2017 District Tournaments

2017 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:18 pm

DISTRICT 5
@ Oakes
October 26, 27, 30

Thursday, October 26th
G1: #4 Edgeley-Kulm-Montpelier def. #5 Barnes County North 3-0 (25-22, 25-19, 25-16)
G2: #2 Carrington def. #7 Midkota 3-0 (25-14, 25-12, 25-11)
G3: #3 Oakes def. #6 Ellendale 3-0 (25-12, 25-18, 25-15)

Friday, October 27th
G4: #6 Ellendale def. #7 Midkota 3-0 (25-12, 25-14, 25-21)
G5: #1 LaMoure-LM def. #4 Edgeley-Kulm-Montpelier 3-1 (25-18, 23-25, 25-15, 25-14)
G6: #2 Carrington def. #3 Oakes 3-2 (25-21, 26-28, 23-25, 25-21, 15-12)

Monday, October 30th
Region Qualifier: #3 Oakes def. #5 Barnes County North 3-1 (25-15, 25-8, 21-25, 25-11)
Region Qualifier: #4 Edgeley-Kulm-Montpelier def. #6 Ellendale 3-1 (25-18, 25-20, 20-25, 25-18)
Championship: #1 LaMoure-LM def. #2 Carrington 3-1 (25-15, 22-25, 25-17, 25-21)

1 - LaMoure-LM (38-1)
2 - Carrington (26-9)
3 - Oakes (24-9)
4 - Edgeley-Kulm-Montpelier (20-12)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13567
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:19 pm

DISTRICT 6
@ Napoleon
October 30, 31, November 2

Monday, October 30th
G1: #5 South Border def. #4 Kidder County 3-0 (25-21, 25-21, 25-17)
G2: #3 Napoleon/Gackle-Streeter def. #6 Strasburg/Zeeland 3-0 (25-12, 25-18, 25-15)

Tuesday, October 31st
G3: #1 Medina/Pingree-Buchanan def. #5 South Border 3-0 (25-15, 25-21, 25-9)
G4: #3 Napoleon/Gackle-Streeter def. #2 Linton-HMB 3-1 (25-18, 20-25, 25-14, 25-20)

Thursday, November 2nd
Region Qualifier: #2 Linton-HMB def. #4 Kidder County 3-0 (11-25, 25-19, 25-18, 25-13)
Region Qualifier: #5 South Border def. #6 Strasburg/Zeeland 3-1 (25-17, 25-21, 17-25, 25-13)
Championship: #1 Medina/Pingree-Buchanan def. #3 Napoleon/Gackle-Streeter 3-0 (25-15, 25-18, 25-16)

1 - Medina/Pingree-Buchanan (33-3)
2 - Napoleon/Gackle-Streeter (14-18)
3 - Linton-HMB (19-16)
4 - South Border (12-23)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13567
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:20 pm

DISTRICT 11
@ Towner
October 26, 27, 30

Thursday, October 26th
G1: #4 TGU def. #5 Nedrose 3-2
G2: #2 Bottineau def. #7 Newburg/Westhope 3-0 (25-13, 25-9, 25-10)
G3: #3 Velva/Sawyer def. #6 Drake-Anamoose 3-0

Friday, October 27th
G4: #6 Drake-Anamoose def. #7 Newburg-Westhope 3-2 (25-20, 25-22, 15-25, 15-25, 15-12)
G5: #1 Rugby def. #4 TGU 3-0
G6: #2 Bottineau. #3 Velva/Sawyer 3-2 (25-19, 19-25, 25-16, 20-25, 15-9)

Monday, October 30th
Region Qualifier: #3 Velva/Sawyer def. #5 Nedrose 3-0 (25-11, 25-17, 25-17)
Region Qualifier: #4 TGU def. #6 Drake-Anamoose 3-2 (25-22, 16-25, 8-25, 25-8, 15-10)
Championship: #1 Rugby def. #2 Bottineau 3-0 (27-25, 25-20, 25-15)

1 - Rugby (30-3)
2 - Bottineau (24-9)
3 - Velva/Sawyer (17-13)
4 - TGU (14-14)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13567
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:22 pm

DISTRICT 12
@ Berthold
October 26, 27, 30

Thursday, October 26th
G1: #1 Our Redeemer's def. #8 South Prairie 3-0
G2: #4 Bishop Ryan def. #5 Glenburn 3-1 (25-16, 25-22, 24-26, 25-21)
G3: #2 Des Lacs-Burlington def. #7 Mohall-Lansford-Sherwood 3-0
G4: #3 Lewis & Clark-Berthold def. #6 Surrey 3-0 (25-20, 25-15, 25-14)

Friday, October 27th
G5: #5 Glenburn def. #8 South Prairie 3-0
G6: #6 Surrey def. #7 Mohall-Lansford-Sherwood 3-1
G7: #1 Our Redeemer's def. #4 Bishop Ryan 3-0
G8: #2 Des Lacs-Burlington def. #3 Lewis & Clark-Berthold 3-2

Monday, October 30th
Region Qualifier: #3 Lewis & Clark-Berthold def. #5 Glenburn 3-1
Region Qualifier: #4 Bishop Ryan def. #6 Surrey 3-2 (17-25, 25-20, 26-24, 22-25, 20-18)
Championship: #1 Our Redeemer's def.. #2 Des Lacs-Burlington 3-0 (25-12, 25-22, 25-18)

1 - Our Redeemer's (33-7)
2 - Des Lacs-Burlington (28-9)
3 - Lewis & Clark-Berthold (24-13)
4 - Bishop Ryan (16-20)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13567
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:23 pm

DISTRICT 15
@ Trinity Christian
October 30, 31, November 2

Monday, October 30th
G1: #4 Alexander def. #5 Trenton 3-0 (25-11, 25-18, 25-20)
G2: #2 New Town def. #7 White Shield 3-0 (25-11, 25-11, 25-7)
G3: #3 Trinity Christian def. #6 Parshall 3-1 (11-25, 27-25, 26-24, 25-11)

Tuesday, October 31st
G4: #6 Parshall def. #7 White Shield 3-0
G5: #1 Watford City def. #4 Alexander 3-0
G6: #3 Trinity Christian def. #2 New Town 3-0

Thursday, November 2nd
Region Qualifier: #2 New Town def. #5 Trenton 3-0
Region Qualifier: #6 Parshall def. #4 Alexander 3-2
Championship: #1 Watford City def. #3 Trinity Christian 3-0

1 - Watford City (24-10)
2 - Trinity Christian (8-17)
3 - New Town (14-11)
4 - Parshall (6-16)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13567
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2017 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Wed Oct 11, 2017 9:24 pm

DISTRICT 16
@ Kenmare
October 30, 31, November 2

Monday, October 30th
G1: #4 Stanley def. #5 Ray 3-0 (25-14, 25-11, 26-24)
G2: #2 Powers Lake def. #7 Tioga 3-0 (25-12, 25-22, 25-12)
G3: #3 Divide County def. #6 Burke County 3-0 (25-18, 25-13, 25-22)

Tuesday, October 31st
G4: #7 Tioga def. #6 Burke County 3-0
G5: #4 Stanley def. #1 Kenmare 3-1 (19-25, 25-21, 25-20, 25-18)
G6: #2 Powers Lake def. #3 Divide County 3-0 (25-17, 25-9, 25-16)

Thursday, November 2nd
Region Qualifier: #5 Ray def. #3 Divide County 3-1
Region Qualifier: #1 Kenmare def. #7 Tioga 3-0
Championship: #4 Stanley def. #2 Powers Lake 3-0

1 - Stanley (19-14)
2 - Powers Lake (16-11)
3 - Kenmare (30-10)
4 - Ray (12-19)
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13567
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm


Return to Volleyball

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests