by Run4Fun2009 » Sat Sep 24, 2016 10:27 pm
ROY GRIAK INVITATIONAL
@ Univ. of Minnesota
Saturday, September 24th
GIRLS - 5K
GOLD DIVISION
Team Scores: 1. Edina, MN 97, 2. Mountain View, ID 140, 3. Naperville North, IL 145, 4. Claremont, CA 187, 5. Wayzata, MN 244, 6. Johnston, IA 260, 7. Marshall, MN 295, 8. Sioux Falls Lincoln, SD 301, 9. Eden Prairie, MN 309, 10. Minneapolis Washburn, MN 324, 11. Minnetonka, MN 389, 12. Millard West, NE 398, 13. Shakopee, MN 461, 14. Shawnee Mission North, MO 474, 15. GF Central 485, 16. Fargo Davies 536, 17. Lakeville South, MN 552, 18. Dowling Catholic, IA 575, 19. Henry Sibley, MN 577, 20. Forest Lake, MN 593, 21. Eau Claire Memorial, WI 620, 22. White Bear Lake, MN 636, 23. Hopkins, MN 643, 24. Olathe North, KS 645, 25. St. Michael-Albertville, MN 683, 26. Redondo Union, CA 697, 27. Farmington, MN 730, 28. Rosemount, MN 781, 29. Bismarck 811, 30. Hudson, WI 852, 31. Sioux Falls Washington, SD 853, 32. Irondale, MN 906, 33. Decorah, IA 947, 34. St. Paul Highland Park, MN 967, 35. Gilbert, IA 983, 36. Bay Port, WI 984, 37. Des Moines Roosevelt, IA 993, 38. Math & Science Academy 998, 39. West Des Moines Valley, IA 1042, 40. Eastview, MN 1057, 41. Mandan 1115, 42. St. Thomas More, SD 1126, 43. Elk River, MN 1221, 44. Eagan, MN 1222, 45. Dryden, Ontario 1229, 46. Eau Claire North, WI 1270, 47. Waverly-Shell Rock, IA 1334, 48. Mason City, IA 1498, 49. Totino-Grace, MN 1578.
Individual Top 10: 1. Lexy Halladay, MV 18:37; 2. Karly Ackley, GFC 18:57; 3. Hanna Johnston, Thundar Bay 19:00; 4. Tierney Wolfgram, M&S 19:17; 5. Sarah Schmitt, Naperville 19:19; 6. Emily Covert, Washburn 19:19; 7. Amanda Mosborg, Edina 19:20; 8. Dana Feyen, G-E-T 19:26; 9. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 19:27; 10. Annie Boos, Claremont 19:28
Other ND Finishers
GF Central: 51. Rachel Torrey 20:32; 80. Alexis Roehl 20:58; 183. Mikayla Weiss 22:09; 215. Sophia Roehl 22:34; 235. Lauren Harrison 22:45; 243. Aislinn Hunter 22:48; 349. Rachel Hatcher 24:06; 416. Megan Peck 25:26
Fargo Davies: 104. Megan Lundstrom 21:16; 109. Bridget Henne 21:23; 112. Payton Lane 21:25; 117. McKenna Lovehaug 21:31; 132. Ryleigh Wacha 21:40; 162. Cory Duffield 21:55; 205. Aubrey Rude 22:27; 244. McKenzie Burian 22:49; 375. Taylor Dietz 24:34; 420. Emily Skaare 25:44
Bismarck: 97. Callie Clausnitzer 21:10; 219. Cadee Ryckman 22:35; 240. Morgan Wald 22:48; 366. Delaney Wolf 24:23; 372. Zoe Kraft 24:28
Mandan: 16. Kelby Rinas 19:41; 264. Amaya Ramsey 23:01; 266. Kaycee Fry 23:02; 378. Sharrie Heinert 24:36; 430. Catalena Ogden 26:15; 432. Maiah McCowan 26:31; 436. Mindy Barchenger 26:48;
Williston: 303. Lizzy Goebel 23:29; 380. Katelyn Hall 24:38;
Maroon Division
Team Scores: 1. Lakeville North, MN 142, 2. Brainerd, MN 176, 3. Menomonie, WI 182, 4. Sioux Falls O'Gorman, SD 233, 5. Bloomington Jefferson, MN 253, 6. Shorewood, WI 279, 7. Becker, MN 303, 8. Notre Dame Academy, WI 308, 9. Minneapolis Southwest, MN 319, 10. Minnehaha Academy, MN 411, 11. South St. Paul, MN 421, 12. River Falls, WI 425, 13. Cedar Grove-Belgium, IA 433, 14. Homestead, WI 448, 15. Hillsboro-Central Valley 456, 16. Wausau East, WI 496, 17. Pierre TF Riggs, SD 499, 18. St. Louis Park, MN 509, 19. Lakeland Union, IL 526, 20. Albany, MN 545, 21. Stewartville, MN 645, 22. St. Croix Central, WI 655, 23. Coon Rapids, MN 698, 24. St. Paul Central, MN 725, 25. Wausau East, WI 736, 26. Maple-Northwestern, IA 768, 27. Random Lake/Ozaukee, WI 776, 28. Champlin Park, MN 781, 29. Benilde-St. Margaret's, MN 803, 30. Rice Lake, WI 832, 31. Aberdeen Roncalli, SD 857, 32. Sioux City North, IA 874, 33. Ellsworth, MN 932, 34. Aquinas, WI 934, 35. Sparta, WI 978, 36. St. Paul Academy-Summit, MN 984, 37. Minneapolis South, MN 986, 38. Rogers, MN 1001, 39. Milbank, SD 1011, 40. Amery, WI 1012, 41. Holmen, WI 1015, 42. Mankato East, MN 1036, 43. Spring Lake Park, MN 1055, 44. George-Little Rock, IA 1077, 45. Cretin-Derham Hall, MN 1084, 46. Cochrane-Fountain City, IA 1160, 47. North St. Paul, MN 1192, 48. St. Anthony Village, MN 1205, 49. Colby/Abbotsford, WI 1280, 50. Antigo, WI 1345, 51. Webster, WI 1510, 52. St. Paul Como Park, MN 1585.
Individual Top 10: 1. Star Costa, SSP 19:50; 2. Reagan Baesler, HCV 20:08; 3. Ella Larson, LN 20:21; 4. Alli Hendrickson, Becker 20:30; 5. Brooke Jaworski, WW 20:30; 6. Abby Ripperda, SFO 20:34; 7. Meritt Miller, Brainerd 20:44; 8. Lexi Dehmer, Becker 20:47; 9. Elise Large, RL/O 20:49; 10. Olivia Althoff, SFO 21:00
Other ND Finishers
Hillsboro-Central Valley: 18. Jensyn Zink 21:16; 28. Gracie Wright 21:37; 160. MJ Pruneda 23:37; 287. Hannah Luithle 25:06; 371. Katie Kennedy 26:41; 391. Tiffany Kozojed 27:39; 396. Sydney Brekken 27:52; 409. Addi Eckart 28:17; 428. Kaitlin Ensign 29:57
BOYS - 5K
GOLD DIVISION
Team Scores: 1. Wayzata, MN 91, 2. Claremont, CA 123, 3. Millard West, NE 206, 4. Dowling Catholic, IA 217, 5. Sioux Falls Lincoln, SD 234, 6. Edina, MN 258, 7. Madison West, WI 270, 8. St. Pius X, IN 291, 9. West Des Moines Valley, IA 351, 10. Mountain View, ID 379, 11. Hudson, WI 418, 12. Minnetonka, MN 418, 13. Hopkins, MN 448, 14. Johnston, IA 449, 15. Bismarck 487, 16. Williston 533, 17. Redondo Union, CA 534, 18. Eagan, MN 563, 19. Minneapolis Washburn, MN 564, 20. Eden Prairie, MN 570, 21. Fargo Davies 612, 22. Olathe North, KS 645, 23. Shawnee Misson North, MO 667, 24. Marquette University, WI 685, 25. Lakeland Union, IL 748, 26. St. Paul Highland Park, MN 752, 27. Gilbert, IA 758, 28. Decorah, IA 758, 29. Henry Sibley, MN 759, 30. Bay Port, WI 769, 31. Rosemount, MN 769, 32. Shakopee, MN 830, 33. Elk River, MN 854, 34. Eau Claire Memorial, WI 857, 35. Lakeville South, MN 878, 36. Owatonna, MN 917, 37. Marshall, MN 951, 38. Des Moines Roosevelt, IA 963, 39. Sioux Falls Washington, SD 987, 40. Robbinsdale Armstrong, MN 990, 41. Farmington, MN 1096, 42. Mason City, IA 1162, 43. Waverly-Shell Rock, IA 1230, 44. Eau Claire North, WI 1242, 45. Totino-Grace, MN 1265, 46. Irondale, MN 1385
