2016 Boys State Swimming & Diving Results

2016 Boys State Swimming & Diving Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Mar 04, 2016 12:30 am

STATE SWIMMING & DIVING
@ Bismarck Aquatics Center
March 4th & 5th

Individual Guide: A FINAL - Top 8 B FINAL - Bottom 8
Diving & Relays: Normal Font - Top 16

Team Scores: 1. Century 411.5, 2. Fargo South 261, 3. Minot 260.5, 4. Fargo North 199, 5. Mandan 194, 6. Fargo Davies 191, 7. WF Sheyenne 185, 8. West Fargo 163, 9. Jamestown 121, 10. Williston 99, 11. Bismarck 81, 12. Grand Forks 78, 13. Dickinson 42, 14. Legacy 14.

200 Medley Relay
1. Fargo South 1:37.18; 2. Century 1:38.06; 3. Minot 1:39.26; 4. Mandan 1:40.34; 5. West Fargo 1:41.36; 6. WF Sheyenne 1:41.39; 7. Fargo North 1:43.34; 8. Jamestown 1:45.29; 9. Bismarck 1:46.98; 10. Grand Forks 1:47.83; 11. Fargo Davies 1:49.68; 12. Williston 1:51.21; 13. Dickinson 1:51.88; 14. Legacy 2:04.00

200 Freestyle
1. Connor Bjellum, South 1:44.56; 2. Maxwell Lingle, Davies 1:44.96; 3. Sam Artz, Century 1:46.89; 4. Bobby Poynter, Davies 1:47.08; 5. Taylor Hedge, Century 1:48.20; 6. Shaun Mengelkoch, North 1:48.37; 7. Charlie Wentz, Minot 1:50.70; 8. Josh Olson, South 1:51.75; 9. Chris Birnbaum, Century 1:50.48; 10. Jacob Smith, Sheyenne 1:50.95; 11. Alex Walker, WF 1:53.09; 12. Ben Regorrah, GF 1:53.63; 13. Rhys Enget, Williston 1:53.89; 14. Jacob Henne, Davies 1:54.26; 15. Connor Templeton, Minot 1:55.31; 16. Dillon Stangeland, Sheyenne 1:55.56

200 Individual Medley
1. Gerald Brown, Minot 1:56.38; 2. Andrew Hollingsworth, South 1:58.00; 3. Kyle Alme, Century 1:59.25; 4. Cole Weisz, Sheyenne 2:00.57; 5. Graham Zola, Davies 2:00.66; 6. Eric Bergeson, Century 2:01.23; 7. Ethan Porter, Century 2:02.81; 8. Reed Bergman, Mandan 2:05.15; 9. Luke Peterson, Mandan 2:05.55; 10. James Doyel, WF 2:06.84; 11. Easton Evanhoff, Minot 2:07.69; 12. TJ Reinhardt, Mandan 2:08.04; 13. Coghlan Fisher, North 2:09.53; 14. Ethan Lemke, South 2:11.88; 15. Charles Koebele, Century 2:13.69; 16. Taylor Miller, Minot 2:13.76

50 Freestyle
1. Quentin Hogue, Century 21.72; 2. Luke Bergstrom, South 21.75; 3. Zack Bueling, Sheyenne 22.24; 4. Joey Clark, Mandan 22.55; 5. Delton Gabel, North 22.65; 6. Adam Nodland, Century 22.66; 7. Jarrett Lardy, WF 23.24; 8. Jacob Nygaard, WF 23.29; 9. David Hoffman, Mandan 22.74; 10. Payton Gabel, North 23.12; 11. Jonas Flann, Jamestown 23.13; 12. Trevor White, Williston 23.21; 13. Logan Senior, Williston 23.27; 14. Luke Kobes, Minot 23.46; 15. Eric Krug, Bismarck 23.50; 16. Michael Footitt, North 23.56

DIVING
1. Cole Armagost, Minot 475.10; 2. Cody Lutman, Jamestown 453.10; 3. Johnny Mindt, Mandan 392.20; 4. Josh Pikarski, Century 381.45; 5. Caleb Gayette, Mandan 373.40; 6. Ben Swenson, North 362.15; 7. Trey Krumwiede, Minot 354.90; 8. Jacob Frisch, Sheyenne 351.95; 9. Matthew Jorgenson, Williston 336.75; 10. Gage Martin, Williston 326.85; 11. Nick McCowan, GF 322.90; 12. Logan Taylor, GF 319.15; 13. Dylan Murchie, Jamestown 313.05; 14. Connor Johnson, South 309.30; 15. Sam Magnotto, South 303.20; 16. Zander Mott, Mandan 278.55

100 Butterfly
1. Andrew Hollingsworth, 52.52; 2. Jacob Nygaard, WF 53.23; 3. Sam Artz, Century 54.02; 4. Cayden Hare, Jamestown 54.75; 5. Dillon Stangeland, Sheyenne 54.79; 6. Malcolm Hunter, Century 55.27; 7. Luke Bergstrom, South 55.54; 8. Trysten Ruhland, Century 57.00; 9. Jaydon Mehlhoff, Minot 55.78; 10. Rhys Enget, Williston 56.51; 11. Jack Haug, Sheyenne 56.79; 12. Jake Otto, Minot & Adam Nodland, Century 57.25; 14. Peyton Fisher, North 57.33; 15. Jarrett Lardy, WF 57.67

100 Freestyle
1. Connor Bjellum, South 46.71; 2. Quentin Hogue, Century 48.36; 3. Bobby Poynter, Davies 48.78; 4. Taylor Hedge, Century 49.00; 5. Graham Zola, Davies 49.01; 6. Delton Gabel, North 50.26; 7. Tyler Kingsly, WF 50.41; 8. Cayden Hare, Jamestown 51.28; 9. Joey Clark, Mandan 50.53; 10. Charlie Wentz, Minot 50.54; 11. Payton Gabel, North 50.87; 12. Jacob Ellerkamp, Dickinson 50.94; 13. Massimo Sassi, South 50.99; 14. Eric Krug, Bismarck 51.75; 15. Nathan Jorgenson, Williston 52.30; 16. Trevor White, Williston 52.91

500 Freestyle
1. Maxwell Lingle, Davies 4:50.14; 2. Shaun Mengelkoch, North 4:50.41; 3. Cole Weisz, Sheyenne 4:55.19; 4. Josh Kaelberer, Bismarck 4:56.23; 5. Ben Opozda, Minot 4:58.57; 6. Brayden Rygh, GF 5:01.70; 7. Chris Birnbaum, Century 5:03.18; 8. Jayden Porter, Century 5:04.58; 9. Jacob Smith, Sheyenne 5:03.61; 10. Ethan Lemke, South 5:04.29; 11. Alex Walker, WF 5:09.21; 12. Ben Regorrah, GF 5:10.13; 13. Jacob Henne, Davies 5:12.84; 14. Isaiah Skiple, North 5:15.77; 15. Matthew Sullivan, North 5:17.22; 16. Ethan Rickards, Minot 5:23.36

200 Freestyle Relay
1. Century 1:27.85; 2. Fargo Davies 1:29.76; 3. Mandan 1:31.62; 4. West Fargo 1:31.99; 5. Fargo North 1:32.59; 6. Williston 1:33.71; 7. Fargo South 1:34.14; 8. Minot 1:34.24; 9. Jamestown 1:34.99; 10. WF Sheyenne 1:35.65; 11. Bismarck 1:43.11; 12. Dickinson 1:43.47; 13. Legacy 1:47.65; 14. Grand Forks 1:55.51

100 Backstroke
1. Gerald Brown, Minot 52.15; 2. Zack Bueling, Sheyenne 54.29; 3. Reed Bergman, Mandan 55.31; 4. Josh Olson, South 55.99; 5. Coghlan Fisher, North 56.02; 6. Josh Kaelberer, Bismarck 56.60; 7. Easton Evanoff, Minot 56.61; 8. James Doyel, WF 58.09; 9. Jaydon Mehlhoff, Minot 58.00; 10. Josh Court, North 58.54; 11. Charles Koebele, Century 58.64; 12. Jake Ustanko, Sheyenne 59.25; 13. Ryan Johnson, Century 59.28; 14. Jordan Hamilton, Minot 59.98; 15. Reed Erickson, GF 60.43; 16. Max Rokke, South 60.78

100 Breaststroke
1. Kyler Alme, Century 58.01; 2. Ethan Porter, Century 58.21; 3. Eric Bergeson, Century 60.87; 4. Jayden Porter, Century 61.37; 5. Ben Opozda, Minot 61.50; 6. Luke Peterson, Mandan 62.85; 7. Cody Lange, 62.86; 8. Jacob Ellerkamp, Dickinson 63.24; 9. Tyler Kingsly, WF 63.99; 10. Casey Diers, Davies 64.49; 11. Jonas Flann, Jamestown 64.60; 12. Brady Spiering, South 65.24; 13. Peyton Fisher, North 65.55; 14. Neelay Patel, Davies 65.75; 15. Connor Templeton, Minot 66.04; 16. Griffin Schaeffer, Minot 67.94

400 Freestyle Relay
1. Fargo South 3:13.65; 2. Minot 3:15.64; 3. Fargo Davies 3:16.71; 4. Century 3:18.31; 5. WF Sheyenne 3:24.63; 6. Fargo North 3:25.10; 7. Williston 3:27.53; 8. Grand Forks 3:27.64; 9. Bismarck 3:30.57; 10. Mandan 3:30.82; 11. West Fargo 3:31.97; 12. Jamestown 3:41.88; 13. Dickinson 3:43.98

Senior Athlete of the Year: Kyler Alme, Century
Coach of the Year: D*ck Fisher, Fargo North

All State Team
FIRST TEAM
Century: Kyler Alme, Samuel Artz, Quentin Hogue, Josh Pikarski, Ethan Porter
Fargo South: Connor Bjellum, Luke Bergstrom, Andrew Hollingsworth
Minot: Cole Armagost, Gerald Brown, Benjamin Opozda
Mandan: Reed Bergman, Johnny Mindt
Fargo Davies: Maxwell Lingle, Robert Poynter
Fargo North: Coghlan Fisher, Shaun Mengelkoch
WF Sheyenne: Zach Bueling, Cole Weisz
Bismarck: Joshua Kaelberer
Jamestown: Cody Lutman
West Fargo: Jacob Nygaard

SECOND TEAM
Century: Eric Bergeson, Chris Birnbaum, Taylor Hedge, Malcolm Hunter, Jayden Porter
WF Sheyenne: Jacob Smith, Dillon Stangeland
Fargo South: Josh Olson
Minot: Easton Evanoff
Fargo Davies: Graham Zola
Jamestown: Cayden Hare
Grand Forks: Brayden Rygh
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13511
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Return to Swimming

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest