2014 District Awards
Posted: Tue Mar 04, 2014 1:01 am
to be updated when sent to me...
District 1
All-District Team
Fairmount/CT: Paige Meyer, Jayden Rittenour, Madison Kaehler
Sargent Central: Hannah Schlecht, Jamie Mlnarik
North Sargent: Chelsey Anderson, Lindsy Hansana
Milnor: Brooke Tayer, Karli Tompkins
Lisbon: Miranda Ripplinger, Saraya Deibert
Hankinson: Betsy Asp
Lidgerwood-Wyndmere: Anna Mauch
Oakes: Lydia Hansen
Senior Athlete of the Year: Chelsey Anderson, North Sargent
Coach of the Year: Brenda Dahlgren, Fairmount/CT
District 2
All-District Team
Maple Valley: Rylee Nudell, Megan Kasowski, Abbie Tinjum
Central Cass: Faith Dooley, Abby Cramer
Enderlin: Megan Johnson, Kelsey Laufenberg
Oak Grove: Tatum Holt, Rachel Osmundson
Kindred: Alexis Piatz, Brooke Graff, Alexandra Erickson
Northern Cass: Bree Olson, Erin McDonald
Finley-Sharon-Hope-Page: Lexi Archer
Senior Athlete of the Year: Faith Dooley, Central Cass
Coach of the Year: Jeff Miller, Maple Valley
District 3
All-District Team
Thompson: Shannon Galegher, Karleigh Weber, Bethany Ivesdal, Shaice Marx
Hillsboro-Central Valley: Kennedy Henningsgard, Rachel Murphy
Larimore: Katie Berge
May-Port-CG: Jayden Warner
Griggs County Central: Alexis Savre
Hatton-Northwood: Jordan Johnson
Honorable Mention
Hillsboro-Central Valley: Kylie Pastian
Larimore: Meredith Mutch, Brittany Georgeson
May-Port-CG: Alicia Gibson
Senior Athlete of the Year: Shannon Galegher, Thompson
Coach of the Year: Jason Brend, Thompson
District 4
All-District Team
Senior Athlete of the Year:
Coach of the Year:
District 5
All-District Team
LaMoure-LM: Jacey Alber, Courtney Carlson, Tasha Piehl
Ellendale: Rachel Herman, Shayna Mertz, Isabel Wedell, Madilyn Bommersbach
Medina/Pingree-Buchanan: Morgan Thomas,
Edgeley-Kulm-Montpelier: Kelsey Feist
Barnes County North: Calby Hanson
Senior Athlete of the Year: Shayna Mertz, Ellendale
Coach of the Year: Corey Mack, Medina/Pingree-Buchanan & Mitch Carlson, LaMoure-LM
District 6
All-District Team
Senior Athlete of the Year: Kalli Scherbenske, South Border
Coach of the Year: Dan Welder, Kidder County
District 7
All-District Team
Lakota/Edmore: Fallyn Freijie, Shaye Ronningen, Mary Haman, Jaedyn Pesek
Carrington: Kayla Hochhalter, Jacey Engelhorn, Brooke Roseau, Maara Nelson
Harvey-Wells County: Kara Fike, Alecia Koropatnicki
New Rockford-Sheyenne: Lacey Grann, Lexie Weber, Ashley Ystaas
Four Winds-Minnewaukan: Dawn Black
Midkota/Kensal: Saddie Harding, Brooke Ronningen
Senior Athlete of the Year: Kayla Hochhalter, Carrington
Coach of the Year: Fred Meland, Harvey-Wells County
District 8
All-District Team
North Star: Sarah Hagler, Allie Heisler, Macey Kvilvang
Rolla: Mary Jo Guilbert, Ali Vandal
Benson County: Courtney Bubach, Andrea Jorgenson
Rolette-Wolford: Rae Beaver, Lexy Wittmayer
Langdon: Brenna Downs
Starkweather-Munich: Kaylee Anderson
St. John: Cheyenne Defender
Senior Athlete of the Year: Allie Heisler, North Star
Coach of the Year: Sherri Miller, North Star
District 9
All-District Team
Senior Athlete of the Year:
Coach of the Year: Jim Petrik, Shiloh Christian
District 10
All-District Team
Garrison: Taylor Kamp, Ellie Gehring, Madison Jaeger
Underwood: Abby Landenberger, Erin Dammann
Max: Cheyenne Jacobson, Kaylee Capp
Turtle Lake-Mercer-McClusky: Trista Crimmins, Haley Zinke
Wilton-Wing: Jocelyn Bergquist
Washburn: Mandy Schell
Center-Stanton: Madeline Henke
Senior Athlete of the Year: Abby Landenberger, Underwood
Coach of the Year: Sandra Essler, Garrison
District 11
All-District Team
Senior Athlete of the Year:
Coach of the Year:
District 12
All-District Team
Bishop Ryan: Anika Rovig, Hannah Stewart, Laurin Leidholt, Gabbie Bohl, Maddie Wald
Mohall-Lansford-Sherwood: Shania Brackenbury, Sierra Smith
L&C-Berthold: Madison Erickson, Hannah Hornberger, Bethany Limke
Des Lacs-Burlington: Courtney Vogel
Our Redeemer's: Morgan Olson
Surrey: Chelsie Deibert
Senior Athlete of the Year: Anika Rovig, Bishop Ryan
Coach of the Year: Kayla Lambrecht, L&C-Berthold
District 15
All-District Team
Parshall: Alexis Wood, Michelle Risan, Cheyenne Packineau
New Town: Jasmyne Big Crow, Baeleigh Brady
Watford City: Katie Mogen, Amanda Mogen, Ricki Lindley
North Shore-Plaza: Cassie Dailey, Trisha Howell
White Shield: Sheyenne Fox
Senior Athlete of the Year: Baeleigh Brady, New Town
Coach of the Year: Cliff Tollefson, New Town
District 16
All-District Team
Stanley- Chai Pappa, Sabrina Skarsgard, Maddie Meirs
Powers lake- Brianna Honrud
Burke Central- Lakin Peterson
Ray- Haley Hodenfield, Hanna Gillund
Trinity Christian- Sarah Telehey
Trenton- Kuersten Lee, Madysen Houle
Divide County- Hannah Jacobs, Haley Glasoe
Senior Athlete of the Year: Chai Pappa, Stanley
Coach of the Year: Kent Harding, Divide County
District 1
All-District Team
Fairmount/CT: Paige Meyer, Jayden Rittenour, Madison Kaehler
Sargent Central: Hannah Schlecht, Jamie Mlnarik
North Sargent: Chelsey Anderson, Lindsy Hansana
Milnor: Brooke Tayer, Karli Tompkins
Lisbon: Miranda Ripplinger, Saraya Deibert
Hankinson: Betsy Asp
Lidgerwood-Wyndmere: Anna Mauch
Oakes: Lydia Hansen
Senior Athlete of the Year: Chelsey Anderson, North Sargent
Coach of the Year: Brenda Dahlgren, Fairmount/CT
District 2
All-District Team
Maple Valley: Rylee Nudell, Megan Kasowski, Abbie Tinjum
Central Cass: Faith Dooley, Abby Cramer
Enderlin: Megan Johnson, Kelsey Laufenberg
Oak Grove: Tatum Holt, Rachel Osmundson
Kindred: Alexis Piatz, Brooke Graff, Alexandra Erickson
Northern Cass: Bree Olson, Erin McDonald
Finley-Sharon-Hope-Page: Lexi Archer
Senior Athlete of the Year: Faith Dooley, Central Cass
Coach of the Year: Jeff Miller, Maple Valley
District 3
All-District Team
Thompson: Shannon Galegher, Karleigh Weber, Bethany Ivesdal, Shaice Marx
Hillsboro-Central Valley: Kennedy Henningsgard, Rachel Murphy
Larimore: Katie Berge
May-Port-CG: Jayden Warner
Griggs County Central: Alexis Savre
Hatton-Northwood: Jordan Johnson
Honorable Mention
Hillsboro-Central Valley: Kylie Pastian
Larimore: Meredith Mutch, Brittany Georgeson
May-Port-CG: Alicia Gibson
Senior Athlete of the Year: Shannon Galegher, Thompson
Coach of the Year: Jason Brend, Thompson
District 4
All-District Team
Senior Athlete of the Year:
Coach of the Year:
District 5
All-District Team
LaMoure-LM: Jacey Alber, Courtney Carlson, Tasha Piehl
Ellendale: Rachel Herman, Shayna Mertz, Isabel Wedell, Madilyn Bommersbach
Medina/Pingree-Buchanan: Morgan Thomas,
Edgeley-Kulm-Montpelier: Kelsey Feist
Barnes County North: Calby Hanson
Senior Athlete of the Year: Shayna Mertz, Ellendale
Coach of the Year: Corey Mack, Medina/Pingree-Buchanan & Mitch Carlson, LaMoure-LM
District 6
All-District Team
Senior Athlete of the Year: Kalli Scherbenske, South Border
Coach of the Year: Dan Welder, Kidder County
District 7
All-District Team
Lakota/Edmore: Fallyn Freijie, Shaye Ronningen, Mary Haman, Jaedyn Pesek
Carrington: Kayla Hochhalter, Jacey Engelhorn, Brooke Roseau, Maara Nelson
Harvey-Wells County: Kara Fike, Alecia Koropatnicki
New Rockford-Sheyenne: Lacey Grann, Lexie Weber, Ashley Ystaas
Four Winds-Minnewaukan: Dawn Black
Midkota/Kensal: Saddie Harding, Brooke Ronningen
Senior Athlete of the Year: Kayla Hochhalter, Carrington
Coach of the Year: Fred Meland, Harvey-Wells County
District 8
All-District Team
North Star: Sarah Hagler, Allie Heisler, Macey Kvilvang
Rolla: Mary Jo Guilbert, Ali Vandal
Benson County: Courtney Bubach, Andrea Jorgenson
Rolette-Wolford: Rae Beaver, Lexy Wittmayer
Langdon: Brenna Downs
Starkweather-Munich: Kaylee Anderson
St. John: Cheyenne Defender
Senior Athlete of the Year: Allie Heisler, North Star
Coach of the Year: Sherri Miller, North Star
District 9
All-District Team
Senior Athlete of the Year:
Coach of the Year: Jim Petrik, Shiloh Christian
District 10
All-District Team
Garrison: Taylor Kamp, Ellie Gehring, Madison Jaeger
Underwood: Abby Landenberger, Erin Dammann
Max: Cheyenne Jacobson, Kaylee Capp
Turtle Lake-Mercer-McClusky: Trista Crimmins, Haley Zinke
Wilton-Wing: Jocelyn Bergquist
Washburn: Mandy Schell
Center-Stanton: Madeline Henke
Senior Athlete of the Year: Abby Landenberger, Underwood
Coach of the Year: Sandra Essler, Garrison
District 11
All-District Team
Senior Athlete of the Year:
Coach of the Year:
District 12
All-District Team
Bishop Ryan: Anika Rovig, Hannah Stewart, Laurin Leidholt, Gabbie Bohl, Maddie Wald
Mohall-Lansford-Sherwood: Shania Brackenbury, Sierra Smith
L&C-Berthold: Madison Erickson, Hannah Hornberger, Bethany Limke
Des Lacs-Burlington: Courtney Vogel
Our Redeemer's: Morgan Olson
Surrey: Chelsie Deibert
Senior Athlete of the Year: Anika Rovig, Bishop Ryan
Coach of the Year: Kayla Lambrecht, L&C-Berthold
District 15
All-District Team
Parshall: Alexis Wood, Michelle Risan, Cheyenne Packineau
New Town: Jasmyne Big Crow, Baeleigh Brady
Watford City: Katie Mogen, Amanda Mogen, Ricki Lindley
North Shore-Plaza: Cassie Dailey, Trisha Howell
White Shield: Sheyenne Fox
Senior Athlete of the Year: Baeleigh Brady, New Town
Coach of the Year: Cliff Tollefson, New Town
District 16
All-District Team
Stanley- Chai Pappa, Sabrina Skarsgard, Maddie Meirs
Powers lake- Brianna Honrud
Burke Central- Lakin Peterson
Ray- Haley Hodenfield, Hanna Gillund
Trinity Christian- Sarah Telehey
Trenton- Kuersten Lee, Madysen Houle
Divide County- Hannah Jacobs, Haley Glasoe
Senior Athlete of the Year: Chai Pappa, Stanley
Coach of the Year: Kent Harding, Divide County