2017 State Track & Field Results
Posted: Wed May 24, 2017 11:08 pm
STATE TRACK & FIELD
@ Bismarck Community Bowl
Day 1 Results
GIRLS
CLASS A
Team Scores: 1. Bismarck 39.5, 2. GF Central 24, 3. Fargo Davies 23.25, 4. Century 22, 5. Legacy & Minot 20, 7. GF Red River 19, 8. West Fargo 11.25, 9. Jamestown 8, 10. Fargo North 3, 11. Wahpeton 2.5, 12. Dickinson & Mandan 1, 14. Devils Lake & Shanley .25
1600 Meter Run: 1. Karly Ackley, GFC 4:57.63; 2. Kelby Anderson, Century 5:01.92; 3. Alexis Roehl, GFC 5:03.56; 4. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 5:06.14; 5. Lindsey Werner, Legacy 5:06.46; 6. Jennifer Dufner, WF 5:07.77; 7. Megan Lundstrom, Davies 5:09.82; 8. Kelby Rinas, Mandan 5:10.01
4x800 Meter Relay: 1. Legacy 9:22.68 (NEW STATE RECORD); 2. GF Central 9:25.71; 3. Fargo Davies 9:41.28; 4. Century 9:41.75; 5. Bismarck 9:44.86; 6. Fargo North 9:47.92; 7. West Fargo 9:50.50; 8. Minot 10:02.71
High Jump: 1. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 5-4; 2. Abby Kallenbach, Jamestown 5-4; 3. Allie Nelson, Minot 5-3; 4. Ashley Conneran, GFRR 5-1; 5. Elise Rue, Davies 5-1; 6. Olivia Dickerson, Bismarck & Tylee Irwin, Wahpeton 5-1; 8. Kaia Schneider, Davies; Madison Connors, WF; Beth Alexander, DL & Alexis Wanner, Shanley 4-11
Triple Jump: 1. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 38-8; 2. Kylee Bergantine, Davies 37-9.25; 3. Ashley Hulm, Legacy 36-7; 4. Elise Klein, Minot 35-11.5; 5. Kenzie Gullickson, Century 35-7; 6. Merritt Beil, Davies 35-7; 7. Claire Leach, GFRR 35-3.5; 8. Macey Sabrosky, Dickinson 34-8.5
Discus: 1. Shelby Frank, GFRR 155-9; 2. Katie German, Bismarck 133-8; 3. Akealy Moton, WF 133-7; 4. Elizabeth Lucy, Minot 125-8; 5. Regan Dennis, Century 125-3; 6. Samantha Moe, Minot 125-3; 7. Mia Murph, GFRR 115-7; 8. Alexandria Grosz, Century 113-1
CLASS B
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 21, 2. Carrington 20, 3. Dickinson Trinity & Rugby 16, 5. May-Port-CG 14, 6. Westhope-Newburg & Standing Rock 10, 8. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 9, 9. Killdeer 8.5, 10. Langdon 8, 11. Watford City 7.5, 12. Hettinger-Scranton, Nelson County & Hatton-Northwood 6, 15. Parshall, Warwick & Grant County-Flasher 5, 18. Barnes County North, Finley-Sharon-Hope-Page, Central McLean & Lisbon 4, 22. Linton-HMB 2, 23. Drayton/Valley-Edinburg, Griggs County Central, Shiloh Christian & Harvey-Wells County 1.
1600 Meter Run: 1. Cailee Peterson, MPCG 5:08.59; 2. Reagan Baesler, HCV 5:11.86; 3. Mackenzie Holkesvig, H-N 5:15.30; 4. Amanda Jarrett, Carrington 5:16.48; 5. Mikayla Koenig, FSHP 5:18.85; 6. Peyton Frolek, MWL 5:22.31; 7. Kayla Ogle, Watford 5:24.22; 8. MacKenna Arnold, HWC 5:24.75
4x800 Meter Relay: 1. Hillsboro-Central Valley 9:38.80; 2. Carrington 9:41.56; 3. Hettinger-Scranton 10:00.60; 4. Parshall 10:04.19; 5. Central McLean 10:13.92; 6. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 10:15.80; 7. May-Port-CG 10:17.99; 8. Shiloh Christian 10:19.84
Long Jump: 1. Abbie Jiles, W-N 17-2; 2. Sydney Ellingson, Langdon 16-10.5; 3. Masy Kuntz, Trinity 16-9.25; 4. Taylor Roehl, GC-F 16-6; 5. Maara Nelson, Carrington 16-5.5; 6. Katja Berge, HCV 16-5.5; 7. Cassie Gefroh, L-HMB 16-5.25; 8. Jessica Kuchera, MWL 16-5
Pole Vault: 1. Faith Beck, Trinity 10-6; 2. Maria Blessum, Rugby 10-3; 3. Sydney Andersen, Killdeer & Mikka Haugeberg, Watfrod 9-9; 5. Lexi Rose, BCN 9-6; 6. Corrie Dobitz, Killdeer 9-3; 7. Nora Peterson, MPCG 9-3; 8. Taylor Reilly, DVE 9-0
Discus: 1. Megan Molash, SR 117-11; 2. Maddie Uhlenkamp, Rugby 117-4; 3. Paige Haakenson, Nelson Cty 116-2; 4. Bryeann Robertson, Warwick 113-6; 5. Makayla Froehlich, LIsbon 112-1; 6. Emma Rost, Carrington 111-1; 7. Jolene Kuchera, MWL 109-7; 8. Joelle Sherlock, GCC 108-5
BOYS
CLASS A
Team Scores: 1. Century 33, 2. Legacy 24, 3. GF Red River 22, 4. Bismarck & Minot 20, 6. Williston & Fargo Davies 16, 8. Fargo North & Fargo South 13, 10. West Fargo 10, 11. Wahpeton 7, 12. Mandan 1.
1600 Meter Run: 1. Hunter Lucas, Davies 4:13.81; 2. Leif Everson, Williston 4:14.16; 3. Evan Sayler, Century 4:22.77; 4. Alex Luz, North 4:29.70; 5. Gabe Hegstad, Minot 4:30.03; 6. Micade Shumway, Williston 4:32.48; 7. Drew Mears, WF 4:33.35; 8. Landon Kleingartner, Mandan 4:33.51
4x800 Meter Relay: 1. Century 7:59.92; 2. Fargo North 8:02.33; 3. Legacy 8:03.09; 4. Williston 8:05.84; 5. Fargo Davies 8:09.36; 6. Minot 8:09.36; 7. Bismarck 8:10.26; 8. Fargo South 8:12.83
Triple Jump: 1. Devon Pope, GFRR 45-9; 2. Carlos Horcacitas-Martin, GFRR 45-7; 3. Dane Allen, Bismarck 44-8.25; 4. Brandon Lewis, Legacy 44-4.75; 5. George Nyanforh, GFRR 44-0.25; 6. Derek Leingang, Bismarck 43-0.5; 7. Austin Wolf, Legacy 43-0; 8. Lucas Mayer, Century 42-11.75
High Jump: 1. Austin Wolf, Legacy 6-7; 2. Josh Darwin, Wahpeton & Jack Pifer, South 6-4; 4. Alex Sell, WF 6-2; 5. Jack Ziegler, Minot; Lucas Mayer, Century & Kade Amundson, Century 6-2; 8. Dane Allen, Bismarck 6-2
Discus: 1. Levi Rockey, Century 174-1; 2. Jared Rath, Bismarck 156-7; 3. Logan Krueger, Minot 154-2; 4. Mason McCord, South 152-10, 5. Layne Rouse, Minot 152-3; 6. Zach Willis, WF 151-11; 7. Alex Luistro, Davies 150-7; 8. Tanner Holzer, Legacy 146-2
CLASS B
Team Scores: 1. New Town 38, 2. Killdeer 14, 3. Edgeley-Kulm 13, 4. Stanley-Powers Lake, Kindred & Trenton/Trinity Christian 10, 7. Bowman County 9.5, 8. Divide County, Watford City & Maple Valley-Enderlin 8, 11. Dickinson Trinity 7, 12. Thompson & Hankinson 6, 14. Park River & Oak Grove 5, 16. Lisbon 4.5, 17. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood, Benson County, Mott-Regent, Carrington & Hillsboro-Central Valley 4, 22. Bottineau & Harvey-Wells County 3, 24. Beach, Glenburn & May-Port-CG 2, 27. Ellendale 1.
