2013 STATE XC RESULTS

2013 STATE XC RESULTS

Postby Run4Fun2009 » Sat Oct 26, 2013 5:56 pm

State Results to be Posted ASAP
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13509
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 STATE XC RESULTS

Postby Run4Fun2009 » Sat Oct 26, 2013 6:11 pm

CLASS A
BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 29, 2. Fargo Davies 88, 3. Minot 124, 4. GF Central 159, 5. Century 166, 6. Fargo North 200, 7. Williston 210, 8. Shanley/Oak Grove/Park Christian 239, 9. West Fargo 286, 10. GF Red River 309, 11. Mandan 317, 12. Dickinson 324, 13. Jamestown 365, 14. Fargo South 409, 15. Wahpeton 524; 16. Devils Lake 633, 17. Valley City 700, 18. Turtle Mountain 756.

Individual Top 20: 1. Matt Gotta, Bismarck 15:50.5; 2. Sam Clausnitzer, Bismarck 16:00.8; 3. Branden Scheel, Davies 16:13.6; 4. Camron Roehl, GFC 16:13.7; 5. Seb Startz, S/OG 16:15.1; 6. Preston Lerew, Bismarck 16:15.6; 7. Jackson Binstock, Dickinson 16:22.1; 8. Tanner Bjorlie, North 16:28.8; 9. Tom Clausnitzer, Bismarck 16:33.3; 10. Hunter Lucas, Davies 16:33.9; 11. Logan Fischer, Bismarck 16:34.5; 12. Leif Larsen, GFC 16:35.6; 13. Evan Kottsick, Davies 16:43.5; 14. Tom Startz, S/OG 16:45.5; 15. Kalen Two Crow, Century 16:47.0; 16. Brennan Goldade, Williston 16:47.1; 17. Parker Rosenau, WF 16:48.0; 18. Dylan Ellis, Minot 16:49.0; 19. Sean Krill, Minot 16:49.6; 20. Keegan Cronin, WF 16:50.6

Senior Athlete of the Year: Branden Scheel, Fargo Davies
Coach of the Year: Dave Zittelman & Darrell Anderson, Bismarck

GIRLS
Team Scores: 1. Bismarck 55, 2. Century 61, 3. Fargo Davies 85, 4. Dickinson 124, 5. GF Central 133, 6. Mandan 194, 7. Fargo North 207, 8. Williston 231, 9. West Fargo 238, 10. Minot 243, 11. Fargo South 256, 12. GF Red River 283, 13. Shanley/Oak Grove/Park Christian 330, 14. Jamestown 378, 15. Valley City 575, 16. Devils Lake 617, 17. Wahpeton 682, 18. Turtle Mountain 747.

Individual Top 20: 1. Jordan Jacob, Century 14:02.2; 2. Brittany Brownotter, Bismarck 14:17.4; 3. Kelby Anderson, Century 14:18.9; 4. Lexi Zeis, Bismarck 14:28.6; 5. Karly Ackley, GFC 14:52.2; 6. Alexis Matter, Davies 15:00.5; 7. Emily Tyrrell, Dickinson 15:03.5; 8. Jen Dufner, WF 15:19.4; 9. Grace Gannon, Bismarck 15:20.1; 10. Katie Bye, Davies 15:24.6; 11. Michaela Dora, Bismarck 15:26.4; 12. Hannah Juhl, Williston 15:27.3; 13. Elizabeth Yoder, Dickinson 15:27.4; 14. Jacey Wilson, Mandan 15:29.3; 15. Erica Johnson, Davies 15:29.6; 16. Emily Nelson, Minot 15:30.5; 17. Addy Benitez, Mandan 15:32.0; 18. Jaiden Schuette, Century 15:32.1; 19. Brittney Humphrey, Century 15:32.3; 20. Laura Laber, Century 15:33.5

Senior Athlete of the Year: Brittany Brownotter, Bismarck
Coach of the Year: Julie Stavn, Century
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13509
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 STATE XC RESULTS

