2016 District Tournaments

2016 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Sun Oct 16, 2016 5:10 pm

DISTRICT 5
@ LaMoure

Thursday, October 27th
G1: #1 Carrington def. #8 L-M-M 3-0 (25-5, 25-19, 25-10)
G2: #4 Edgeley-Kulm def. #5 Midkota 3-0 (25-19, 25-17, 25-18)
G3: #2 LaMoure def. #7 Barnes County North 3-0 (25-10, 25-17, 25-17)
G4: #3 Oakes def. #6 Ellendale 3-0 (25-17, 25-15, 25-22)

Friday, October 28th
G5: #5 Midkota def. #8 L-M-M 3-0 (25-10, 25-13, 25-11)
G6: #7 Barnes County North def. #6 Ellendale 3-0 (25-13, 25-15, 25-21)
G7: #1 Carrington def. #4 Edgeley-Kulm 3-0 (25-14, 25-16, 25-16)
G8: #2 LaMoure def. #3 Oakes 3-1 (25-11, 25-23, 20-25, 25-17)

Monday, October 31st
Region Qualifier: #3 Oakes def. #5 Midkota 3-0 (25-12, 25-10, 25-16)
Region Qualifier: #7 Barnes County North def. #4 Edgeley-Kulm 3-0 (25-15, 25-23, 25-20)
Championship: #2 LaMoure def. #1 Carrington 3-1 (18-25, 25-23, 25-14, 25-16)

D5-1: LaMoure
D5-2: Carrington
D5-3: Oakes
D5-4: Barnes County North
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2016 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Sun Oct 16, 2016 5:11 pm

DISTRICT 6
@ Ashley

Tuesday, November 1st
G1: #4 Linton-HMB def. #5 Kidder County 3-2 (25-22, 25-19, 23-25, 14-25, 15-13)
G2: #3 South Border def. #6 Strasburg/Zeeland 3-0 (25-9, 25-3, 25-7)

Thursday, November 3rd
G3: #1 Medina/Pingree-Buchanan def. #4 Linton-HMB 3-0 (25-22, 25-12, 25-16)
G4: #3 South Border def. #2 Napoleon/Gackle-Streeter 3-0 (25-18, 25-10, 25-21)

Friday, November 4th
Region Qualifier: #2 Napoleon/Gackle-Streeter def. #5 Kidder County 3-0 (25-15, 25-21, 25-11)
Region Qualifier: #4 Linton-HMB def. #6 Strasburg/Zeeland 3-0 (25-9, 25-12, 25-16)
Championship: #3 South Border def. #1 Medina/Pingree-Buchanan 3-1 (26-24, 25-21, 14-25, 26-24)

D6-1: South Border
D6-2: Medina/Pingree-Buchanan
D6-3: Napoleon/Gackle-Streeter
D6-4: Linton-HMB
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2016 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Sun Oct 16, 2016 5:11 pm

DISTRICT 11
@ Velva

Thursday, October 27th
G1: #4 Newburg-Westhope def. #5 Drake-Anamoose 3-1 (27-25, 21-25, 25-21, 25-21)
G2: #2 TGU def. #7 Nedrose 3-0 (25-20, 25-13, 25-10)
G3: #3 Velva/Sawyer def. #6 Bottineau 3-0 (25-13, 25-11, 25-14)

Friday, October 28th
G4: #6 Bottineau def. #7 Nedrose 3-0 (25-15, 25-15, 25-10)
G5: #1 Rugby def. #4 Newburg-Westhope 3-1 (25-15, 25-11, 23-25, 25-13)
G6: #2 TGU def. #3 Velva/Sawyer 3-1 (25-18, 18-25, 25-17, 25-19)

Monday, October 31st
Region Qualifier: #3 Velva/Sawyer def. #5 Drake-Anamoose 3-0 (25-19, 25-8, 25-15)
Region Qualifier: #6 Bottineau def. #4 Newburg-Westhope 3-1 (25-23, 25-19, 13-25, 25-22)
Championship: #1 Rugby def. #2 TGU 3-0 (25-16, 25-19, 25-22)

D11-1: Rugby
D11-2: TGU
D11-3: Velva/Sawyer
D11-4: Bottineau
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2016 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Sun Oct 16, 2016 5:11 pm

