2015 Meet Results

2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Tue Aug 11, 2015 12:28 am

Here will be results that are sent to me with FULL team results and Top 10 or 20 (depending on the size of the meet).
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Aug 22, 2015 8:40 pm

HILLSBORO EARLY BIRD
Saturday, August 22nd

GIRLS
Team Scores: 1. GF Central 36, 2. Fargo Davies 60, 3. WF Sheyenne 124, 4. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 141, 5. Hillsboro-Central Valley 167, 6. West Fargo 175, 7. Valley City 274, 8. Carrington 315, 9. Hatton-Northwood-Thompson 333, 10. Fargo South 334, 11. Northern Cass 406, 12. Central Cass 440, 13. New Rockford-Sheyenne 471, 14. May-Port-CG 512, 15. Lisbon 526, 16. North Star 533, 17. Barnes County North 562, 18. Larimore 581, 19. Pembina County North 589.

Top 20 Individuals: 1. Karly Ackley, GFC 14:06, 2. Cailee Peterson, MPCG 14:08, 3. Jen Dufner, WF 14:29; 4. Ali Matter, Davies 15:10; 5. Rachel Torrey, GFC 15:12; 6. Gracie Wright, HCV 15:15; 7. Reagan Baesler, HCV 15:15; 8. Bridget Henne, Davies 15:16; 9. Alexis Roehl, GFC 15:24; 10. Grace Roehl, GFC 15:26; 11. Maggie Powell, GFC 15:36; 12. Amanda Jarrett, Carrington 15:44; 13. McKenzie Burian, Davies 15:46; 14. McKenna Vetter, Davies 15:53; 15. Kalley Miller, Sheyenne 15:53; 16. Shelby Weber, Sheyenne 15:53; 17. Fiona Smith, FS/OG/PC 15:54; 18. Mackenzie Holkesvig, HNT 15:55; 19. Lana Krack, HNT 15:57; 20. Megan Peck, GFC 15:58

BOYS
Team Scores: 1. Fargo Davies 44, 2. GF Central 63, 3. West Fargo 121, 4. Lisbon 128, 5. WF Sheyenne 136, 6. Carrington 246, 7. Hillsboro-Central Valley 251, 8. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 288, 9. Hatton-Northwood-Thompson 291, 10. Fargo South 293, 11. Central Cass 323, 12. Northern Cass 343, 13. Pembina County North 381, 14. New Rockford-Sheyenne 474, 15. Valley City 476, 16. Larimore 488, 17. Barnes County North 518, 18. May-Port-CG 567.


Top 20 Individuals: 1. Leif Larsen, GFC 15:45; 2. Hunter Lucas, Davies 15:47; 3. David Hettich, GFC 15:47; 4. Jacob Henne, Davies 15:59; 5. Richie Osborn, GFC 16:39; 6. Alex Skaare, Davies 16:48; 7. Payton Smith, Carrington 16:53; 8. Tayler Goettle, Lisbon 16:58; 9. Jacob Franek, WF 17:04; 10. Leo Smith, Sheyenne 17:04; 11. Munir Isuhak, South 17:32; 12. Mason Lantz, FS/OG/PC 17:32; 13. Jace Dullum, WF 17:39; 14. Christian Klemz, FS/OG/PC 17:42; 15. Ryan Teigen, Davies 17:45; 16. Drew Mears, WF 17:52; 17. Joval Yousa, Davies 17:58; 18. Jacob Z., Davies 18:01; 19. Andrew Selensky, Davies 18:01; 20. Kody Coles, Sheyenne 18:12
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Sun Aug 23, 2015 7:45 am

JAMESTOWN "ORR"IGINALS
Saturday, August 22nd

GIRLS
Team Scores: 1. Jamestown 78, 2. Mandan 80, 3. GF Red River 93, 4. Fargo North 116, 5. Shiloh Christian 135, 6. Beulah-Hazen 163, 7. New Town 174, 8. Sargent Central-Lidgerwood 184, 9. Devils Lake 185, 10. Ellendale 227, 11. Garrison 231, 12. Medina/Pingree-Buchanan 247, 13. Griggs County Central 250, 14. Edgeley 253.

Top 20 Individuals: 1. Kelby Rinas, Mandan 15:12; 2. Peyton Frolek, SC-L 15:48; 3. Kaylene Klein, B-H 16:33; 4. Amber Stevahn, Shiloh 16:40; 5. Jacey Wilson, Mandan 16:42; 6. Ashley Conneran, GFRR 16:51; 7. Sharrie Heinert, Mandan 17:11; 8. Rachel Morin, Jamestown 17:14; 9. Peyton Campbell, GFRR 17:15; 10. Lindi Chadwick, Jamesetown 17:17; 11. Ramsey Brown, DL 17:18; 12. Ellie Hammes, North 17:25; 13. Chloe Thurber, Ellendale 17:25; 14. Bailey Heinert, Jamestown 17:29; 15. Mattea Vetsch, DL 17:33; 16. Anna Erickson, North 17:36; 17. Meghan Ford, Jamestown 17:38; 18. Katie Kusler, Shiloh 17:40; 19. Tyleigh Brady, NT 17:54; 20. Melayna Four Bear, NT 18:01

BOYS
Team Scores: 1. New Town 26, 2. GF Red River 62, 3. Fargo North 86, 4. Jamestown 162, 5. Mandan 179, 6. Medina/Pingree-Buchanan 186, 7. Beulah-Hazen 201, 8. Griggs County Central 275, 9. Edgeley 284, 10. Ellendale 287, 11. Sargent Central-Lidgerwood 308, 12. Shiloh Christian 310, 13. Turtle Mountain 314, 14. Garrison 345, 15. Hebron 346, 16. Devils Lake 355.

Top 20 Individuals: 1. Ty Boucher, GFRR 16:18; 2. Ryan Wheeling, NT 16:19; 3. Jalen Chase, NT 16:31; 4. Chace Hale, NT 17:01; 5. Ben Hutchinson, GFRR 17:02; 6. Kyle Schumacher, Jamestown 17:06; 7. Joe Chase, NT 17:23; 8. David Dowdell, North 17:41; 9. Isaac Huber, Edgeley 17:48; 10. Jaiven Hale, NT 17:54; 11. Daniel LeBeau, NT 18:02; 12. Landon Kleingartner, Mandan 18:08; 13. Dustin Wagner, Jamestown 18:14; 14. Alex Luz, North 18:15; 15. Landon Krapp, M/PB 18:15; 16. James Schmaltz, Shiloh 18:22; 17. Ernest Ntakirutimana, GFRR 18:16; 18. William Valentine, GFRR 18:27; 19. Max Evenson, North 18:36; 20. Jacob Jensen, TMCHS 18:36
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 27, 2015 10:17 pm

RUSTY BUCKET
@ Bismarck
Thursday, August 27th

GIRLS
Team Scores: 1. Bismarck 39, 2. Century 47, 3. Mandan 69, 4. Legacy 100.

Top 20 Individuals: 1. Mattie Shirley-Fairbairn, BHS 14:07; 2. Kelby Rinas, Mandan 14:32; 3. Kelby Anderson, CHS 14:46; 4. Briana Rittenbach, CHS 15:27; 5. Lindsey Werner, LHS 15:30; 6. Callie Clausnitzer, BHS 15:37; 7. Grace Gannon, BHS 15:46; 8. Kaydee Wescom, LHS 16:08; 9. Jacey Wilson, Mandan 16:15; 10. Sharrie Heinert, Mandan 16:31; 11. Mandy Stenehjem, CHS 16:32; 12. Michaela Dora, BHS 16:43; 13. Madison Burgard, BHS 16:50; 14. Mallory Waters, CHS 16:59; 15. Lexi Helm, CHS 17:01; 16. Tess Sather, CHS 17:11; 17. Kate Weigum, CHS 17:24; 18. Gracie Grinsteiner, CHS 17:25; 19. Abby Westbee, CHS 17:26; 20. Kaycee Fry, Mandan 17:28

BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 23, 2. Century 35, 3. Legacy 102, 4. Mandan 124.

Top 20 Individuals: 1. Sam Clausnitzer, BHS 15:51; 2. Matt Bakken, BHS 16:45; 3. Mason Stenehjem, CHS 16:48; 4. Joseph Wolfe, CHS 16:59; 5. Dan Finley, BHS 17:02; 6. Stuart Wolf, BHS 17:13; 7. Evan Sayler, CHS 17:38; 8. Jamison Dietrich, CHS 17:41; 9. Russell Swagger, BHS 17:42; 10. Landon Kleingartner, Mandan 17:51; 11. Jaden Fettig, BHS 17:54; 12. Morgan Fairbairn, BHS 17:57; 13. Evan Markel, CHS 18:00; 14. Dylan Rohrich, BHS 18:02; 15. Beau Brannan, LHS 18:05; 16. Joseph Felton, CHS 18:12; 17. Thomas Tieszen, LHS 18:12; 18. Steve Gotta, BHS 18:22; 19. Nolan Maher, BHS 18:28; 20. Ryan Kohler, CHS 18:30

COMBINED TEAM SCORES: 1. Bismarck 62, 2. Century 82, 3. Mandan 193, 4. Legacy 202
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 27, 2015 10:20 pm

NORTHWOOD INVITE
Thursday, August 27th

GIRLS
Team Scores: 1. GF Central 28, 2. Hillsboro-Central Valley 101, 3. GF Red River 127, 4. Devils Lake 129, 5. Grafton 159, 6. Hatton-Northwood-Thompson 188, 7. Lisbon 236, 8. Carrington 241, 9. Northern Cass 262 10. New Rockford-Sheyenne 292, 11. Langdon 296, 12. May-Port-CG 352, 13. North Star 362, 14. Barnes County North 374, 15. Larimore 375, 16. Four Winds-Minnewaukan 391, 17. Rolla 395, 18. Pembina County North 400, 19. Griggs County Central 427

Top 20 Individuals: 1. Karly Ackley, GFC 14:43; 2. Cailee Peterson, MPCG 15:08; 3. Alexis Roehl, GFC 15:43; 4. Gracie Wright, HCV 15:46; 5. Reagan Baesler, HCV 15:47; 6. Rachel Torrey, GFC 15:56; 7. Grace Roehl, GFC 16:13; 8. Amanda Jarrett, Carrington 16:42; 9. Mackenzie Holkesvig, HNT 16:43; 10. Lana Krack, HNT 16:47; 11. Maggie Powell, GFC 16:52; 12. Mary Belzer, N. Star 16:53; 13. Ashley Conneran, GFRR 17:00; 14. Peytun Campbell, GFRR 17:02; 15. Mattea Vetsch, DL 17:08; 16. Ramsey Brown, DL 17:20; 17. Carlee Sieben, Grafton 17:26; 18. Madison Gapp, Langdon 17:28; 19. Mikayla Weiss, GFC 17:33; 20. Jessica Mertens, DL 17:44

BOYS
Team Scores: 1. GF Red River 34, 2. GF Central 43, 3. Lisbon 125, 4. Hillsboro-Central Valley 177, 5. Carrington 181, 6. Four Winds-Minnewaukan 191, 7. Hatton-Northwood-Thompson 239, 8. Grafton 239, 9. Northern Cass 243, 10. Griggs County Central 279, 11. Pembina County North 317, 12. Devils Lake 333, 13. Langdon 336, 14. Larimore 346, 15. New Rockford-Sheyenne 361, 16. Barnes County North 366, 17. May-Port-CG 396.

Top 20 Individuals: 1. Leif Larson, GFC 16:23; 2. David Hettich, GFC 16:29; 3. Ty Boucher, GFRR 16:34; 4. Ben Hutchinson, GFRR 16:52; 5. Taylor Goettle, Lisbon 17:23; 6. Peyton Smith, Carrington 17:34; 7. Richie Osborn, GFC 17:56; 8. Dalton Byrne, GFRR 18:05; 9. Cole Stenseth, GFRR 18:09; 10. Jake Arason, GFRR 18:21; 11. Will Valentine, GFRR 18:28; 12. Josh Vogsland, Grafton 18:35; 13. Jaylen LaRock, FW-M 18:38; 14. Zach Nelson, GFC 18:43; 15. Ethan Brown, GCC 18:50; 16. Joe Hoff, NC 18:54; 17. Kellen Shelton, Lisbon 18:58; 18. Steve Redfox, FW-M 19:00; 19. Aaron Springer, GFC 19:12; 20. Colton Anderson, HCV 19:13
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 27, 2015 10:21 pm

KILLDEER INVITE
Thursday, August 27th

GIRLS - 3K
Team Scores: 1. Killdeer 42, 2. Watford City 50, 3. Beulah-Hazen 57, 4. Stanley 81, 5. Hettinger-Scranton 124.

Top 10 Individuals: 1. Asha Smith, Watford 12:00; 2. Kaylene Klein, BH 12:10; 3. Kayla Ogle, Watford 12:10; 4. Trae Murray, Killdeer 12:41; 5. Shawnee Hansen, Killdeer 12:45; 6. Danielle Benz, Killdeer 12:49; 7. Shambre Feiring, Stanley 13:15; 8. Erin Walcker, BH 13:41; 9. Hayley Ogle, Watford 13:43; 10. Bayley Rolfe, Stanley 14:11

BOYS - 4K
Team Scores: 1. Beulah-Hazen 18, 2. Watford City 63, 3. Stanley 99, 4. Killdeer 134, 5. Hettinger-Scranton 165, 6. Hebron 173.

Top 10 Individuals: 1. Aaron Vallejo, BH 15:16; 2. Adam Becker, BH 15:22; 3. Jacob Weigel, BH 15:27; 4. Logan Miller, BH 15:47; 5. Carlos Martinez, HS 15:51; 6. Devin Schmitz, Watford 15:54; 7. Dakota Garmann, Watford 16:09; 8. Josten Hafner, BH 16:13; 9. Spencer Mattheis, BH 16:17; 10. Raehs Puetz, Watford 16:19
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 27, 2015 10:21 pm

MOUSE RIVER LOCAL MEET
@ Minot
Friday, August 28th

GIRLS
Team Scores: 1. Minot 22, 2. Southern McLean 92, 3. New Town 152, 4. Parshall 163, 5. Surrey 194, 6. Rugby 208, 7. Max 249, 8. Williston 267, 9. Turtle Mountain 284, 10. Velva 290, 11. Central McLean 373, 12. Mandaree 382, 13. Bishop Ryan 410.

Top 20 Individuals: 1. Kate Fox, S. McLean 15:12; 2. Abigail Hoffarth, Minot 15:30; 3. Meg Super, Minot 15:54; 4. Allie Wahlund, Minot 16:09; 5. Allie Nelson, Minot 16:13; 6. Kayla Bloomquist, Williston 16:16; 7. Tyleigh Brady, NT 16:28; 8. Aubree Meyer, Minot 16:19; 9. Grace Bachmeier, Surrey 16:33; 10. Lizzy Goebel, Williston 16:37; 11. Ella Francis, Minot 16:42; 12. Cassidy Huersers, Max 16:47; 13. Abbie Wahlund, Minot 16:49; 14. Allison Lepp, Minot 16:53; 15. Brook Tibke, S. McLean 16:54; 16. Tristin Lunde, Rugby 16:55; 17. Abigail Waloch, S. McLean 17:06; 18. Marveen Ross, NT 17:06; 19. Cedar Hall, Parshall 17:14; 20. Cambree Albright, Minot 17:19.

BOYS
Team Scores: 1. New Town 21, 2. Minot 67, 3. Southern McLean 141, 4. Williston 164, 5. Rugby 189, 6. Mandaree 268, 7. Bishop Ryan 275, 8. Turtle Mountain 303, 9. Parshall 317, 10. Burke Central 335, 11. Central McLean 336, 12. Velva 340.

Top 20 Individuals: 1. Leif Everson, Williston 16:07; 2. Jalen Chase, NT 16:10; 3. Ryan Wheeling, NT 16:37; 4. Chace Hale, NT 16:58; 5. Joe Chase, NT 17:16; 6. Keaton Mack, Williston 17:17; 7. Jaiven Hale, NT 17:36; 8. Daniel LeBeau, NT 17:40; 9. Carson Tofteland, Minot 18:03; 10. Keston Van Dusen, Minot 18:06; 11. Jaydin Risovi, Rugby 18:06; 12. Cole Boysun, S. McLean 18:10; 13. Coltan Hyttinen, S. McLean 18:13; 14. Gabe Hegstad, Minot 18:18; 15. Ethan Behm, Minot 18:19; 16. Sam Olson, Williston 18:21; 17. Jacob Jenson, TMCHS 18:34; 18. Michael Baker, NT 18:36; 19. Deven Forbes, Minot 18:36; 20. Terrance Steele, NT 18:45
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 27, 2015 10:22 pm

VALLEY CITY INVITATIONAL
Friday, August 28th

GIRLS - 4K
Team Scores: 1. Jamestown 29, 2. Valley City 50, 3. Central Cass 74, 4. Medina/Pingree-Buchanan 132.

Top 10 Individuals: 1. Miriah Forness, CC 16:51; 2. Rachel Morin, J 16:59; 3. Abby Faleide, CC 17:03; 4. Teralyn Coombs, J 17:06; 5. Lindi Chadwick, J 17:10; 6. Mikaylah Ross, VC 17:24; 7. Mikayla Wolla, VC 17:40; 8. Megan Ford, J 17:48; 9. Sharon Michael, VC 18:08; 10. Madison Barnes, J 18:10

BOYS - 4K
Team Scores: 1. Jamestown 22, 2. Medina/Pingree-Buchanan 41, 3. Central Cass 73, 4. Valley City 83.

Top 10 Individuals: 1. Kyle Schumacher, J 13:34; 2. Cole Burkle, J 14:04; 3. Dustin Wagner, J 14:06; 4. Landon Krapp, M/PB 14:19; 5. Justus Naumann, J 14:55; 6. AJ Punton, VC 15:29; 7. Cody PerDue, M/PB 15:30; 8. Jeremiah Huepel, M/PB 15:33; 9. Alex Irleeir, M/PB 15:33; 10. Josh Nelson, CC 15:43
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 27, 2015 10:23 pm

SPARTAN DUALS CHALLENGE
@ MB Johnson Park, Moorhead
Saturday, August 29th

GIRLS
Overall Team Scores: 1. Shanley/Oak Grove/Park Christian 42, 2. WF Sheyenne 53, 3. West Fargo 64, 4. Fargo North 93, 5. Fargo South 107, 6. Breckenridge-Wahpeton, MN 162.

Duals
Shanley/Oak Grove/Park Christian def. WF Sheyenne 23-32
Shanley/Oak Grove/Park Christian def. West Fargo 24-31
Shanley/Oak Grove/Park Christian def. Fargo North 19-38
Shanley/Oak Grove/Park Christian def. Fargo South 19-40
Shanley/Oak Grove/Park Christian def. Breckenridge-Wahpeton, MN 17-46
WF Sheyenne def. Fargo North 19-37
WF Sheyenne def. Fargo South 19-39
WF Sheyenne def. West Fargo 25-30
WF Sheyenne def. Breckenridge-Wahpeton, MN 18-44
West Fargo def. Breckenridge-Wahpeton, MN 19-43
West Fargo def. Fargo South 21-36
West Fargo def. Fargo North 23-33
Fargo North def. Fargo South 25-31
Fargo North def. Breckenridge-Wahpeton, MN 20-41
Fargo South def. Breckenridge-Wahpeton, MN 21-39

Top 15 Individuals: 1. Jennifer Dufner, WF 14:50; 2. Ashley Perez, S/OG/PC 15:54; 3. Ellen Erie, S/OG/PC 16:01; 4. Shelby Weber, Sheyenne 16:03; 5. Fiona Smith, S/OG/PC 16:04; 6. Kalley Miller, Sheyenne 16:19; 7. Bailee Heitkamp, B-W 16:21; 8. Caleigh Anderson, Sheyenne 16:30; 9. Emmalee Burtsfield, WF 16:44; 10. Ellie Hammes, North 16:50; 11. Kyra Gardner, South 16:59; 12. Anna Erickson, North 17:02; 13. Nicole Schreiner, WF 17:10; 14. Maddie Bessler, South 17:14; 15. Summer Kubalak, S/OG/PC 17:19

BOYS
Overall Team Scores: 1. Fargo South 43, 2. West Fargo 53, 3. Fargo North 57, 4. WF Sheyenne 78, 5. Shanley/Oak Grove/Park Christian 140, 6. Breckenridge-Wahpeton, MN 177.

Duals
Fargo South def. Fargo North 25-31
Fargo South def. Shanley/Oak Grove/Park Christian 17-44
Fargo South def. West Fargo 28-29
Fargo South def. WF Sheyenne 18-37
Fargo South def. Breckenridge-Wahpeton, MN 15-50
West Fargo def. Fargo North 28-29
West Fargo def. Shanley/Oak Grove/Park Christian 17-41
West Fargo def. WF Sheyenne 24-33
West Fargo def. Breckenridge-Wahpeton, MN 15-50
Fargo North def. Shanley/Oak Grove/Park Christian 19-42
Fargo North def. WF Sheyenne 23-32
Fargo North def. Breckenridge-Wahpeton, MN 15-50
WF Sheyenne def. Breckenridge-Wahpeton, MN 15-50
WF Sheyenne def. Shanley/Oak Grove/Park Christian 21-40
Shanley/Oak Grove/Park Christian def. Breckenridge-Wahpeton, MN 25-31

Top 15 Individuals: 1. Muhend Abaker, South 17:06; 2. Jacob Franek, WF 17:07; 3. David Dowdell, North 17:21; 4. Alex Luz, North 17:24; 5. Menkeh Mendin, South 17:27; 6. Jace Dullum, WF 17:36; 7. Leo Smith, Sheyenne 17:50; 8. Drew Mears, WF 18:00; 9. John Emerson, WF 18:01; 10. Munir Isahak, South 18:05; 11. Mason Lantz, S/OG/PC 18:14; 12. Max Evenson, North 18:16; 13. Titus Gruanue, South 18:35; 14. Isaiah Fletcher, South 18:35; 15. Kody Coles, Sheyenne 18:45
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 27, 2015 10:23 pm

"SHOCKY STRAND" MOORHEAD ROTARY INVITATIONAL
@ MB Johnson Park
Monday, August 31st

GIRLS - 5K
Team Scores: 1. Willmar, MN 33, 2. Fargo Davies 51, 3. Perham, MN 62, 4. Bemidji, MN 101, 5. Moorhead, MN 118, 6. Thief River Falls, MN 172, 7. Fergus Falls, MN 222.
Incomplete Teams: Hawley-Ulen-Hitterdal, MN; Dilworth-Glyndon-Felton, MN; Pelican Rapids, MN

Top 20 Individuals: 1. Kayla Rudie, Willmar 19:12; 2. Brynnan Covington, Perham 19:26; 3. Jessa Hanson, Willmar 19:32; 4. Sophie Schmitz, Willmar 19:43; 5. Ali Matter, Davies 19:48; 6. Bridget Henne, Davies 19:54; 7. Sadie Hamrin, Bemidji 20:02; 8. Alexandra Maddux, Moorhead 20:12; 9. Jenna Wegscheid, Perham 20:20; 10. McKenzie Burian, Davies 20:21; 11. Caitlin Covington, Perham 20:22; 12. Leah Hansen, Willmar 20:23; 13. Savannah Anez, Willmar 20:24; 14. McKenna Vetter, Davies 20:24; 15. Heidi Schmitz, Willmar 20:28; 16. Katie Bye, Davies 20:36; 17. Greta McLagan, Davies 20:53; 18. Sydney Karels, Perham 21:16; 19. Elise Duininck, Willmar 21:17; 20. Cory Duffield, Davies 21:20


BOYS - 5K
Team Scores: 1. Willmar, MN 46, 2. Bemidji, MN 54, 3. Fargo Davies 59, 4. Perham, MN 72, 5. Moorhead, MN 101, 6. Thief River Falls, MN 189, 7. Pelican Rapids, MN 226, 8. Hawley-Ulen-Hitterdal, MN 229, 9. Fergus Falls, MN 257.
Incomplete Teams: Dilworth-Glyndon-Felton, MN

Top 20 Individuals: 1. Nadir Yusuf, Willmar 16:21; 2. Hunter Lucas, Davies 16:24; 3. Caleb Appleton, Bemidji 16:24; 4. Mohamed Noor, Willmar 16:27; 5. Jacob Henne, Davies 16:56; 6. Ian Thompson, Willmar 17:02; 7. Isaac Berg, Bemidji 17:17; 8. Alex Skaare, Davies 17:17; 9. Eric Wicklund, Moorhead 17:20; 10. Bailey Crook, DGF 17:27; 11. Linaes Whiting, Bemidji 17:40; 12. Chase Lietz, Perham 17:41; 13. Hunter Kjelshus, Perham 17:43; 14. Cael Carlson, Willmar 17:44; 15. Jacob Dickerson, Perham 17:48; 16. Noah Holter, Bemidji 17:54; 17. Eric Gibbons, Moorhead 17:58; 18. Carson Speicher, Perham 18:03; 19. Nick Listrom, Perham 18:07; 20. Kenny Gudmundson, Bemidji 18:12
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby WDA_fan » Mon Aug 31, 2015 2:06 pm

GLENDIVE INVITATIONAL
@ Glendive, MT
Friday, August 28th

GIRLS - 3 Mile
Team Scores: 1. Dickinson 38, 2. Glendive, MT 66, 3. Sidney, MT 73, 4. Glasgow, MT 92, 5. Miles City, MT 93.
Incomplete Teams: Terry, MT & St. Labre, MT

Top 15 Individuals: 1. Elizabeth Yoder, Dickinson 19:50; 2. Tess Ler, Sidney 21:12; 3. Janelle Brien, Sidney 21:42; 4. Heather Baker, MC 21:49; 5. Emily Kuehn, Glendive 21:51; 6. Chelsea Anderson, Dickinson 22:15; 7. Julia Anderson, Dickinson 22:26; 8. Nicole Allerdings, Glendive 22:29; 9. Morgan Vosler, MC 23:06; 10. Tessa Hill, Sidney 23:07; 11. Alexus Meduna, Dickinson 23:08; 12. Kendra Kauffman, Glendive 23:40; 13. Taylor Privatsky, Dickinson 23:42; 14. Faith Sallee, Glasgow 23:53; 15. Alex Simensen, Glasgow 24:03

BOYS - 3 Mile
Team Scores: 1. Glendive, MT 35, 2. Glasgow, MT 94, 3. Dickinson 103, 4. St. Labre, MT 114; 5. Miles City, MT 145
Incomplete Teams: Sidney, MT & Terry, MT

Top 15 Individuals: 1. Ashton Jones, Glendive 16:25; 2. Collin Schock, Dickinson 17:41; 3. Orrie Morrison, SL 17:59; 4. Spencer Losin, Glendive 18:00; 5. Travis Kinn, Glendive 18:02; 6. Ace Ackerman, Glendive 18:18; 7. Zach Sommerfeld, Sidney 18:22; 8. Michael Herauf, Dickinson 18:28; 9. Alex Mitchell, MC 18:29; 10. Kotle Copp, Glendive 18:30; 11. Blaine Nelson, Sidney 18:43; 12. Walker Allen, Glasgow 18:44; 13. Connor Fink, Sidney 18:45; 14. Patrick Frasier, SL 18:52; 15. Ben Stortz, Glendive 19:08
Last edited by Run4Fun2009 on Wed Sep 02, 2015 11:17 pm, edited 3 times in total.
Reason: Consistency and Corrected
WDA_fan
NDPreps Reserve
 
Posts: 27
Joined: Wed Sep 18, 2013 7:13 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Tue Sep 01, 2015 12:03 pm

CARRINGTON INVITE
Tuesday, September 1st

GIRLS
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 52, 2. Devils Lake 75, 3. Grafton 97, 4. Rugby 126, 5. Carrington 156, 6. New Rockford-Sheyenne 173, 7. Ellendale 192, 8. Barnes County North 199, 9. Medina/Pingree-Buchanan 207, 10. Four Winds-Minnewaukan 226, 11. May-Port-CG & Larimore 247, 13. Griggs County Central 299, 14. Central McLean 302.

Top 10 Individuals: 1. Cailee Peterson, MPCG 14:34; 2. Reagan Baesler, HCV 15:39; 3. Gracie Wright, HCV 15:54; 4. Amanda Jarrett, Carrington 16:31; 5. Tristin Lunde, Rugby 16:40; 6. Chloe Thurber, Ellendale 16:50; 7. Tess Scott, BCN 17:02; 8. Ramsey Brown, DL 17:05; 9. Samantha Wieland, BCN 17:07; 10. Bailey Baesler, HCV 17:19

BOYS
Team Scores: 1. Rugby 60, 2. Hillsboro-Central Valley 86, 3. Medina/Pingree-Buchanan 120, 4. Carrington 128, 5. Four Winds-Minnewaukan 135, 6. Ellendale 138, 7. Larimore 172, 8. Grafton 194, 9. Griggs County Central 195, 10. Edgeley 210, 11. Devils Lake 265, 12. Barnes County North 319, 13. New Rockford-Sheyenne 321, 14. Central McLean 326, 15. May-Port-CG 343.

Top 10 Individuals: 1. Payton Smith, Carrington 17:38; 2. Isaac Huber, Edgeley 18:16; 3. Jaydin Risovi, Rugby 18:20; 4. Ethan Brown, GCC 18:34; 5. John Mueller, Rugby 18:57; 6. Landon Krapp, M/PB 19:09; 7. Josh Vogsland, Grafton 19:11; 8. Logan Kensok, GCC 19:27; 9. Steve Redfox, FW-M 19:37; 10. Julian Cavanaugh, FW-M 19:43
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Tue Sep 01, 2015 12:04 pm

WEST FARGO INVITE
@ MB Johnson Park, Moorhead
Thursday, September 3rd

GIRLS
Team Scores: 1. Fargo Davies 28, 2. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 65, 3. West Fargo 82, 4. WF Sheyenne 83, 5. Valley City 155, 6. Central Cass 231.

Top 15 Individuals: 1. Jennifer Dufner, WF 15:31; 2. Bridget Henne, Davies 16:10; 3. Ali Matter, Davies 16:18; 4. Ashley Perez, FS/OG/PC 16:30; 5. Fiona Smith, FS/OG/PC 16:42; 6. McKenzie Burian, Davies 16:46; 7. McKenna Vetter, Davies 16:51; 8. Kalley Miller, Sheyenne 16:53; 9. Ellen Erie, FS/OG/PC 17:01; 10. Cory Duffield, Davies 17:06; 11. Greta McLagen, Davies 17:10; 12. Caleigh Anderson, Sheyenne 17:13; 13. Katelyn Ask, Sheyenne 17:22; 14. Katie Bye, Davies 17:33; 15. Emmalee Burtsfield, WF 17:46


BOYS
Team Scores: 1. Fargo Davies 31, 2. West Fargo 48, 3. WF Sheyenne 74, 4. GF Red River JV 105, 5. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 112, 6. Central Cass 176, 7. Valley City 191.

Top 15 Individuals: 1. Hunter Lucas, Davies 17:40; 2. Jacob Henne, Davies 17:48; 3. Jacob Franek, WF 18:06; 4. Leo Smith, Sheyenne 18:27; 5. Alex Skaare, Davies 18:32; 6. Jace Dullum, WF 18:47; 7. Mason Lantz, FS/OG/PC 19:00; 8. John Emerson, WF 19:04; 9. Drew Mears, WF 19:25; 10. Christian Klemz, FS/OG/PC 19:28; 11. Ryan Teigen, Davies 19:29; 12. Joval Yousa, Davies 19:43; 13. Luke Wasem, Sheyenne 19:45; 14. Kody Coles, Sheyenne 19:47; 15. Parker Carroll, GFRR 19:57
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Tue Sep 01, 2015 12:04 pm

BOWMAN INVITE
Thursday, September 3rd

GIRLS
Team Scores: 1. Bowman 48, 2. Beulah-Hazen 63, 3. Killdeer 66, 4. Watford City 80, 5. Williston 92, 6. Hettinger-Scranton 123.

Top 10 Individuals: 1. Kaylene Klein, B-H 15:57; 2. Kayla Ogle, WC 16:00; 3. Kayla Bloomquist, Williston 16:32; 4. Lacey Feist, Bowman 16:36; 5. Lizzy Goebel, Williston 16:48; 6. Amber Kukla, Killdeer 16:52; 7. Erin Wackler, B-H 16:59; 8. Alexius Miller, Bowman 17:07; 9. Mikayla Bartholomay, Bowman 17:13; 10. Danielle Benz, Killdeer 17:20

BOYS
Team Scores: 1. Beulah-Hazen 48, 2. Bowman 67, 3. Watford City 87, 4. Williston 89, 5. Killdeer 155, 6. Hettinger-Scranton 157, 7. Williston Trinity Christian 165, 8. Solen 169.

Top 10 Individuals: 1. Leif Everson, Williston 16:08; 2. Alex Bartholomay, Bowman 16:40; 3. Keaton Mack, Williston 17:32; 4. Raehs Puetz, WC 18:07; 5. Adam Becker, B-H 18:20; 6. Aaron Vallejo, B-H 18:25; 7. JJ Bressler, WTC 18:27; 8. Sam Olson, Williston 18:32; 9. Jacob Weigel, B-H 18:46; 10. Andrew Miller, Bowman 19:07
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Tue Sep 01, 2015 12:06 pm

WAHPETON/BRECKENRIDGE MEET
@ Bois De Sioux, Breckenridge
Thursday, September 3rd

GIRLS - 5K
Team Scores: 1. Fargo North 43, 2. Dilworth-Glyndon-Felton, MN 65, 3. Fargo South 75, 4. Frazee, MN 83, 5. Breckenridge-Wahpeton, MN 92, 6. Hawley-Ulen-Hitterdal, MN 143, 7. Lake Park-Audubon, MN 148.

Top 15 Individuals: 1. Ellie Morgan, Frazee 21:40; 2. Megan Danielson, Frazee 22:00; 3. Bailee Heitkamp, B-W 22:06; 4. Ellie Hammes, North 22:18; 5. Maria Pake, DGF 22:44; 6. Anna Erickson, North 22:52; 7. Baylie Narum, DGF 23:00; 8. Leighton Fitch, North 23:01; 9. Maddie Bessler, South 23:03; 10. Abbi Grieger, North 23:09; 11. Arianna Gerdon, DGF 23:48; 12. Natalie Schalow, South 23:50; 13. Kyra Gardner, South 24:08; 14. Whitney Welder, B-W 24:20; 15. Abby Farsdale, North 24:49

BOYS - 5K
Team Scores: 1. West Central Area, MN 39, 2. Fargo North 49, 3. Dilworth-Glyndon-Felton, MN 86, 4. Hawley-Ulen-Hitterdal, MN 96, 5. Fargo South 143, 6. Frazee, MN 151, 7. Breckenridge-Wahpeton, MN 158, 8. Clinton-Graceville-Beardsley, MN 195, 9. Lake Park-Audubon, MN 218.

Top 15 Individuals: 1. Rylee Nelson, WCA 17:13; 2. Christian Swenson, WCA 17:22; 3. David Dowdell, North 17:41; 4. Bailey Crook, DGF 17:56; 5. Dalton Nilson, CGB 18:02; 6. Dan Wilson, DGF 18:15; 7. Alex Luz, North 18:20; 8. Ethan Olson, WCA 18:22; 9. Titus Grunae, South 18:30; 10. Satchel Tickel, HUH 18:48; 11. Drake Swanson, WCA 18:48; 12. Jeff Jones, North 19:06; 13. Mason Bjorlie, North 19:07; 14. Max Evanson, North 19:10; 15. Tanner Eischens, Frazee 19:33
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Tue Sep 01, 2015 12:07 pm

ANDERSON/STAVN INVITATIONAL
Friday, September 4th

GIRLS
Team Scores: 1. GF Central 58, 2. Minot 86, 3. Century 93, 4. Bismarck 106, 5. Legacy 186, 6. Mandan 198, 7. GF Red River 224, 8. Southern McLean 228, 9. Dickinson 260, 10. New Town 312, 11. Shiloh Christian 318, 12. Max 325, 13. Medina/Pingree-Buchanan 414, 14. Standing Rock 434, 15. White Shield 459.

Top 20 Individuals: 1. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 13:48, 2. Karly Ackley, GFC 14:02; 3. Kelby Rinas, Mandan 14:28; 4. Kelby Anderson, Century 14:35; 5. Kate Fox, SM 14:54; 6. Lindsey Werner, Legacy 15:05; 7. Elizabeth Yoder, Dickinson 15:10; 8. Abigail Hoffarth, Minot 15:14; 9. Rachel Torrey, GFC 15:17; 10. Grace Gannon, Bismarck 15:28; 11. Grace Roehl, GFC 15:29; 12. Alexis Roehl, GFC 15:33; 13. Meg Super, Minot 15:37; 14. Callie Clausnitzer, Bismarck 15:39; 15. Gracie Grinsteiner, Century 15:49; 16. Allie Wahlund, Minot 15:45; 17. Briana Rittenbach, Century 15:49; 18. Cassidy Huesers, Max 15:52; 19. Amber Stavahn, Shiloh 15:54; 20. Jacey Wilson, Mandan 15:56

BOYS
Team Scores: 1. New Town 41, 2. Bismarck 41, 3. Century 91, 4. GF Red River 125, 5. GF Central 132, 6. Legacy 164, 7. Minot 177, 8. Mandan 226, 9. Dickinson 273, 10. Southern McLean 280, 11. Medina/Pingree-Buchanan 327, 12. Shiloh Christian 370, 13. Standing Rock 377.

Top 20 Individuals: 1. Sam Clausnitzer, Bismarck 15:47; 2. Jalen Chase, NT 16:09; 3. Ryan Wheeling, NT 16:19; 4. Leif Larsen, GFC 16:24; 5. Dan Finley, Bismarck 16:30; 6. Matt Bakken, Bismarck 16:33; 7. Ty Boucher, GFRR 16:36; 8. David Hettich, GFC 16:37; 9. Chace Hale, NT 16:45; 10. Mason Stenehjem, Century 16:51; 11. Stuart Wolf, Bismarck 16:58; 12. Ben Hutchison, GFRR 17:02; 13. Joe Chase, NT 17:03; 14. Jaiven Hale, NT 17:04; 15. Richie Osborn, GFC 17:05; 16. Joseph Wolfe, Century 17:06; 17. Evan Sayler, Century 17:12; 18. Jaden Fettig, Bismarck 17:17; 19. Daniel LeBeau, NT 17:19; 20. Collin Schock, Dickinson 17:20
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Sep 04, 2015 12:48 pm

DETROIT LAKES MEET
@ Detroit Lakes, MN
Thursday, September 10th

GIRLS - 5K
Team Scores: 1. Perham, MN 26, 2. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 46, 3. Detroit Lakes, MN 82, 4. Frazee, MN 93, 5. Fergus Falls, MN 135.

Top 20 Individuals: 1. Brynnan Covington, Perham 19:59; 2. Fiona Smith, FS/OG/PC 20:48; 3. Jenna Wegscheid, Perham 20:49; 4. Caitlin Covington, Perham 20:55; 5. Ellie Morgan, Frazee 21:05; 6. Ashley Perez, FS/OG/PC 21:17; 7. Ellen Erie, FS/OG/PC 21:26; 8. Hailey Wegscheid, Perham 21:31; 9. Makenzie Ostlie, DL 21:40; 10. Ashley Hokanson, Perham 21:51; 11. Megan Danielson, Frazee 22:19; 12. Sarah Schumacher, DL 22:40; 13. Abby Tweeton, Perham 22:41; 14. Sydney Karels, Perham 23:00; 15. Tianna Wald, PR 23:06; 16. Lilly Joyce, FS/OG/PC 23:11; 17. Emily Hultin, FS/OG/PC 23:12; 18. Haley Groth, DL 23:14; 19. Lilly Rivard, FS/OG/PC 23:20; 20. Maria Sornsin, FS/OG/PC 23:29

BOYS - 5K
Team Scores: 1. Detroit Lakes, MN 31, 2. Perham, MN 34, 3. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 110, 4. Hawley-Ulen-Hitterdal, MN 119, 5. Pelican Rapids, MN 136, 6. Frazee, MN 150, 7. Fergus Falls, MN 152.

Top 20 Individuals: 1. Hunter Kjelshus, Perham 17:48; 2. Aaron Johnson, DL 18:00; 3. Zach Buboltz, DL 18:01; 4. Connor Haugrud, DL 18:08; 5. Sam Cruz, PR 18:10; 6. Jacob Dickerson, Perham 18:24; 7. Carson Speicher, Perham 18:25; 8. Mason Lantz, FS/OG/PC 18:26; 9. Chase Lietz, Perham 18:31; 10. Austin Gedrose, DL 18:35; 11. Clayton Anderson, Perham 18:38; 12. Sam Priem, DL 19:00; 13. Nick Listrom, Perham 19:00; 14. Tanner Olson, DL 19:06; 15. Brandon O'hara, Perham 19:10; 16. Sam Andersen, H-UH 19:17; 17. Tommy Conmy, FS/OG/PC 19:22; 18. Gavin Sunderland, FS/OG/PC 19:25; 19. Van Gallatin, DL 19:29; 20. Satchel Tickel, H-UH 19:31
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Sep 04, 2015 12:48 pm

GRAFTON INVITE
Thursday, September 10th

GIRLS
Team Scores: 1. Valley City 61, 2. Grafton 86, 3. Rugby 102, 4. Devils Lake 110, 5. Hatton-Northwood-Thompson 125, 6. Turtle Mountain 171, 7. Langdon 235, 8. Barnes County North 247, 9. North Star 254, 10. Larimore 258, 11. Four Winds-Minnewaukan 267, 12. Pembina County North 322.

Top 15 Individuals: 1. Mackenzie Holkesvig, H-N-T 15:39; 2. Lana Krack, H-N-T 15:42; 3. Mikaylah Ross, VC 16:29; 4. Tristin Lunde, Rugby 16:36; 5. Tess Scott, BCN 16:40; 6. Ramsey Brown, DL 16:48; 7. Jessica Mertens, DL 16:48; 8. Mary Belzer, N. Star 16:49; 9. Mattea Vetsch, DL 16:51; 10. Carlee Sieben, Grafton 16:51; 11. Sharon Micheal, VC 17:02; 12. Jessica Johnson, Grafton 17:24; 13. FaLynn Feris, TM 17:33; 14. Courtney Lloyd, VC 17:36; 15. Ellie Duchscherer, Rugby 17:38

BOYS
Team Scores: 1. Rugby 40, 2. Four Winds-Minnewaukan 93, 3. Hatton-Northwood-Thompson 122, 4. Devils Lake 143, 5. Valley City 148, 6. Larimore 152, 7. Grafton 157, 8. Pembina County North 181, 9. Turtle Mountain 252, 10. Langdon 259, 11. Warwick 305.

Top 15 Individuals: 1. Jacob Jensen, TM 17:26; 2. Jaydin Risovi, Rugby 17:34; 3. Pierce Cooper, H-N-T 18:29; 4. John Mueller, Rugby 18:37; 5. Gabe Clements, Rugby 18:37; 6. Ben Lagein, Langdon 18:41; 7. Spencer Sweeney, Larimore 18:42; 8. Julian Cavanaugh, FW-M 18:43; 9. AJ Punton, VC 18:51; 10. Josh Vogsland, Grafton 18:58; 11. Jaylen Littlewind, FW-M 19:01; 12. Dawson Schepp, Rugby 19:05; 13. Steve Redfox, FW-M 19:10; 14. Ryan Larson, Larimore 19:14; 15. Thomas Gregoire, Larimore 19:17
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Sep 04, 2015 12:49 pm

BELLE FOURCHE INVITATIONAL
@ Belle Fourche, SD
Thursday, September 10th

GIRLS - 5K
Top 15 Individuals: 1. Calbi Ausmann, Newcastle 19:11; 2. Mallroy Delmont, Custer 19:49; 3. Tori Glazier, Custer 20:15; 4. Clara Sedlacek, Custer 20:57; 5. Vanessa Sawyers, Hot Springs 20:58; 6. Eliie Coyle, Philip 21:00; 7. Maddisen Larsen, Lead-Deadwood 21:08; 8. Lacey Feist, Bowman 21:12; 9. Delaney Leber, Newell 21:27; 10. Robena Klein, Hot Springs 21:30; 11. Kayden Steele, Newell 21:56; 12. Tayler Carlson, Custer 22:05; 13. Austin Alexander, Newell 22:06; 14. Julianne Thomsen, Custer 22:09; 15. Mikayla Bartholomay, Bowman 22:10

BOYS - 5K
Top 15 Individuals: 1. Chance Dooley, Custer 16:46; 2. Alex Bartholomay, Bowman 17:03; 3. Daniel Burkhalter, Bison 17:11; 4. Tristian Old Horse, Hot Springs 17:46; 5. Max Oesterling, Custer 17:51; 6. Joe Rush, Custer 17:52; 7. Justin Harris, Spearfish 18:15; 8. Rigel Roberdeau, Spearfish 18:39; 9. Trenton Parsons, Newcastle 18:40; 10. Ben Wahlstrom, Custer 18:40; 11. Anthony Jones, Douglas 18:44; 12. Marshall Rhoades, Newcastle 18:48; 13. Adam Nelson, Hot Springs 18:51; 14. Garrett Snook, Philip 19:02; 15. Andrew Miller, Bowman 19:06
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Sep 04, 2015 12:50 pm

MANDAN KIWANIS
Saturday, September 12th

GIRLS
Team Scores: 1. Bismarck 50, 2. Mandan 89, 3. Bowman 126, 4. Southern McLean 126, 5. Dickinson 137, 6. Shiloh Christian 141, 7. Legacy 171, 8. Dawson County, MT 175, 9. Killdeer 205, 10. Max 210, 11. Garrison 274, 12. Medina/Pingree-Buchanan 291, 13. Standing Rock 298, 14. White Shield 300, 15. Burke County 315.

Top 15 Individuals: 1. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 14:03; 2. Kelby Rinas, Mandan 14:43; 3. Kate Fox, S. McLean 14:59; 4. Lindsey Werner, Legacy 15:09; 5. Elizabeth Yoder, Dickinson 15:15; 6. Callie Clausnitzer, Bismarck 15:25; 7. Grace Gannon, Bismarck 15:40; 8. Amber Stevahn, Shiloh 15:48; 9. Jacey Wilson, Mandan 16:01; 10. Cassidy Huesers, Max 16:06; 11. Sharrie Heinert, Mandan 16:13; 12. Kaydee Wescom, Legacy 16:14; 13. Katie Kusler, Shiloh 16:17; 14. Brook Tibke, S. McLean 16:20; 15. Lacey Feist, Bowman 16:22

BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 34, 2. Century 48, 3. Dawson County, MT 114, 4. Mandan 143, 5. Dickinson 163, 6. Bowman 167, 7. Southern McLean 203, 8. Medina/Pingree-Buchanan 257, 9. Standing Rock 290, 10. Shiloh Christian 319, 11. Solen 326, 12. Killdeer 334, 13. Hettinger-Scranton 344, 14. Burke County 351, 15. Garrison 352, 16. Hebron 362.

Top 15 Individuals: 1. Matt Bakken, Bismarck 16:21; 2. Mason Stenehjem, Century 16:27; 3. Jade Gustafson, Dawson 16:35; 4. Alex Bartholomay, Bowman 16:39; 5. Stuart Wolf, Bismarck 16:43; 6. Dan Finley, Bismarck 16:52; 7. Evan Sayler, Century 17:08; 8. Collin Schock, Dickinson 17:18; 9. Jamison Dietrich, Century 17:20; 10. Russell Swagger, Bismarck 17:21; 11. Corbin Claymore, S. Rock 17:26; 12. Jaden Fettig, Bismarck 17:27; 13. Morgan Fairbairn, Bismarck 17:34; 14. Joseph Felton, Century 17:37; 15. Cole Boysun, S. McLean 17:38
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Sep 04, 2015 12:50 pm

GRAND FORKS PRE-STATE MEET
@ Lincoln Park - Grand Forks
Saturday, September 12th

GIRLS
Team Scores: 1. GF Central 52, 2. Fargo Davies 90, 3. Century 94, 4. Minot 143, 5. WF Sheyenne 204, 6. Hillsboro-Central Valley 204, 7. Jamestown 244, 8. West Fargo 266, 9. GF Red River 328, 10. New Town 355, 11. Devils Lake 415, 12. Hatton-Northwood-Thompson 436, 13. Williston 447, 14. Carrington 452, 15. Grafton 464, 16. Fargo South 477, 17. Beulah-Hazen 479, 18. Barnes County North 482, 19. May-Port-CG 526, 20. Sargent Central/Lidgerwood 528, 21. Northern Cass 587.

Top 20 Individuals: 1. Karly Ackley, GFC 14:11; 2. Kelby Anderson, Century 14:31; 3. Jen Dufner, WF 14:43; 4. Cailee Peterson, MPCG 14:47; 5. Alexis Roehl, GFC 14:55; 6. Peyton Frolek, SC/L 15:02; 7. Rachel Torrey, GFC 15:05; 8. Gracie Wright, HCV 15:09; 9. Abigail Hoffarth, Minot 15:12; 10. Reagan Baesler, HCV 15:23; 11. Ali Matter, Davies 15:32; 12. Bridget Henne, Davies 15:34; 13. Briana Ritteenbach, Century 15:39; 14. Mackenzie Holkesvig, HNT 15:48; 15. Grace Roehl, GFC 15:49; 16. Amanda Jarrett, Carrington 15:58; 17. Kayla Bloomquist, Williston 15:59; 18. McKenzie Burian, Davies 15:59; 19. Shelby Weber, Sheyenne 16:03; 20. Marveen Ross, NT 16:05

BOYS
Team Scores: 1. New Town 53, 2. Fargo Davies 111, 3. West Fargo 131, 4. Legacy 140, 5. GF Central 140, 6. Minot 156, 7. GF Red River 173, 8. Jamestown 197, 9. Fargo South 208, 10. WF Sheyenne 260, 11. Hillsboro-Central Valley 320, 12. Williston 323, 13. Beulah-Hazen 324, 14. Carrington 381, 15. Northern Cass 476, 16. Grafton 515, 17. Hatton-Northwood-Thompson 523, 18. Devils Lake 542, 19. Langdon 593, 20. Barnes County North 605.

Top 20 Individuals: 1. Leif Everson, Williston 16:04; 2. Hunter Lucas, Davies 16:11; 3. Jalen Chase, NT 16:11; 4. Leif Larsen, GFC 16:25; 5. Ryan Wheeling, NT 16:29; 6. David Hettich, GFC 16:47; 7. Jacob Franek, WF 16:54; 8. Beau Brannan, Legacy 16:59; 9. Ben Hutchison, GFRR 16:59; 10. Jacob Henne, Davies 17:01; 11. Munir Isahak, South 17:05; 12. Jaiven Hale, NT 17:11; 13. Kyle Schumacher, Jamestown 17:12; 14. Joe Chase, NT 17:12; 15. Richie Osborn, GFC 17:13; 16. Keaton Mack, Williston 17:14; 17. Alex Skaare, Davies 17:14; 18. Payton Smith, Carrington 17:22; 19. Daniel LeBeau, NT 17:23; 20. John Emerson, WF 17:35
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 12, 2015 1:40 am

MEDINA INVITE
Tuesday, September 15th

GIRLS
Team Scores: 1. Southern McLean 37, 2. Devils Lake 66, 3. Max 83, 4. Ellendale 101, 5. Medina/Pingree-Buchanan 102, 6. Barnes County North 131, 7. Velva 143, 8. Griggs County Central 147, 9. Central McLean 148.

Top 10 Individuals: 1. Kate Fox, SM 15:31; 2. Chloe Thurber, Ellendale 16:30; 3. Cassidy Huesers, Max 16:32; 4. Brook Tibke, SM 16:41; 5. Jessica Mertens, DL 16:59; 6. Cheyenne Jacobson, Max 17:05; 7. Tess Scott, BCN 17:20; 8. Abigail Waloch, SM 17:24; 9. Mattea Vetsch, DL 17:44; 10. Jade Koski, SM 18:03

BOYS
Team Scores: 1. Medina/Pingree-Buchanan 38, 2. Ellendale 78, 3. Southern McLean 86, 4. Devils Lake 92, 5. Griggs County Central 110, 6. Edgeley 133, 7. Barnes County North 179, 8. Velva 192, 9. Central McLean 199.

Top 10 Individuals: 1. Isaac Huber, Edgeley 17:49; 2. Landon Krapp, M/PB 18:19; 3. Ethan Brown, GCC 18:34; 4. Coltan Hyttinen, SM 18:43; 5. Tucker Johnson, SM 19:27; 6. Alex Irlmeier, M/PB 19:41; 7. Wyatt ??, DL 19:56; 8. Jeremiah Heupel, M/PB 19:56; 9. Alex Huff, M/PB 20:11; 10. Logan Kensok, GCC 20:13
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 12, 2015 1:41 am

WATFORD CITY INVITE
Tuesday, September 15th

GIRLS
Team Scores: 1. New Town 65, 2. Parshall 74, 3. Watford City 94, 4. Killdeer 101, 5. Bowman County 106, 6. Beulah-Hazen 115, 7. Stanley 131, 8. Hettinger-Scranton 218, 9. Trinity Christian 223, 10. Mandaree 226, 11. White Shield 227

Top 10 Individuals: 1. Kayla Ogle, WC 16:04; 2. Asha Smith, WC 16:11; 3. Tyleigh Brady, NT 16:53; 4. Marveen Ross, NT 17:07; 5. Kaylene Klein, BH 17:27; 6. Cedar Hall, Parshall 17:37; 7. Lilly Dixon, Parshall 17:41; 8. Melayna Four Bear, NT 17:43; 9. Shambre Feiring, Stanley 17:45; 10. Sydney Andersen, Killdeer 17:48

BOYS
Team Scores: 1. New Town 15, 2. Beulah-Hazen 77, 3. Watford City 88, 4. Stanley 161, 5. Parshall 172, 6. Killdeer 233, 7. Mandaree 239, 8. Hebron 244, 9. Bowman County 247, 10. Powers Lake 251, 11. Burke Central 251.

Top 10 Individuals: 1. Jalen Chase, NT 17:06; 2. Chase Hale, NT 17:46; 3. Joe Chase, NT 18:05; 4. Jaiven Hale, NT 18:24; 5. Daniel LeBeau, NT 18:30; 6. Raehs Peutz, WC 18:39; 7. Colby Antell, NT 19:29; 8. Robert White, NT 19:32; 9. Adam Becker, BH 19:41; 10. Michael Baker, NT 19:48
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 12, 2015 1:41 am

ANDREW NELSON MEMORIAL METRO CLASSIC
@ Lindenwood Park, Fargo
Thursday, September 17th

GIRLS
Team Scores: 1. Fargo Davies 47, 2. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 81, 3. WF Sheyenne 85, 4. West Fargo 133, 5. Fargo North 155, 6. Hillsboro-Central Valley 215, 7. Fargo South 217, 8. Northern Cass 304.

Top 20 Individuals: 1. Jen Dufner, WF 14:48; 2. Gracie Wright, HCV 14:50; 3. Reagan Beasler, HCV 15:10; 4. Bridget Henne, Davies 15:27; 5. Ashley Perez, FS/OG/PC 15:35; 6. Fiona Smith, FS/OG/PC 15:37; 7. Shelby Weber, Sheyenne 15:38; 8. Taylor Dietz, Davies 15:38; 9. Kalley Miller, Sheyenne 15:41.38; 10. McKenzie Burian, Davies 15:41.39; 11. Ellen Erie, FS/OG/PC 15:41.76; 12. Ryleigh Wacha, Davies 15:41.99; 13. Greta McLagan, Davies 15:51; 14. McKenna Lovehaug, Davies 15:54; 15. Emmalee Burtsfield, WF 15:55; 16. Ellie Hammes, North 16:02; 17. Cory Duffield, Davies 16:04; 18. Payton Lane, Davies 16:08; 19. McKenna Vetter, Davies 16:12; 20. Aubrey Rude, Davies 16:13

BOYS
Team Scores: 1. Fargo Davies 35, 2. West Fargo 64, 3. Fargo North 76, 4. WF Sheyenne 88, 5. Fargo Shanley/Oak Grove/Park Christian 142, 6. Hawley-Ulen-Hitterdal, MN 146, 7. Fargo South 175, 8. Northern Cass 248.

Top 20 Individuals: 1. Hunter Lucas, Davies 15:55; 2. Jacob Henne, Davies 16:28; 3. David Dowdell, North 16:45; 4. Jacob Franek, WF 16:53; 5. Alex Luz, North 17:11; 6. Alex Skaare, Davies 17:18; 7. Munir Isahak, South 17:21; 8. Leo Smith, Sheyenne 17:22; 9. Jace Dullum, WF 17:27; 10. John Emerson, WF 17:29; 11. Mason Lantz, FS/OG/PC 17:31; 12. Jacob Zetocha, Davies 17:34; 13. Drew Mears, WF 17:44; 14. Andrew Lundstrom, Davies 17:48; 15. Kody Coles, Sheyenne 17:48; 16. Max Evanson, North 17:49; 17. Luke Wasem, Sheyenne 17:55; 18. Sam Andersen, H-UH 18:10; 19. Joval Yousa, Davies 18:20; 20. Tommy Conmy, FS/OG/PC 18:24
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2015 Meet Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 12, 2015 1:42 am

CAVALIER INVITATIONAL
Thursday, September 17th

GIRLS
Team Scores: 1. Grafton 68, 2. Hatton-Northwood-Thompson 74, 3. Surrey 74, 4. Devils Lake 88, 5. Larimore 145, 6. Pembina County North 167, 7. Four Winds-Minnewaukan 178, 8. May-Port-CG 215, 9. North Star 219, 10. Langdon 221, 11. Dunseith 237, 12. Rolla 241.

Top 10 Individuals: 1. Cailee Peterson, MPCG 14:46; 2. Mackenzie Holkesvig, HNT 16:05; 3. Grace Bachmeier, Surrey 16:23; 4. Ramsey Brown, DL 16:44; 5. Mary Belzer, NS 16:49; 6. Kaylie Sieben, Grafton 16:58; 7. Kennedy Soine, HNT 17:04; 8. Jessica Mertens, DL 17:17; 9. Mattea Vetsch, DL 17:24; 10. Jessica Johnson, Grafotn 17:33

BOYS
Team Scores: 1. Four Winds-Minnewaukan 32, 2. Hatton-Northwood-Thompson 79, 3. Devils Lake 99, 4. Pembina County North 109, 5. Grafton 115, 6. May-Port-CG 162, 7. Langdon 188, 8. Larimore 202, 9. Dunseith 251.

Top 10 Individuals: 1. Jaylen LaRock, FW-M 18:19; 2. Pierce Cooper, HNT 18:41; 3. Ben Lagein, Langdon 19:01; 4. Josh Vogsland, Grafton 19:13; 5. Julian Cavanaugh, FW-M 19:15; 6. Steve Redfox, FW-M 19:23; 7. Wyatt Ness, DL 19:42; 8. Ryan Larson, Larimore 19:46; 9. Jaylen Littlewind, FW-M 19:47; 10. Logan Vetter, PCN 19:55
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Next

Return to Cross Country

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest