2018 DISTRICT TOURNAMENTS

2018 DISTRICT TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:07 pm

DISTRICT 5
@ Ellendale
October 25, 26, 29

Thursday, October 25th
M1: #5 Midkota def. #4 Edgeley-Kulm-Montpelier 3-0 (25-19, 25-20, 25-16)
M2: #2 Oakes def. #7 Ellendale 3-0 (25-11, 25-10, 25-14)
M3: #3 LaMoure-LM def. #6 Barnes County North 3-0 (25-19, 26-24, 25-15)

Friday, October 26th
M4: #6 Barnes County North def. #7 Ellendale 3-0 (25-18, 25-13, 25-14)
M5: #1 Carrington def. #5 Midkota 3-1 (25-18, 22-25, 25-16, 25-19)
M6: #2 Oakes def. #3 LaMoure-LM 3-0 (25-18, 25-16, 25-15)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #3 LaMoure-LM def. #4 Edgeley-Kulm-Montpelier 3-0 (25-21, 25-15, 25-21)
Region Qualifier: #6 Barnes County North def. #5 Midkota 3-2 (21-25, 15-25, 25-23, 25-15, 15-5)
Championship: #2 Oakes def. #1 Carrington 3-2 (25-20, 14-25, 15-25, 25-11, 15-6)

1st: Oakes (28-7)
2nd: Carrington (28-8)
3rd: LaMoure-LM (26-9)
4th: Barnes County North (8-17)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14384
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 DISTRICT TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:09 pm

DISTRICT 6
@ Hazelton
October 29, 30 & November 1st

Monday, October 29th
M1: #4 Medina/Pingree-Buchanan def. #5 Kidder County 3-0 (25-9, 25-13, 25-18)
M2: #3 South Border def. #6 Strasburg/Zeeland 3-0 (25-22, 25-12, 25-17)

Tuesday, October 30th
M3: #1 Napoleon/Gackle-Streeter def. #4 Medina/Pingree-Buchanan 3-1 (19-25, 25-23, 25-21, 25-17)
M4: #2 Linton-HMB def. #3 South Border 3-1 (25-16, 21-25, 25-17, 25-17)

Thursday, November 1st
Region Qualifier: #4 Medina/Pingree-Buchanan def. #6 Strasburg/Zeeland 3-0 (25-13, 25-13, 25-17)
Region Qualifier: #3 South Border def. #5 Kidder County 3-1 (25-19, 25-22, 22-25, 25-21)
Championship: #1 Napoleon/Gackle-Streeter def. #2 Linton-HMB 3-2 (18-25, 25-13, 17-25, 25-18, 15-13)

1st: Napoleon/Gackle-Streeter (24-7)
2nd: Linton-HMB (27-11)
3rd: South Border (16-16)
4th: Medina/Pingree-Buchanan (18-15)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14384
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 DISTRICT TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:10 pm

DISTRICT 11
@ Nedrose
October 25, 26, 29

Thursday, October 25th
M1: #2 Velva def. #7 Drake-Anamoose 3-0 (25-12, 25-20, 25-15)
M2: #3 Bottineau def. #6 TGU 3-0 (25-23, 25-22, 25-17)
M3: #4 Nedrose def. #5 Newburg/Westhope 3-1 (25-17, 28-30, 27-25, 25-22)

Friday, October 26th
M4: #6 TGU def. #7 Drake-Anamoose 3-2 (20-25, 25-18, 22-25, 25-12, 17-15)
M5: #1 Rugby def. #4 Nedrose 3-0 (25-10, 25-12, 25-10)
M6: #2 Velva def. #3 Bottineau 3-0 (25-15, 25-23, 25-19)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #3 Bottineau def. #5 Newburg/Westhope 3-1 (25-19, 27-29, 25-14, 25-11)
Region Qualifier: #4 Nedrose def. #6 TGU 3-0 (25-22, 25-18, 25-22)
Championship: #1 Rugby def. #2 Velva 3-2 (25-23, 26-28, 25-14, 22-25, 15-7)

1st: Rugby (31-2)
2nd: Velva (20-11-1)
3rd: Bottineau (19-11)
4th: Nedrose (12-15)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14384
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 DISTRICT TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:11 pm

