2017 Region Tournaments

2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:24 pm

REGION 1
@ Oak Grove
November 3, 6, 7, 9

Friday, November 3rd
G1: #9 Kindred def. #8 Maple Valley 3-0 (25-20, 25-15, 25-22)
G2: #4 Oak Grove def. #13 Sargent Central 3-0 (25-17, 25-21, 25-4)
G3: #5 Richland def. #12 Milnor-North Sargent 3-0 (25-5, 25-15, 25-17)
G4: #7 Wyndmere-Lidgerwood def. #10 Tri-State 3-1 (25-20, 25-14, 22-25, 25-19)
G5: #6 Enderlin def. #11 Hankinson 3-1 (25-17, 17-25, 25-18, 25-16)

Monday, November 6th
G6: #1 Central Cass def. #9 Kindred 3-0 (25-19, 25-11, 25-23)
G7: #5 Richland def. #4 Oak Grove 3-2 (25-27, 28-26, 23-25, 25-17, 15-11)
G8: #2 Northern Cass def. #7 Wyndmere-Lidgerwood 3-0 (26-24, 25-20, 25-15)
G9: #3 Lisbon def. #6 Enderlin 3-0 (25-16, 25-15, 25-23)

Tuesday, Novmeber 7th
G10: #1 Central Cass def. #5 Richland 3-1 (25-18, 24-26, 25-13, 25-14)
G11: #2 Northern Cass def. #3 Lisbon 3-1 (25-22, 21-25, 25-18, 25-17)

Thursday, November 9th
3rd Place: #3 Lisbon def. #5 Richland 3-0 (25-22, 27-25, 25-18)
Championship: #1 Central Cass def. #2 Northern Cass 3-0 (25-15, 29-27, 25-15)

CHAMPS: Central Cass (29-11-1)
2nd: Northern Cass (24-8)
3rd: Lisbon (28-10)
4th: Richland (20-13-1)

Senior Athlete of the Year: Lily Pyle, Central Cass
Coach of the Year: Amy Lyons, Lisbon
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:25 pm

REGION 2
@ Park River
November 3, 6, 7, 9

Friday, November 3rd
G1: #8 Cavalier def. #9 Midway-Minto 3-0 (25-18, 25-22, 25-14)
G2: #4 Drayton/Valley-Edinburg def. #13 Larimore 3-0 (25-6, 25-11, 25-8)
G3: #5 Hillsboro-Central Valley def. #12 Grafton 3-0 (25-18, 25-19, 25-17)
G4: #7 Hatton-Northwood def. #10 Griggs County Central 3-1 (25-20, 18-25, 25-10, 25-22)
G5: #6 Finley-Sharon-Hope-Page def. #11 North Border 3-0

Monday, November 6th
G6: #1 Thompson def. #8 Cavalier 3-0 (25-11, 25-19, 25-8)
G7: #4 Drayton/Valley-Edinburg def. #5 Hillsboro-Central Valley 3-2 (22-25, 25-18, 25-27, 25-21, 15-12)
G8: #2 May-Port-CG def. #7 Hatton-Northwood 3-2 (25-19, 25-14, 24-26, 26-28, 15-4)
G9: #3 Park River-FL def. #6 Finley-Sharon-Hope-Page 3-0 (25-19, 25-12, 25-10)

Tuesday, Novmeber 7th
G10: #1 Thompson def. #4 Drayton/Valley-Edinburg 3-1 (22-25, 25-19, 25-21, 25-17)
G11: #3 Park River-FL def. #2 May-Port-CG 3-2 (24-26, 17-25, 25-13, 25-21, 15-10)

Thursday, November 9th
3rd Place: #4 Drayton/Valley-Edinburg def. #2 May-Port-CG 3-0 (25-22, 25-18, 25-13)
Championship: #1 Thompson def. #3 Park River-FL 3-1 (15-25, 25-17, 27-25, 25-23)

CHAMPS: Thompson (32-6)
2nd: Park River-FL (25-10)
3rd: Drayton/Valley-Edinburg (29-8-1)
4th: May-Port-CG (16-18)

Senior Athlete of the Year: Elaina Swartz, Park River-FL
Coach of the Year: Stacy Hanson, May-Port-CG
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:27 pm

REGION 3
@ Hazelton
November 6, 7, 9

Monday, November 6th
G1: 5-1 LaMoure-LM def. 6-4 South Border 3-0 (25-13, 25-16, 25-4)
G2: 5-3 Oakes def. 6-2 Napoleon/Gackle-Streeter 3-1 (23-25, 25-19, 25-21, 26-24)
G3: 6-1 Medina/Pingree-Buchanan def. 5-4 Edgeley-Kulm-Montpelier 3-1 (25-18, 25-9, 15-25, 25-19)
G4: 5-2 Carrington def. 6-3 Linton-HMB 3-0 (25-20, 25-12, 25-13)

Tuesday, November 7th
G5: 5-1 LaMoure-LM def. 5-3 Oakes 3-1 (25-14, 20-25, 25-17, 25-20)
G6: 6-1 Medina/Pingree-Buchanan def. 5-2 Carrington 3-2 (25-14, 20-25, 25-10, 22-25, 17-15)

Thursday, November 9th
3rd Place: 5-3 Oakes def. 5-2 Carrington 3-2 (25-18, 18-25, 25-20, 20-25, 15-13)
Championship: 5-1 LaMoure-LM def. 6-1 Medina/Pingree-Buchanan 3-1 (25-22, 25-13, 27-29, 25-17)

CHAMPS: LaMoure-LM (41-1)
2nd: Medina/Pingree-Buchanan (35-4)
3rd: Oakes (26-10)
4th: Carrington (27-11)

Senior Athlete of the Year: Anna Holen & Jackie Meiklejohn, LaMoure-LM
Coach of the Year: Laurie Good, LaMoure-LM
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:29 pm

REGION 4
@ Devils Lake
November 3, 6, 7, 9

Thursday, November 2nd
G1: #8 St. John def. #9 Rolla 3-2 (21-25, 15-25, 25-15, 25-21, 15-11)
G2: #5 Benson County def. #12 Four Winds-Minnewaukan 3-0 (25-12, 25-16, 25-9)
G3: #10 Rolette-Wolford def. #7 Dunseith 3-0 (25-18, 25-19, 25-13)
G4: #6 Lakota def. #11 Dakota Prairie 3-1

Monday, November 6th
G5: #1 Langdon/Edmore/Munich def. #8 St. John 3-0 (25-11, 25-7, 25-13)
G6: #4 New Rockford-Sheyenne def. #5 Benson County 3-2 (17-25, 25-21, 25-21, 24-26, 15-13)
G7: #2 North Star def. #10 Rolette-Wolford 3-0 (25-6, 25-16, 25-13)
G8: #3 Harvey-Wells County def. #6 Lakota 3-0 (25-13, 25-22, 25-10)

Tuesday, November 7th
G9: #1 Langdon/Edmore/Munich def. #4 New Rockford-Sheyenne 3-0 (25-10, 25-8, 25-6)
G10: #2 North Star def. #3 Harvey-Wells County 3-0 (26-24, 25-15, 25-12)

Thursday, November 9th
3rd Place: #4 New Rockford-Sheyenne def. #3 Harvey-Wells County 3-2 (18-25, 18-25, 25-22, 25-21, 15-12)
Championship: #1 Langdon/Edmore/Munich def. #2 North Star 3-0 (25-14, 25-19, 25-15)

CHAMPS: Langdon/Edmore/Munich (39-3)
2nd: North Star (26-10)
3rd: New Rockford-Sheyenne (10-20)
4th: Harvey-Wells County (22-15)

Senior Athlete of the Year: Rachel Hill, Langdon/Edmore/Munich
Coach of the Year: Aubree Page, North Star
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:31 pm

REGION 5
@ Shiloh Christian
November 2, 6, 7, 9

Thursday, November 2nd
G1: #8 Wilton-Wing def. #9 Turtle Lake-Mercer-McClusky 3-1
G2: #7 New Salem-Almont def. #10 Standing Rock 3-0 (25-14, 26-24, 25-20)
G3: #6 Garrison-Max def. #11 Washburn 3-0 (25-13, 25-16, 25-19)

Monday, November 6th
G4: #1 Center-Stanton def. #8 Wilton-Wing 3-0 (25-9, 25-13, 25-22)
G5: #4 Grant County def. #5 Underwood 3-0 (25-11, 25-20, 25-13)
G6: #2 Shiloh Christian def. #7 New Salem-Almont 3-0 (25-15, 25-17, 25-12)
G7: #6 Garrison-Max def. #3 Flasher 3-2 (25-17, 16-25, 14-25, 25-15, 15-11)

Tuesday, November 7th
G8: #1 Center-Stanton def. #4 Grant County 3-0 (25-13, 25-11, 25-23)
G9: #2 Shiloh Christian def. #6 Garrison-Max 3-1 (25-27, 25-10, 25-23, 25-12)

Thursday, November 9th
3rd Place: #4 Grant County def. #6 Garrison-Max 3-2 (22-25, 25-20, 27-25, 21-25, 15-12)
Championship: #2 Shiloh Christian def. #1 Center-Stanton 3-2 (19-25, 25-13, 25-21, 17-25, 15-11)

CHAMPS: Shiloh Christian (32-4)
2nd: Center-Stanton (33-7)
3rd: Grant County (21-15)
4th: Garrison-Max (22-11)

Senior Athlete of the Year: Abby Hintz, Center-Stanton
Coach of the Year: Janet Erhardt, Center-Stanton
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:33 pm

REGION 6
@ Minot Auditorium
November 6, 7, 9

Monday, November 6th
G1: 11-1 Rugby def. 12-4 Bishop Ryan 3-0 (25-21, 25-16, 25-14)
G2: 12-2 Des Lacs-Burlington def. 11-3 Velva/Sawyer 3-0 (25-22, 25-20, 25-18)
G3: 12-1 Our Redeemer's def. 11-4 TGU 3-0 (25-10, 25-10, 25-11)
G4: 12-3 Lewis & Clark-Berthold def. 11-2 Bottineau 3-0 (25-15, 25-10, 25-16)

Tuesday, November 7th
G5: 11-1 Rugby def. 12-2 Des Lacs-Burlington 3-1 (27-25, 18-25, 25-16, 25-22)
G6: 12-1 Our Redeemer's def. 12-3 Lewis & Clark-Berthold 3-1 (25-10, 19-25, 25-15, 25-23)

Thursday, November 9th
3rd Place: 12-3 Lewis & Clark-Berthold def. 12-2 Des Lacs-Burlington 3-2 (18-25, 25-23, 22-25, 25-18, 15-11)
Championship: 12-1 Our Redeemer's def. 11-1 Rugby 3-0 (25-13, 25-21, 25-23)

CHAMPS: Our Redeemer's (36-7)
2nd: Rugby (32-4)
3rd: Lewis & Clark-Berthold (26-14)
4th: Des Lacs-Burlington (29-11)

Senior Athlete of the Year: Ryleigh Popinga, Our Redeemer's
Coach of the Year: Steve Dunrud, Bottineau
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:35 pm

REGION 7
@ Dickinson Trinity
November 3, 6, 7, 9

Friday, November 3rd
G1: #8 Bowman County def. #9 Beulah 3-1 (22-25, 25-15, 26-24, 25-11)
G2: #5 New England def. #12 Mott-Regent 3-0 (25-5, 25-9, 25-11)
G3: #7 Glen Ullin-Hebron def. #10 Richardton-Taylor 3-0 (25-19, 25-14, 25-20)
G4: #6 Killdeer def. #11 Beach 3-0 (25-18, 25-19, 25-22)

Monday, November 6th
G5: #1 Dickinson Trinity def. #8 Bowman County 3-0 (25-20, 25-17, 25-13)
G6: #5 New England def. #4 Hettinger-Scranton 3-1 (25-14, 25-15, 14-25, 25-23)
G7: #2 Hazen def. #7 Glen Ullin-Hebron 3-0 (25-16, 25-21, 25-23)
G8: #3 Heart River def. #6 Killdeer 3-0 (25-10, 25-15, 25-23)

Tuesday, November 7th
G9: #1 Dickinson Trinity def. #5 New England 3-1 (19-25, 25-21, 25-20, 25-7)
G10: #3 Heart River def. #2 Hazen 3-0 (26-24, 26-24, 25-23)

Thursday, November 9th
3rd Place: #5 New England def. #2 Hazen 3-0 (25-20, 27-25, 25-23)
Championship: #1 Dickinson Trinity def. #3 Heart River 3-0 (25-13, 25-18, 25-19)

CHAMPS: Dickinson Trinity (34-8)
2nd: Heart River (19-15)
3rd: New England (25-14)
4th: Hazen (22-18)

Senior Athlete of the Year: Raquel Doll, Hazen
Coach of the Year: Breanna Messer, Dickinson Trinity
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:36 pm

REGION 8
@ Ray
November 6, 7, 9

Monday, November 6th
G1: 15-1 Watford City def. 16-4 Ray 3-0 (25-10, 25-16, 25-22)
G2: 16-2 Powers Lake def. 15-3 New Town 3-0 (25-10, 25-12, 25-16)
G3: 16-1 Stanley def. 15-4 Parshall 3-0 (25-15, 25-7, 25-17)
G4: 16-3 Kenmare def. 15-2 Trinity Christian 3-0 (25-7, 25-12, 25-14)

Tuesday, November 7th
G5: 15-1 Watford City def. 16-2 Powers Lake 3-1 (25-16, 25-16, 21-25, 25-17)
G6: 16-3 Kenmare def. 16-1 Stanley 3-1 (25-18, 22-25, 25-20, 25-14)

Thursday, November 9th
3rd Place: 16-2 Powers Lake def. 16-1 Stanley 3-0 (25-10, 25-10, 25-18)
Championship: 15-1 Watford City def. 16-3 Kenmare 3-2 (25-14, 24-26, 29-27, 20-25, 16-14)

CHAMPS: Watford City (27-10)
2nd: Kenmare (32-11)
3rd: Powers Lake (18-12)
4th: Stanley (20-16)

Senior Athlete of the Year: Sadie Maruskie, Powers Lake
Coach of the Year: Tim Wallstrum, Kenmare
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:40 pm

CLASS A EAST REGION
@ Fargo North
November 3, 7, 10, 11

Thursday, November 2nd
PI-2: #7 GF Red River def. #10 GF Central 3-0 (25-18, 25-17, 25-18)

Friday, November 3rd
PI-1: #9 WF Sheyenne def. #8 Fargo South 3-0 (25-19, 25-10, 25-13)
PI-3: #6 Devils Lake def. #11 Wahpeton 3-0 (25-12, 25-16, 25-12)

Tuesday, November 7th
G1: #1 West Fargo def. #9 WF Sheyenne 3-0 (25-20, 25-10, 25-16)
G2: #4 Shanley def. #5 Fargo North 3-1 (25-16, 24-26, 25-19, 25-16)
G3: #2 Valley City def. #7 GF Red River 3-1 (23-25, 25-16, 25-23, 25-18)
G4: #3 Fargo Davies def. #6 Devils Lake 3-2 (20-25, 24-26, 25-17, 25-20, 15-12)

Friday, November 10th
G5: #9 WF Sheyenne def. #5 Fargo North 3-0 (26-24, 25-23, 25-18)
G6: #6 Devils Lake def. #7 GF Red River 3-1 (25-12, 31-29, 22-25, 26-24)
G7: #1 West Fargo def. #4 Shanley 3-1 (21-25, 25-15, 25-23, 25-22)
G8: #2 Valley City def. #3 Fargo Davies 3-1 (18-25, 26-24, 25-23, 25-22)

Saturday, November 11th
State Qualifier: #6 Devils Lake def. #4 Shanley 3-0 (25-10, 25-20, 25-18)
State Qualifier: #3 Fargo Davies def. #9 WF Sheyenne 3-0 (25-21, 25-23, 25-18)
Championship: #1 West Fargo def. #2 Valley City 3-0 (25-18, 25-18, 25-14)

1st: West Fargo (32-1)
2nd: Valley City (21-11)
3rd: Fargo Davies (24-9)
4th: Devils Lake (21-14)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 Region Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:41 pm

CLASS A WEST REGION
@ Mandan
November 2, 9, 10, 11

Thursday, November 2nd
PI-1: #8 Dickinson def. #9 Williston 3-0 (25-19, 25-12, 25-15)
PI-2: #7 Bismarck St. Mary's def. #10 Turtle Mountain 3-0 (25-8, 25-10, 25-10)

Thursday, November 9th
G1: #1 Jamestown def. #8 Dickinson 3-0 (25-20, 25-9, 25-15)
G2: #5 Bismarck def. #4 Mandan 3-1 (25-18, 25-20, 13-25, 25-23)
G3: #2 Century def. #7 Bismarck St. Mary's 3-0 (25-19, 25-13, 25-9)
G4: #3 Legacy def. #6 Minot 3-0 (25-17, 25-22, 25-23)

Friday, November 10th
G5: #4 Mandan def. #8 Dickinson 3-0 (25-13, 25-10, 25-18)
G6: #6 Minot def. #7 Bismarck St. Mary's 3-2 (15-25, 25-12, 17-25, 25-22, 15-3)
G7: #1 Jamestown def. #5 Bismarck 3-1 (25-17, 25-27, 25-23, 25-21)
G8: #2 Century def. #3 Legacy 3-1 (25-21, 16-25, 25-18, 25-17)

Saturday, November 11th
State Qualifier: #5 Bismarck def. #6 Minot 3-1 (25-17, 25-19, 19-25, 25-17)
State Qualifier: #4 Mandan def. #3 Legacy 3-2 (25-14, 25-12, 24-26, 13-25, 16-14)
Championship: #2 Century def. #1 Jamestown 3-1 (20-25, 25-14, 25-18, 25-20)

1st: Century (33-8)
2nd: Jamestown (35-5)
3rd: Bismarck (24-16)
4th: Mandan (24-16)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm


Return to Volleyball

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Google [Bot] and 5 guests