by Run4Fun2009 » Sat Mar 26, 2011 8:39 am
STATE INDOOR CHAMPIONSHIPS
NEW State Indoor Records
Boys
Team scores: 1, Bismarck 171. 2, Century 77. 3, West Fargo 76.50. 4, Grand Forks Central 55. 5, Grand Forks Red River 48.50. 6, Fargo North 32. 7, Dickinson 31. 8, Fargo South 24.50. 9, St. Mary’s Central 16. 10, Mandan 15.50. 11, Minot 13. 12, Fargo Shanley 6. 13, Wahpeton 5. 14 (tie), Devils Lake; Fargo Davies 4. 16, Valley City 3. 17, Jamestown 2. 18, Turtle Mountain 1.
60: 1, Welk, STMA, 7.03. 2, Siverson, WF, 7.23. 3, Lee, Shan, 7.24. 4, Mann, Bis, 7.25. 5, Liggins, Bis, 7.27.
200: 1, Mann, Bis, 23.16. 2, Ford, GFC, 23.31. 3, Welk, STMA, 23.40. 4, Siverson, WF, 23.57. 5, Neumiller, Bis, 23.73.
400: 1, Neumiller, Bis, 52.20. 2, Tardif, Bis, 52.67. 3, Wiseman, Cent, 53.67. 4, Medhaug, Wahp, 53.47. 5, Coyle, MHS, 53.70.
800: 1, Sem, FN, 2:05.77. 2, Selbel, Bis, 2:06.40. 3, Humann, Bis, 2:06.99. 4, Porter, DHS, 2:07.38. 5, Landman, FN, 2:08.77.
1 mile: 1, Leingang, Bis, 4:31.74. 2, Shafer, GFC, 4:37.83. 3, Rohrich, Bis, 4:38.19. 4, Todd, Bis, 4:41.08. 5, Kutka, DHS, 4:45.66.
2 mile: 1, Kashur, Bis, 10:06.63. 2, Mendee, GFRR, 10:18.63. 3, Baltezore, WF, 10:25.29. 4, Didonna, Cent, 10:26.98. 5, Lerew, Bis, 10:28.19.
60 hurdles: 1, Bvers, GFRR, 8:61. 2, Leutz, Cent, 8.80. 3, Neumiller, Bis, 8.80. 4, Larson, FSB, 8.81. 5, Nelson, Min,8.86.
800 relay: 1, WF (Hillen, Spacek, Siverson, Schulz), 1:35.64. 2, Bis (Mann, Axvig, Tardif, McCormick), 1:35.71. 3, FN (Nyanfor, Simonson, Watson, Sem), 1:37.37. 4, GFC (Ford, Adams, Parks, Brooks), 1:38.88. 5, GFRR (Burkholder, Ferry, Bothun, Glennen), 1:39.09.
1600 relay: 1, WF (Hillen, Kroke, Siverson, Clark), 3:38.99. 2, Bis (Schon, Rohrich, Walth, McCormick), 3:40.95. 3, FN (Sem, Simonson, Thompson, Landman), 3:41.58. 4, GFC (Shafer, Ford, Gerzewski, Satterfield), 3:43.84. 5, GFRR (Bothum, Ferry, Plutowski, Glennen), 3:44.56.
3200 relay: 1, WF (Kroke, Peterson, Schulz, Hanson), 8:42.89. 2, GFRR (Mendee, Piper, Leach, Francois), 8:587.80. 3, Cent (Nicklos, Kelly, Leier, Clendreau), 9:03.00. 4, Bis (Hintz, Burke, Barnes, Berg), 9:04.39. 5, Minot (Allen, Buchholz, Berg, Hodenfield), 9:09.68.
High jump: 1, Kautz, Bis, 6-2. 2, Bishoff, WF, 6-0. 3, Belting, Cent, 5-10. 4 (tie), Dewald, Schirado, Bis, 5-10.
Long jump: 1, Schirado, Bis, 21' 2.5". 2, Neumiller, Bis, 20' 8.75". 3, Gunderson, WF, 20' 0". 4, Adams, GFC, 19' 9.75". 5, Satterfield, GFC, 19' 7.75".
Triple jump: 1, Satterfield, GFC, 42' 7". 2, Schirado, Bis, 41' 6.5". 3, Shafer, GFC, 41' 2". 4, Marek, GFRR, 40' 3.5". 5, Wiseman, Cent, 39' 11.75".
Shot put: 1, Dvorak, DHS, 50' 0.5". 2, Schwarzkopf, Cent, 48' 8". 3, Kepler, South, 48' 1". 4, Perez, Cent, 47' 4". 5, Keck, DHS, 46' 4"
Pole vault: 1, Larson, South, 15-2. 2, Koppy, MHS, 14-0. 3, Ouradnik, Cent, 12-0. 4, Ripplinger, Cent, 12-0. 5, Zinke, Bis, 12-0.
Girls
Team scores: Bismarck Century 83, Grand Forks Red River 74, West Fargo 68, Bismarck 57.5, Fargo North 49.5, Minot 45, Mandan 42, Fargo South 37, Dickinson 31, Fargo Shanley 26, Grand Forks Central 19, Bismarck St. Mary’s 18, Fargo Davies 13, Jamestown 9, Valley City 7, Devils Lake 6.
60: 1, Conlin, South, 8.08. 2, Shabb, GFRR, 8.17. 3, Steffen, GFRR, 8.17. 4, Milbrath, Min, 8.19. 5, Johnson, Shanley, 8.22.
200: 1, Levin, WF, 26.17. 2, Milbrath, Min, 26.44. 3, Conlin, South, 26.85. 4, Shabb, GFRR, 26.92. 5, Willson, VC, 27.96.
400: 1, Nyanfor, FN, 1:01.72. 2, Herauf, DHS, 1:02.50. 3, Link, BC, 1:02.79. 4, VanderVorste, Min, 1:03.12. 5, Wysocki, GFRR, 1:03.12.
800: 1, Lindsay, GFC, 2:23.60. 2, Fontenot, Bism, 2:26.76. 3, Bostrom, South, 2:27.72. 4, Valenti, South, 2:28.69. 5, Allmer, J, 2:32.19.
Mile: 1, Fischer, STMA, 5:33.74. 2, Brownotter, Bism, 5:34.79. 3, Bostrom, South, 5:39.16. 4, Allmer, J, 5:40.16. 5, Fettig, BC, 5:41.31.
2 mile: 1, Wahlund, Min, 11:11.61. 2, Fischer, STMA, 12:05.37. 3, Backlund, Shanley, 12:09.01. 4, Lachowitzer, Davies, 12:09.57. 5, Beehler, Bism, 12:17.52.
60 hurdles: 1, Herauf, D, 9.59. 2, Peterson, MHS, 9.77. 3, Gustafson, WF, 9.88. 4, Delzer, BC, 10.06. 5, Bowers, MHS, 10.29.
800 relay: 1, GFRR (Steffen, Wysocki, Todhunter, Shabb) 1:50.76. 2, Minot (Cannon, Bryant, Vetter, Milbrath) 1:52.72. 3, Dickinson (Herauf, Sickler, Kessel, Lentz) 1:52.77. 4, Shanley (Day, Jordan, Johnson, Adah) 1:53.34. 5, North (Nyanfor, Garrett, Berg, Simonson) 1:54.89.
1,600 relay: 1, GFRR (Todhunter, Wysocki, Ferry, Shabb) 4:13.59. 2, BC (Ely, Link, Lynch, Steinwand) 4:14.36. 3, Mandan (Miller, Peterson, Defoe, Bowers) 4:25.22. 4, WF (Metcalf, Karnopp, Levin, Mears) 4:26.73. 5, Shanley (Jordan, Johnson, Adah, Triller) 4:28.68.
3,200 relay: 1, BC (Steinwand, Lynch, Welch, Boger) 10:15.34. 2, WF (Baltezore, Rosenau, Karnopp, Grooters) 10:16.59. 3, FN (E. Roche, A. Roche, Pladson, E. Roche) 10:21.32. 4, Minot (Huether, Ziegler, Mourn, Wahlund) 10:24.27. 5, Davies (Zastoupil, Bye, Haltevolt, Lachowitzer) 10:33.70.
High jump: 1, Larson, FN, 5-7. 2, Larson, BC, 5-0. 3, Hruby, Bism, 4-10. 4, Gustafson, WF, 4-10. 5 (tie), Herman, BC; Hahn, BC; Conneran, GFRR, 4-10.
Pole vault: 1, Zeitvogel, GFRR, 10-0. 2, Stenslie, MHS, 8-6. 3, Breuer, MHS, 8-0. 4, Simonson, FN, 8-0. 5, Berg, FN, 8-0.
Long jump: 1, Steffen, GFRR, 16' 9". 2, Reiner, Bism, 16' 4". 3, Bruenjes, WF, 16' 3 ¾". 4, Jeske, BC, 16' 2" 5, Milbrath, Min, 16' 1 ½".
Triple jump: 1, Bruenjes, WF, 35-10 ¾. 2, Bakken, GFRR, 32-10 ½. 3, Gustafson, WF, 32-9 ¾. 4, Jeske, BC, 32-8 ¾. 5, Freidt, Bism, 32-2 ¼.
Shot put: 1, Smith, BC, 40-2. 2, Reeves, WF, 39-5 ¼. 3, Simpson, GFC, 38-2 ¾. 4, Weigel, Bism, 37-8. 5, Lopez, FN, 37-1.