6. Jacob Olson, Oak Grove 11:43.00; 7. N. Christianson, Nelson County 11:43.55; 8. Asher Catterall, Hazen 11:53.65.
60 Hurdles
1. Eric Kuntz, Rugby 8.83; 2. Jordan Mittleider, Carrington 8.99; 3. Jeff Illies, MWL 9.03; 4. Kelly Illies, MWL 9.14; 5. Dylan Crockett, Langdon 9.82; 6. Michael Waltz, Kindred 9.95; 7. Tanner Vesledahl, Mott-Regent 10.25; 8. Josh Tank, Rugby 10.25.
4x200 Relay
1. Sargent County (Craig Zirnhelt, Thad Bergh, Josh Hansana, Phillip Enderson) 1:37.87; 2. MWL 1:40.44; 3. Lisbon 1:43.34; 4. Harvey-Wells County 1:43.70; 5. Mott-Regent 1:43.96; 6. Rugby 1:44.79; 7. Hazen 1:45.02; 8. Beulah 1:46.65.
4x400 Relay
1. Harvey-Wells County (Shyler Block, Travis Flick, Koby Houchin, Devin Arnold) 3:49.32; 2. Carrington 3:51.86; 3. Griggs County Central 3:54.81; 4. Mott-Regent 3:55.93; 5. Thompson 4:02.69; 6. Shiloh Christian 4:06.03; 7. Benson County 4:06.20; 8. North Star 4:07.30.
4x800 Relay
1. Griggs County Central (Ben Clifton, Nathan Ueland, Luke Ressler, David Lunde) 9:45.03; 2. Harvey-Wells County 9:58.72; 3. Lisbon 10:10.47; 4. Kindred 10:16.23; 5. Beulah 10:49.13.
High Jump
1. Josh Hansana, Sargent County 6' 0"; 2. Jeff Illies, MWL 5' 8"; 3. Scott Burnahm, Carrington 5' 8"; 4. Nick Anderson, Lisbon 5' 8"; 5. Dustin Reub, Beulah 5' 8"; 6. Trevor Zacher, Beulah 5' 8"; 7. Riley Olsen, Rugby 5' 6"; 8. James Richman, Maple Valley-Enderlin 5' 6"
Pole Vault
1. Eric Kuntz, Rugby 13' 0"; 2. Andrew Sherman, Lisbon 11' 6"; 3. AJ Rudolph, Beulah 11' 6"; 4. Jace Berg, Lisbon 11' 0"; 5. Dylan Boehmer, Carrington 10' 6"; 6. Jesse Economy, Langdon 10' 0"; 7. Brayden Erickson, Lisbon 10' 0"; 8. Hunter Gossett, Oak Grove 10' 0".
Long Jump
1. Eric Kuntz, Rugby 20' 3.5"; 2. Levi Schaan, Rugby 19' 5"; 3. Wyatt Steckler, Barnes County North 18' 9.5"; 4. Scott Burnham, Carrington 18' 8.5"; 5. Nick Anderson, Lisbon 18' 5.75"; 6. Ethan Sager, North Star 18' 3.5"; 7. Riley Olsen, Rugby 17' 8"; 8. Zach Buntrock, Central Cass 17' 1".
Triple Jump
1. Kelly Illies, MWL 41' 1.75"; 2. Nick Anderson, Lisbon 40' 8.5"; 3. Eric Kuntz, Rugby 40' 3.75"; 4. Nate Fries, Mott-Regent 38' 7.25"; 5. Zach Buntrock, Central Cass 38' 6.5"; 6. Matt Hall, Kindred 38' 2.75"; 7. Drew Lauinger, Benson County 37' 10.75"; 8. Josh Tank, Rugby 37' 6.5".
Shot Put
1. Tyler Meyer, MWL 50' 11.5"; 2. Kasey Groettum, Lisbon 50' 3"; 3. Jack Plankers, Kindred 49' 3"; 4. Jesse Erickson, Mott-Regent 45' 8"; 5. Tanner Doll, Lisbon 45' 0.5"; 6. Trey Benson, Benson County 43' 7"; 7. Austin Johnson, MWL 42' 7"; 8. Andrew Greenmyer, Sargent County 41' 6".