DISTRICT 12
@ Minot Auditorium
October 25, 26, 29

Thursday, October 25th
M1: #1 Our Redeemer's def. #8 Surrey 3-0 (25-11, 25-9, 25-22)
M2: #4 Lewis & Clark def. #5 Glenburn 3-2 (25-22, 25-19, 16-25, 17-25, 15-8)
M3: #2 Des Lacs-Burlington def. #7 South Prairie 3-0 (25-17, 25-11, 25-13)
M4: #3 Bishop Ryan def. #6 Mohall-Lansford-Sherwood 3-1 (25-18, 25-20, 15-25, 25-20)

Friday, October 26th
M5: #5 Glenburn def. #8 Surrey 3-1 (25-6, 22-25, 25-9, 25-13)
M6: #6 Mohall-Lansford-Sherwood def. #7 South Prairie 3-0 (25-21, 25-17, 25-23)
M7: #1 Our Redeemer's def. #4 Lewis & Clark 3-0 (25-14, 25-18, 25-19)
M8: #2 Des Lacs-Burlington def. #3 Bishop Ryan 3-0 (25-20, 25-20, 25-19)

Monday, October 29th
Region Qualifier: #5 Glenburn def. #3 Bishop Ryan 3-1 (25-22, 25-11, 17-25, 25-15)
Region Qualifier: #4 Lewis & Clark def. #6 Mohall-Lansford-Sherwood 3-0 (26-24, 25-23, 25-22)
Championship: #2 Des Lacs-Burlington def. #1 Our Redeemer's 3-1 (25-19, 23-25, 25-20, 25-23)

1st: Des Lacs-Burlington (26-7-1)
2nd: Our Redeemer's (31-9-1)
3rd: Lewis & Clark (20-14)
4th: Glenburn (20-13)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14384
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 DISTRICT TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:13 pm

DISTRICT 15
@ New Town
October 29, 30 & November 1st

Monday, October 29th
M1: #4 New Town def. #5 White Shield 3-1
M2: #3 Alexander def. #6 Parshall 3-0

Tuesday, October 30th
M3: #1 Trenton def. #4 New Town 3-0 (25-22, 25-22, 25-23)
M4: #2 Trinity Christian def. #3 Alexander 3-0 (25-20, 25-23, 26-24)

Thursday, November 1st
Region Qualifier: #3 Alexander def. #5 White Shield 3-0 (25-18, 25-7, 25-16)
Region Qualifier: #6 Parshall def. #4 New Town 3-2 (25-18, 20-25, 14-25, 26-24, 15-12)
Championship: #1 Trenton def. #2 Trinity Christian 3-1 (25-23, 21-25, 26-24, 25-16)

1st: Trenton
2nd: Trinity Christian
3rd: Alexander
4th: Parshall
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14384
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2018 DISTRICT TOURNAMENTS

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 10, 2018 11:13 pm

DISTRICT 16
@ Divide County
October 29, 30 & November 1st

Monday, October 29th
M1: #4 Divide County def. #5 Burke County 3-0 (25-18, 25-22, 25-17)
M2: #2 Ray def. #7 Tioga 3-0 (25-19, 25-12, 25-20)
M3: #3 Stanley def. #6 Powers Lake 3-0 (25-12, 25-16, 25-7)

Tuesday, October 30th
M4: #6 Powers Lake def. #7 Tioga 3-1 (25-14, 21-25, 25-21, 25-19)
M5: #1 Kenmare def. #4 Divide County 3-1 (25-17, 25-20, 21-25, 26-24)
M6: #3 Stanley def. #2 Ray 3-2 (25-17, 24-26, 25-23, 16-25, 15-9)

Thursday, November 1st
Region Qualifier: #2 Ray def. #5 Burke County 3-1
Region Qualifier: #4 Divide County def. #6 Powers Lake 3-1 (21-25, 25-17, 25-8, 25-18)
Championship: #3 Stanley def. #1 Kenmare 3-2 (29-31, 25-15, 14-25, 25-22, 15-4)

1st: Stanley (23-11)
2nd: Kenmare (27-13)
3rd: Ray (22-13)
4th: Divide County (16-16)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14384
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo


Return to Volleyball

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest