by Run4Fun2009 » Sat Sep 28, 2019 7:52 pm
ROY GRIAK INVITATIONAL
@ Les Bolstad GC, St. Paul
Saturday, September 28th
GOLD DIVISION
BOYS - 571 Runners
Team Scores: 1. White Bear Lake (MN) 304, 2. Edina (MN) 338, 3. Frontier Academy (CO) 341, 4. Dowling Catholic (IA) 377, 5. Cherry Creek (CO) 387, 6. Madison West (WI) 391, 7. Middleton (WI) 396, 8. St. Paul Highland Park (MN) 397, 9. Nease (FL) 416, 10. Rosemount (MN) 458, 11. Minnetonka (MN) 459, 12. Bemidji (MN) 469, 13. Pleasant Valley (IA) 478, 14. Santa Monica (CA) 508, 15. Farmington (MN) 522, 16. St. Thomas Aquinas (KS) 528, 17. Cheyenne Mountain (CO) 535, 18. Lincoln (SD) 551, 19. Wayzata (MN) 564, 20. Maple Grove (MN) 651, 21. St. Paul Central (MN) 671, 22. Linn-Mar (IA) 689, 23. Forest Lake (MN) 698, 24. Clear Creek-Amana (IA) 700, 25. Mankato East (MN) 774, 26. Urbandale (IA) 787, 27. Jamestown 795, 28. Bismarck 796, 29. Iowa City-Liberty (IA) 814, 30. Perham (MN) 816, 31. Staples-Motley (MN) 829, 32. Winona (MN) 834, 33. Olathe South (KS) 838, 34. Washington (SD) 838, 35. Greenway/Nashwauk/Keewatin (MN) 857, 36. West Des Moines Valley (IA) 896, 37. Olathe West (KS) 926, 38. Shawnee Mission North (KS) 955, 39. Owatonna (MN) 969, 40. Bloomington Jefferson (MN) 979, 41. Marquette University (WI) 1007, 42. Olathe North (KS) 1057, 43. Irondale (MN) 1067, 44. Lakeville North (MN) 1105, 45. Dickinson 1114, 46. Wausau West (WI) 1117, 47. Theodore Roosevelt (IA) 1123, 48. Decorah (IA) 1138, 49. Robbinsdale Armstrong (MN) 1142, 50. Eau Claire Memorial (WI) 1166, 51. Hudson (WI) 1166, 42. O'Gorman (SD) 1297, 53. Bay Port (WI) 1376, 54. Math & Science Academy (MN) 1462, 55. Discovery Canyon (CO) 1526, 56. Fargo Davies 1648, 57. Mason City (IA) 1690, 58. Joliet Catholic (IL) 1709, 59. Rice Lake (WI) 1709, 60. Abraham Lincoln (IA) 1712, 61. Eau Claire Regis (WI) 1732, 62. Newton (IA) 1829.
Individual Top 10: 1. Oliver Paleen, Highland Park 15:46; 2. Emmet Anderson, Staples-Motley 15:47; 3. Parker Wolfe, Cherry Creek 15:53; 4. Andrew Lauer, Lincoln 15:56; 5. Geno Uhrbom, GNK 15:59; 6. Ben Schnoor, Germantown 16:06; 7. Mickies Kiros, SP Central 16:07; 8. Max Murphy, Pleasant Valley 16:07; 9. Sam Hall, Dowling Catholic 16:08; 10. Erik Le Roux, Cheyenne Mountain 16:10
ND AREA FINISHERS
Jamestown: 32. Gavin Haut 16:38; 40. Ben Anteau 16:44; 183. Chandlar Rott 17:47; 272. Micah Hoke 18:14; 353. Zeb Willer 18:39; 382. Cullen Flieth 18:51; 486. Daniel Ulrich 19:36
Bismarck: 13. Sean Korsmo 16:22; 172. Stephen Windsor 17:43; 191. Juan Flores 17:49; 222. Michael Omvig 18:00; 253. Micah Penn 18:09; 376. Joey Patchen Mill 18:49; 461. Isaac Anderson 19:24
Dickinson: 60. Aiden Jung 16:57; 136. Caleb Hansen 17:33; 300. Griffin Obrigewitch 18:22; 338. Hunter Gregoire 18:35; 427. AJ Ash 19:06; 466. Garin Anderson 19:25; 569. Jacob Shilman 24:04
Fargo Davies: 226. Regan Bosch 18:00; 350. Aaron Ochsner 18:38; 449. Christian Dietz 19:17; 451. Noah Pfeifer 19:19; 458. Sam Lies 19:23; 470. Jack Robertson 19:27; 472. Jayce Johnson 19:27; 478. Carter Berney 19:32; 516. Sam Lucht 19:58; 559. Ethan Sullivan 21:43
Williston: 30. Micade Shumway 16:38
GIRLS - 507 Runners
Team Scores: 1. Cherry Creek (CO) 75, 2. Naperville North (IL) 165, 3. Stillwater (MN) 186, 4. Edina (MN) 188, 5. Wayzata (MN) 237, 6. Batavia (IL) 246, 7. Lincoln (SD) 252, 8. Farmington (MN) 298, 9. St. Paul Highland Park (MN) 323, 10. St. Michael-Albertville (MN) 354, 11. Ballard Community (IA) 438, 12. Rosemount (MN) 446, 13. White Bear Lake (MN) 452, 14. Middleton (WI) 520, 15. Olathe North (KS) 531, 16. Forest Lake (MN) 532, 17. Lakeville South (MN) 536, 18. Linn-Mar (IA) 546, 19. Madison West (WI) 557, 20. Discovery Canyon (CO) 595, 21. Andover (MN) 617, 22. Fargo Davies 631, 23. Marshall (MN) 639, 24. Iowa City-Liberty (IA) 721, 25. Eau Claire Memorial (WI) 752, 26. Maple Grove (MN) 792, 27. Cheyenne Mountain (CO) 817, 28. Santa Monica (CA) 842, 29. O'Gorman (SD) 899, 30. Waconia (MN) 912, 31. Washington (SD) 915, 32. Perham (MN) 935, 33. Lakeville North (MN) 946, 34. West Des Moines Valley (IA) 946, 35. St. Thomas Aquinas (KS) 960, 36. Olathe West (KS) 1012, 37. Hononegah (IL) 1012, 38. Staples-Motley (MN) 1017, 39. Hudson (WI) 1057, 40. Howard Lake-Waverly-Winsted (MN) 1062, 41. Rochester Century (MN) 1082, 42. Bloomington Jefferson (MN) 1112, 43. Bemidji (MN) 1124, 44. Visitation (MN) 1130, 45. Decorah (IA) 1158, 46. Mankato East (MN) 1214, 47. Shawnee Mission North (KS) 1264, 48. Bay Port (WI) 1287, 49. Mesabi East (MN) 1297, 50. Assumption (IA) 1325, 51. Jamestown 1426, 52. Olathe South (KS) 1509, 53. Rice Lake (WI) 1577, 54. Mason City (IA) 1600, 55. Newton (IA) 1660, 56. Eau Claire Regis (WI) 1868, 57. Joliet Catholic (IL) 1871.
Individual Top 10: 1. Riley Stewart, Cherry Creek 17:29; 2. Anna Fenske, Farmington 18:08; 3. Lianna Surtz, Rosary 18:08; 4. Abbey Nechanicky, Wayzata 18:13; 5. Ashlyn Keeney, Iowa City-Liberty 18:15; 6. Maggie Gamboa, Naperville North 18:16; 7. Analee Weaver, Stillwater 18:17; 8. Genevieve Nashold, Madison West 18:19; 9. Lauren Pansegrau, Middleton 18:24; 10. Kayci Martensen, Benton 18:27
ND AREA FINISHERS
Fargo Davies: 69. Peyton Lane 19:54; 108. McKenna Lovehaug 20:19; 138. Brooke Everson 20:35; 180. Hailey Bjerke 20:58; 203. Jensen Seidel 21:10; 224. Brenna Barnick 21:21; 268. Ashton Safranski 21:43; 285. Aubrey Rude 21:53; 286. Bayley Scott 21:53; 287. Judies Yousa 21:54
Jamestown: 42. Meghan Ford 19:32; 399. Bernadette Belzer 23:01; 436. Ellie Kurger 23:41; 437. Jera Truax 23:42; 441. Maddy Orr 23:46; 482. Jayla Hoffer 24:53; 486. Alyssa Allen 25:02
MAROON DIVISION
BOYS - 561 Runners
Team Scores: 1. Notre Dame Academy (WI) 149, 2. Nova Classical Academy (MN) 181, 3. Minneapolis Southwest (MN) 206, 4. River Falls (WI) 209, 5. Minneapolis Washburn (MN) 263, 6. Brandon Valley (SD) 318, 7. Osceola (WI) 338, 8. Lakeville South (MN) 359, 9. Champlin Park (MN) 371, 10. St. Cloud Cathedral (MN) 456, 11. St. Michael-Albertville (MN) 497, 12. Coon Rapids (MN) 541, 13. Aquinas (WI) 562, 14. St. Croix Central (WI) 578, 15. New Richmond (WI) 582, 16. Benilde-St. Margaret's (MN) 621, 17. Brainerd (MN) 646, 18. Anoka (MN) 654, 19. Henry Sibley (MN) 663, 20. Andover (MN) 679, 21. Gale-Ettrick-Trempealeau (IA) 690, 22. Waconia (MN) 700, 23. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 706, 24. Lee's Summit North (MO) 724, 25. Elk River (MN) 731, 26. Hillsboro-Central Valley 746, 27. St. Paul Como Park (MN) 746, 28. Rogers (MN) 771, 29. St. Louis Park (MN) 777, 30. Menomonie (WI) 784, 31. Eau Claire North (WI) 795, 32. Breck (MN) 809, 33. Northwestern (WI) 827, 34. Moose Lake/Willow River/Barnum (MN) 839, 35. St. Anthony Village (MN) 850, 36. Assumption (IA) 856, 37. Albany (MN) 932, 38. Blaine (MN) 941, 39. Ellsworth (WI) 1004, 40. Spectrum (MN) 1033, 41. Milbank (SD) 1105, 42. Cochrane-Fountain City (WI) 1109, 43. Medford Area (WI) 1148, 44. Cretin-Derham Hall (MN) 1156, 45. Grantsburg (WI) 1181, 46. Ballard Community (IL) 1191, 47. Totino-Grace (MN) 1248, 48. St. Croix Prep (MN) 1282, 49. Chippewa Falls (WI) 1348, 50. South St. Paul (MN) 1369, 51. St. Paul Academy (MN) 1378, 52. St. Agnes (MN) 1457, 53. Mandan 1470, 54. Ashland (WI) 1474, 55. Wausau East (WI) 1483, 56. Amery (WI) 1517, 57. Howard Lake-Waverly-Winsted (MN) 1527, 58. Hayward (WI) 1652, 59. Aberdeen Roncalli (SD) 1742, 60. Colfax (WI) 1745, 61. St. Paul Washington (MN) 1817, 62. Richfield (MN) 1842.
Individual Top 10: 1. Frankie Lynch, Benilde-St. Margaret's 16:32; 2. Connor Preston, Champlin Park 16:45; 3. Chase Fossum, Hillsboro-Central Valley 16:50; 4. Grant Magnuson, River Falls 16:50; 5. Jakob Baatrup-Sabo, Minneapolis Southwest 16:57; 6. Britton Elkin, Brandon Valley 16:59; 7. Sam Scott, Minneapolis Southwest 17:00; 8. Nick Batchelor, Milbank 17:01; 9. Patrick Schwartz, Menomonie 17:04; 10. Mason Shea, River Falls 17:04
ND AREA FINISHERS
Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian: 64. Ben Asheim 18:01; 114. Connor Asche 18:25; 138. Jonathon Asche 18:37; 193. Andrew Hultin 19:00; 238. Ben Ostlie 19:18; 282. Zach McCormick 19:36; 298. Josh Wuebker 19:41; 352. Jacob Dosch 19:59; 420. Jeffrey Porter 20:32
Hillsboro-Central Valley: 3. Chase Fossum 16:50; 151. Jackson Anderson 18:43; 199. Christian Brist 19:01; 212. Lane Leshuk 19:07; 229. Nathan Rage 19:15; 366. Jake Wright 20:10; 392. Simon Mau 20:21; 399. Adam Smith 20:24; 414. John Kaldor 20:29; 517. Harley Hudson 22:13
Mandan: 32. Brayden Johnson 17:37; 393. August Fleck 20:21; 397. Justin Hale 20:23; 455. Terry Brown Otter 20:57; 479. Jace Englestad 21:16; 502. Charles Hale 21:44; 523. Gavin Corley 22:24; 553. Alex Binstock 24:15
GIRLS - 511 Runners
Team Scores: 1. Shorewood (WI) 161, 2. St. Louis Park (MN) 251, 3. Brandon Valley (SD) 265, 4. Menomonie (WI) 269, 5. Medford Area (WI) 284, 6. Osceola (WI) 337, 7. Notre Dame Academy (WI) 363, 8. Frontier Academy (CO) 370, 9. Albany (MN) 384, 10. Winona (MN) 440, 11. Providence Academy (MN) 444, 12. Minneapolis Southwest (MN) 451, 13. Minneapolis Washburn (MN) 470, 14. Nova Classical Academy (MN) 546, 15. Hayward (WI) 594, 16. Henry Sibley (MN) 606, 17. Chippewa Falls (WI) 615, 18. Lee's Summit North (MO) 683, 19. Anoka (MN) 691, 20. Blaine (MN) 702, 21. New Richmond (WI) 713, 22. Rogers (MN) 714, 23. Wausau East (WI) 731, 24. Mandan 740, 25. St. Paul Academy (MN) 741, 26. Dickinson 752, 27. St. Paul Central (MN) 765, 28. Aberdeen Roncalli (MN) 768, 29. Irondale (MN) 768, 30. Brainerd (MN) 793, 31. Wausau West (WI) 807, 32. Elk River (MN) 813, 33. St. Croix Central (WI) 866, 34. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 870, 35. Spectrum (MN) 885, 36. Milbank (SD) 918, 37. St. Anthony Village (MN) 945, 38. Hillsboro-Central Valley 951, 39. Moose Lake/Willow River/Barnum (MN) 972, 40. Eau Claire North (WI) 977, 41. River Falls (WI) 1008, 42. Totino-Grace (MN) 1029, 43. Champlin Park (MN) 1056, 44. Cochrane-Fountain City (WI) 1070, 45. Math & Science Academy (MN) 1092, 46. Greenway/Nashwauk/Keewatin (MN) 1094, 47. Amery (WI) 1133, 48. Ashland (WI) 1138, 49. Gale-Ettrick-Trempealeau (IA) 1251, 50. Coon Rapids (MN) 1253, 51. St. Paul Como Park (MN) 1303, 52. Colfax (WI) 1385, 53. Northwestern (WI) 1388, 54. Richfield (MN) 1402, 55. St. Croix Prep (MN) 1528, 56. Aquinas (WI) 1528, 57. St. Agnes (MN) 1570, 58. Breck (MN) 1605, 59. Grantsburg (WI) 1814, 60. Ellsworth (WI) 1833.
Individual Top 10: 1. Reagan Baesler, Hillsboro-Central Valley 19:04, 2. Iris Guider, St. Paul Central 19:17; 3. Mia Wentzy, Brandon Valley 19:28; 4. Bella Lozier, Shorewood 19:34; 5. Julia Brown, Frontier Academy 19:38; 6. Rachel Ulrich, Osceola 19:45; 7. Molly Desotell, Notre Dame 19:49; 8. Kaelyn Nelson, Anoka 19:50; 9. Emilie Meyer, Totino-Grace 20:05; 10. Jersey Miller, St. Louis Park 20:05
ND AREA FINISHERS
Mandan: 77. Acey Elkins 21:37; 103. Anna Bendish 21:56; 118. Maria Moore 22:08; 184. Cyera Moore 22:43; 304. Whitney McGee 23:51; 318. Kendal Beckler 24:02; 356. Ashlyn Markel 24:28; 366. Amaya Ramsey 24:37; 476. Denita Helm 27:09
Dickinson: 67. Symone Beld 21:28; 93. Peyton Laser 21:48; 165. Aleigha Villars 22:35; 230. Mattilyn Biel 23:02; 244. Claire Kreidt 23:12; 255. Macy Leiss 23:19; 319. Raghyn Murphy 24:03; 327. Mattie Obrigewitch 24:07
Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian: 32. Ashley Hansen 20:45; 183. Audrey Beauchamp 22:43; 209. Tessa Hultin 22:52; 247. Olivia Johnson 23:13; 260. Kiley Craft 23:23; 274. Kate Gallagher 23:34; 338. Azure Ries 24:12
Hillsboro-Central Valley: 1. Reagan Baesler 19:04; 86. Jensyn Zink 21:43; 254. Mallory Alfson 23:19; 353. Julianna Beaupre 24:27; 372. Hannah Luithle 24:45; 391. Myla Kaldor 25:03; 413. Monserrat Garza 25:17; 449. Tiffany Kozojed 26:11; 488. Jezzarae Dovenmuehler 27:56