2013 Results

2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Aug 23, 2013 7:25 pm

VELVA SOURIS RIVER LOCAL MEET
@ Star City GC, Velva
Friday, August 23rd

BOYS
Team Scores: 1. Williston 33, 2. Minot 39, 3. Rugby 100, 4. Dunseith 107, 5. Velva 130, 6. Southern McLean 132, 7. Bishop Ryan 139, 8. Stanley 142.

Individual Top 10: 1. Andrew Beach, Minot 17:39; 2. Brennan Goldade, Williston 18:01; 3. Devan Shumway, Williston 18:01; 4. Jacob Oleksik, Williston 18:12; 5. Lucas Nadeau, Dunseith 18:19; 6. Sean Krill, Minot 18:54; 7. Tanner Bernhardt, Rugby 18:57; 8. Daniel Kuntz, Velva 19:13; 9. Jordan Krill, Minot 19:22; 10. Logan Jorgenson, Williston 19:25

GIRLS
Team Scores: 1. Minot 53, 2. Williston 65, 3. Rugby 93, 4. Velva 93, 5. Southern McLean 140, 6. Max 167, 7. Rolla 168, 8. Stanley 175, 9. Surrey 178, 10. Dunseith 182, 11. Garrison 193, 12. Bishop Ryan 194.

Individual Top 10: 1. Kate Fox, S. McLean 16:31; 2. Claire Brien, Rolla 16:53; 3. Cassidy Peterson, Velva 17:03; 4. Jensen Clarke, Williston 17:15, 5. Allison Foster, Rugby 17:31; 6. Emily Nelson, Minot 17:33; 7. Olivia Larsen, Williston 17:35; 8. Liz Rohrer, Minot 17:53; 9. Meg Super, Minot 17:59; 10. Hannah Juhl, Williston 18:01
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Aug 23, 2013 7:30 pm

JAMESTOWN "ORR"IGINALS MEET
@ Centennial Forest, Jamestown
Saturday, August 24th

BOYS
Team Scores: 1. West Fargo 60, 2. Shanley/Oak Grove 93, 3. Fargo North 97, 4. Dickinson 117, 5. Mandan 124, 6. Medina 163, 7. Jamestown 171, 8. New Town 232, 9. Beulah-Hazen 247, 10. Lisbon 253, 11. Shiloh Christian 278, 12. Valley City 305, 13. Carrington 316.

Individual Top 20: 1. Jackson Binstock, Dickinson 16:48; 2. Seb Startz, S-OG 17:22; 3. Elliott Stone, Shiloh 17:22; 4. Parker Rosenau, WF 17:35; 5. Tanner Bjorlie, North 17:47; 6. Jaxon Handt, North 17:48; 7. Ryan Wheeling, NT 17:50; 8. Thomas Horgeshimer, Lisbon 17:59; 9. Scott Hale, NT 18:02; 10. Tom Startz, S-OG 18:10; 11. Noah Schaeffer, WF 18:15; 12. Keegan Cronin, WF 18:15; 13. Bryce Andresen, Mandan 18:25; 14. Kody Coles, WF 18:30; 15. Jon Fishbeck, Mandan 18:38; 16. John Christensen, S-OG 18:43; 17. Collin Shock, Dickinson 18:58; 18. Nick Thomas, Medina 19:00; 19. John Emerson, WF 19:01; 20. Donovan Moser, Medina 19:04

GIRLS
Team Scores: 1. Dickinson 40, 2. West Fargo 70, 3. Fargo North 89, 4. Mandan 99, 5. Shanley/Oak Grove 181, 6. Jamestown 208, 7. Beulah-Hazen 232, 8. Carrington 272, 9. Shiloh Christian 273, 10. Killdeer 288, 11. Medina 318, 12. New Town 335, 13. Lisbon 363, 14. Devils Lake 378, 15. Valley City 386.

Individual Top 20: 1. Shannon Stockert, Dickinson 16:09; 2. Emily Tyrell, Dickinson 16:16; 3. Addy Benitez, Mandan 16:25; 4. Elizabeth Yoder, Dickinson 16:30; 5. Symbria Bell, NT 16:31; 6. Jen Dufner, WF 16:31; 7. Ashley Neumiller, Carrington 16:33; 8. Jacey Wilson, Mandan 16:36; 9. Jackie Harmon, North 16:41; 10. Samantha Swenson, North 16:42; 11. Kaylene Klein, B-H 16:44; 12. Andrea Milbrath, WF 17:01; 13. Haily VanBeek, Mandan 17:07; 14. Alicia Swenson, North 17:12; 15. Katelyn Ask, WF 17:15; 16. Katie Pavlicek, Dickinson 17:23; 17. Milla George, Dickinson 17:26; 18. Madison Urlaub, WF 17:31; 19. Caleigh Anderson, WF 17:37; 20. Courtney Heupel, Medina 17:41
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Aug 23, 2013 7:32 pm

HILLSBORO EARLY BIRD MEET
@ Goose River GC, Hillsboro
Saturday, August 24th

BOYS
Team Scores: 1. GF Central 28, 2. Fargo Davies 29, 3. GF Red River 119, 4. Fargo South 165, 5. Wahpeton 204, 6. Central Cass 224, 7. Hillsboro-Central Valley 258, 8. Grafton 280, 9. Larimore 327, 10. Pembina County North 372, 11. Four Winds 384, 12. May-Port-CG 386, 13. East Grand Forks, MN 409, 14. Hatton-Northwood-Thompson 434, 15. Barnes County North 473, 16. Richland 486, 17. North Star 490

Individual Top 20: 1. Branden Scheel, Davies 16:10; 2. Camron Roehl, GFC 16:22; 3. Leif Larsen, GFC 16:29; 4. Evan Kottsick, Davies 16:44; 5. Hunter Lucas, Davies 17:00; 6. Chris Carabello, GFC 17:16; 7. Jacob Henne, Davies 17:20; 8. David Hettich, GFC 17:28; 9. Keelan Murphy, GFC 17:31; 10. Vlod Collins, GFRR 17:45; 11. Ben Wood, GFC 17:49; 12. Colton Smith, Davies 17:54; 13. Sean Ahlness, South 17:57; 14. Brandon Klave, GFRR 18:00; 15. Austin Rust, CC 18:07; 16. Alex Skaare, Davies 18:08; 17. Darion Three Irons, Four Winds 18:09; 18. Matt Bauske, Davies 18:10; 19. Ian Kelly, GFC 18:19; 20. Jake Ries, Wahpeton 18:26

GIRLS
Team Scores: 1. Fargo Davies 44, 2. GF Central 73, 3. Fargo South 81, 4. Hillsboro-Central Valley 110, 5. GF Red River 226, 6. Hatton-Northwood-Thompson 272, 7. Wahpeton 280, 8. Barnes County North 284, 9. Larimore 320, 10. Four Winds 359, 11. May-Port-CG 417, 12. Grafton 435, 13. Pembina County North 443, 14. Richland 454, 15. East Grand Forks, MN 491, 16. Central Cass 514

Individual Top 20: 1. Karly Ackley, GFC 15:01; 2. Annika Rotvold, H-CV 15:30; 3. Cailee Peterson, MPCG 15:35; 4. Maddi Petrick, Davies 15:40; 5. Rachel Cox, GFC 15:48; 6. Mackenzie Holkesvig, HNT 15:58; 7. Erica Johnson, Davies 16:00; 8. Averi Olson, HNT 16:01; 9. Ali Matter, Davies 16:01; 10. McKenna Vetter, Davies 16:06; 11. Grace Roehl, GFC 16:17; 12. Emma Sailer, South 16:21; 13. Heidi Moore, South 16:22; 14. Bridget Henne, Davies 16:26; 15. Maddie Bessler, South 16:32; 16. Tess Scott, BCN 16:43; 17. Gracie Wright, H-CV 16:46; 18. Samantha Wieland, BCN 16:49; 19. Rachel Torrey, GFC 16:50; 20. Katie Bostrom, South 16:57
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 29, 2013 8:55 pm

RUSTY BUCKET
@ Bismarck (McDowell Dam)
Thursday, August 29th

BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 15, 2. Century 60, 3. Mandan 148.

Individual Top 20: 1. Matt Gotta, B 16:22; 2. Preston Lerew, B 16:36; 3. Sam Clausnitzer, B 16:39; 4. Dan Bullinger, B 17:09; 5. Tom Clausnitzer, B 17:10; 6. Sam Markle, B 17:13; 7. Nils Aardahl, B 17:15; 8. Michael Feeney, C 17:20; 9. Logan Fischer, B 17:23; 10. Ryan Fetch, C 17:24; 11. Dylan Werner, B 17:29; 12. Andrew Kohler, C 17:31; 13. Jaden Fettig, B 17:58; 14. Jamison Dietrich, C 18:01; 15. Tayler Wescom, B 18:09; 16. Loren Sether, C 18:17; 17. Jade Nein, B 18:20; 18. Seth Casey, B 18:21; 19. Matt Bakken, B 18:21; 20. Jackson Carlson, B 18:26

GIRLS
Team Scores: 1. Bismarck 26, 2. Century 33, 3. Mandan 68.

Individual Top 20: 1. Jordan Jacob, C 14:23; 2. Lexi Zeis, B 14:41; 3. Brittany Brownotter, B 14:48; 4. Brittney Humphrey, C 16:04; 5. Jaiden Schuette, C 16:04; 6. Grace Gannon, B 16:05; 7. Morgan Pierce, B 16:13; 8. Madison Burgard, B 16:17; 9. Kelby Anderson, C 16:25; 10. Jacey Wilson, M 16:27; 11. Adeline Benitez, M 16:30; 12. Haily Van Beek, M 16:52; 13. Sharrie Heinert, M 17:10; 14. Brittany Materi, C 17:10; 15. Mandy Stenehjem, C 17:13; 16. Taylor Weeks, C 17:27; 17. Kennedy Hageness, B 17:30; 18. Danielle Vallie, C 17:30; 19. Madison Shirado, B 17:37; 20. Laura Laber, C 17:40

Combined Team Scores: 1. Bismarck 41, 2. Century 93, 3. Mandan 216.
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 29, 2013 8:56 pm

NORTHWOOD INVITE
@ Northwood Golf Course
Thursday, August 29th

BOYS
Team Scores: 1. GF Central 39, 2. West Fargo 46, 3. Shanley/Oak Grove 74, 4. GF Red River 112, 5. Griggs County Central 218, 6. Rugby 269, 7. Central Cass 271, 8. Grafton 275, 9. Lisbon 289, 10. Hillsboro-Central Valley 294, 11. Langdon 296, 12. Pembina County North 304, 13. Carrington 307, 14. Hatton-Northwood-Thompson 310, 15. Larimore 337, 16. May-Port-CG 355, 17. Four Winds 370, 18. Devils Lake 38, 19. North Star 413.

Individual Top 20: 1. Camron Roehl, GFC 16:47; 2. Parker Rosenau, WF 17:21; 3. Seb Startz, S-OG 17:33; 4. Leif Larson, GFC 17:40; 5. Tom Startz, S-OG 17:51; 6. Kody Coles, WF 17:54; 7. Thomas Horgeshimer, Lisbon 17:57; 8. Keegan Cronin, WF 18:00; 9. Chris Caraballo, GFC 18:06; 10. John Christensen, S-OG 18:12; 11. Ben Wood, GFC 18:21; 12. Noah Schaeffer, WF 18:27; 13. Brandon Klave, GFRR 18:32; 14. David Hettich, GFC 18:33; 15. Vlod Collins, GFRR 18:36; 16. Mason Lantz, S-OG 18:37; 17. Keelan Murphy, GFC 18:42; 18. John Emerson, WF 18:58; 19. Tanner Bernhardt, Rugby 19:06; 20. Darion Three Irons, FW 19:18

GIRLS
Team Scores: 1. West Fargo 43, 2. GF Central 80, 3. Shanley/Oak Grove 96, 4. Hillsboro-Central Valley 135, 5. Rugby 156, 6. GF Red River 204, 7. Langdon 235, 8. Grafton 258, 9. Hatton-Northwood -Thompson 303, 10. Carrington 326, 11. Devils Lake 362, 12. Larimore 385, 13. Four Winds 385, 14. Lisbon 451, 15. Pembina County North 461, 16. Richland 484, 17. May-Port-CG 488, 18. Griggs County Central 494, 19. Central Cass 514.

Individual Top 20: 1. Karly Ackley, GFC 16:11; 2. Ellen Erie, S-OG 16:32; 3. Jennifer Dufner, WF 16:41; 4. Ashley Neumiller, C 16:47; 5. Madison Urlaub, WF 16:48; 6. Grace Roehl, GFC 16:49; 7. Annika Rotvold, H-CV 16:55; 8. Rachel Cox, GFC 16:58; 9. Heidi Lageson, S-OG 17:00; 10. Andrea Milbrandt, WF 17:04; 11. Katelyn Ask, WF 17:08; 12. Kennedy Rude, Langdon 17:12; 13. Madison Gapp, Langdon 17:19; 14. Alexis Young, WF 17:21; 15. Mackenzie Holkesvig, H-N-T 17:23; 16. Briana Kulla, WF 17:36; 17. Averi Olson, H-N-T 17:37; 18. Caleigh Anderson, WF 17:40; 19. Rachel Torrey, GFC 17:42; 20. Allison Foster, Rugby 17:45
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 29, 2013 8:56 pm

BOWMAN INVITE
@ Bowman
Thursday, August 29th

BOYS
Team Scores: 1. Bowman 27, 2. Beulah-Hazen 39, 3. Watford City 62, 4. Killdeer 135, 5. Solen 144.

Individual Top 10: 1. Calvin Aichele, B-H 19:22; 2. Jett Hettich, B-H 19:45; 3. Alex Bartholomay, Bowman 19:47; 4. Tanner Fischer, Bowman 20:34; 5. David Chavez, Bowman 20:40; 6. Conner Candrian, B-H 20:51; 7. Andrew Miller, Bowman 21:05; 8. Cole Osendorf, Bowman 21:09; 9. Devin Schmits, Watford 21:15; 10. Braedon Gumke, Watford 21:22

GIRLS
Team Scores: 1. Killdeer 40, 2. Beulah-Hazen 50, 3. Bowman 54, 4. Watford City 78.

Individual Top 10: 1. Asha Smith, Watford 16:30; 2. Kaylene Klein, B-H 17:11; 3. Sydney Anderson, Killdeer 17:34; 4. Morgan LeMieux, Killdeer 17:57; 5. Tray Murray, Killdeer 18:32; 6. Ashlee Edwards, Bowman 18:41; 7. Mikayla Bartholomay, Bowman 18:54; 8. Katie Duttenhefer, B-H 18:58; 9. Tess Hoherz, B-H 19:13; 10. Lacey Feist, Bowman 19:17
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Aug 29, 2013 8:57 pm

VALLEY CITY STATE UNIVERSITY INVITE
@ Valley City Country Club
Friday, August 30th

BOYS - 4K
Team Scores: 1. Fargo North 31, 2. Jamestown 42, 3. Medina 69, 4. Valley City 117, 5. Sargent Central/Lidgerwood 129.

Individual Top 10: 1. Tanner Bjorlie, North 13:51; 2. Jaxon Handt, North 13:58; 3. Casey Engelhard, VC 14:25; 4. Kyle Schumacher, Jamestown 14:27; 5. Aaron Ford, Jamestown 14:39; 6. John Daly, North 14:50; 7. Colt Rasmussen, Jamestown 14:51; 8. Donavan Moser, Medina 14:56; 9. Nathan Hegstad, North 14:57; 10. Nick Thomas, Medina 15:09

GIRLS - 3K
Team Scores: 1. Fargo North 17, 2. Jamestown 72, 3. Valley City 73, 4. Medina 93.

Individual Top 10: 1. Molly Sarafolean, North 11:49; 2. Jackie Harmon, North 11:50; 3. Samantha Swenson, North 12:22; 4. Sydney Pladson, North 12:24; 5. Mikaylah Ross, VC 12:31; 6. Courtney Heupel, Medina 12:32; 7. Abby Farsdale, North 12:36; 8. Teralyn Coomb, Jamestown 12:48; 9. Andie Sarafolean, North 12:55; 10. Anna Erickson, North 13:10
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Aug 31, 2013 12:35 am

MINOT RABBIT RUN
@ Souris Valley GC
Friday, August 30th

BOYS
Team Scores: 1. Minot 46, 2. Williston 55, 3. New Town 62, 4. Shiloh Christian 152, 5. Velva 225, 6. Bishop Ryan 257, 7. Parshall 257, 8. Southern McLean 262, 9. White Shield 263, 10. Stanley 265.

Individual Top 20: 1. Elliott Stone, Shiloh 17:16; 2. Andrew Beach, Minot 17:24; 3. Devan Shumway, Williston 17:33; 4. Ryan Wheeling, NT 17:40; 5. Brennan Goldade, Williston 17:46; 6. Scott Hale, NT 17:49; 7. Jaden Wahlund, Minot 18:02; 8. Jacob Oleksik, Williston 18:28; 9. Daniel Kuntz, Velva 18:30; 10. Dylan Ellis, Minot 18:31; 11. Joe Baker, NT 18:32; 12. Jace Ritzke, Shiloh 18:40; 13. Jordan Krill, Minot 18:47; 14. Billy Sartwell, Minot 18:54; 15. Christopher Stock, Minot 19:02; 16. Leif Everson, Williston 19:06; 17. Sean Krill, Minot 19:13; 18. Harrison Foltz, Minot 19:14; 19. Chace Hale, NT 19:31; 20. Keegan Rietveld, Minot 19:37

GIRLS
Team Scores: 1. Minot 63, 2. Williston 78, 3. Shiloh Christian 106, 4. Velva 116, 5. Southern McLean 124, 6. New Town 194, 7. Max 216, 8. Surrey 230, 9. Stanley 238, 10. Rolla 244, 11. Garrison 267, 12. White Shield 282.

Individual Top 20: 1. Symbria Bell, NT 16:33; 2. Amber Stevahn, Shiloh 16:34; 3. Abi Waloch, SM 16:43; 4. Kate Fox, SM 16:47; 5. Cassidy Peterson, Velva 16:55; 6. Claire Brien, Rolla 17:01; 7. Jensen Clarke, Williston 17:08; 8. Emily Nelson, Minot 17:10; 9. Hannah Juhl, Williston 17:13; 10. Meg Super, Minot 17:15; 11. Olivia Larsen, Williston 17:24; 12. Regan Watson, Shiloh 17:26; 13. Liz Rohrer, Minot 17:29; 14. Cambree Albright, Minot 17:51; 15. Sarah Wherley, Velva 17:59; 16. Miriah Forness, Shiloh 18:14; 17. Allison Klein, Surrey 18:28; 18. Taryn Love, Minot 18:32; 19. Lizzy Goebel, Williston 18:37; 20. Kylee Altendorf, Minot 18:38
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Sep 06, 2013 2:40 am

GRAFTON INVITATIONAL
@ Grafton, ND
Thursday, September 5th

BOYS
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 85, 2. Grafton 111, 3. Larimore 123, 4. Hatton-Northwood-Thompson & Pembina County North 146, 6. Langdon 153, 7. Rugby 154, 8. May-Port-CG 165, 9. Four Winds 167, 9. Devils Lake JV 172, 10. Dunseith 183.

Individual Top 10: 1. Lucas Nadeau, Dunseith 18:08; 2. Josh Thompson, Grafton 18:51; 3. Jaylen LaRock, FW 19:07; 4. Darion Three Irons, FW 19:22; 5. Kyle Kauffman, H-CV 19:45; 6. Nolan Hovland, Rugby 19:49; 7. Ben Lagein, Langdon 19:50; 8. Kenneth Longtine, Grafton 19:50; 9. Nick Pedersen, HNT ??, 10. Landen Hall, DL 20:04

GIRLS
Team Scores: 1. Rugby 67, 2. Hillsboro-Central Valley 98, 3. Grafton 123, 4. Devils Lake JV 134, 5. Langdon 135, 6. Hatton-Northwood-Thompson 138, 7. Dunseith 209, 8. Pembina County North 214, 9. Northern Lights-Rolla 216, 10. Barnes County North 217, 11. May-Port-CG 222, 12. Dakota Prairie 224, 13. Larimore 225, 14. Four Winds 236.

Individual Top 10: 1. Mackenzie Holkesvig, HNT 16:23; 2. Claire Brien, NL 16:31 ; 3. Tess Scott, BCN 16:38; 4. Averi Olson, HNT 16:43; 5. Allison Foster, Rugby 16:52; 6. Madison Gapp, Langdon 16:52; 7. Chandra Yankton, Dunseith 17:03; 8. Cailee Peterson, MPCG 17:05; 9. Jessica Johnson, Grafton 17:05; 10. Ashley Perez, DP 17:15.


Full Results can be found here: http://www.grafton.k12.nd.us/files/_sFI ... arsity.pdf
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 07, 2013 1:29 pm

WEST FARGO INVITE
@ Johnson Park, Moorhead, MN
Saturday, September 7th

BOYS
Team Scores: 1. Fargo Davies 46, 2. West Fargo 56, 3. Fargo North 85, 4. Shanley-Oak Grove 94, 5. Sioux Falls O' Gorman, SD 117, 6. Fargo South 150, 7. Jamestown 142, 8. Wahpeton 208.

Individual Top 20: 1. Branden Scheel, Davies 16:40; 2. Tanner Bjorlie, North 16:51; 3. Seb Startz, S-OG 17:02; 4. Evan Kottsick, Davies 17:04; 5. Jaxon Handt, North 17:15; 6. Parker Rosenau, WF 17:15; 7. Lucas Hunter, Davies 17:25; 8. Tom Startz, S-OG 17:28; 9. Menkeh Mendin, South 17:30; 10. Kody Coles, WF 17:32; 11. Keegan Cronin, WF 17:41; 12. Jacob Henne, Davies 17:44; 13. Noah Schaeffer, WF 17:45; 14. Ethan Knobloch, O'Gorman 17:59; 15. John Christensen, S-OG 18:08; 16. John Emerson, WF 18:09; 17. Kyle Schumacher, Jamestown 18:10; 18. Joseph Schmidt, O'Gorman 18:11; 19. Cole Edwards, O' Gorman 18:12; 20. Aaron Ford, Jamestown 18:18

GIRLS
Team Scores: 1. Fargo North 38, 2. Fargo Davies 58, 3. West Fargo 67, 4. Shanley-Oak Grove 99, 5. Sioux Falls O'Gorman, SD 126, 6. Fargo South 143, 7. Jamestown 194, 8. Wahpeton 285.

Individual Top 20: 1. Jennifer Dufner, WF 15:45; 2. Ellen Erie, S-OG 16:05; 3. Erica Johnson, Davies 16:07; 4. Jackie Harmon, North 16:08; 5. Molly Sarafolean, North 16:11; 6. Alexis Matter, Davies 16:12; 7. Abby Ripperda, O' Gorman 16:12; 8. Samantha Swenson, North 16:13; 9. Alicia Swenson, North 16:18; 10. Katelyn Ask, WF 16:21; 11. Bridget Henne, Davies 16:27; 12. Sydney Pladson, North 16:29; 13. Heidi Lageson, S-OG 16:31; 14. Andrea Milbrandt, WF 16:35; 15. Emma Sailer, South 16:44; 16. Alexis Young, WF 16:45; 17. Lydia Enderson, O' Gorman 16:46; 18. Cory Duffield, Davies 16:50; 19. Alyssa Bornhoft, O' Gorman 16:53; 20. McKenna Vetter, Davies 16:54
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 07, 2013 5:24 pm

BECKI WELLS INVITE
@ Dickinson (Heart River)
Saturday, September 7th

BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 27, 2. Century 100, 3. Minot 104, 4. Williston 105, 5. New Town 172, 6. Mandan 179, 7. Dickinson 188, 8. Shiloh Christian 233, 9. Killdeer 304, 10. Watford City 305, 11. Solen 334.

Individual Top 20: 1. Matt Gotta, Bismarck 16:02; 2. Jackson Binstock, Dickinson 16:23; 3. Preston Lerew, Bismarck 16:29; 4. Sam Clausnitzer, Bismarck 16:31; 5. Elliott Stone, Shiloh 16:43; 6. Ryan Wheeling, NT 16:52; 7. Tom Clausnitzer, Bismarck 16:54; 8. Andrew Beach, Minot 16:55; 9. Devan Shumway, Williston 16:56; 10. Brennan Goldade, Williston 17:02; 11. Andrew Kohler, Century 117:08; 12. Logan Fischer, Bismarck 17:09; 13. Sam Markle, Bismarck 17:12; 14. Scott Hale, NT 17:13; 15. Dan Bullinger, Bismarck 17:16; 16. Nils Aardahl, Bismarck 17:17; 17. Kale Two Crow, Century 17:22; 18. Jacob Oleksik, Williston 17:23; 19. Ryan Fetch, Century 17:31; 20. Dylan Werner, Bismarck 17:40

GIRLS
Team Scores: 1. Bismarck 61, 2. Century 66, 3. Dickinson 72, 4. Shiloh Christian 153, 5. Mandan 158, 6. Williston 176, 7. Minot 181, 8. Southern McLean 226, 9. Killdeer 237, 10. New Town 294, 11. Watford City 311, 12. Garrison 375, 13. Mandaree 375.

Individual Top 20: 1. Jordan Jacob, Century 14:42; 2. Brittany Brownotter, Bismarck 14:55; 3. Lexi Zeis, Bismarck 15:06; 4. Emily Tyrell, Dickinson 15:56; 5. Asha Smith, Watford 15:59; 6. Grace Gannon, Bismarck 16:05; 7. Jaiden Schuette, Century 16:06; 8. Brittney Humphrey, Century 16:09; 9. Madison Burgard, Bismarck 16:12; 10. Shannon Stockert, Dickinson 16:18; 11. Amber Stevahn, Shiloh 16:19; 12. Abi Waloch, SM 16:21; 13. Kate Fox, SM 16:22; 14. Symbria Bell, NT 16:26; 15. Adiline Benitez, Mandan 16:28; 16. Hannah Juhl, Williston 16:29; 17. Jacey Wilson, Mandan 16:35; 18. Elizabeth Yoder, Dickinson 16:37; 19. Milla George, Dickinson 16:45; 20. Sydney Anderson, Killdeer 16:48
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 07, 2013 11:29 pm

GRIGGS COUNTY CENTRAL COUGAR INVITATIONAL
@ Cooperstown, ND
Saturday, September 7th

BOYS
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 111, 2. Griggs County Central 111, 3. Rugby 112, 4. Central Cass 149, 5. Langdon 160, 6. Grafton 179, 7. Larimore 180, 8. Lisbon 206, 9. Hatton-Northwood-Thompson 211, 10. Medina 225, 11. Sargent Central-Lidgerwood 228, 12. May-Port-CG 236, 13. Pembina County North 262, 14. Valley City 288, 15. Richland 299, 16. Carrington 312, 17. Bishop Ryan 329.

Individual Top 20: 1. Thomas Horgeshimer, Lisbon 17:39; 2. Casey Engelhard, VC 18:15; 3. Donavan Moser, Medina 18:38; 4. Tanner Bernhardt, Rugby 18:54; 5. Austin Rust, CC 18:58; 6. Nolan Hovland, Rugby 19:08; 8. Tim Clifton, GCC 19:12; 9. Nick Thomas, Medina 19:12; 10. David Suda, Grafton 19:17; 11. Ben Lagein, Langdon 19:21; 12. Kyle Kaufman, HCV 19:30; 13. Dallas Patton, GCC 19:38; 14. Kenneth Longtine, Grafton 19:44; 15. Blaine Steiger, PCN 19:45; 16. Austin Smith, HCV 19:47; 17. Brendan Gregoire, Larimore 20:04; 18. Jarod Roth, SC-L 20:07; 19. Michael Cameron, GCC 20:12; 20. Tristian Nelson, MPCG 20:14

GIRLS
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 69, 2. Rugby 117, 3. Valley City 126, 4. Hatton-Northwood-Thompson 168, 5. Grafton 184, 6. Barnes County North 189, 7. Carrington 222, 8. Lisbon 229, 9. Max 242, 10. Richland 279, 11. Langdon 286, 12. North Star 308, 13. Larimore 322, 14. Surrey 326, 15. May-Port-CG 327, 16. Northern Lights-Rolla 328, 17. Dakota Prairie 331, 18. Griggs County Central 336, 19. Pembina County North 340, 20. Central Cass 360, 21. Medina 387.

Individual Top 20: 1. Ashley Neumiller, Carrington 16:02; 2. Annika Rotvold, HCV 16:03; 3. Mackenzie Holkesvig, HNT 16:14; 4. Tess Scott, BCN 16:26; 5. Cailee Peterson, MPCG 16:31; 6. Claire Brien, NL 16:32; 7. Gracie Wright, HCV 16:37; 8. Averi Olson, HNT 16:45; 9. Ashley Perez, DP 16:53; 10. Allison Foster, Rugby 16:56; 11. Mikaylah Ross, VC 16:58; 12. Samantha Wieland, BCN 16:59; 13. Trisin Lunde, Rugby 17:02; 14. Ann Endres, Carrington 17:09; 15. Jessica Johnson, Grafton 17:27; 16. Addi Eckart, HCV 17:33; 17. Cassidy Huesers, Max 17:35; 18. Natalie Olason, PCN 17:36; 19. Cheyenne Jacobson, Max 17:44; 20. Brooklyn Zink, HCV 17:45
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sun Sep 08, 2013 4:52 am

BEMIDJI STATE GREENWOOD RUN
@ Bemidji, MN
Friday, September 6th

BOYS
Team Scores: 1. GF Central 25, 2. GF Red River 53, 3. Grand Rapids, MN 53, 4. Bemidji, MN 112, 5. Thief River Falls, MN 127, 6. United North Central, MN 155.

Individual Top 10: 1. Camron Roehl, GFC 15:37; 2. Leif Larson, GFC 16:08; 3. Jake Avenson, GR 16:28; 4. Ben Wood, GFC 16:54; 5. Vlod Collins, GFRR 17:01; 6. Jason Bibeau, GR 17:01; 7. David Hettich, GFC JV 17:16; 8. Keelan Murphy, GFC 17:19; 9. Jared Franzone, GR 17:20; 10. Zack Campbell, GFRR 17:29

GIRLS
Team Scores: 1. GF Central 24, 2. Grand Rapids, MN 40, 3. GF Red River 89, 4. United North Central, MN 91, 5. Thief River Falls, MN 104.

Individual Top 10: 1. Erin Baker, GR 15:46; 2. Karly Ackley, GFC 16:09; 3. Alexis Roehl, GFC 16:29; 4. Rachel Cox, GFC 16:32; 5. Marissa Carlson, Bagley-Fosston 16:33; 6. Grace Roehl, GFC 16:37; 7. Megan Allen, GR 16:43; 8. Maddi Peart, GR 17:00; 9. JayLynn Lauer, GR 17:11; 10. Ashley Rone, GFRR 17:20.
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Wed Sep 11, 2013 9:22 pm

MEDINA INVITATIONAL
@ Crystal Springs
Monday, September 9th

BOYS
Team Scores: 1. Medina 31, 2. Griggs County Central 42, 3. Richland 93, 4. Velva 96, 5. Solen 110, 6. Barnes County North 121.

Individual Top 10: 1. Daniel Kuntz, Velva 18:34; 2. Nick Thomas, Medina 18:48; 3. Donavan Moser, Medina 18:50; 4. Dallas Patton, GCC 19:53; 5. Ceph Dockter, Medina 19:58; 6. Tim Clifton, GCC 20:18; 7. Devon Patton, GCC 21:01; 8. Samuel Stretches, Solen 21:03; 9. Tristan Walters, 21:09; 10. Jeremiah Heupel, Medina 21:23

GIRLS
Team Scores: 1. Velva 31, 2. Barnes County North 56, 3. Griggs County Central 73, 4. Richland 75, 5. Medina 90.

Individual Top 10: 1. Cassidy Peterson, Velva 16:41; 2. Sarah Wherley, Velva 17;15; 3. Tess Scott, BCN 17:16; 4. Samantha Wieland, BCN 18:15; 5. Courtney Heupel, Medina 18:48; 6. Madelene Belling, Richland 18:59; 7. Sadie Hackman, Velva 19:13; 8. Jonnah Lee, Velva 19:13; 9. Courtney Hornung, GCC 19:57; 10. Faith Johnson, Richland 20:11

**Course conditions were less than ideal after 4" of rain had fallen overnight
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Sep 12, 2013 8:39 am

ANDREW NELSON MEMORIAL METRO CLASSIC
@ Lindenwood Park, Fargo
Thursday, September 12th

BOYS
Team Scores: 1. Fargo Davies 38, 2. West Fargo 42, 3. Shanley/Oak Grove 56, 4. Fargo South 130, 5. Moorhead 146, 6. Devils Lake 204.

Individual Top 20: 1. Branden Scheel, Davies 16:21; 2. Seb Startz, S-OG 16:39; 3. Tom Startz, S-OG 16:53.1; 4. Parker Rosenau, WF 16:53.7; 5. Jacob Henne, Davies 17:11; 6. Hunter Lucas, Davies 17:12; 7. Keegan Cronin, WF 17:23; 8. Kody Coles, WF 17:31; 9. Sean Ahlness, South 17:39; 10. Noah Schaeffer, WF 17:44; 11. John Christensen, S-OG 17:50; 12. Colton Smith, Davies 17:55; 13. John Emerson, WF 18:01; 14. Matt Bauske, Davies 18:07; 15. Mason Lantz, S-OG 18:08; 16. Alex Skaare, Davies 18:34; 17. James Pieper, WF 18:59; 18. Angelo Shepherd, WF 19:06; 19. Akira Shastri, Mhd 19:07; 20. Nick Peterson, WF 19:09

GIRLS
Team Scores: 1. Fargo Davies 25, 2. West Fargo 48, 3. Shanley/Oak Grove 83, 4. Hillsboro-Central Valley 115, 5. Fargo South 207, 6. Moorhead 208, 7. Devils Lake 287.

Individual Top 20: 1. Katie Bye, Davies 15:18; 2. Ellen Erie, S-OG 15:34; 3. Jen Dufner, WF 15:35; 4. Erica Johnson, Davies 15:48; 5. Ali Matter, Davies 15:50; 6. Annika Rotvold, H-CV 15:53; 7. Bridget Henne, Davies 16:01; 8. Madison Petrick, Davies 16:05; 9. Katelyn Ask, WF 16:06; 10. Madison Urlaub, WF 16:11; 11. McKenna Vetter, Davies 16:17; 12. Andrea Milbrath, WF 16:21; 13. Alex Backlund, S-OG 16:33; 14. Caleigh Anderson, WF 16:35; 15. Cory Duffield, Davies 16:40; 16. Gracie Wright, H-CV 16:42; 17. Alexis Young, WF 16:44; 18. Karenna Grothmann, South 16:4; 19. Kayla Dostal, Davies 16:46; 20. Madison Lucas, Davies 16:50.
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 14, 2013 5:30 pm

ROLLA INVITATIONAL
@ Rolla
Tuesday, September 10th

BOYS - course was long
Team Scores: 1. Turtle Mountain 40, 2. Langdon 46, 3. Four Winds-Minnewaukan 69, 4. Dunseith 75.

Individual Top 10: 1. Lucas Nadeau, Dunseith 19:37; 2. Darion Three Irons, FW-M 20:36; 3. Jayden LaRock, FW-M 20:47; 4. Ben Lagien, Langdon 22:02; 5. Elijah Laducer, TMCHS 22:59; 6. Jacob Jensen, TMCHS 23:08; 7. Ryan Gapp, Langdon 23:28; 8. James Nadeau, Dunseith 23:33; 9. Jalen Jeanotte, TMCHS 23:58; 10. Wyatt Gage, Langdon 24:02

GIRLS - course was short
Team Scores: 1. Langdon 37, 2. Four Winds-Minnewaukan 47, 3. Turtle Mountain 68, 4. Dunseith 80.

Individual Top 10: 1. Madison Gapp, Langdon 14:50; 2. Chandra Yankton, Dunseith 15:57; 3. Shannon Smith, Dunseith 16:36; 4. Rayiesha King, FW-M 17:01; 5. Falynn Ferris, TMCHS 17:19; 6. Ranae McGauvran, Langdon 17:21; 7. Katelynn Fetsch, Langdon 17:30; 8. Bethany Yankton, FW-M 18:08; 9. Christine LaRock, FW-M 18:20; 10. Rachel Cheatley, Langdon 18:29
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 14, 2013 6:55 pm

SPARTAN DUALS CHALLENGE
@ Johnson Park, Mhd
Saturday, September 14th

BOYS
Team Scores:
Shanley/Oak Grove def. Fargo North 28-29
Shanley/Oak Grove def. Jamestown 25-30
Shanley/Oak Grove def. Fargo Davies 20-36
Fargo North def. Fargo Davies 18-41
Fargo North def. Jamestown 28-29
Jamestown def. Fargo Davies 21-34

Individual Top 15: 1. Seb Startz, S/OG 17:03; 2. Tom Startz, S/OG 17:16; 3. Kyle Schumacher, J 17:38; 4. Jaxon Handt, North 17:45; 5. Aaron Ford, J 17:46; 6. Nathan Hegstad, North 17:51; 7. Colt Rasmussen, J 17:57; 8. John Christensen, S/OG 18:06; 9. John Daly, North 18:15; 10. Coghlan Fisher, North 18:32; 11. Hunter Lucas, Davies 18:34; 12. Jacob Henne, Davies 18:36; 13. Mason Lantz, S/OG 18:44; 14. Matt Bauske, Davies 18:51; 15. Hunter Braunberger, J 19:04

GIRLS
Team Scores:
Fargo North def. Fargo South 26-31
Fargo North def. Shanley/Oak Grove 15-47
Fargo North def. Jamestown 15-49
Fargo South def. Shanley/Oak Grove 19-36
Fargo South def. Jamestown 18-40
Shanley/Oak Grove def. Jamestown 25-30

Individual Top 15: 1. Jackie Harmon, North 15:49; 2. Emma Sailer, South 16:06; 3. Molly Sarafolean, North 16:08; 4. Maddie Bessler, South 16:08; 5. Alicia Swenson, North 16:11; 6. Katie Bostrom, South 16:24; 7. Faith Bye, South 16:30; 8. Sydney Pladson, North 16:35; 9. Samantha Swenson, North 16:44; 10. Lilly Rivard, S/OG 16:48; 11. Maya Moltzen, J 16:51; 12. Anna Erickson, North 16:56; 13. Taylor Baumler, S/OG 17:02; 14. Rachel Morin, J 17:03; 15. Teralyn Coombs, J 17:07
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 14, 2013 7:36 pm

MANDAN KIWANIS INVITE
@ Mandan
Saturday, September 14th

out of shear boredom - **Ghost Scoring is Included**

BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 26, 2. Century 106, 3. Minot 116, 4. Williston 136, 5. New Town 155, 6. Dickinson 222, 7. Mandan 265, 8. Beulah-Hazen 299, 9. Shiloh Christian 307, 10. Medina 317, 11. Bowman 352, 12. Four Winds-Minnewaukan 400, 13. Dunseith 410, 14. Velva 416, 15. Standing Rock 417, 16. Solen 477, 17. Garrison 488.

Individual Top 20: 1. Jackson Binstock, Dickinson 16:02; 2. Matt Gotta, Bismarck 16:06; 3. Sam Clausnitzer, Bismarck 16:10; 4. Preston Lerew, Bismarck 16:12; 5. Ryan Wheeling, NT 16:12; 6. Elliot Stone, Shiloh 16:31; 7. Tom Clausnitzer, Bismarck 16:40; 8. Scott Hale, NT 16:45; 9. Devan Shumway, Williston 16:46; 10. Dan Bullinger, Bismarck 16:48; 11. Andrew Kohler, Century 16:49; 12. Andrew Beach, Minot 16:50; 13. Logan Fischer, Bismarck 16:52; 14. Nils Aardahl, Bismarck 16:56; 15. Ryan Fetch, Century 16:59; 16. Brennan Goldade, Williston 17:03; 17. Dylan Werner, Bismarck 17:05; 18. Daniel Kuntz, Velva 17:05; 19. Sam Markle, Bismarck 17:09; 20. Sean Krill, Minot 17:10

GIRLS
Team Scores: 1. Century 42, 2. Dickinson 81, 3. Mandan 123, 4. Bismarck 129, 5. Shiloh Christian 206, 6. Williston 216, 7. Rugby 239, 8. Minot 243, 9. Killdeer 248, 10. Beulah-Hazen 293, 11. Bowman 318, 12. Southern McLean 348, 13. New Town 370, 14. Northern Lights-Rolla 421, 15. Velva 431, 16. Four Winds-Minnewaukan 467, 17. Medina 480, 18. Our Redeemer's 486, 19. Garrison 491, 20. Hettinger 504.

Individual Top 20: 1. Lexi Zeis, Bismarck 14:09; 2. Brittany Brownotter, Bismarck 14:13; 3. Jordan Jacob, Century 14:18; 4. Kelby Anderson, Century 14:54; 5. Grace Gannon, Bismarck 15:25; 6. Emily Tyrrell, Dickinson 15:31; 7. Brittney Humphrey, Century 15:35; 8. Jacey Wilson, Mandan 15:35; 9. Jaiden Schuette, Century 15:37; 10. Symbria Bell, NT 15:38; 11. Elizabeth Yoder, Dickinson 15:42; 12. Addy Benitez, Mandan 15:43; 13. Amber Stevahn, Shiloh 15:46; 14. Shannon Stockert, Dickinson 15:49; 15. Claire Brien, Rolla 15:50; 16. Kate Fox, S. McLean 15:51; 17. Kaylene Klein, B-H 15:52; 18. Hannah Juhl, Williston 15:54; 19. Laura Laber, Century 15:54; 20. Mandy Stenehjem, Century 15:58
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 14, 2013 11:34 pm

GRAND FORKS DUALS
@ Lincoln Park
Saturday, September 14th

BOYS
Team Score: GF Central def. GF Red River 18-40

Individual Top 10: 1. Camron Roehl, GFC 16:41; 2. Leif Larsen, GFC 16:48; 3. Vlod Collins, GFRR 17:42; 4. Ben Wood, GFC 17:54; 5. Keelan Murphy, GFC 18:02; 6. David Hettich, GFC 18:11; 7. Brandon Klave, GFRR 18:29; 8. Zack Campbell, GFRR 18:39; 9. Ian Kelly, GFC 18:44; 10. Ty Boucher, GFRR 18:44


GIRLS
Team Score: GF Central def. GF Red River 17-40

Individual Top 10: 1. Karly Ackley, GFC 16:00; 2. Alexis Roehl, GFC 16:05; 3. Grace Roehl, GFC 16:09; 4. Rachel Cox, GFC 16:16; 5. Ashley Conneran, GFRR 16:27; 6. Ashley Rone, GFRR 16:31; 7. Rachel Torrey, GFC 16:33; 8. Peyton Campbell, GFRR 17:08; 9. Mandy Williamson, GFC 17:08; 10. Rachel Loehr, GFRR 17:39
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Mon Sep 16, 2013 5:18 pm

DEAD COLT CREEK
@ Lisbon, ND
Saturday, September 14th

BOYS
Team Scores: 1. Central Cass 57, 2. Griggs County Central 84, 3. Lisbon 86, 4. Sargent Central-Lidgerwood 102, 5. Larimore 105, 6. Hatton-Northwood-Thompson 109, 7. May-Port-CG 127, 8. Richland 165.

Individual Top 10: 1. Thomas Horgeshimer, Lisbon 17:00; 2. Austin Rust, CC 17:59; 3. Nick Pederson, HNT 18:29; 4. Tim Clifton, GCC 18:36; 5. Dallas Patton, GCC 18:37; 6. Tristian Nelson, MPCG 18:39; 7. Nathan Volk, CC 19:06; 8. Christian Warcken, HNT 19:07; 9. Jarod Roth, SC-L 19:08; 10. Brendon Gregoire, Larimore 19:09

GIRLS
Team Scores: 1. Hatton-Northwood-Thompson 46, 2. Lisbon 59, 3. Larimore 70, 4. Richland 91, 5. May-Port-CG 101, 6. Barnes County North 103, 7. Central Cass 124.

Individual Top 10: 1. Cailee Peterson, MPCG 16:21; 2. Mackenzie Holkesvig, HNT 16:26; 3. Tess Scott, BCN 16:39; 4. Averi Olson, HNT 16:41; 5. Madeleine Belling, Richland 18:11; 6. Jenny Sletten, Larimore 18:26; 7. Xanthe D*ck, Lisbon 18:31; 8. Brenna Lukes, Lisbon 18:44; 9. Cadyn Schock, Lisbon 19:11; 10. Dianna Piatz, Larimore 19:12
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Fri Sep 20, 2013 6:17 pm

JASON SHEPHARD INVITATIONAL
@ Cavalier, ND
Thursday, September 19th

BOYS
Team Scores: 1. Griggs County Central 67, 2. Grafton 89, 3. Langdon 97, 4. Four Winds-Minnewaukan 112, 5. Larimore 118, 6. Hatton-Northwood-Thompson 131, 7. Pembina County North 149, 8. Dunseith 166, 9. May-Port-CG 235.

Individual Top 10: 1. Lucas Nadeau, Dunseith 17:46; 2. Josh Thompson, Grafton 18:11; 3. Darion Three Irons, FW-M 18:36; 4. Jaylen LaRock, FW-M 18:38; 5. Nick Pederson, H-N-T 18:45; 6. Tim Clifton, GCC 18:55; 7. Dallas Patton, GCC 19:03; 8. Kenneth Longtine, Grafton 19:19; 9. Ben Lagein, Langdon 19:30; 10. James Nadeau, Dunseith 19:34

GIRLS
Team Scores: 1. Grafton 69, 2. Hatton-Northwood-Thompson 76, 3. Four Winds-Minnewaukan 89, 4. Langdon 93, 5. Larimore 129, 6. Griggs County Central 178, 7. May-Port-CG 183, 8. Northern Lights-Rolla 185, 9. Dakota Prairie 186, 10. Pembina County North 190.

Individual Top 10: 1. Cailee Peterson, MPCG 15:20; 2. Mackenzie Holkesvig, H-N-T 15:29; 3. Claire Brien, NL-R 15:33; 4. Ashley Perez, DP 15:38; 5. Madison Gapp, Langdon 15:50; 6. Averi Olson, H-N-T 15:56; 7. Jessica Johnson, Grafton 16:26; 8. Natalie Olason, PCN 17:06; 9. Jenny Sletten, Larimore 17:48; 10. Amy Horter, Grafton 17:51
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 21, 2013 9:18 pm

EAGLE INVITATIONAL
@ Apple Valley, MN
Saturday, September 21st

BOYS
Team Scores: 1. Eden Prairie, MN 87, 2. Chanhassen, MN 141, 3. Lakeville North, MN 144, 4. St. Michael-Albertville, MN 150, 5. Waseca, MN 159, 6. Apple Valley, MN 165, 7. Wayzata, MN 171, 8. Shakopee, MN 210, 9. Owatonna, MN 219, 10. Lakeville South, MN 262, 11. Fargo North 289, 12. St. Louis Park, MN 292, 13. Farmington, MN 302, 14. Richfield, MN 349, 15. Bloomington Kenendy, MN 352, 16. Eastview, MN 405, 17. Jamestown 514, 18. Northfield, MN 518, 19. St. Paul Harding, MN 532, 20. Irondale, MN 546, 21. Belle Plaine, MN 574, 22. Bloomington Jefferson, MN 619.

ND Finishers
Fargo North: 8. Tanner Bjorlie 16:42.9; 48. Nathan Hegstad 17:41.1; 59. Jaxon Handt 17:56.5; 67. John Daly 18:00.3; 107. Coghlan Fisher 18:42.4; 120. Andrew Harms 19:10.4; 131. Sanders Ellingson 19:29.8

Jamestown: 50. Kyle Schumacher 17:42.6; 101. Aaron Ford 18:35.6; 109. Colt Rasmussen 18:46.8; 126. Luke Bowman 19:21.9; 128. Justus Naumann 19:26.1; 145. Dan Reimers 21:24.8

GIRLS
Team Scores: 1. Edina, MN 70, 2. Eden Prairie, MN 79, 3. Chanhassen, MN 83, 4. Lakeville South, MN 121, 5. Lakeville North 171, 6. St. Michael-Albertville, MN 182, 7. Shakopee, MN 216, 8. Waseca, MN 218, 9. Fargo North 244, 10. Northfield, MN 250, 11. Farmington, MN 263, 12. Irondale, MN 334, 13. Bloomington Jefferson, MN 374, 14. Apple Valley, MN 403, 15. St. Louis Park, MN 408, 16. Belle Plaine, MN 424, 17. Jamestown 442, 18. Bloomington Kennedy, MN 450.

ND Finishers
Fargo North: 44. Alicia Swenson 16:16.3; 45. Jackie Harmon 16:18.9; 46. Samantha Swenson 16:02.2; 51. Sydney Pladson 16:30.1; 58. Molly Sarafolean 16:46.2; 79. Ellie Hammes 17:14.0; 82. Anna Erickson 17:16.6

Jamestown: 68. Maya Molten 16:55.6; 83. Teralyn Coombs 17:17.0; 84. Ligia Schulz 17:18.7; 96. Rachel Morin 17:43.2; 111. Madison Barnes 18:45.2; 112. Amanda Sargeant 18:45.6
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Sep 21, 2013 9:43 pm

MILACA MEGA MEET
@ Milaca, MN
Saturday, September 21st

BOYS
AAAA
Team Scores: 1. Stillwater, MN 70, 2. Perham, MN 84, 3. Centennial, MN 186, 4. Totino-Grace, MN 210, 5. Minot 212, 6. Bemidji, MN 225, 7. Robbinsdale Armstrong, MN 242, 8. Moorhead, MN 285, 9. White Bear Lake, MN 309, 10. Mounds View, MN 342, 11. Henry Sibley, MN 352, 12. Osseo, MN 355, 13. Maple Grove, MN 355, 14. East Ridge, MN 360, 15. River Falls, WI 376, 16. Andover, MN 408, 17. Prior Lake, MN 412, 18. Buffalo, MN 417, 19. Blaine, MN 463, 20. Elk River, MN 470, 21. Duluth East, MN 509, 22. Coon Rapids, MN 561, 23. St. Thomas Academy, MN 564, 24. Anoka, MN 625, 25. Park Cottage Grove, MN 689, 26. Tartan, MN 751, 27. Woodbury, MN 785, 28. Park Center, MN 811, 29. St. Cloud Tech, MN 832, 30. North St. Paul, MN 896, 31. Champlin Park, MN 979.

ND Finishers
Minot: 14. Andrew Beach 16:28.1; 30. Dylan Ellis 16:52.6; 51. Jaden Wahlund 17:13.8; 58. Sean Krill 17:16.9; 59. Billy Sartwell 17:17.0; 106. Chris Stock 17:47.0; 110. Jordan Krill 17:49.2

AAA
Team Scores: 1. Hutchinson, MN 71, 2. Chaska, MN 106, 3. Chisago Lakes Area, MN 111, 4. Delano, MN 122, 5. Cloquet, MN 140, 6. GF Central 146, 7. Orono, MN 162, 8. Hibbing, MN 277, 9. Benilde-St. Margaret's, MN 282, 10. Zumbrota-Mazeppa/K-W, MN 299, 11. Big Lake, MN 312, 12. Sartell-St. Stephen, MN 327, 13. North Branch, MN 336, 14. Academy of Holy Angels, MN 336, 15. Fergus Falls, MN 354, 16. Detroit Lakes, MN 361, 17. Spring Lake Park, MN 411, 18. Fridley, MN 452.
Incomplete Teams: Hill-Murray, MN; St. Cloud Apollo, MN; Zimmerman, MN; Princeton, MN; Blue Earth Area, MN; GF Red River.

ND Finishers
GF Central: 3. Cameron Roehl 16:06.1; 10. Leif Larsen 16:38.5; 30. Keelan Murphy 17:38.0; 39. David Hettich 17:56.3; 68. unknown runner 18:37.7; 71. Alex Dianat 18:42.6; 81. Cody Rowley 18:55.0; 97. Ian Kelly 19:17.1

GF Red River: 45. Zack Campbell 18:06.1

GIRLS
AAA
Team Scores: 1. Monticello, MN 66, 2. Sartell-St. Stephen, MN 73, 3. Chaska, MN 96, 4. GF Central 120, 5. Orono, MN 189, 6. Visitation, MN 191, 7. Hutchinson, MN 214, 8. Benilde-St. Margaret's, MN 236, 9. North Branch, MN 248, 10. Spring Lake Park, MN 274, 11. Detroit Lakes, MN 292, 12. Academy of Holy Angels, MN 354, 13. Cloquet, MN 356, 14. GF Red River 363, 15. Delano, MN 380, 16. Princeton, MN 435, 17. Zumbrota-Maeppa/K-W, MN 446, 18. St. Cloud Apollo, MN 451, 19. Fridley, MN 469, 20. Hibbing, MN 477
Incomplete Teams: Chisago Lakes Area, MN; Hill-Murray, MN; Big Lake, MN; Fergus Falls, MN; Zimmerman, MN.

ND Finishers
GF Central: 4. Karly Ackley 14:52.0; 27. Grace Roehl 15:57.2; 28. Alexis Roehl 15:58.1; 37. Rachel Cox 16:09.4; 44. Rachel Torrey 16:20.6; 59. Mandy Williamson 17:00.1

GF Red River: 49. Ashley Rone 16:35.6; 70. Nora Kleven 17:13.5; 81. Rachel Loehr 17:24.1; 101. Lauren Hagen 18:14.9; 115. Angie Blacknick 18:50.6
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Sun Sep 22, 2013 12:20 am

BILL JANSEN BLUE-WHITE INVITATIONAL
@ Valley City
Saturday, September 21st

BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 43, 2. Fargo Davies 114, 3. Century 128, 4. West Fargo 141, 5. Williston 172, 6. New Town 182, 7. Shanley-Oak Grove 187, 8. Dickinson 267, 9. Mandan 309, 10. Beulah-Hazen 357, 11. Shiloh Christian 400, 12. Medina 414, 13. Lisbon 433, 14. Wahpeton 438, 15. Hatton-Northwood-Thompson 520, 16. Carrington 529, 17. Velva 532, 18. Valley City 545, 19. Sargent Central-Lidgerwood 559, 20. Devils Lake 576, 21. Killdeer 606, 22. Solen 615.

Individual Top 25: 1. Branden Scheel, Davies 16:11; 2. Jackson Binstock, Dickinson 16:22; 3. Seb Startz, S-OG 16:26; 4. Preston Lerew, Bismarck 16:28; 5. Sam Clausnitzer, Bismarck 16:43; 6. Elliott Stone, Shiloh 16:44; 7. Logan Fischer, Bismarck 16:50; 8. Thomas Horgeshimer, Lisbon 16:52; 9. Parker Rosenau, WF 16:54; 10. Devin Shumway, Williston 16:56; 11. Tom Startz, S-OG 16:57; 12. Tom Clausnitzer, Bismarck 16:58; 13. Scott Hale, NT 17:00; 14. Andrew Kohler, Century 17:01; 15. Matt Gotta, Bismarck 17:04; 16. Brennan Goldade, Williston 17:05; 17. Ryan Fetch, Century 17:06; 18. Nils Aardahl, Bismarck 17:09; 19. Sam Markle, Bismarck 17:14; 20. Lucas Hunter, Davies 17:15; 21. Dylan Werner, Bismarck 17:16; 22. Evan Kottsick, Davies 17:17; 23. Dan Bullinger, Bismarck 17:19; 24. Kalen Two Crow, Century 17:20; 25. Jacob Henne, Davies 17:24


GIRLS
Team Scores: 1. Century 84, 2. Bismarck 95, 3. Fargo Davies 107, 4. Dickinson 108, 5. West Fargo 142, 6. Shiloh Christian 235, 7. Minot 244, 8. Mandan 286, 9. Hillsboro-Central Valley 318, 10. Williston 340, 11. Killdeer 344, 12. Beulah-Hazen 423, 13. Shanley-Oak Grove 473, 14. Valley City 508, 15. Southern McLean 538, 16. Grafton 550, 17. Carrington 560, 18. Wahpeton 570, 19. New Town 576, 20. Hatton-Northwood-Thompson 582, 21. Devils Lake 592, 22. Medina 609, 23. Lisbon 611, 24. Sargent Central-Lidgerwood 620, 25. May-Port-CG 621, 26. Velva 630, 27. Barnes County North 645.

Individual Top 25: 1. Jordan Jacob, Century 14:12; 2. Brittany Brownotter, Bismarck 14:24; 3. Lexi Zeis, Bismarck 14:36; 4. Kelby Anderson, Century 15:04; 5. Alexis Matter, Davies 15:24; 6. Grace Gannon, Bismarck 15:26; 7. Emily Tyrrell, Dickinson 15:31; 8. Elizabeth Yoder, Dickinson 15:33; 9. Symbria Bell, NT 15:34; 10. Jennifer Dufner, WF 15:34; 11. Katie Bye, Davies 15:37; 12. Ashley Neumiller, Carrington 15:38; 13. Annika Rotvold, H-CV 15:39; 14. Shannon Stockert, Dickinson 15:39; 15. Jaiden Schuette, Century 15:43; 16. Emily Nelson, Minot 15:44; 17. Kaylene Klein, B-H 15:45; 18. Jacey Wilson, Mandan 15:48; 19. Madison Burgard, Bismarck 15:51; 20. Bridget Henne, Davies 15:51; 21. Amber Stevahn, Shiloh 15:56; 22. Peyton Frolek, SC-L 15:57; 23. Cailee Peterson, MPCG 15:57; 24. Mallory Waters, Century 15:59; 25. Erica Johnson, Davies 16:03
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2013 Results

Postby Run4Fun2009 » Thu Sep 26, 2013 11:17 pm

CENTRAL CASS INVITATIONAL
@ Casselton, ND
Thursday, September 26th

BOYS
Team Scores: 1. Medina 59, 2. Grafton 87, 3. Griggs County Central 89, 4. Hillsboro-Central Valley 112, 5. Lisbon 118, 6. Central Cass 141, 7. Carrington 174, 8. Valley City 202, 9. Sargent Central-Lidgerwood 216, 10. May-Port-CG 259, 11. Richland 260, 12. Barnes County North 284.

Individual Top 10: 1. Thomas Horgeshimer, Lisbon 17:10; 2. Nick Thomas, Medina 17:47; 3. Casey Engelhard, VC 17:47; 4. Donavan Moser, Medina 18:05; 5. Josh Thompson, Grafton 18:12; 6. Austin Rust, CC 18:20; 7. Tim Clifton, GCC 18:53; 8. Kenneth Longtine, Grafton 18:57; 9. David Suda, Grafton 19:03; 10. Kyle Kauffman, H-CV 19:05


GIRLS
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 35, 2. Grafton 81, 3. Valley City 85, 4. Lisbon 114, 5. Carrington 117, 6. May-Port-CG 171, 7. Medina 174, 8. Barnes County North 174, 9. Richland 175, 10. Griggs County Central 181, 11. Central Cass 209.

Individual Top 10: 1. Ashley Neumiller, Carrington 15:17; 2. Annika Rotvold, H-CV 15:22; 3. Cailee Peterson, MPCG 15:27; 4. Mikaylah Ross, VC 15:42; 5. Gracie Wright, H-CV 15:47; 6. Tess Scott, BCN 16:02; 7. Shayla Fossum, H-CV 16:08; 8. Jessica Johnson, Grafton 16:30; 9. Ann Endres, Carrington 16:34; 10. Brooklyn Zink, H-CV 16:49
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13516
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Next

Return to Cross Country

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 1 guest