2012 State Results

2012 State Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Oct 27, 2012 4:28 pm

I will post state results when I receive them
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13515
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2012 State Results

Postby Run4Fun2009 » Sat Oct 27, 2012 5:59 pm

STATE XC CHAMPIONSHIPS
@ Dickinson (Heart River GC)
October 27th, 2012

CLASS A BOYS
Team Scores: 1. Bismarck 43, 2. Fargo Davies 102, 3. Williston 132, 4. Century 133, 5. West Fargo 144, 6. GF Red River 182, 7. GF Central 184, 8. Shanley/Oak Grove 201, 9. Fargo North 212, 10. Minot 238, 11. Dickinson 338, 12. Mandan 343, 13. Jamestown 390, 14. Fargo South 486, 15. Wahpeton 582, 16. Devils Lake 669, 17. Valley City 734, 18. Turtle Mountain 784.

Individuals (Top 20): 1. Jake Leingang, Bismarck 15:09; 2. Seb Startz, S/OG 16:03; 3. Branden Scheel, Davies 16:05.4; 4. Tanner Bjorlie, FN 16:05.6; 5. Matt Gotta, Bismarck 16:08; 6. Brandon Berg, Bismarck 16:11; 7. Lane Kashur, Bismarck 16:16; 8. Jackson Binstock, Dickinson 16:20; 9. Camron Roehl, GFC 16:26; 10. Matt Tingum, GFRR 16:30; 11. Andrew Wiest, FN 16:34; 12. Tom Startz, S/OG 16:34.2; 13. Cataldo DiDonna, Century 16:35; 14. Chris Chamberlain, Williston 16:41; 15. Nathan Aswege, WF 16:45; 16. Brennan Goldade, Williston 16:46; 17. Adam Leach, GFRR 16:47.2; 18. Ryan Fetch, Century 16:47.8; 19. Ben Bitter, Davies 16:48; 20. Dylan Sether, Century 16:49

CLASS A GIRLS
Team Scores: 1. Bismarck 42, 2. Century 68, 3. Fargo Davies 103, 4. Fargo South 112, 5. Fargo North 132, 6. GF Central 175, 7. West Fargo 190, 8. Minot 237, 9. Dickinson 239, 10. Shanley/Oak Grove/Park Christian 249, 11. Williston 357, 12. Mandan 376, 13. GF Red River 382, 14. Valley City 433, 15. Jamestown 474, 16. Wahpeton 577, 17. Devils Lake 676, 18. Turtle Mountain 766.

Individuals (Top 20): 1. Brittany Brownotter, Bismarck 14:47; 2. Lexi Zies, Bismarck 14:52; 3. Maddie Strandemo, South 15:02; 4. Jordan Jacob, Century 15:07; 5. Kelby Anderson, Century 15:16.4; 6. Karly Ackley, GFC 15:16.7; 7. Maddie Bessler, South 15:21; 8. Molly Sarafolean, FN 15:22; 9. Morgan Pierce, Bismarck 15:23; 10. Grace Gannon, Bismarck 15:25.4; 11. Erica Johnson, Davies 15:25.7; 12. Katie Bye, Davies 15:25.9; 13. Jen Dufner, WF 15:27; 14. Carly Bertsch, Davies 15:34.3; 15. April Berntson, VC 15:34.5; 16. Taryn Neameyer, Century 15:38; 17. Alicia Swenson, FN 15:39; 18. Samantha Huether, Minot 15:40; 19. Heidi Moore, South 15:42; 20. Madison Burgard, Bismarck 15:45.6

CLASS B BOYS
Team Scores: 1. New Town 64, 2. Grafton 147, 3. Beulah-Hazen 172, 4. Griggs County Central 186, 5. Lisbon 190, 6. Shiloh Christian 198, 7. Central Cass 216, 8. Bowman County 246, 9. Watford City 283, 10. Hillsboro-Central Valley 389, 11. Langdon 479, 12. Rugby 488, 13. May-Port-CG 500, 14. Carrington 528, 15. Parshall 530, 16. Velva 533, 17. Pembina County North 536, 18. Standing Rock 595, 19. Four Winds 598, 20. Sargent Central 598, 21. Larimore 611, 22. Dunseith 615, 23. Bishop Ryan 626, 24. Hatton-Northwood-Thompson & Tioga-Trinity Christian-Ray 659, 26. Richland 692, 27. Central Prairie 726, 28. Killdeer 778, 29. Munich 811, 30. Garrison 832, 31. Southern McLean 856, 32. Barnes County North 902, 33. Stanley 904, 34. White Shield 927, 35. Benson County 930, 36. North Star 938.

Individuals (Top 20): 1. Donovan Lambert, Shiloh 16:44; 2. Thomas Horgeshimer, Lisbon 16:52; 3. Daniel Kuntz, Velva 17:16; 4. Dailray Connor, Parshall 17:19; 5. Nick Pedersen, H-N-T 17:20; 6. Elliott Stone, Shiloh 17:25; 7. Ryan Wheeling, NT 17:26; 8. Jacob Gallagher, Lisbon 17:29; 9. Lucas Nadeau, Dunseith 17:36; 10. Josh Mangin, CC 17:42; 11. Dylan Bear, NT 17:53; 12. Scott Hale, NT 17:56; 13. Tim Clifton, GCC 17:56.5; 14. Austin Rust, CC 18:00; 15. Devan Helmoski, Grafton 18:02.5; 16. Wayne Fox, NT 18:02.7; 17. Walter Bearstail, Shiloh 18:05; 18. Terrance Steele, NT 18:09; 19. Joe Baker, NT 18:15; 20. Nape Fox, NT 18:21

