2022-2023 Boys Regional Tournaments
Posted: Tue Feb 28, 2023 1:39 am
Region 1
@ NDSCS-Wahpeton
Play-In
Thursday February 28th
G1 - #8 Wyndmere-Lidgerwood def #9 Northern Cass 60-54
G2 - #5 Hankinson def #12 Enderlin 69-38
G3 - #7 Richland def #10 Lisbon 40-33
G4 - #6 Maple River def #11 Tri-State 71-49
Monday March 6th
G5 - #1 (1) Central Cass def #8 Wyndmere-Lidgerwood 69-32
G6 - #5 Hankinson def #4 Oak Grove 75-69
G7 - #2 (6) Sargent County def #7 Richland 67-55
G8 - #3 Kindred def #6 Maple River 67-49
Tuesday March 7th
G9 - #1 (1) Central Cass def #5 Hankinson 79-71
G10 - #3 Kindred def #2 (6) Sargent County 62-58
Thursday March 9th
G11 - 3rd Place - #2 (6) Sargent County def #5 Hankinson 73-64
G12 - Region 1 Title Game - (1) Central Cass def #3 Kindred 44-40
Region 2
@ Betty Engelstad Arena
Play-In
Thursday March 3rd
G1 - #8 Park River-Fordville Lankin def #9 Larimore 52-46
G3 - #6 Midway-Minto def #11 Hatton-Northwood 84-44
Friday March 3rd
G2 - #7 Cavalier def #10 Drayton Valley-Edinburg 57-48
Monday March 6th
G4 - #1 (10) Thompson def #8 Park River-Fordville-Lankin 62-37
G5 - #5 May-Port-CG def #4 (7) North Border 56-51
G6 - #2 Hillsboro-Central Valley def #7 Cavalier 64-29
G7 - #3 Grafton def #6 Midway-Minto 86-53
Tuesday March 7th
G8 - (15-7) #1 (10) Thompson def #5 May-Port-C-G 62-60
G9 - #3 Grafton def #2 Hillsboro-Central Valley 75-64
Thursday March 9th
G10 - 3rd Place - #2 Hillsboro-Central Valley def #5 May-Port-C-G 73-65
G11 - Region 2 Title Game - #1 (10) Thompson def #3 Grafton 46-41
Region 3
@ Jamestown Civic Center
Monday March 6th
G1 - D6#1 Medina-Pingree-Buchanan def D5#4 Carrington 58-41
G2 - D6#3 Linton-HMB def D5#2 LaMoure-L-M 51-50 OT
G3 - D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier def D6#4 Napoleon-Gackle-Streeter 69-35
G4 - D5#3 (RV) Ellendale def D6#2 South Border 62-40
Tuesday March 7th
G5 - D6#1 Medina-Pingree-Buchanan def D6#3 Linton-HMB (14-8) 47-39
G6 - D5#3 (RV) Ellendale def D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier 68-46
Thursday March 9th
G7 - 3rd Place - D6#3 Linton-HMB def D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier 68-66
G8 - Region 3 Title Game - D6#1 Medina-Pingree-Buchanan def D5#3 (RV) Ellendale 57-56
Region 4
@ Devils Lake High School
Play-In
Monday February 27th
G1 - #9 Lakota def #8 Langdon-Edmore-Munich 52-51
G2 - #5 North Star def #12 Benson County 69-39
G3 - #7 St. John def #10 Dakota Prairie 68-49
G4 - #6 Warwick def #11 New Rockford-Sheyenne 72-63 OT
Monday March 6th
G5 - #1 (2) Four Winds-Minnewaukan def #9 Lakota 79-29
G6 - #5 North Star def #4 Dunseith 71-55
G7 - #2 (10) North Prairie def #7 St. John 71-56
G8 - #6 Warwick def #3 Harvey-Wells County 65-56
Tuesday March 7th
G9 - #5 North Star def #1 (2) Four Winds-Minnewaukan 51-46
G10 - #6 Warwick def #2 (10) North Prairie 58-52
Thursday March 9th
G11 - 3rd Place - #1 (2) Four Winds-Minnewaukan def #2 (10) North Prairie 63-55
G12 - Region 4 Title Game - #6 Warwick def #5 North Star 56-52
Region 5
@ Bismarck St. Mary's High School
Play-In
Thursday March 2nd
G1 - #9 New Salem-Almont def #8 Center-Stanton 56-51
G2 - #10 Max def #7 Central McLean 54-47
G3 - #6 Flasher def #11 Solen 73-27
Monday March 6th
G4 - #1 (4) Shiloh Christian def #9 New Salem-Almont 65-33
G5 - #5 Washburn def #4 Wilton-Wing 67-66
G6 - #2 (9) Garrison def #10 Max 73-53
G7 - #6 Flasher def #3 (RV) Standing Rock 82-77
Tuesday March 7th
G8 - #1 (4) Shiloh Christian def #5 Washburn (11-11) 73-36
G9 - #2 (9) Garrison def #6 Flasher (12-11) 73-56
Thursday March 9th
G10 - 3rd Place - #6 Flasher def #5 Washburn 68-59
G11 - Region 5 Title Game - #1 (4) Shiloh Christian def #2 (9) Garrison 63-46
Region 6
@ Minot State Dome
Monday March 6th
G1 - D12#1 (3) Bishop Ryan def D11#4 Bottineau 67-37
G2 - D12#3 Mohall-Lansford-Sherwood def D11#2 Velva 56-51
G3 - D12#4 Our Redeemer's def D11#1 Westhope-Newburg 53-47
G4 - D12#2 (RV) Des Lacs-Burlington def D11#3 TGU 56-36
Tuesday March 7th
G5 - D12#1 (3) Bishop Ryan def D12#3 Mohall-Lansford-Sherwood 68-44
G6 - D12#2 (RV) Des Lacs-Burlington def D12#4 Our Redeemer's 55-47
Thursday March 9th
G7 - 3rd Place - D12##3 Mohall-Lansford-Sherwood def D12#4 Our Redeemer's 42-30
G8 - Region 6 Title Game - D12#2 Des Lacs-Burlington def D12#1 (3) Bishop Ryan 80-77 OT
Region 7
@ Hazen High School
Play-In
Tuesday February 28th
G1 - #8 Killdeer def #9 Hettinger-Scranton 68-59
G2 - #5 Glen Ullin-Hebron def #12 Richardton-Taylor 78-39
G3 - #10 Heart River def #7 Grant County-Mott-Regent 56-49
G4 - #6 Beach def #11 New England 72-49
Monday March 6th
G5 - #1 (5) Bowman County def #8 Killdeer 88-82
G6 - #4 Hazen def #5 Glen Ullin-Hebron 74-56
G7 - #2 (8) Beulah def #10 Heart River 75-29
G8 - #3 Dickinson Trinity def #6 Beach 46-37
Tuesday March 7th
G9 - #1 (5) Bowman County def #4 Hazen 75-61
G10 - #2 (8) Beulah def #3 Dickinson Trinity 52-29
Thursday March 9th
G11 - 3rd Place - #4 Hazen def #3 Dickinson Trinity 58-52
G12 - Region 7 Title Game - #2 (8) Beulah def #1 (5) Bowman County 65-55
Region 8
@ New Town Event Center
Monday March 6th
G1 - D16#1 Powers Lake-Burke Central def D15#4 Mandaree 63-43
G2 - D16#3 Stanley def D15#2 Trenton 64-52
G3 - D16#4 Divide County def D15#1 White Shield 52-51
G4 - D16#2 Kenmare-Bowbells def D15#3 Trinity Christian 50-48
Tuesday March 7th
G5 - D16#1 Powers Lake-Burke Central def D16#3 Stanley 55-52
G6 - D16#2 Kenmare-Bowbells def D16#4 Divide County 61-55
Thursday March 9th
G7 - 3rd Place - D16#3 Stanley def D16#4 Divide County 62-53
G8 - Region 8 Title Game - D16#1 Powers Lake-Burke Central def D16#2 Kenmare-Bowbells 77-58
@ NDSCS-Wahpeton
Play-In
Thursday February 28th
G1 - #8 Wyndmere-Lidgerwood def #9 Northern Cass 60-54
G2 - #5 Hankinson def #12 Enderlin 69-38
G3 - #7 Richland def #10 Lisbon 40-33
G4 - #6 Maple River def #11 Tri-State 71-49
Monday March 6th
G5 - #1 (1) Central Cass def #8 Wyndmere-Lidgerwood 69-32
G6 - #5 Hankinson def #4 Oak Grove 75-69
G7 - #2 (6) Sargent County def #7 Richland 67-55
G8 - #3 Kindred def #6 Maple River 67-49
Tuesday March 7th
G9 - #1 (1) Central Cass def #5 Hankinson 79-71
G10 - #3 Kindred def #2 (6) Sargent County 62-58
Thursday March 9th
G11 - 3rd Place - #2 (6) Sargent County def #5 Hankinson 73-64
G12 - Region 1 Title Game - (1) Central Cass def #3 Kindred 44-40
Region 2
@ Betty Engelstad Arena
Play-In
Thursday March 3rd
G1 - #8 Park River-Fordville Lankin def #9 Larimore 52-46
G3 - #6 Midway-Minto def #11 Hatton-Northwood 84-44
Friday March 3rd
G2 - #7 Cavalier def #10 Drayton Valley-Edinburg 57-48
Monday March 6th
G4 - #1 (10) Thompson def #8 Park River-Fordville-Lankin 62-37
G5 - #5 May-Port-CG def #4 (7) North Border 56-51
G6 - #2 Hillsboro-Central Valley def #7 Cavalier 64-29
G7 - #3 Grafton def #6 Midway-Minto 86-53
Tuesday March 7th
G8 - (15-7) #1 (10) Thompson def #5 May-Port-C-G 62-60
G9 - #3 Grafton def #2 Hillsboro-Central Valley 75-64
Thursday March 9th
G10 - 3rd Place - #2 Hillsboro-Central Valley def #5 May-Port-C-G 73-65
G11 - Region 2 Title Game - #1 (10) Thompson def #3 Grafton 46-41
Region 3
@ Jamestown Civic Center
Monday March 6th
G1 - D6#1 Medina-Pingree-Buchanan def D5#4 Carrington 58-41
G2 - D6#3 Linton-HMB def D5#2 LaMoure-L-M 51-50 OT
G3 - D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier def D6#4 Napoleon-Gackle-Streeter 69-35
G4 - D5#3 (RV) Ellendale def D6#2 South Border 62-40
Tuesday March 7th
G5 - D6#1 Medina-Pingree-Buchanan def D6#3 Linton-HMB (14-8) 47-39
G6 - D5#3 (RV) Ellendale def D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier 68-46
Thursday March 9th
G7 - 3rd Place - D6#3 Linton-HMB def D5#1 Edgeley-Kulm-Montpelier 68-66
G8 - Region 3 Title Game - D6#1 Medina-Pingree-Buchanan def D5#3 (RV) Ellendale 57-56
Region 4
@ Devils Lake High School
Play-In
Monday February 27th
G1 - #9 Lakota def #8 Langdon-Edmore-Munich 52-51
G2 - #5 North Star def #12 Benson County 69-39
G3 - #7 St. John def #10 Dakota Prairie 68-49
G4 - #6 Warwick def #11 New Rockford-Sheyenne 72-63 OT
Monday March 6th
G5 - #1 (2) Four Winds-Minnewaukan def #9 Lakota 79-29
G6 - #5 North Star def #4 Dunseith 71-55
G7 - #2 (10) North Prairie def #7 St. John 71-56
G8 - #6 Warwick def #3 Harvey-Wells County 65-56
Tuesday March 7th
G9 - #5 North Star def #1 (2) Four Winds-Minnewaukan 51-46
G10 - #6 Warwick def #2 (10) North Prairie 58-52
Thursday March 9th
G11 - 3rd Place - #1 (2) Four Winds-Minnewaukan def #2 (10) North Prairie 63-55
G12 - Region 4 Title Game - #6 Warwick def #5 North Star 56-52
Region 5
@ Bismarck St. Mary's High School
Play-In
Thursday March 2nd
G1 - #9 New Salem-Almont def #8 Center-Stanton 56-51
G2 - #10 Max def #7 Central McLean 54-47
G3 - #6 Flasher def #11 Solen 73-27
Monday March 6th
G4 - #1 (4) Shiloh Christian def #9 New Salem-Almont 65-33
G5 - #5 Washburn def #4 Wilton-Wing 67-66
G6 - #2 (9) Garrison def #10 Max 73-53
G7 - #6 Flasher def #3 (RV) Standing Rock 82-77
Tuesday March 7th
G8 - #1 (4) Shiloh Christian def #5 Washburn (11-11) 73-36
G9 - #2 (9) Garrison def #6 Flasher (12-11) 73-56
Thursday March 9th
G10 - 3rd Place - #6 Flasher def #5 Washburn 68-59
G11 - Region 5 Title Game - #1 (4) Shiloh Christian def #2 (9) Garrison 63-46
Region 6
@ Minot State Dome
Monday March 6th
G1 - D12#1 (3) Bishop Ryan def D11#4 Bottineau 67-37
G2 - D12#3 Mohall-Lansford-Sherwood def D11#2 Velva 56-51
G3 - D12#4 Our Redeemer's def D11#1 Westhope-Newburg 53-47
G4 - D12#2 (RV) Des Lacs-Burlington def D11#3 TGU 56-36
Tuesday March 7th
G5 - D12#1 (3) Bishop Ryan def D12#3 Mohall-Lansford-Sherwood 68-44
G6 - D12#2 (RV) Des Lacs-Burlington def D12#4 Our Redeemer's 55-47
Thursday March 9th
G7 - 3rd Place - D12##3 Mohall-Lansford-Sherwood def D12#4 Our Redeemer's 42-30
G8 - Region 6 Title Game - D12#2 Des Lacs-Burlington def D12#1 (3) Bishop Ryan 80-77 OT
Region 7
@ Hazen High School
Play-In
Tuesday February 28th
G1 - #8 Killdeer def #9 Hettinger-Scranton 68-59
G2 - #5 Glen Ullin-Hebron def #12 Richardton-Taylor 78-39
G3 - #10 Heart River def #7 Grant County-Mott-Regent 56-49
G4 - #6 Beach def #11 New England 72-49
Monday March 6th
G5 - #1 (5) Bowman County def #8 Killdeer 88-82
G6 - #4 Hazen def #5 Glen Ullin-Hebron 74-56
G7 - #2 (8) Beulah def #10 Heart River 75-29
G8 - #3 Dickinson Trinity def #6 Beach 46-37
Tuesday March 7th
G9 - #1 (5) Bowman County def #4 Hazen 75-61
G10 - #2 (8) Beulah def #3 Dickinson Trinity 52-29
Thursday March 9th
G11 - 3rd Place - #4 Hazen def #3 Dickinson Trinity 58-52
G12 - Region 7 Title Game - #2 (8) Beulah def #1 (5) Bowman County 65-55
Region 8
@ New Town Event Center
Monday March 6th
G1 - D16#1 Powers Lake-Burke Central def D15#4 Mandaree 63-43
G2 - D16#3 Stanley def D15#2 Trenton 64-52
G3 - D16#4 Divide County def D15#1 White Shield 52-51
G4 - D16#2 Kenmare-Bowbells def D15#3 Trinity Christian 50-48
Tuesday March 7th
G5 - D16#1 Powers Lake-Burke Central def D16#3 Stanley 55-52
G6 - D16#2 Kenmare-Bowbells def D16#4 Divide County 61-55
Thursday March 9th
G7 - 3rd Place - D16#3 Stanley def D16#4 Divide County 62-53
G8 - Region 8 Title Game - D16#1 Powers Lake-Burke Central def D16#2 Kenmare-Bowbells 77-58