2015-16 Region Tournaments

Class A Girls
Forum rules
Please do not post just to complain about players, coaches, teams, officials, fans, or anyone else. Lets all try to demonstrate the spirit of good sportsmanship. Posts may be edited or deleted that do not comply.

2015-16 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Sun Feb 14, 2016 2:32 pm

EAST REGION
@ Home Sites; TBD
Feb 27th, March 1st, 4th, 5th

Saturday, February 27th
P1: #8 WF Sheyenne def. #9 GF Central 54-47
P2: #7 Devils Lake def. #10 Fargo North 62-61 OT
P3: #6 Fargo South def. #11 Valley City 61-33

Tuesday, March 1st
G1: #1 Fargo Shanley def. #8 WF Sheyenne 92-42
G2: #5 Wahpeton def. #4 West Fargo 61-59
G3: #2 GF Red River def. #7 Devils Lake 76-63
G4: #6 Fargo South def. #3 Fargo Davies 61-58 OT

Friday, March 4th
G5: #4 West Fargo def. #8 WF Sheyenne 69-61
G6: #3 Fargo Davies def. #7 Devils Lake 72-48
G7: #1 Fargo Shanley def. #5 Wahpeton 53-45
G8: #2 GF Red River def. #6 Fargo South 60-57

Saturday, March 5th
State Qualifier: #5 Wahpeton def. #3 Fargo Davies 47-45
State Qualifier: #4 West Fargo def. #6 Fargo South 72-65
Championship: #1 Fargo Shanley def. #2 GF Red River 59-41

E1: Fargo Shanley (24-0)
E2: GF Red River (20-4)
E3: Wahpeton (15-9)
E4: West Fargo (16-8)

Senior Athlete of the Year: Sarah Jacobson, Fargo Shanley
Coach of the Year: Tim Jacobson, Fargo Shanley

All-EDC Team
Fargo Shanley: Sarah Jacobson, Lauren Rotunda, Emily Dietz
GF Red River: Lexi Robson, Hannah Arason
Fargo Davies: Kai Erickson, Carly Kottsick
West Fargo: Akealy Moton, Kennedi Sand
Wahpeton: Tylee Irwin
Fargo South: Maddie Erickson, Emily Stroup
Devils Lake: Emily Schafer
WF Sheyenne: Emily Schafer, Maggie Manson
GF Central: Lauren Dub
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14139
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015-16 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Sun Feb 14, 2016 2:35 pm

WEST REGION
@ Bismarck Civic Center
Feb 26th & 27th; March 3rd, 4th, 5th

Friday, February 26th
P1: #8 Bismarck St. Mary's def. #9 Williston 65-57

Saturday, February 27th
P2: #7 Bismarck def. #10 Dickinson 76-59

Thursday, March 3rd
G1: #1 Century def. #8 Bismarck St. Mary's 68-53
G2: #4 Legacy def. #5 Jamestown 79-72
G3: #2 Mandan def. #7 Bismarck 60-40
G4: #6 Minot def. #3 Turtle Mountain 63-60

Friday, March 4th
G5: #8 Bismarck St. Mary's def. #5 Jamestown 75-62
G6: #3 Turtle Mountain def. #7 Bismarck 79-71
G7: #1 Century def. #4 Legacy 64-55
G8: #2 Mandan def. #6 Minot 55-46

Saturday, March 5th
State Qualifier: #4 Legacy def. #3 Turtle Mountain 68-58
State Qualifier: #6 Minot def. #8 Bismarck St. Mary's 65-45
Championship: #1 Century def. #2 Mandan 69-62

W1: Century (23-1)
W2: Mandan (15-9)
W3: Legacy (14-9)
W4: Minot (12-12)

Senior Athlete of the Year: Cassie Askvig, Minot
Coach of the Year:

All-WDA Tournament Team
Century: Regan Dennis, Kourtney Selensky
Mandan: Mackensi Higlin, Hannah Hanson
Legacy: Mercedes Baumgartner, Whitney Thomas
Minot: Cassie Askvig
St. Mary's: Kaitlyn Wanner
TMCHS: Ashley Davis
Jamestown: Bailey Lamp
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14139
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm


Return to Girls

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron