hoops4lyf40 wrote:amen to that!
On athletic net, you can filter the 2019 results, to show only the grades 7-10(senior class of 2020)... this gave me a general idea of who to expect near the top of the state, of returning athletes of course. This was pretty bland though, and im hoping someone out there may have a 'hot take' to drum up some conversation.
Flip wrote:CC the favorite in girls?
Boys? I don't have a clue.
The Schwab wrote:Flip wrote:CC the favorite in girls?
Boys? I don't have a clue.
I would assume Beulah has to be up there in girls.
WalkingStick wrote:Opinions on Top 5 caliber teams (most likely top team to least)
Class B Boys: Kindred, Bowman County, Rugby, Beulah, Grafton, (Dickinson Trinity, Hillsboro-CV)
Class B Girls: Beulah, Central Cass, Oakes, May-Port-CG, (New Rockford-Sheyenne, Wyndmere-Lidgerwood, Lisbon, Shiloh)
Class A Boys: Century, WF Sheyenne, Legacy, Bismarck, West Fargo, (Fargo South, Dickinson, St. Mary’s)
Class A Girls: Davies, Century, Jamestown, Watford City, (West Fargo, Bismarck, Mandan)
Subject to change slightly before Thursday when declarations are made public
Cannot wait to watch the Class A Boys distance races...23 2-milers under 10:00 is unreal; Calob Larson of Legacy should be fun to watch in the A Sprints too
Kaden Pastian of HCV and his quest for 200’ in Discus will be fun as well
WalkingStick wrote:Opinions on Top 5 caliber teams (most likely top team to least)
Class B Boys: Kindred, Bowman County, Rugby, Beulah, Grafton, (Dickinson Trinity, Hillsboro-CV)
Class B Girls: Central Cass, Beulah, Oakes, May-Port-CG, (New Rockford-Sheyenne, Wyndmere-Lidgerwood, Lisbon, Shiloh)
Class A Boys: Century, WF Sheyenne, Legacy, Bismarck, West Fargo, (Fargo South, Dickinson, St. Mary’s)
Class A Girls: Davies, Century, Jamestown, Watford City, (West Fargo, Bismarck, Mandan)
Cannot wait to watch the Class A Boys distance races...23 2-milers under 10:00 is unreal; Calob Larson of Legacy should be fun to watch in the A Sprints too
Kaden Pastian of HCV and his quest for 200’ in Discus will be fun as well
WalkingStick wrote:WalkingStick wrote:Opinions on Top 5 caliber teams (most likely top team to least)
Class B Boys: Kindred, Bowman County, Rugby, Beulah, Grafton, (Dickinson Trinity, Hillsboro-CV)
Class B Girls: Central Cass, Beulah, Oakes, May-Port-CG, (New Rockford-Sheyenne, Wyndmere-Lidgerwood, Lisbon, Shiloh)
Class A Boys: Century, WF Sheyenne, Legacy, Bismarck, West Fargo, (Fargo South, Dickinson, St. Mary’s)
Class A Girls: Davies, Century, Jamestown, Watford City, (West Fargo, Bismarck, Mandan)
Cannot wait to watch the Class A Boys distance races...23 2-milers under 10:00 is unreal; Calob Larson of Legacy should be fun to watch in the A Sprints too
Kaden Pastian of HCV and his quest for 200’ in Discus will be fun as well
After Day 1 - Predictions (In Order - Top 5)
Class B Boys: Kindred, Beulah, Harvey-Wells County, Bowman County, Rugby
Class B Girls: Central Cass, Oakes, Beulah, May-Port-CG, Rugby
Class A Boys: Century, Bismarck, Legacy, WF Sheyenne, West Fargo
Class A Girls: Davies, Century, Jamestown, West Fargo, Watford City
Flip wrote:I wonder when is the last time a school won a team title without any individual titles.
BelfieldBantams wrote:Flip wrote:I wonder when is the last time a school won a team title without any individual titles.
I was wondering the exact same thing.
It was also interesting that the Girls B title came down to the very last race and the Girls A title came down to the last few shot put throws I believe.
leroybla wrote:When was the last time Lisbon wasn't mentioned in the top 5 teams at the state track meet?
Users browsing this forum: No registered users and 5 guests