Postby Run4Fun2009 » Sat Oct 26, 2013 6:32 pm

CLASS B
BOYS
Team Scores: 1. New Town 45, 2. Beulah-Hazen 139, 3. Griggs County Central 180, 4. Bowman County 193, 5. Medina 240, 6. Watford City 259, 7. Grafton 270, 8. Hillsboro-Central Valley 288, 9. Central Cass 298, 10. Larimore 347, 11. Rugby 372, 12. Lisbon 375, 13. Carrington 402, 14. Shiloh Christian 428, 15. Four Winds-Minnewaukan 449, 16. Langdon 451, 17. Pembina County North 467, 18. Standing Rock 507, 19. Hatton-Northwood-Thompson 528, 20. Solen 598, 21. Velva 600, 22. Sargent Central-Lidgerwood 616, 23. Dunseith 641, 24. Southern McLean 685, 25. White Shield 704, 26. May-Port-CG 737, 27. Richland 818, 28. Killdeer 878, 29. Bishop Ryan 886, 30. Garrison 906, 31. North Star 932, 32. Barnes County North 950, 33. Stanley 952, 34. Parshall 954, 35. Tioga/Trinity Christian/Ray 999.

Individual Top 20: 1. Elliott Stone, Shiloh 16:15.4; 2. Ryan Wheeling, NT 16:17.7; 3. Thomas Horgeshimer, Lisbon 16:27.9; 4. Scott Hale, NT 16:55.7; 5. Daniel Kuntz, Velva 17:19.2; 6. Nick Thomas, Medina 17:22.1; 7. Jace Ritzke, Shiloh 17:28.8; 8. Josh Thompson, Grafton 17:33.7; 9. Jalen Chase, NT 17:37.2; 10. Brenden Harrison, S. Rock 17:39.1; 11. Jaylen LaRock, FW-M 17:40.0; 12. Joe Baker, NT 17:40.6; 13. Austin Rust, CC 17:41.2; 14. Tim Clifton, GCC 17:45.4; 15. Donavan Moser, Medina 17:46.5; 16. Lucas Nadeau, Dunseith 17:47.1; 17. Cole Messerschmidt, B-H 17:48.0; 18. Chace Hale, NT 17:49.7; 19. Jett Hettich, B-H 17:54.6; 20. Nolan Hovland, Rugby 17:55.9

Senior Athlete of the Year: Thomas Horgeshimer, Lisbon
Coach of the Year: Tammy Heinrich, Medina

GIRLS
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 94, 2. Killdeer 152, 3. Shiloh Christian 183, 4. Southern McLean 195, 5. Rugby 201, 6. Beulah-Hazen 243, 7. Bowman County 262, 8. Velva 286, 9. Surrey 324, 10. Stanley 335, 11. Grafton 374, 12. New Town 381, 13. Carrington 391, 14. Hatton-Northwood-Thompson 425, 15. Langdon 500, 16. Barnes County North 533, 17. Lisbon 539, 18. Watford City 554, 19. Four Winds-Minnewaukan 567, 20. Dunseith 578, 21. Medina 658, 22. North Star 674, 23. Max 710, 24. Larimore 720, 25. Griggs County Central 750, 26. Richland 810, 27. Standing Rock 836, 28. May-Port-CG 850, 29. Dakota Prairie 852, 30. Sargent Central-Lidgerwood 855, 31. Rolla 859, 32. Central Cass 884, 33. Pembina County North 888, 34. Parshall 926, 35. White Shield 943, 36. Garrison 973, 37. Bishop Ryan 977.

Individual Top 20: 1. Asha Smith, Watford 14:50.6; 2. Ashley Neumiller, Carrington 15:07.0; 3. Annika Rotvold, H-CV 15:15.5; 4. Cailee Peterson, MPCG 15:28.8; 5. Symbria Bell, NT 15:38.5; 6. Ashley Perez, DP 15:42.1; 7. Mackenzie Holkesvig, HNT 15:43.3; 8. Gracie Wright, H-CV 15:44.3; 9. Peyton Frolek, SC-L 15:46.0; 10. Madison Gapp, Langdon 15:46.7; 11. Cassidy Peterson, Velva 15:51.3; 12. Kaylene Klein, B-H 15:56.4; 13. Claire Brien, Rolla 15:56.4; 14. Shayla Fossum, H-CV 15:57.0; 15. Sarah Wherley, Velva 16:05.9; 16. Kate Fox, SM 16:06.3; 17. Grace Bachmeier, Surrey 16:06.9; 18. Tess Scott, BCN 16:09.6; 19. Sydney Anderson, Killdeer 16:09.6; 20. Allison Bearstail, Shiloh 16:18.6

Senior Athlete of the Year: Symbria Bell, New Town
Coach of the Year: Kirk Zink, Hillsboro-Central Valley
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13509
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm


Return to Cross Country

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 1 guest