1600 Meter Run: 1. Ryan Wheeling, NT 4:20.75; 2. Isaac Huber, E-K 4:24.45; 3. Jalen Chase, NT 4:26.51; 4. Chace Hale, NT 4:28.53; 5. Robert White, NT 4:32.07; 6. Brett O'Connell, Benson Cty 4:32.66; 7. Jaiven Hale, NT 4:33.44; 8. Daniel LeBeau, NT 4:34.25
4x800 Meter Relay: 1. New Town 8:02.29 (NEW STATE RECORD); 2. Maple Valley-Enderlin 8:24.41; 3. Thompson 8:29.67; 4. Bowman County 8:33.62; 5. Hillsboro-Central Valley 8:35.99; 6. Oak Grove 8:38.44; 7. Beach 8:38.88; 8. Benson County 8:39.69
Long Jump: 1. Austin Smith, T/TC 21-1; 2. DeJuan Jenkins, Divide Cty 20-11.25; 3. Kaden Kuntz, Trinity 20-10.5; 4. Jorgen Paulson, E-K 20-5.5; 5. Brady Wegh, M-R 20-5; 6. Payton Granger, HWC 20-5; 7. Trent Marquart, Glenburn 20-4; 8. Lucas Hofer, Ellendale 20-3.5
Pole Vault: 1. Dylan Brandt, Kindred 13-6; 2. Braedon Gumke, Watford 13-6; 3. Hoyt Zander, Killdeer 13-3; 4. Lawrence Lesmann, Lisbon & Mathew Carlson, Bowman 12-9; 6. Kaden Wolsky, Carrington 12-3; 7. Toby Sheets, MPCG 12-0; 8. Dillan Kovash, Trinity 11-6
Discus: 1. Wyatt Hanson, SPL 163-1; 2. Rope Smith, Killdeer 158-8; 3. Cody Mauch, Hankinson 141-3; 4. Cole Clementson, PR 140-2; 5. Charlie Moffet, MWL 138-11; 6. Austin Tonneson, Bottineau 135-6; 7. Austin Widmer, OG 135-4; 8. Cody Schlegel, Carrington 131-8
@ Bismarck Community Bowl
Day 1 Results
GIRLS
CLASS A
Team Scores: 1. Bismarck 39.5, 2. GF Central 24, 3. Fargo Davies 23.25, 4. Century 22, 5. Legacy & Minot 20, 7. GF Red River 19, 8. West Fargo 11.25, 9. Jamestown 8, 10. Fargo North 3, 11. Wahpeton 2.5, 12. Dickinson & Mandan 1, 14. Devils Lake & Shanley .25
1600 Meter Run: 1. Karly Ackley, GFC 4:57.63; 2. Kelby Anderson, Century 5:01.92; 3. Alexis Roehl, GFC 5:03.56; 4. Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck 5:06.14; 5. Lindsey Werner, Legacy 5:06.46; 6. Jennifer Dufner, WF 5:07.77; 7. Megan Lundstrom, Davies 5:09.82; 8. Kelby Rinas, Mandan 5:10.01
4x800 Meter Relay: 1. Legacy 9:22.68 (NEW STATE RECORD); 2. GF Central 9:25.71; 3. Fargo Davies 9:41.28; 4. Century 9:41.75; 5. Bismarck 9:44.86; 6. Fargo North 9:47.92; 7. West Fargo 9:50.50; 8. Minot 10:02.71
High Jump: 1. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 5-4; 2. Abby Kallenbach, Jamestown 5-4; 3. Allie Nelson, Minot 5-3; 4. Ashley Conneran, GFRR 5-1; 5. Elise Rue, Davies 5-1; 6. Olivia Dickerson, Bismarck & Tylee Irwin, Wahpeton 5-1; 8. Kaia Schneider, Davies; Madison Connors, WF; Beth Alexander, DL & Alexis Wanner, Shanley 4-11
Triple Jump: 1. Blythe Ehrmantraudt, Bismarck 38-8; 2. Kylee Bergantine, Davies 37-9.25; 3. Ashley Hulm, Legacy 36-7; 4. Elise Klein, Minot 35-11.5; 5. Kenzie Gullickson, Century 35-7; 6. Merritt Beil, Davies 35-7; 7. Claire Leach, GFRR 35-3.5; 8. Macey Sabrosky, Dickinson 34-8.5
Discus: 1. Shelby Frank, GFRR 155-9; 2. Katie German, Bismarck 133-8; 3. Akealy Moton, WF 133-7; 4. Elizabeth Lucy, Minot 125-8; 5. Regan Dennis, Century 125-3; 6. Samantha Moe, Minot 125-3; 7. Mia Murph, GFRR 115-7; 8. Alexandria Grosz, Century 113-1
CLASS B
Team Scores: 1. Hillsboro-Central Valley 21, 2. Carrington 20, 3. Dickinson Trinity & Rugby 16, 5. May-Port-CG 14, 6. Westhope-Newburg & Standing Rock 10, 8. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 9, 9. Killdeer 8.5, 10. Langdon 8, 11. Watford City 7.5, 12. Hettinger-Scranton, Nelson County & Hatton-Northwood 6, 15. Parshall, Warwick & Grant County-Flasher 5, 18. Barnes County North, Finley-Sharon-Hope-Page, Central McLean & Lisbon 4, 22. Linton-HMB 2, 23. Drayton/Valley-Edinburg, Griggs County Central, Shiloh Christian & Harvey-Wells County 1.
1600 Meter Run: 1. Cailee Peterson, MPCG 5:08.59; 2. Reagan Baesler, HCV 5:11.86; 3. Mackenzie Holkesvig, H-N 5:15.30; 4. Amanda Jarrett, Carrington 5:16.48; 5. Mikayla Koenig, FSHP 5:18.85; 6. Peyton Frolek, MWL 5:22.31; 7. Kayla Ogle, Watford 5:24.22; 8. MacKenna Arnold, HWC 5:24.75
4x800 Meter Relay: 1. Hillsboro-Central Valley 9:38.80; 2. Carrington 9:41.56; 3. Hettinger-Scranton 10:00.60; 4. Parshall 10:04.19; 5. Central McLean 10:13.92; 6. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 10:15.80; 7. May-Port-CG 10:17.99; 8. Shiloh Christian 10:19.84
Long Jump: 1. Abbie Jiles, W-N 17-2; 2. Sydney Ellingson, Langdon 16-10.5; 3. Masy Kuntz, Trinity 16-9.25; 4. Taylor Roehl, GC-F 16-6; 5. Maara Nelson, Carrington 16-5.5; 6. Katja Berge, HCV 16-5.5; 7. Cassie Gefroh, L-HMB 16-5.25; 8. Jessica Kuchera, MWL 16-5
Pole Vault: 1. Faith Beck, Trinity 10-6; 2. Maria Blessum, Rugby 10-3; 3. Sydney Andersen, Killdeer & Mikka Haugeberg, Watfrod 9-9; 5. Lexi Rose, BCN 9-6; 6. Corrie Dobitz, Killdeer 9-3; 7. Nora Peterson, MPCG 9-3; 8. Taylor Reilly, DVE 9-0
Discus: 1. Megan Molash, SR 117-11; 2. Maddie Uhlenkamp, Rugby 117-4; 3. Paige Haakenson, Nelson Cty 116-2; 4. Bryeann Robertson, Warwick 113-6; 5. Makayla Froehlich, LIsbon 112-1; 6. Emma Rost, Carrington 111-1; 7. Jolene Kuchera, MWL 109-7; 8. Joelle Sherlock, GCC 108-5
BOYS
CLASS A
Team Scores: 1. Century 33, 2. Legacy 24, 3. GF Red River 22, 4. Bismarck & Minot 20, 6. Williston & Fargo Davies 16, 8. Fargo North & Fargo South 13, 10. West Fargo 10, 11. Wahpeton 7, 12. Mandan 1.
1600 Meter Run: 1. Hunter Lucas, Davies 4:13.81; 2. Leif Everson, Williston 4:14.16; 3. Evan Sayler, Century 4:22.77; 4. Alex Luz, North 4:29.70; 5. Gabe Hegstad, Minot 4:30.03; 6. Micade Shumway, Williston 4:32.48; 7. Drew Mears, WF 4:33.35; 8. Landon Kleingartner, Mandan 4:33.51
4x800 Meter Relay: 1. Century 7:59.92; 2. Fargo North 8:02.33; 3. Legacy 8:03.09; 4. Williston 8:05.84; 5. Fargo Davies 8:09.36; 6. Minot 8:09.36; 7. Bismarck 8:10.26; 8. Fargo South 8:12.83
Triple Jump: 1. Devon Pope, GFRR 45-9; 2. Carlos Horcacitas-Martin, GFRR 45-7; 3. Dane Allen, Bismarck 44-8.25; 4. Brandon Lewis, Legacy 44-4.75; 5. George Nyanforh, GFRR 44-0.25; 6. Derek Leingang, Bismarck 43-0.5; 7. Austin Wolf, Legacy 43-0; 8. Lucas Mayer, Century 42-11.75
High Jump: 1. Austin Wolf, Legacy 6-7; 2. Josh Darwin, Wahpeton & Jack Pifer, South 6-4; 4. Alex Sell, WF 6-2; 5. Jack Ziegler, Minot; Lucas Mayer, Century & Kade Amundson, Century 6-2; 8. Dane Allen, Bismarck 6-2
Discus: 1. Levi Rockey, Century 174-1; 2. Jared Rath, Bismarck 156-7; 3. Logan Krueger, Minot 154-2; 4. Mason McCord, South 152-10, 5. Layne Rouse, Minot 152-3; 6. Zach Willis, WF 151-11; 7. Alex Luistro, Davies 150-7; 8. Tanner Holzer, Legacy 146-2
CLASS B
Team Scores: 1. New Town 38, 2. Killdeer 14, 3. Edgeley-Kulm 13, 4. Stanley-Powers Lake, Kindred & Trenton/Trinity Christian 10, 7. Bowman County 9.5, 8. Divide County, Watford City & Maple Valley-Enderlin 8, 11. Dickinson Trinity 7, 12. Thompson & Hankinson 6, 14. Park River & Oak Grove 5, 16. Lisbon 4.5, 17. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood, Benson County, Mott-Regent, Carrington & Hillsboro-Central Valley 4, 22. Bottineau & Harvey-Wells County 3, 24. Beach, Glenburn & May-Port-CG 2, 27. Ellendale 1.
1600 Meter Run: 1. Ryan Wheeling, NT 4:20.75; 2. Isaac Huber, E-K 4:24.45; 3. Jalen Chase, NT 4:26.51; 4. Chace Hale, NT 4:28.53; 5. Robert White, NT 4:32.07; 6. Brett O'Connell, Benson Cty 4:32.66; 7. Jaiven Hale, NT 4:33.44; 8. Daniel LeBeau, NT 4:34.25
4x800 Meter Relay: 1. New Town 8:02.29 (NEW STATE RECORD); 2. Maple Valley-Enderlin 8:24.41; 3. Thompson 8:29.67; 4. Bowman County 8:33.62; 5. Hillsboro-Central Valley 8:35.99; 6. Oak Grove 8:38.44; 7. Beach 8:38.88; 8. Benson County 8:39.69
Long Jump: 1. Austin Smith, T/TC 21-1; 2. DeJuan Jenkins, Divide Cty 20-11.25; 3. Kaden Kuntz, Trinity 20-10.5; 4. Jorgen Paulson, E-K 20-5.5; 5. Brady Wegh, M-R 20-5; 6. Payton Granger, HWC 20-5; 7. Trent Marquart, Glenburn 20-4; 8. Lucas Hofer, Ellendale 20-3.5
Pole Vault: 1. Dylan Brandt, Kindred 13-6; 2. Braedon Gumke, Watford 13-6; 3. Hoyt Zander, Killdeer 13-3; 4. Lawrence Lesmann, Lisbon & Mathew Carlson, Bowman 12-9; 6. Kaden Wolsky, Carrington 12-3; 7. Toby Sheets, MPCG 12-0; 8. Dillan Kovash, Trinity 11-6
Discus: 1. Wyatt Hanson, SPL 163-1; 2. Rope Smith, Killdeer 158-8; 3. Cody Mauch, Hankinson 141-3; 4. Cole Clementson, PR 140-2; 5. Charlie Moffet, MWL 138-11; 6. Austin Tonneson, Bottineau 135-6; 7. Austin Widmer, OG 135-4; 8. Cody Schlegel, Carrington 131-8