by Run4Fun2009 » Tue Feb 18, 2020 2:46 am
STATE INDIVIDUAL TOURNAMENT
CLASS B
Team Scores: 1. Lisbon 223, 2. South Border 197, 3. Velva 134, 4. New Salem-Almont 126.5, 5. Carrington 126, 6. Oakes 94, 7. Ellendale/Edgeley/Kulm 88, 8. Hettinger-Scranton 81, 9. Pembina County North 62, 10. Kindred 57.5, 11. Bishop Ryan 57, 12. Napoleon/Gackle-Streeter 55.5, 13. Bowman County 54.5, 14. Des Lacs-Burlington/Lewis & Clark 54, 15. Killdeer 52.5, 16. Williams County 51, 17. LaMoure-LM 46, 18. Beulah/Hazen & Central Cass 41, 20. Northern Lights 37, 21. Rugby 34.5, 22. Hillsboro-Central Valley 33, 23. Linton-HMB 26, 24. Kenmare/Bowbells/Burke Central 21, 25. Grafton 19, 26. Harvey-Wells County & Larimore 16, 28. Alexander 11.5, 29. May-Port-CG & Stanley 4.
WEIGHT CLASS RESULTS
106
1st Place: #1 Cole Gerhardt (New Salem-Almont) DEF. #2 Colin Dean (Velva) FALL 3:31
3rd Place: #4 Mason Mellmer (Beulah/Hazen) DEF. #5 Cade Olson-Tingelstad (Central Cass) Dec 8-3
5th Place: #7 Tristan Lepp (South Border) DEF. #3 Carter Wallner (Lisbon) Dec 1-0
7th Place: Cody Meehl (Oakes) DEF. Lane Cooper (Bishop Ryan) FALL 1:19
113
1st Place: #2 Peyton Tuhy (Hettinger-Scranton) DEF. #1 Treston Lura (Carrington) FALL 3:42
3rd Place: #3 Mike Nelson (Lisbon) DEF. #6 Connor Bosch (Beulah/Hazen) FALL 1:50
5th Place: #4 Charles Herr (South Border) DEF. #8 Wyatt Engwicht (New Salem-Almont) FALL 1:58
7th Place: #5 Havlin Delong (Northern Lights) DEF. Josiah Crandell (Central Cass) Dec 5-3
120
1st Place: #1 Marshall Lindgren (South Border) DEF. #3 Gus Bohmbach (Killdeer) FALL 2:42
3rd Place: #4 Matthew Duchscherer (Carrington) DEF. #2 Jakob Hudson (Northern Lights) Dec 7-4
5th Place: #6 Isaiah Carruth (Ellendale/Edgeley/Kulm) DEF. #5 Chance Burns (Grafton) Dec 2-1
7th Place: #7 Canvas Sanders (Williams County) DEF. #8 Gavin Dalley (Hettinger-Scranton) Dec 9-4
126
1st Place: #3 Ethan Wonser (Williams County) DEF. #1 Carter Schmitz (Kindred) Dec 2-1
3rd Place: #5 Gunnar Mogen (Velva) DEF. #4 Caleb Nielsen (Lisbon) MD 8-0
5th Place: #2 Luke Leshuk (Hillsboro-Central Valley DEF. #6 Tucker Strand (Bowman County) FALL 1:56
7th Place: #7 Cody Irwin (New Salem-Almont) DEF. John Jundt (Rugby) FALL 3:56
132
1st Place: #1 Clay Gerhardt (New Salem-Almont) DEF. #3 Grant Schneider (South Border) MD 9-0
3rd Place: #4 Cade Warbis (Hettinger-Scranton) DEF. #7 Riley Odden (Rugby) FALL 4:33
5th Place: #2 Brecken Lura (Carrington) DEF. #5 Jayce Horgan (Pembina County North) FALL 0:47
7th Place: #6 Brody Aberle (Lisbon) DEF. #8 Ezekiel Pechtel (Napoleon/Gackle-Streeter) FALL 2:25
138
1st Place: #1 Boeden Greenley (Lisbon) DEF. #2 Jon Shockley (South Border) TF-1.5 5:00 (22-7)
3rd Place: #4 Brock Roesler (Kindred) DEF. #5 Brackin Awender (Oakes) Dec 11-7
5th Place: #7 Conner Andress (Hettinger-Scranton) DEF. Jayden Ybarra (Alexander) FALL 2:09
7th Place: Alex Ibanez (Grafton DEF. #8 Payton Witt (Kenmare/Bowbells/Burke Central) FALL 2:15
145
1st Place: #2 Garrett Hebl (LaMoure-LM) DEF. #1 Tanner Urlaub (Pembina County North) Dec 7-2
3rd Place: #3 Hunter Schwab (Lisbon) DEF. Trey Jacob (Linton-HMB) FALL 0:41
5th Place: #8 Cale Ibach (Des Lacs-Burlington/L&C) DEF. #7 Jeremiah Sullivan (Central Cass) M. For.
7th Place: #6 Anton Carruth (Ellendale/Edgeley/Kulm) DEF. Cade McCloud (Northern Lights) FALL 2:51
152
1st Place: #2 Mark Jochim (South Border) DEF. #1 Easton Ogren (Kindred) Dec 8-2
3rd Place: #4 Jaden Schmidt (Lisbon) DEF. #6 Brett Wendel (LaMoure-LM) FALL 1:18
5th Place: Ty Wolding (New Salem-Almont) DEF. #3 Bransyn Yanish (Velva) Dec 7-6
7th Place: Demetrius Avela (Pembina County North) DEF. #7 Skyler Ford (Kenmare/Bowbells/Burke Central) M. For.
160
1st Place: #1 Jordan Sours (Lisbon) DEF. #2 Jake Herr (South Border) SV-1 5-3
3rd Place: #3 Tate Hoggarth (Carrington) DEF. #5 Brady Volk (Rugby) MD 9-1
5th Place: #4 Carsen Mertz (Harvey-Wells County) DEF. #6 Michael Thomas (Velva) Dec 6-2
7th Place: #7 Wyatt Moch (Ellendale/Edgeley/Kulm) DEF. #8 Weston Wahus (Des Lacs-Burlington/L&C) FALL 2:28
170
1st Place: #1 Garrett Jangula (Napoleon/Gackle-Streeter) DEF. #3 Michael Clifton (Carrington) Dec 5-0
3rd Place: #2 Zack Andersen (Killdeer) DEF. Jacob Reinke (Lisbon) MD 12-2
5th Place: #5 Brayden Selzler (Velva) DEF. #4 Jaden Bosch (Linton-HMB) M. For.
7th Place: #6 Marc Seyer (Oakes) DEF. Nickolas Dossenko (Harvey-Wells County) FALL 1:43
182
1st Place: #2 Logan Sell (Oakes) DEF. #1 Corbin Okeson (Bishop Ryan) Dec 3-1
3rd Place: #3 Ethan Carruth (Ellendale/Edgeley/Kulm) DEF. #4 Gavin Wright (Hillsboro-Central Valley) FALL 2:24
5th Place: #6 Bryce Slezler (Velva) DEF. #5 Ashton Peterson (South Border) FALL 1:59
7th Place: #7 John Tomjack (Killdeer) DEF. Cameron Johnson (Williams County) FALL 1:20
195
1st Place: #1 Coy Spooner (Des Lacs-Burlington/L&C) DEF. #2 Nathan Schauer (South Border) MD 8-0
3rd Place: #3 Bridger Mathern (Ellendale/Edgeley/Kulm) DEF. #5 Mitch Stuber (Bowman County) FALL 0:51
5th Place: #6 Gabe Quandt (Oakes) DEF. #4 Beau Retzlaff (Carrington) Dec 3-1
7th Place: #7 Wyatt Hanson (Velva) DEF. #8 Rylan Sago (Beulah/Hazen) Dec 6-5
220
1st Place: #4 Adam Morman (New Salem-Almont) DEF. #2 Sam Rieger (Lisbon) SV-1 4-2
3rd Place: #1 Peyton Grunefelder (Napoleon/Gackle-Streeter) DEF. #6 Colton Buskness (Carrington) FALL 2:08
5th Place: #3 Ethan Ellingson (Ellendale/Edgeley/Kulm) DEF. #5 Jerimiah Jesperson (Velva) FALL 1:51
7th Place: Noah Swegarden (Bishop Ryan) DEF. #8 Eli Bjornstad (Pembina County North) Dec 9-2
285
1st Place: #4 Ethan Lyons (Lisbon) DEF. #2 Nate Boehm (Bowman County) FALL 4:48
3rd Place: #3 Nick Hodges (Velva) DEF. #1 Keegan Henjum (Bishop Ryan) FALL 1:35
5th Place: #5 Jacob Hankel (Oakes) DEF. #7 Hunter Wolf (South Border) FALL 1:43
7th Place: #6 AJ Heins (New Salem-Almont) DEF. #8 Zane Miller (Kenmare/Bowbells/Burke Central) FALL 1:15