CLASS B GIRLS
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 63, 2. Rugby 143, 3. Shiloh Christian 185, 4. Killdeer 248, 5. Surrey 282, 6. Grafton 286, 7. Watford City 307, 8. Griggs County Central 323, 9. New Town 331, 10. Langdon 347, 11. Wing 365, 12. Bowman County 370, 13. Barnes County North 377, 14. Hatton-Northwood-Thompson 403, 15. Richland 445, 16. Beulah-Hazen 446, 17. Southern McLean 497, 18. Velva 498, 19. Lisbon 546, 20. Carrington 553, 21. Stanley 609, 22. Parshall 634, 23. May-Port-CG 659, 24. Central Prairie 746, 25. North Star 777, 26. Larimore 787, 27. Four Winds 790, 28. Dakota Prairie 795, 29. Central Cass 802, 30. Dunseith 809, 31. Sargent Centrla 845, 32. Standing Rock 847, 33. Tioga-Trinity Christian-Ray 850, 34. Pembina County North 855, 35. Bishop Ryan 857, 36. Rolla 879, 37. Garrison 978.

Individuals (Top 20): 1. Ashley Perez, DP 15:43; 2. Symbria Bell, NT 15:47; 3. Tess Scott, BCN 15:48; 4. Annika Rotvold, H-CV 15:49.2; 5. Gracie Wright, H-CV 15:49.3; 6. Madison Gapp, Langdon 15:51; 7. Shayla Fossum, H-CV 16:01; 8. Kate Fox, Wing 16:03; 9. Kaylene Klein, B-H 16:06; 10. Lauren Christenson, Rugby 16:07.3; 11. Cassidy Peterson, Velva 16:07.5; 12. Cailee Peterson, MPCG 16:11.3; 13. Sydney Anderson, Killdeer 16:11.5; 14. Abi Waloch, S. McLean 16:15; 15. Chandra Yankton, Dunseith 16:06.03; 16. Sasha Hovind, Lisbon 16:16.06; 17. Asha Smith, Watford City 16:18; 18. Jessica Johnson, Grafton 16:19; 19. Kennedy Rude, Langdon 16:20; 20. Mackenzie Holkesvig, H-N-T 16:23
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13515
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2012 State Results

Postby Flip » Mon Oct 29, 2012 1:17 am

A and B run the same course I assume. So, is it common for the 10+ runners on the A side to be better than the best B runner?
Flip
NDPreps Legend
 
Posts: 3416
Joined: Sat Feb 23, 2008 1:35 am

Re: 2012 State Results

Postby Run4Fun2009 » Mon Oct 29, 2012 1:44 am

Yes they ran the same course...and not necessarily

Class B Champions Place in Class A (from 2003-2012)
Class B Boys
2012: Donovan Lambert, Shiloh Christain - 15th
2011: Ken Wells, Parshall - 7th
2010: Ken Wells, Parshall - 3rd
2009: Justin Many Ribs, New Town - 6th
2008: Justin Grinnell, New Town - 3rd
2007: Patrick Wolf, New Town - 6th
2006: Patrick Wolf, New Town - 6th
2005: Russell Dixon, New Town - 1st
2004: Russell Dixon, New Town - 12th
2003: Beau Harder, Bowman - 21st

Class B Girls
2012: Ashley Perez, Dakota Prairie - 20th
2011: Robyn Essler, Garrison - 9th
2010: Alyssa Anderson, Leeds - 2nd
2009: Chandra Yankton, Dunseith - 11th
2008: Sydney Kraft, Rugby - 11th
2007: Lindsay Anderson, Leeds - 1st
2006: Lindsay Anderson, Leeds - 1st
2005: Lindsay Anderson, Leeds - 1st
2004: Krista Anderson, Leeds - 1st
2003: Lindsay Anderson, Leeds - 1st
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13515
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2012 State Results

Postby dakotaguy12 » Mon Oct 29, 2012 9:12 pm

It was snowing particularly hard during the girls class B race. Class A has some better runners, but I firmly believe that the top 10 in class B would be very competitive in class A given the same training and competition throughout the year. Last year the top class B girls two milers would have competed well in class A at state given their times.
dakotaguy12
NDPreps Reserve
 
Posts: 20
Joined: Mon Jan 16, 2012 10:29 pm

Re: 2012 State Results

Postby theman » Tue Oct 30, 2012 9:22 pm

Flip wrote:A and B run the same course I assume. So, is it common for the 10+ runners on the A side to be better than the best B runner?

Class A had a really strong year and Class B has kind of a down year this fall. That had a lot to do with it.
northdakotarunner.blogspot.com
theman
NDPreps All-Conference
 
Posts: 363
Joined: Sun May 10, 2009 8:43 pm

Re: 2012 State Results

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 31, 2012 9:49 pm

2012 State Senior Athletes of the Year:
Class A Boys: Jake Leingang (Bismarck)
Class A Girls: Alison Allmer (Jamestown)
Class B Boys: Donovan Lambert (Shiloh Christian)
Class B Girls: Leah Oein (Griggs Country Central) -> Thanks BurroXC
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13515
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2012 State Results

Postby BurroXC » Wed Oct 31, 2012 10:47 pm

Class B Girls -- Leah Oein, Griggs Country Central
BurroXC
NDPreps Reserve
 
Posts: 11
Joined: Tue Jul 31, 2012 1:14 pm


Return to Cross Country

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron