2016 Week 8 Schedule

The teams in 9 Man

2016 Week 8 Schedule

Postby Run4Fun2009 » Sat Oct 01, 2016 1:29 am

Friday, October 7th
RV Hankinson 36 @ Sargent Central 6
Richland 14 @ Wyndmere-Lidgerwood 42
Hatton-Northwood 0 @ May-Port-CG 12
Finley-Sharon-Hope-Page 60 @ LaMoure-LM 54

#1 Thompson 60 @ Drayton/Valley-Edinburg 6
New Rockford-Sheyenne 8 @ #4 Cavalier 42
Midway-Minto 14 @ North Border 50

#3 North Prairie 48 @ North Star 6

Benson County 13 @ St. John 54
Surrey 0 @ TGU 44
Drake-Anamoose 44 @ Dunseith 0

#2 Shiloh Christian 28 @ South Border 0
RV Napoleon/Gackle-Streeter 40 @ Kidder County 20
Linton-HMB 32 @ Central McLean 14
Center-Stanton 28 @ Strasburg/Zeeland 44

RV Hettinger-Scranton 6 @ #5 New Salem-Glen Ullin 38
Richardton-Taylor-Hebron 39 @ Grant County-Flasher 6
Bowman County 54 @ Mott-Regent 50

Divide County 6 @ Mohall-Lansford-Sherwood 52
Ray 6 @ Kenmare-Bowbells 66
New Town 38 @ Trenton/Trinity Christian 46
Tioga 74 @ Parshall/White Shield 36
Email ND HS Scores to: ndhsscores at yahoo
Follow ND HS Scores (NDScores) on Twitter
Find Scores/Schedules/Standings: http://www.northdakota-scores.net
THANKS!
User avatar
Run4Fun2009
NDPreps The King
 
Posts: 14269
Joined: Thu Aug 13, 2009 5:06 pm
Location: Fargo

Re: 2016 Week 8 Schedule

Postby cmplx6 » Sat Oct 01, 2016 2:05 pm

Friday, October 7th
Richland (5-1; 5-2) @ Wyndmere-Lidgerwood (5-1; 5-2) by 21
Hankinson (6-0; 6-1) @ Sargent Central (0-6; 0-7) by 50
Hatton-Northwood (3-3; 4-3) @ May-Port-CG (2-4; 2-5) by 14
Finley-Sharon-Hope-Page (2-4; 3-4) @ LaMoure-LM (1-5; 1-6) by 24

New Rockford-Sheyenne (4-1; 5-2) @ Cavalier (4-1; 6-1) by 24
Thompson (5-0; 7-0) @ Drayton/Valley-Edinburg (0-5; 0-7) by 80
Midway-Minto (2-3; 3-4) @ North Border (1-4; 2-5) by 16

North Prairie (7-0) @ North Star (3-4) by 50

Benson County (0-5; 0-7) @ St. John (4-1; 5-2) by 50
Surrey (1-4; 2-5) @ TGU (3-2; 4-3) by 40
Drake-Anamoose (2-3; 3-4) @ Dunseith (2-3; 3-4) by 7
Winner is the 4th seed

Shiloh Christian (6-0; 7-0) @ South Border (3-3; 4-3) by 40
Napoleon/Gackle-Streeter (5-1; 6-1) @ Kidder County (4-2; 5-2) by 21
Linton-HMB (4-2; 4-3) @ Central McLean (1-5; 2-5) by 16
Center-Stanton (0-6; 0-7) @ Strasburg/Zeeland (1-5; 1-6)
by 21
Hettinger-Scranton (4-1; 6-1) @ New Salem-Glen Ullin (5-0; 6-1) 20
Richardton-Taylor-Hebron (3-2; 5-2) @ Grant County-Flasher (2-3; 3-4) by 1
Bowman County (2-3; 3-4) @ Mott-Regent (2-3; 3-3) by 6

Divide County (5-1; 5-2) @ Mohall-Lansford-Sherwood (6-0; 6-1) by 20
Ray (0-6; 0-7) @ Kenmare-Bowbells (5-1; 5-2) by 70
New Town (1-4; 1-4**) @ Trenton/Trinity Christian (2-4; 2-5) by 50
Tioga (3-3; 3-4) @ Parshall/White Shield (1-4; 2-4**) by 2
cmplx6
NDPreps Starter
 
Posts: 153
Joined: Wed Sep 23, 2015 12:57 pm

Re: 2016 Week 8 Schedule

Postby UNDSiouxfan » Sat Oct 01, 2016 11:27 pm

Week 8 picks:

Wyndmere- Lidgerwood big over Richland
Hankinson big over SC
Hatton Northwood in a close game over MPCG
FSHP over Lamoure

Cavalier over NRS in a close one
Thompson
Midway Minto

North Prairie
St. John's
TGU
Drake Anamoose

Shiloh
Napoleon
Linton
SZ

NSGU barely over Hettinger in a high scoring game - best matchup of the week.
RTH
Mott Regent

MLS
Kenmare
Trenton TC
Tioga
User avatar
UNDSiouxfan
NDPreps Starter
 
Posts: 131
Joined: Wed Feb 25, 2015 11:12 am

Re: 2016 Week 8 Schedule

Postby raider » Mon Oct 03, 2016 6:11 am

Richland (5-1; 5-2) @ Wyndmere-Lidgerwood (5-1; 5-2)
Hankinson (6-0; 6-1) @ Sargent Central (0-6; 0-7)
Hatton-Northwood (3-3; 4-3) @ May-Port-CG (2-4; 2-5)
Finley-Sharon-Hope-Page (2-4; 3-4) @ LaMoure-LM (1-5; 1-6)

New Rockford-Sheyenne (4-1; 5-2) @ Cavalier (4-1; 6-1)
Thompson (5-0; 7-0) @ Drayton/Valley-Edinburg (0-5; 0-7)
Midway-Minto (2-3; 3-4) @ North Border (1-4; 2-5)

North Prairie (7-0) @ North Star (3-4)

Benson County (0-5; 0-7) @ St. John (4-1; 5-2)
Surrey (1-4; 2-5) @ TGU (3-2; 4-3)
Drake-Anamoose (2-3; 3-4) @ Dunseith (2-3; 3-4)

Shiloh Christian (6-0; 7-0) @ South Border (3-3; 4-3)
Napoleon/Gackle-Streeter (5-1; 6-1) @ Kidder County (4-2; 5-2)
Linton-HMB (4-2; 4-3) @ Central McLean (1-5; 2-5)
Center-Stanton (0-6; 0-7) @ Strasburg/Zeeland (1-5; 1-6)

Hettinger-Scranton (4-1; 6-1) @ New Salem-Glen Ullin (5-0; 6-1)
Richardton-Taylor-Hebron (3-2; 5-2) @ Grant County-Flasher (2-3; 3-4) by 20
Bowman County (2-3; 3-4) @ Mott-Regent (2-3; 3-3)by 30

Divide County (5-1; 5-2) @ Mohall-Lansford-Sherwood (6-0; 6-1)
Ray (0-6; 0-7) @ Kenmare-Bowbells (5-1; 5-2)
New Town (1-5; 1-5) @ Trenton/Trinity Christian (2-4; 2-5)
Tioga (3-3; 3-4) @ Parshall/White Shield (2-4; 3-4)
Last edited by raider on Tue Oct 04, 2016 10:19 pm, edited 2 times in total.
raider
NDPreps Reserve
 
Posts: 47
Joined: Tue Sep 06, 2016 1:19 pm

Re: 2016 Week 8 Schedule

Postby woodchuck10 » Tue Oct 04, 2016 2:05 pm

Richland (5-1; 5-2) @ Wyndmere-Lidgerwood (5-1; 5-2)
Hankinson (6-0; 6-1) @ Sargent Central (0-6; 0-7)
Hatton-Northwood (3-3; 4-3) @ May-Port-CG (2-4; 2-5)
Finley-Sharon-Hope-Page (2-4; 3-4) @ LaMoure-LM (1-5; 1-6)

New Rockford-Sheyenne (4-1; 5-2) @ Cavalier (4-1; 6-1)
Thompson (5-0; 7-0) @ Drayton/Valley-Edinburg (0-5; 0-7)
Midway-Minto (2-3; 3-4) @ North Border (1-4; 2-5)

North Prairie (7-0) @ North Star (3-4) 50-16

Benson County (0-5; 0-7) @ St. John (4-1; 5-2) 54-6
Surrey (1-4; 2-5) @ TGU (3-2; 4-3) 48-14
Drake-Anamoose (2-3; 3-4) @ Dunseith (2-3; 3-4) 26-18

Shiloh Christian (6-0; 7-0) @ South Border (3-3; 4-3)
Napoleon/Gackle-Streeter (5-1; 6-1) @ Kidder County (4-2; 5-2)
Linton-HMB (4-2; 4-3) @ Central McLean (1-5; 2-5)
Center-Stanton (0-6; 0-7) @ Strasburg/Zeeland (1-5; 1-6)

Hettinger-Scranton (4-1; 6-1) @ New Salem-Glen Ullin (5-0; 6-1)
Richardton-Taylor-Hebron (3-2; 5-2) @ Grant County-Flasher (2-3; 3-4)
Bowman County (2-3; 3-4) @ Mott-Regent (2-3; 3-3)

Divide County (5-1; 5-2) @ Mohall-Lansford-Sherwood (6-0; 6-1)
Ray (0-6; 0-7) @ Kenmare-Bowbells (5-1; 5-2)
New Town (1-5; 1-5) @ Trenton/Trinity Christian (2-4; 2-5)
Tioga (3-3; 3-4) @ Parshall/White Shield (2-4; 3-4
User avatar
woodchuck10
NDPreps All-Conference
 
Posts: 286
Joined: Wed Feb 27, 2008 7:38 pm
Location: St. John, North Dakota

Re: 2016 Week 8 Schedule

Postby The Schwab » Tue Oct 04, 2016 3:08 pm

Hettinger-Scranton (4-1; 6-1) @ New Salem-Glen Ullin (5-0; 6-1)-
Biggest game of the week in the region, probably in the state. Winner gets home-field advantage throughout the playoffs. There will be players out with injuries (not going to say any names as this is high school football). NSGU has the deepest team in the region, HS has one of the top players in the state. He will be the difference in this game. Hettinger Scranton by 12

Richardton-Taylor-Hebron (3-2; 5-2) @ Grant County-Flasher (2-3; 3-4)
Very big game for both squads, RT is finally getting healthy, GCF has a couple of very good players. Richardton/Taylor/Hebron by 16

Bowman County (2-3; 3-4) @ Mott-Regent (2-3; 3-3)
Has playoff implications, Mott will be determined after losing the barn burner last week, Bowman will be trying to build off their loss to NSGU. Too much of the dynamic duo for the Wildfire. Mott-Regent by 18
The Schwab
User avatar
The Schwab
NDPreps Legend
 
Posts: 3565
Joined: Sun Nov 12, 2006 5:38 am
Location: The Peace Garden State

Re: 2016 Week 8 Schedule

Postby Sniper » Fri Oct 07, 2016 3:20 pm

Friday, October 7th
RV Hankinson (6-0; 6-1) @ Sargent Central (0-6; 0-7)
Richland (5-1; 5-2) @ Wyndmere-Lidgerwood (5-1; 5-2)
Hatton-Northwood (3-3; 4-3) @ May-Port-CG (2-4; 2-5)
Finley-Sharon-Hope-Page (2-4; 3-4) @ LaMoure-LM (1-5; 1-6)

#1 Thompson (5-0; 7-0) @ Drayton/Valley-Edinburg (0-5; 0-7)
New Rockford-Sheyenne (4-1; 5-2) @ #4 Cavalier (4-1; 6-1)
Midway-Minto (2-3; 3-4) @ North Border (1-4; 2-5)

#3 North Prairie (7-0)
@ North Star (3-4)

Benson County (0-5; 0-7) @ St. John (4-1; 5-2)
Surrey (1-4; 2-5) @ TGU (3-2; 4-3)
Drake-Anamoose (2-3; 3-4) @ Dunseith (2-3; 3-4)

#2 Shiloh Christian (6-0; 7-0) @ South Border (3-3; 4-3)
RV Napoleon/Gackle-Streeter (5-1; 6-1) @ Kidder County (4-2; 5-2)
Linton-HMB (4-2; 4-3) @ Central McLean (1-5; 2-5)
Center-Stanton (0-6; 0-7) @ Strasburg/Zeeland (1-5; 1-6)

RV Hettinger-Scranton (4-1; 6-1) @ #5 New Salem-Glen Ullin (5-0; 6-1)
Richardton-Taylor-Hebron (3-2; 5-2) @ Grant County-Flasher (2-3; 3-4)
Bowman County (2-3; 3-4) @ Mott-Regent (2-3; 3-3)

Divide County (5-1; 5-2) @ Mohall-Lansford-Sherwood (6-0; 6-1)
Ray (0-6; 0-7) @ Kenmare-Bowbells (5-1; 5-2)
New Town (1-5; 1-5) @ Trenton/Trinity Christian (2-4; 2-5)
Tioga (3-3; 3-4) @ Parshall/White Shield (2-4; 3-4)
Sniper
NDPreps All-Conference
 
Posts: 414
Joined: Sat Feb 25, 2012 1:30 am
Location: Bismarck, ND


Return to 9 - Man

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests