District 5
@ Jamestown Civic Center; February 26th, 28th, and March 1st
Saturday Feburary 26th
G1 - #4 Edgeley-Kulm-Montpelier def Oakes #5 46-33
G2 - #2 (9) LaMoure-L-M def Barnes County North #7 60-30
G3 - #6 Griggs-Midkota def #3 Carrington 58-55
Monday February 28th
G4 - #3 Carrington def #7 Barnes County North 65-41
G5 - (17-1) #1 (5) Ellendale def #4 Edgeley-Kulm-Montpelier 52-38
G6 - #2 (9) LaMoure-L-M def #6 Griggs-Midkota 52-38
Tuesday March 1st
G7 - (8-12) #5 Oakes vs Griggs-Midkota #6 (7-14)
G8 - (10-11) #3 Carrington vs Edgeley-Kulm-Montpelier #4 (14-7)
G9 - Dist. 5 Title Game - (18-1) #1 (5) Ellendale vs LaMoure-L-M (9) #2 (18-3)
District 6
@ Napoleon High School; February 26th, 28th, and March 1st
Saturday February 26th
G1 - #4 South Border def Kidder County #5 48-39
G2 - #3 Napoleon-Gackle-Streeter def Strasburg-Zeeland #6 45-28
Monday February 28th
G3 - #4 South Border def #1 Medina-Pingree-Buchanan 52-35
G4 - #2 Linton-HMB def #3 Napoleon-Gackle-Streeter 63-53
Tuesday March 1st
G5 - (9-11) #3 Napoleon-Gackle-Streeter vs Kidder County #5 (3-17)
G6 - (14-6) #1 Medina-Pingree-Buchanan vs Strasburg-Zeeland #6 (0-20)
G7 - Dist. 6 Title Game - (11-8) #2 Linton-HMB vs South Border #4 (9-12)
District 7
@ Devils Lake High School; February 25th, 26th, & 28th
Friday February 25th
G1 - #5 New Rockford-Sheyenne def #4 Dakota Prairie 54-39
G2 - #2 Harvey-Wells County def Benson County #7 72-32
G3 - #6 Warwick def #3 Lakota 54-52
Saturday February 26th
G4 - #3 Lakota def Benson County #7 60-34
G5 - #1 (1) Four Winds-Minnewaukan def New Rockford-Sheyenne #5 83-35
G6 - #2 Harvey-Wells County def Warwick #6 65-52
Monday February 28th
G7 - #3 Lakota def #5 New Rockford-Sheyenne 54-53
G8 - #6 Warwick def #4 Dakota Prairie 78-64
G9 - Dist. 7 Title Game - #1 (1) Four Winds-Minnewaukan def Harvey-Wells County (RV) #2 69-43
District 8
@ Langdon High School; February 25th, 26th, & 28th
Friday February 25th
G1 - #4 Rolla def Langdon-Edmore-Munich #5 51-50
G2 - #3 St. John def Rolette #6 48-43
Saturday February 26th
G3 - #1 North Star def Rolla #4 60-54
G4 - #2 Dunseith def St. John #3 63-61
Monday February 28th
G5 - #4 Rolla def #6 Rolette 68-44
G6 - #3 St. John def Langdon-Edmore-Munich #5 47-43
G7 - Dist. 7 Title Game - #1 North Star def #2 Dunseith 72-67
District 11
@ Rugby High School; February 25th, 26th, & 28th
Friday February 25th
G1 - #4 Towner-G-U def Westhope-Newburg #5 43-37
G2 - #2 Bottineau def Drake-Anamoose #7 52-31
G3 - #3 Velva def Nedrose #6 50-27
Saturday February 26th
G4 - #6 Nedrose def Drake-Anamoose #7 46-41
G5 - #1 Rugby def Towner-Granville-Upham #4 54-47 OT
G6 - #2 Bottineau def Velva #3 61-59 OT
Monday February 28th
G7 - #4 Towner-Granville-Upham def #6 Nedrose 53-49
G8 - #3 Velva def #5 Westhope-Newburg 66-44
G9 - Dist. 11 Title Game - #1 Rugby def Bottineau #2 65-56
District 12
@ Minot Auditorium; February 25th, 26th, & 28th
Friday February 25h
G1 - #1 (RV) Bishop Ryan def Glenburn #8 64-26
G2 - #4 Our Redeemer's def South Prairie #5 63-53
G3 - #2 (RV) Surrey def Berthold #7 66-48
G4 - #3 Mohall-Lansford-Sherwood def Des Lacs-Burlington #6 57-47
Saturday February 26th
G5 - #5 South Prairie def Glenburn #8 62-33
G6 - #6 Des Lacs-Burlington def Berthold #7 68-44
G7 - #1 (RV) Bishop Ryan def Our Redeemer's #4 71-44
G8 - #2 (RV) Surrey def #3 Mohall-Lansford-Sherwood 50-49
Monday February 28th
G9 - #3 Mohall-Lansford-Sherwood def #5 South Prairie 62-46
G10 - #4 Our Redeemer's def #6 Des Lacs-Burlington 75-73 OT
G11 - Dist. 12 Title Game - #1(RV) Bishop Ryan def #2 (RV) Surrey 63-39
District 15
@ New Town 4 Bears Event Center; February 25th, 26th, & 28th
Friday February 25th
G1 - #1 Parshall def New Town #8 63-50
G2 - #5 Trinity Christian def White Shield #4 56-50
G3 - #2 North Shore-Plaza def Mandaree #7 67-48
G4 - #3 Trenton def Alexander #6 61-32
Saturday February 26th
G5 - #4 White Shield def New Town #8 42-21
G6 - #6 Alexander def Mandaree #7 77-44
G7 - #5 Trinity Christian def #1 Parshall 64-57
G8 - #3 Trenton def #2 North Shore-Plaza 67-46
Monday February 28th
G9 - #4 White Shield def #2 North Shore-Plaza 59-36
G10 - #1 Parshall def #6 Alexander 53-30
G11 - Dist. 15 Title Game - #5 Trinity Christian def #3 Trenton 62-60
District 16
@ Stanley High School; February 25th, 26th, & 28th
Friday February 25th
G1 - #5 Divide County def #4 Tioga 46-37
G2 - #2 Stanley def Burke County #7 72-34
G3 - #3 Kenmare def Ray #6 68-43
Saturday February 26th
G4 - #6 Ray def Burke County #7 55-49
G5 - #1 (6) Powers Lake def Divide County #5 (12-8) 49-47
G6 - #2 Stanley def Kenmare #3 (9-11) 47-45
Monday February 28th
G7 - #2 Divide County def #6 Ray 52-42
G8 - #3 Kenmare def #4 Tioga 56-41
G9 - Dist. 16 Title Game - #1 (6) Powers Lake def #2 Stanley 69-47