by Run4Fun2009 » Sat Mar 27, 2010 7:23 am
Here are the results from the Wild Rice Conference Indoor meet on Thursday in Wahpeton. Like to make a note that Oak Grove was missing over half of their boys team; they only had 4 boys competing at the meet. But they are still down compared to past years.
BOYS
Team scores: Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 159.5, Sargent County 116.5, Kindred 92, Central Cass 71, Richland 50, Fargo Oak Grove 36, Hankinson 27.
60: 1, Mogen, CC, 6.50. 2, Foertsch, MWL, 6.67. 3, Hansen, SC, 6.71.
220: 1, Mogen, CC, 24.36. 2, K. Illies, MWL, 25.11. 3, Toah, CC, 25.31.
440: 1, Herding, H, 57.24. 2, J. Illies, MWL, 59.71. 3, Jablonsky, SC, 61.14.
880: 1, Herding, H, 2:12.37. 2, Heitkamp, K, 2:13.49. 3, Vasquez, MWL, 2:21.42.
Mile: 1, Heitkamp, K, 5:01.09. 2, Quibell, K, 5:16.41. 3, Honl, MWL, 5:35.06.
2 mile: 1, Quibell, K, 11:47. 2, Roth, SC, 12:23. 3, Hollingsworth, MWL, 12:26.
60 hurdles: 1, K. Illies, MWL, 8.15. 2, J. Illies, MWL, 8.33. 3, Zirnhelt, SC, 9.70.
Pole vault: 1, Gossett, OG, 9-0. 1, Vasquez, MWL, 9-0. 3, Olson, OG, 7-0.
Shot put: 1, Meyer, MWL, 46-4. 2, Taylor, CC, 44-3. 3, Plankers, K, 43-2.
Long jump: 1, Workin, R, 19-0. 2, Hall, K, 18-4. 3, Stephens, MWL, 18-0.
400 relay: 1, MWL (Foertsch, Illies, Seefeldt, Lunneborg) 1:25.76. 2, CC 1:27.80. 3, SC 1:28.00.
Mile relay: 1, K (Bachmeier, Schwandt, Hall, Heitkamp) 4:01.41. 2, CC 4:04.68. 3, SC 4:07.14.
High jump: 1, J. Illies, MWL, 5-10. 2, Hansana, SC, 5-8. 3, Workin, R, 5-4. 3, Jablonsky, SC, 5-4.
Triple jump: 1, K. Illies, MWL, 40-5. 2, Hall, K, 37-4. 3, Mund, MWL, 37-3 ½.
2 mile relay: 1, MWL (Martinson, Popp, Anderson, Vasquez) 9:56.43. 2, SC 10:03.57. 3, OG 10:06.46.
GIRLS
Team scores: Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 192, Sargent County 115, Kindred 71, Fargo Oak Grove 55, Central Cass 49, Hankinson 33, Richland 28.
60: 1, Geffre, H, 7.67. 2, Grommesh, CC, 7.68. 3, Peterson, SC, 7.72.
220: 1, Wettstein, MWL, 28.96. 2, Martinez, K, 29.51. 3, Ptacnik, SC, 29.64.
440: 1, Schmit, K, 1:08.50. 2, Fuka, MWL, 1:09.80. 3, Slemmons, SC, 1:10.91.
880: 1, Wahloch, SC, 2:37.16. 2, Oster, MWL, 2:50.68. 3, Wrage, SC, 2:53.30.
Mile: 1, Sakry, MWL, 6:10.06. 2, Forness, OG, 6:12.51. 3, Wrage, SC, 6:20.27.
2 mile: 1, Jacobs, OG, 15:44. 2, Goerger, MWL, 17:09. 3, Tayer, MWL, 17:20.
60 hurdles: 1, Skroch, MWL, 9.38. 2, Wettstein, MWL, 9.63. 3, Ptacnik, SC, 9.90.
Pole vault: 1, Skroch, MWL, 8-0. 2, Goerts, CC, 6-0. 3 (tie), Buckhouse, SC; Vosberg, MWL; Bergen, OG, 5-0.
Shot put: 1, Johnson, R, 36-5. 2, Geffre, H, 34-5 ½. 3, Drevlow, SC, 34-5.
Long jump: 1, Geffre, H, 16-7 ½. 2, Mauch, MWL, 14-10 ½. 3, Kost, CC, 14-4.
400 relay: 1, MWL (Fuka, Wettstein, Oster, McCloud), 1:37.5. 2, K 1:40.27. 3, CC 1:42.15.
Mile relay: 1, MWL (Fuka, Sakry, Skroch, Wettstein) 4:32.28. 2, K 4:34.76. 3, SC 4:45.44.
High jump: 1, Hulm, MWL, 4-6. 2, Schmidt, K, 4-6. 3, Peterson, SC, 4-3. 3, Kounovsky, OG, 4-3.
Triple jump: 1, Mauch, MWL, 28-5. 2, Ellefson, MWL, 28-5. 3, Reinertson, SC, 28-3.
2 mile relay: 1, SC (Buckhouse, Johnson, Wrage, Walloch) 11:17.1. 2, MWL 11:19.13. 3, OG 11:24.64.