Individual Top 10: 1. Seth Hirsch, MW 15:44; 2. Patrick Bose, Johnston 16:17; 3. Seth Eliason, Hopkins 16:22; 4. Khalid Hussein, Wayzata 16:22; 5. Patrick Roos, Edina 16:36; 6. Matt Wilkinson, Minnetonka 16:38; 7. Ethan Comeaux, RU 16:40; 8. Gabe Peters, SFL 16:44; 9. Ryan Renken, Claremont 16:47; 10. Charles Paul, MV 16:51
Other ND Finishers
Bismarck: 61. Morgan Fairbairn 17:45; 76. Matt Bakken 17:53; 82. Nolan Maher 17:55; 150. Russell Swagger 18:20; 156. Dylan Rohrich 18:21; 280. Bosten Bartholomay 19:14;
Williston: 18. Leif Everson 17:10; 69. Keaton Mack 17:50; 135. Leif Larsen 18:16; 139. Micade Shumway 18:17; 217. Wil Olson 18:46
Fargo Davies: 13. Hunter Lucas 17:02; 70. Andrew Lundstrom 17:51; 153. Alex Skaare 18:21; 209. Parker Wieland 18:42; 225. Jack Boub 18:48; 247. Hunter Barth 18:59; 302. Andrew Selensky 19:20; 323. Andrew Christopher 19:28; 364. Caden O'Connor 19:54; 383. Jacob Zetocha 20:10
New Town: 15. Ryan Wheeling 17:08
Maroon Division
Team Scores: 1. St. Paul Central, MN 137, 2. St. Michael-Albertville, MN 218, 3. Forest Lake, MN 246, 4. Notre Dame Academy, WI 269, 5. Lakeville North, MN 308, 6. Sioux Falls O'Gorman, SD 320, 7. Coon Rapids, MN 329, 8. Cedar Grove-Belgium, IA 331, 9. George-Little Rock, IA 386, 10. Minnehaha Academy, MN 410, 11. Champlin Park, MN 455, 12. Aquinas, WI 455, 13. Brainerd, MN 457, 14. Pierre TF Riggs, SD 489, 15. Mankato East, MN 496, 16. Bloomington Jefferson, MN 498, 17. Holmen, WI 509, 18. River Falls, WI 541, 19. Wausau East, WI 566, 20. Sparta, WI 566, 21. St. Louis Park, MN 576, 22. Benilde-St. Margaret's, MN 81, 23. Pipestone, MN 665, 24. Hillsboro-Central Valley 718, 25. Milwaukee Lutheran, WI 727, 26. Minneapolis South, MN 770, 27. Menomonie, WI 778, 28. Albany, MN 790, 29. Sioux City North, IA 805, 30. Minneapolis Southwest, MN 814, 31. Becker, MN 823, 32. Rogers, MN 833, 33. Maple-Northwestern, IA 847, 34. Ashland, WI 896, 35. Grand Rapids, MN 931, 36. Webster, WI 932, 37. St. Croix Central, WI 962, 38. St. Paul Como Park, MN 989, 39. Spring Lake Park, MN 1028, 40. Amery, WI 1091, 41. Wausau West, WI 1110, 42. Milbank, SD 1118, 43. St. Anthony Village, MN 1119, 44. Aberdeen Roncalli, SD 1164, 45. Ellsworth, MN 1175, 46. Math & Science Academy, MN 1222, 47. St. Paul Academy-Summit, MN 1227, 48. Colby/Abbotsford, WI 1283, 49. Antigo, WI 1291, 50. South St. Paul, MN 1325, 51. Cochrane-Fountain City, IA 1373, 52. St. Paul Washington, MN 1421, 53. Stewartville, MN 1460, 54. Spooner, WI 1666.
Individual Top 10: 1. Innocent Murwanashyaka, SPCP 16:57; 2. Andrew Ruiz, Webster 17:36; 3. Jack Colleran, Notre Dame 17:38; 4. Dillon Diekmann, CD-H 17:41; 5. Stephen Lavey, CG-B 17:41; 6. Paul Breitbach, CR 17:43; 7. Ian Ison, CG-B 17:44; 8. Amanuel Roba, SPC 17:45; 9. Charles Babcock, FL 17:48; 10. Matt Cheme, Brainerd 17:49
Other ND Finishers
Hillsboro-Central Valley: 81. Chase Fossum 19:10; 85. Eli Nelson 19:11; 176. Kody Pastian 19:53; 193. Cade Baesler 20:01; 231. Ben Mueller 20:15; 250. Lane Leshuk 20:27; 320. Jackson Anderson 21:00; 399. Hunter Hennings 21:50; 419. Isaac Luithle 22:07