2018 REGION TOURNAMENTS

2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:18 pm

REGION 1
@ Home Sites; Northern Cass
November 2, 5, 6, 8

Friday, November 2nd
M1: #8 Enderlin def. #9 Maple Valley 3-1 (19-25, 25-20, 25-15, 25-18)
M2: #4 Richland def. #13 Sargent Central 3-0 (25-7, 25-8, 25-7)
M3: #5 Hankinson def. #12 Lisbon 3-0 (25-17, 25-15, 25-15)
M4: #7 Kindred def. #10 Milnor-North Sargent 3-1 (20-25, 25-23, 25-20, 25-13)
M5: #6 Wyndmere-Lidgerwood def. #11 Tri-State 3-0 (25-17, 25-19, 25-15)

Monday, November 5th
M6: #1 Northern Cass def. #8 Enderlin 3-0 (25-15, 25-22, 25-17)
M7: #4 Richland def. #5 Hankinson 3-2 (21-25, 25-20, 13-25, 25-17, 15-13)
M8: #2 Oak Grove def. #7 Kindred 3-0 (25-14, 25-18, 25-23)
M9: #3 Central Cass def. #6 Wyndmere-Lidgerwood 3-1 (25-14, 24-26, 26-24, 25-13)

Tuesday, November 6th
M10: #1 Northern Cass def. #4 Richland 3-2 (25-17, 18-25, 27-25, 17-25, 19-17)
M11: #3 Central Cass def. #2 Oak Grove 3-2 (27-25, 25-19, 12-25, 20-25, 15-13)

Thursday, November 8th
3rd Place: #2 Oak Grove def. #4 Richland 3-2 (24-26, 25-17, 18-25, 25-23, 15-7)
Championship: #1 Northern Cass def. #3 Central Cass 3-0 (25-15, 25-15, 25-17)


1st: Northern Cass (33-1-2)
2nd: Central Cass (25-12-1)
3rd: Oak Grove (29-9)
4th: Richland (24-11)

Senior Athlete of the Year: Bailey Nelson, Northern Cass
Coach of the Year: Tom Clapp, Northern Cass

ALL-REGION
Northern Cass: Bailey Nelson, Faith Aasen, Liberty Fix, Samantha Spiesz
Oak Grove: Amanda Roller, Madeline Nelsen, Julia Bogart, Morgan Niemiller
Central Cass: Payton Richter, MacKenzie McKinnon
Richland: Kennedy Flaa, Katie Erickson
Hankinson: Jazmin Mauch, Kya Mauch
Wyndmere-Lidgerwood: Julia Quam
Kindred: MaKayla Heinrich
Enderlin: Brooke Christensen
Lisbon: Jamie Reinke
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:18 pm

REGION 2
@ Home Sites; Hillsboro
November 2, 5, 6, 8

Friday, November 2nd
M1: #8 Hillsboro-Central Valley def. #9 North Border 3-1 (25-13, 25-21, 18-25, 25-21)
M2: #4 Grafton def. #13 Midway-Minto 3-1
M3: #5 Cavalier def. #12 Larimore 3-1 (27-29, 25-11, 25-12, 25-15)
M4: #7 Hatton-Northwood def. #10 Griggs County Central 3-1 (19-25, 25-10, 25-20, 25-18)
M5: #6 Finley-Sharon-Hope-Page def. #11 Drayton/Valley-Edinburg 3-0 (25-23, 25-20, 25-23)

Monday, November 5th
M6: #1 Thompson def. #8 Hillsboro-Central Valley 3-0 (25-14, 25-17, 25-14)
M7: #4 Grafton def. #5 Cavalier 3-1 (25-23, 25-16, 9-25, 25-17)
M8: #2 May-Port-CG def. #7 Hatton-Northwood 3-2 (29-27, 14-25, 19-25, 25-22, 15-12)
M9: #3 Park River-FL def. #6 Finley-Sharon-Hope-Page 3-0 (25-15, 25-19, 25-22)

Tuesday, November 6th
M10: #1 Thompson def. #4 Grafton 3-0 (25-18, 25-10, 25-10)
M11: #2 May-Port-CG def. #3 Park River-FL 3-0 (25-19, 25-23, 25-19)

Thursday, November 8th
3rd Place: #3 Park River-FL def. #4 Grafton 3-1 (6-25, 25-12, 25-19, 25-21)
Championship: #1 Thompson def. #2 May-Port-CG 3-0 (25-18, 25-6, 25-18)

1st: Thompson (36-1-1)
2nd: May-Port-CG (20-14)
3rd: Park River-FL (22-13)
4th: Grafton (23-15-1)

Senior Athlete of the Year: Taylor Zak, Thompson
Coach of the Year: Lisa Strand, Thompson
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:19 pm

REGION 3
@ LaMoure
November 5, 6, 8

Monday, November 5th
M1: 6-1 Napoleon/Gackle-Streeter def. 5-4 Barnes County North 3-0 (25-15, 25-14, 25-15)
M2: 5-2 Carrington def. 6-3 South Border 3-0 (25-17, 25-16, 25-11)
M3: 5-1 Oakes def. 6-4 Medina/Pingree-Buchanan 3-1 (25-15, 30-32, 25-17, 25-11)
M4: 6-2 Linton-HMB def. 5-3 LaMoure-LM 3-0 (25-21, 26-24, 25-21)

Tuesday, November 6th
M5: 6-1 Napoleon/Gackle-Streeter def. 5-2 Carrington 3-2 (25-17, 7-25, 25-17, 19-25, 15-9)
M6: 5-1 Oakes def. 6-2 Linton-HMB 3-0 (28-26, 25-22, 25-18)

Thursday, November 8th
3rd Place: 5-2 Carrington def. 6-2 Linton-HMB 3-0 (25-19, 25-23, 25-19)
Championship: 5-1 Oakes def. 6-1 Napoleon/Gackle-Streeter 3-0 (25-13, 25-19, 25-17)

1st: Oakes (31-7)
2nd: Napoleon/Gackle-Streeter (26-8)
3rd: Carrington (30-9)
4th: Linton-HMB (28-13)

Senior Athlete of the Year: Katie Entzi, Edgeley-Kulm-Montpelier
Coach of the Year: Jamie Richter, Linton-HMB
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:21 pm

REGION 4
@ Home Sites; Devils Lake
November 1, 5, 6, 8

Thursday, November 1st
M1: #8 Dakota Prairie def. #9 St. John 3-2 (25-27, 25-14, 25-11, 18-25, 15-6)
M2: #5 Rolla def. #12 Dunseith 3-0 (25-11, 25-17, 25-13)
M3: #7 Four Winds-Minnewaukan def. #10 Lakota 3-0 (25-12, 26-24, 26-24)
M4: #6 Benson County def. #11 Rolette-Wolford 3-0 (25-22, 25-10, 25-19)

Monday, November 5th
M5: #1 Langdon/Edmore/Munich def. #8 Dakota Prairie 3-0 (25-8, 25-9, 25-11)
M6: #5 Rolla def. #4 Harvey-Wells County 3-0 (25-10, 25-16, 25-13)
M7: #2 North Star def. #7 Four Winds-Minnewaukan 3-0 (25-13, 25-12, 25-18)
M8: #3 New Rockford-Sheyenne def. #6 Benson County 3-0 (25-20, 25-17, 25-19)

Tuesday, November 6th
M9: #1 Langdon/Edmore/Munich def. #5 Rolla 3-0 (25-7, 25-10, 25-6)
M10: #2 North Star def. #3 New Rockford-Sheyenne 3-0 (25-13, 25-16, 25-11)

Thursday, November 8th
3rd Place: #3 New Rockford-Sheyenne def. #5 Rolla 3-1 (19-25, 25-15, 25-15, 25-17)
Championship: #1 Langdon/Edmore/Munich def. #2 North Star 3-1 (23-25, 25-19, 25-11, 25-19)

1st: Langdon/Edmore/Munich (41-3)
2nd: North Star (28-7-1)
3rd: New Rockford-Sheyenne (18-9)
4th: Rolla (12-17)

Senior Athlete of the Year: Madison Pritchard, Langdon/Edmore/Munich
Coach of the Year: Megan Weisser, Four Winds-Minnewaukan
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:22 pm

REGION 5
@ Home Sites; Underwood
November 1, 5, 6, 8

Thursday, November 1st
M1: #8 Turtle Lake-Mercer-McClusky def. #9 Washburn 3-1
M2: #7 New Salem-Almont def. #10 Standing Rock 3-0 (25-7, 25-14, 25-18)
M3: #6 Wilton-Wing def. #11 Grant County 3-0

Monday, November 5th
M4: #1 Center-Stanton def. #8 Turtle Lake-Mercer-McClusky 3-0 (25-10, 25-15, 25-10)
M5: #4 Flasher def. #5 Underwood 3-1 (25-19, 25-15, 22-25, 25-10)
M6: #2 Shiloh Christian def. #7 New Salem-Almont 3-0 (25-18, 25-14, 25-21)
M7: #3 Garrison-Max def. #6 Wilton-Wing 3-0 (25-21, 25-20, 25-13)

Tuesday, November 6th
M8: #1 Center-Stanton def. #4 Flasher 3-1 (24-26, 25-23, 25-21, 25-21)
M9: #2 Shiloh Christian def. #3 Garrison-Max 3-0 (25-13, 25-10, 25-12)

Thursday, November 8th
3rd Place: #3 Garrison-Max def. #4 Flasher 3-0 (25-18, 25-22, 25-22)
Championship: #1 Center-Stanton def. #2 Shiloh Christian 3-1 (25-18, 25-15, 16-25, 27-25)

1st: Center-Stanton (34-8)
2nd: Shiloh Christian (30-9-1)
3rd: Garrison-Max (19-16)
4th: Flasher (19-17)

Senior Athlete of the Year:
Coach of the Year:
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:24 pm

REGION 6
@ Minot Auditorium
November 5, 6, 8

Monday, November 5th
M1: 12-1 Des Lacs-Burlington def. 11-4 Nedrose 3-0 (25-7, 25-8, 25-10)
M2: 12-3 Lewis & Clark def. 11-2 Velva 3-1 (22-25, 25-18, 25-20, 25-23)
M3: 11-1 Rugby def. 12-4 Glenburn 3-1 (23-25, 25-13, 25-14, 25-17)
M4: 12-2 Our Redeemer's def. 11-3 Bottineau 3-0 (25-13, 25-4, 25-17)

Tuesday, November 6th
M5: 12-3 Lewis & Clark def. 12-1 Des Lacs-Burlington 3-2 (22-25, 12-25, 25-20, 25-14, 15-8)
M6: 12-2 Our Redeemer's def. 11-1 Rugby 3-2 (26-28, 25-16, 25-23, 20-25, 15-8)

Thursday, November 8th
3rd Place: 12-1 Des Lacs-Burlington def. 11-1 Rugby 3-0 (25-18, 25-19, 25-16)
Championship: 12-2 Our Redeemer's def. 12-3 Lewis & Clark 3-0 (25-13, 25-12, 25-23)

1st: Our Redeemer's (34-9-1)
2nd: Lewis & Clark (22-15)
3rd: Des Lacs-Burlington (28-8-1)
4th: Rugby (32-4)

Senior Athlete of the Year:
Coach of the Year:
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:25 pm

REGION 7
@ Home Sites; Dickinson Trinity
November 2, 5, 6, 8

Friday, November 2nd
M1: #8 New England def. #9 Hazen 3-1 (25-18, 25-16, 14-25, 25-19)
M2: #5 Heart River def. #12 Beach 3-0 (25-8, 25-13, 25-17)
M3: #10 Glen Ullin-Hebron def. #7 Richardton-Taylor 3-2 (26-24, 25-17, 21-25, 19-25, 15-11)
M4: #6 Killdeer def. #11 Mott-Regent 3-0 (25-14, 25-14, 25-16)

Monday, November 5th
M5: #1 Dickinson Trinity def. #8 New England 3-0 (25-16, 25-5, 26-24)
M6: #5 Heart River def. #4 Beulah 3-2 (16-25, 25-21, 25-18, 25-27, 15-9)
M7: #2 Hettinger-Scranton def. #10 Glen Ullin-Hebron 3-1 (25-11, 21-25, 25-14, 25-15)
M8: #3 Bowman County def. #6 Killdeer 3-0 (25-21, 25-21, 25-18)

Tuesday, November 6th
M9: #1 Dickinson Trinity def. #5 Heart River 3-0 (25-11, 25-10, 25-19)
M10: #3 Bowman County def. #2 Hettinger-Scranton 3-1 (23-25, 25-19, 25-21, 25-19)

Thursday, November 8th
3rd Place: #2 Hettinger-Scranton def. #5 Heart River 3-0 (25-23, 25-17, 25-14)
Championship: #1 Dickinson Trinity def. #3 Bowman County 3-0 (25-9, 25-19, 25-17)

1st: Dickinson Trinity (36-5-1)
2nd: Bowman County (22-11)
3rd: Hettinger-Scranton (29-7-1)
4th: Heart River (23-15)

Senior Athlete of the Year:
Coach of the Year:
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:26 pm

REGION 8
@ Tioga
November 5, 6, 8

Monday, November 5th
M1: 16-1 Stanley def. 15-4 Parshall 3-0 (25-4, 25-19, 25-13)
M2: 16-3 Ray def. 15-2 Trinity Christian 3-0 (25-13, 25-15, 25-16)
M3: 16-4 Divide County def. 15-1 Trenton 3-0 (25-21, 25-22, 25-20)
M4: 16-2 Kenmare def. 15-3 Alexander 3-0 (25-15, 25-10, 25-9)

Tuesday, November 6th
M5: 16-1 Stanley def. 16-3 Ray 3-2 (25-20, 17-25, 25-21, 20-25, 15-13)
M6: 16-2 Kenmare def. 16-4 Divide County 3-0 (25-17, 25-13, 25-15)

Thursday, November 8th
3rd Place: 16-3 Ray def. 16-4 Divide County 3-0 (25-22, 25-17, 25-21)
Championship: 16-2 Kenmare def. 16-1 Stanley 3-0 (25-21, 25-19, 25-23)

1st: Kenmare (30-13)
2nd: Stanley (25-12)
3rd: Ray (24-14)
4th: Divide County (17-18)

Senior Athlete of the Year: Marissa Jensen, Kenmare
Coach of the Year: Tim Wallstrum, Kenmare
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:26 pm

EDC
@ Home Sites; Devils Lake
November 2, 6, 9, 10

Thursday, November 1st
Play-In #1: #9 Fargo South def. #8 Fargo North 3-1 (25-19, 9-25, 25-16, 25-23)
Play-In #2: #7 GF Red River def. #10 Wahpeton 3-0 (25-22, 25-13, 25-17)

Friday, November 2nd
Play-In #3: #6 West Fargo def. #11 GF Central 3-0 (25-13, 25-17, 25-20)

Tuesday, November 6th
M1: #1 Fargo Davies def. #9 Fargo South 3-0 (25-17, 25-15, 25-15)
M2: #4 Devils Lake def. #5 Valley City 3-0 (25-22, 27-25, 25-23)
M3: #2 Shanley def. #7 GF Red River 3-1 (25-13, 22-25, 25-22, 25-23)
M4: #6 West Fargo def. #3 WF Sheyenne 3-1 (20-25, 25-18, 25-22, 25-20)

Friday, November 9th
M5: #5 Valley City def. #9 Fargo South 3-0 (25-17, 25-17, 29-27)
M6: #3 WF Sheyenne def. #7 GF Red River 3-2 (25-18, 14-25, 25-23, 23-25, 15-7)
M7: #1 Fargo Davies def. #4 Devils Lake 3-0 (25-17, 25-18, 25-11)
M8: #6 West Fargo def. #2 Shanley 3-2 (25-23, 23-25, 25-20, 15-25, 15-12)

Saturday, November 10th
State Qualifier: #3 WF Sheyenne def. #4 Devils Lake 3-1 (25-21, 18-25, 25-20, 25-23)
State Qualifier: #2 Shanley def. #5 Valley City 3-1 (25-22, 18-25, 25-17, 25-15)
Championship: #6 West Fargo def. #1 Fargo Davies 3-0 (25-20, 25-22, 27-25)

1st: West Fargo (22-13)
2nd: Fargo Davies (30-3)
3rd: Shanley (22-12)
4th: WF Sheyenne (23-11)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 REGION TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:26 pm

WDA
@ Home Sites; Williston
November 1, 8, 9, 10

Thursday, November 1st
Play-In #1: #9 Williston def. #8 Dickinson 3-1 (25-23, 21-25, 25-19, 25-23)
Play-In #2: #7 Minot def. #10 Watford City 3-1 (20-25, 25-18, 25-22, 25-15)
Play-In #3: #6 Bismarck St. Mary's def. #11 Turtle Mountain 3-0 (25-8, 25-11, 25-8)

Thursday, November 8th
M1: #1 Century def. #9 Williston 3-0 (25-17, 25-17, 25-17)
M2: #4 Bismarck def. #5 Jamestown 3-0 (25-16, 25-21, 25-20)
M3: #2 Legacy def. #7 Minot 3-1 (20-25, 25-16, 25-19, 25-20)
M4: #3 Mandan def. #6 Bismarck St. Mary's 3-0 (25-18, 25-20, 25-17)

Friday, November 9th
M5: #5 Jamestown def. #9 Williston 3-0 (25-13, 25-16, 25-21)
M6: #6 Bismarck St. Mary's def. #7 Minot 3-0 (25-11, 25-12, 25-20)
M7: #1 Century def. #4 Bismarck 3-0 (26-24, 26-24, 25-11)
M8: #3 Mandan def. #2 Legacy 3-0 (25-21, 25-18, 25-14)

Saturday, November 10th
State Qualifier: #4 Bismarck def. #6 Bismarck St. Mary's 3-0 (25-20, 25-15, 25-15)
State Qualifier: #5 Jamestown def. #2 Legacy 3-0 (25-14, 25-22, 25-23)
Championship: #1 Century def. #3 Mandan 3-0 (25-16, 25-22, 25-22)

1st: Century (29-5)
2nd: Mandan (27-7)
3rd: Bismarck (24-10)
4th: Jamestown (20-12)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14388
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo


Return to Volleyball

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests