2013 State XC Predictions

2013 State XC Predictions

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 23, 2013 4:03 pm

CLASS A
BOYS
Team 1. Bismarck; 2. Century; 3. Fargo Davies

Individual 1. Matt Gotta, Bismarck; 2. Jackson Binstock, Dickinson; 3. Seb Startz, Shanley

GIRLS
Team 1. Century; 2. Bismarck; 3. GF Central

Individual 1. Jordan Jacob, Century; 2. Brittany Brownotter, Bismarck; 3. Lexi Zeis, Bismarck

CLASS B
BOYS
Team 1. New Town; 2. Beulah-Hazen; 3. Medina

Individual 1. Elliott Stone, Shiloh; 2. Ryan Wheeling, New Town; 3. Thomas Horgeshimer, Lisbon

GIRLS
Team 1. Hillsboro-Central Valley; 2. Killdeer; 3. Shiloh Christian

Individual 1. Asha Smith, Watford City; 2. Ashley Neumiller, Carrington; 3. Annika Rotvold, Hillsboro-CV
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13515
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 State XC Predictions

Postby WDA_fan » Thu Oct 24, 2013 12:53 pm

I don't follow class B close enough to make an intelligent prediction so I wont. Here is my class A prediction;

BOYS
Team 1. Bismarck; 2. Century; 3. Fargo Davies; 4. Grand Forks Central; 5. West Fargo;

Individual 1. Jackson Binstock, Dickinson; 2. Matt Gotta, Bismarck; 3. Brandon Scheel, Fargo Davies;
4. Camron Roehl, GF Central; 5. Sam Clausnitzer, Bismarck

GIRLS
Team 1. Century; 2. Bismarck; 3. Dickinson; 4. GF Central 5. Fargo Davies

Individual 1. Jordan Jacob, Century; 2. Brittany Brownotter, Bismarck; 3. Lexi Zeis, Bismarck; 4. Kelby Anderson, Century; 5. Karly Ackley, GF Central
WDA_fan
NDPreps Reserve
 
Posts: 27
Joined: Wed Sep 18, 2013 7:13 pm

Re: 2013 State XC Predictions

Postby XC guy » Thu Oct 24, 2013 7:06 pm

I only follow Class A Boys close enough to make a good prediction. So here is my in depth prediction.

Teams:
1. Bismarck

2. Century
3. Davies
4. Minot

5. Central
6. West Fargo
7. Williston

Top 20 Individuals:
1. Brandon Scheel (Davies)
2. Jackson Binstock (Dickinson)
3. Matt Gotta (Bismarck)
4. Sam Clausnitzer (Bismarck)
5. Cameron Roehl (GF Central)
6. Seb Startz (Shanley/Oak Grove)
7. Preston Lerew (Bismarck)
8. Tom Clausnitzer (Bismarck)
9. Tanner Bjorlie (Fargo North)
10. Ryan Fetch (Century)
11. Logan Fisher (Bismarck)
12. Leif Larsen (GF Central)
13. Parker Rosenau (West Fargo)
14. Tom Startz (Shanley/Oak Grove)
15. Andrew Kohler (Century)
16. Andrew Beach (Minot)
17. Devan Shumway (Williston)
18. Kalen Two Crow (Century)
19. Brennan Goldade (Williston)
20. Dan Bullinger (Bismarck)
XC guy
NDPreps Rookie
 
Posts: 2
Joined: Thu Aug 15, 2013 11:04 am


Return to Cross Country

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron