Class A Tourneys
Posted: Wed Oct 31, 2012 5:16 pm
EDC TOURNEY
First Rounds @ Higher Seeds
Rest of Tourney @ Fargo Davies
November 2nd, 3rd, 6th, 9th & 10th
Friday, November 2nd
Play In #2: #7 Valley City def. #10 Devils Lake 3-1 (20-25, 25-14, 25-21, 25-13)
Saturday, November 3rd
Play In #1: #8 GF Central def. #9 Fargo South 3-2 (12-25, 25-13, 25-18, 20-25, 15-11)
Tuesday, November 6th
G1: #1 Fargo Shanley def. #8 GF Central 3-1 (25-18, 25-20, 24-26, 25-18)
G2: #5 West Fargo def. #4 Fargo Davies 3-2 (25-11, 20-25, 26-24, 18-25, 16-14)
G3: #2 GF Red River def. #7 Valley City 3-0 (25-19, 25-16, 25-7)
G4: #3 Fargo North def. #6 Wahpeton 3-0 (25-11, 25-16, 25-15)
Friday, November 9th
G5: #4 Fargo Davies def. #8 GF Central 3-1 (21-25, 25-14, 25-19, 25-18)
G6: #6 Wahpeton def. #7 Valley City 3-0 (25-16, 25-16, 25-16)
G7: #1 Fargo Shanley def. #5 West Fargo 3-1 (18-25, 25-20, 25-16, 25-23)
G8: #2 GF Red River def. #3 Fargo North 3-1 (25-22, 25-21, 14-25, 25-22)
Saturday, November 10th
State Qualifier: #5 West Fargo def. #6 Wahpeton 3-0 (25-21, 25-16, 25-17)
State Qualifier: #4 Fargo Davies def. #3 Fargo North 3-0 (25-21, 25-16, 25-22)
Championship: #2 GF Red River def. #1 Fargo Shanley 3-1 (23-25, 25-20, 25-19, 25-23)
Senior Athlete of the Year: Kira Larson (Fargo North)
Coach of the Year: Carolyn Olson (GF Red River)
All-EDC Team
GF Red River - Cassidy Bush, Hadley Steffen
Fargo Shanley - Haley Brenner, Amy Freeberg, Alivia Fraase
Fargo Davies - Katelyn Olson, Kinsey Papachek, Kali Erickson
West Fargo - Amanda Levin, Christina Bruenjes
Fargo North - Taylor Preston, Kira Larson
Wahpeton - Megan Klosterman
Valley City - Clarissa Olson
GF Central - Kaylyn Selle
First Rounds @ Higher Seeds
Rest of Tourney @ Fargo Davies
November 2nd, 3rd, 6th, 9th & 10th
Friday, November 2nd
Play In #2: #7 Valley City def. #10 Devils Lake 3-1 (20-25, 25-14, 25-21, 25-13)
Saturday, November 3rd
Play In #1: #8 GF Central def. #9 Fargo South 3-2 (12-25, 25-13, 25-18, 20-25, 15-11)
Tuesday, November 6th
G1: #1 Fargo Shanley def. #8 GF Central 3-1 (25-18, 25-20, 24-26, 25-18)
G2: #5 West Fargo def. #4 Fargo Davies 3-2 (25-11, 20-25, 26-24, 18-25, 16-14)
G3: #2 GF Red River def. #7 Valley City 3-0 (25-19, 25-16, 25-7)
G4: #3 Fargo North def. #6 Wahpeton 3-0 (25-11, 25-16, 25-15)
Friday, November 9th
G5: #4 Fargo Davies def. #8 GF Central 3-1 (21-25, 25-14, 25-19, 25-18)
G6: #6 Wahpeton def. #7 Valley City 3-0 (25-16, 25-16, 25-16)
G7: #1 Fargo Shanley def. #5 West Fargo 3-1 (18-25, 25-20, 25-16, 25-23)
G8: #2 GF Red River def. #3 Fargo North 3-1 (25-22, 25-21, 14-25, 25-22)
Saturday, November 10th
State Qualifier: #5 West Fargo def. #6 Wahpeton 3-0 (25-21, 25-16, 25-17)
State Qualifier: #4 Fargo Davies def. #3 Fargo North 3-0 (25-21, 25-16, 25-22)
Championship: #2 GF Red River def. #1 Fargo Shanley 3-1 (23-25, 25-20, 25-19, 25-23)
Senior Athlete of the Year: Kira Larson (Fargo North)
Coach of the Year: Carolyn Olson (GF Red River)
All-EDC Team
GF Red River - Cassidy Bush, Hadley Steffen
Fargo Shanley - Haley Brenner, Amy Freeberg, Alivia Fraase
Fargo Davies - Katelyn Olson, Kinsey Papachek, Kali Erickson
West Fargo - Amanda Levin, Christina Bruenjes
Fargo North - Taylor Preston, Kira Larson
Wahpeton - Megan Klosterman
Valley City - Clarissa Olson
GF Central - Kaylyn Selle