DISTRICT 12
@ Des Lacs-Burlington

Thursday, October 27th
G1: #1 Our Redeemer's def. #8 South Prairie 3-0 (25-5, 25-8, 25-2)
G2: #4 Des Lacs-Burlington def. #5 Lewis & Clark-Berthold 3-2 (25-12, 12-25, 18-25, 25-14, 15-6)
G3: #2 Bishop Ryan def. #7 Surrey 3-0 (25-10, 25-20, 25-14)
G4: #6 Glenburn def. #3 Mohall-Lansford-Sherwood 3-1 (17-25, 28-26, 25-19, 25-19)

Friday, October 28th
G5: #5 Lewis & Clark-Berthold def. #8 South Prairie 3-0 (25-17, 25-16, 25-14)
G6: #3 Mohall-Lansford-Sherwood def. #7 Surrey 3-1 (18-25, 25-17, 25-15, 25-10)
G7: #1 Our Redeemer's def. #4 Des Lacs-Burlington 3-0 (25-10, 25-19, 25-17)
G8: #2 Bishop Ryan def. #6 Glenburn 3-0 (25-21, 25-10, 25-9)

Monday, October 31st
Region Qualifier: #5 Lewis & Clark-Berthold def. #6 Glenburn 3-2 (22-25, 25-14, 10-25, 25-23, 15-6)
Region Qualifier: #4 Des Lacs-Burlington def. #3 Mohall-Lansford-Sherwood 3-1 (25-9, 23-25, 25-20, 25-22)
Championship: #1 Our Redeemer's def. #2 Bishop Ryan 3-0 (25-9, 25-20, 25-12)

D12-1: Our Redeemer's
D12-2: Bishop Ryan
D12-3: Des Lacs-Burlington
D12-4: Lewis & Clark-Berthold
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2016 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Sun Oct 16, 2016 5:11 pm

DISTRICT 15
@ Parshall

Tuesday, November 1st
G1: #5 Trinity Christian def. #4 Alexander 3-0 (26-24, 25-19, 25-23)
G2: #2 New Town def. #7 White Shield 3-0
G3: #3 Parshall def. #6 Trenton 3-0 (25-14, 25-21, 25-22)

Thursday, November 3rd
G4: #6 Trenton def. #7 White Shield 3-0 (25-13, 25-18, 25-17)
G5: #1 Watford City def. #5 Trinity Christian 3-0 (25-10, 25-16, 25-10)
G6: #3 Parshall def. #2 New Town 3-2 (20-25, 25-21, 21-25, 27-25, 15-8)

Friday, November 4th
Region Qualifier: #4 Alexander def. #2 New Town 3-1 (25-21, 25-19, 21-25, 25-21)
Region Qualifier: #5 Trinity Christian def. #6 Trenton 3-2 (25-10, 13-25, 25-10, 21-25, 15-10)
Championship: #1 Watford City def. #3 Parshall 3-0

D15-1: Watford City
D15-2: Parshall
D15-3: Trinity Christian
D15-4: Alexander
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm

Re: 2016 District Tournaments

Postby Run4Fun2009 » Sun Oct 16, 2016 5:11 pm

DISTRICT 16
@ Tioga

Monday, October 31st
G1: #4 Stanley def. #5 Divide County 3-0 (25-14, 25-14, 26-24)
G2: #2 Ray def. #7 Burke County 3-0 (25-12, 25-8, 25-11)
G3: #3 Powers Lake def. #6 Tioga 3-0 (25-14, 25-5, 25-9)

Tuesday, November 1st
G4: #7 Burke County def. #6 Tioga 3-2 (21-25, 25-14, 25-20, 19-25, 16-14)
G5: #1 Kenmare def. #4 Stanley 3-0 (25-18, 25-17, 25-19)
G6: #3 Powers Lake def. #2 Ray 3-0 (25-21, 25-23, 25-23)

Thursday, November 3rd
Region Qualifier: #4 Stanley def. #7 Burke County 3-0 (25-15, 25-14, 25-18)
Region Qualifier: #2 Ray def. #5 Divide County 3-0 (25-13, 25-18, 25-9)
Championship: #1 Kenmare def. #3 Powers Lake 3-1 (25-13, 23-25, 25-17, 25-22)

D16-1: Kenmare
D16-2: Powers Lake
D16-3: Ray
D16-4: Stanley
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 13513
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm


Return to Volleyball

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests