SOUTHEAST REGION
@ Lisbon
Friday, May 19th
GIRLS
Team Scores : 1. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 127, 2. Lisbon 106, 3. Kindred 87, 4. Central Cass 83.5, 5. Oakes 63, 6. Barnes County North 47.5, 7. Maple Valley-Enderlin 47, 8. Oak Grove 36, 9. Northern Cass 33, 10. Richland 30, 11. Edgeley-Kulm 26, 12. Sargent County 19, 13. LaMoure-LM & Hankinson 13, 15. Ellendale 10.
100 Meter Dash : 1. Lanie Awender, Oakes 12.97 SQ; 2. Faith Aasen, NC 13.21 SQ; 3. Emma Weiss, Lisbon 13.27 SQ; 4. Madi Erickson, Kindred 13.34; 5. Kylie Grommesh, CC 13.41; 6. Victoria Braaten, Kindred 13.49; 7. Rachel Hoff, LLM 13.53; 8. Lily Baldwin, MWL 13.54
200 Meter Dash : 1. Lanie Awender, Oakes 26.80 SQ; 2. Lily Pyle, CC 26.85 SQ; 3. Madi Erickson 27.13 SQ; 4. Emily McKay, OG 27.84; 5. Emma Weiss, Lisbon 27.84; 6. Lily Baldwin, MWL 28.16; 7. Sophie Nichol, OG 28.17; 8. Charlee Lang, OG 28.22
400 Meter Dash : 1. Peyton Frolek, MWL 60.26 SQ; 2. Julia Bogart, OG 62.26 SQ; 3. Lily Pyle, CC 62.72 SQ; 4. Madi Erickson, Kindred 62.80; 5. Sierra Kramlich, EK 64.23; 6. Abby Faleide, CC 65.68; 7. Morgan Gaukler, Hankinson 66.54; 8. Jordan Adelman, CC 66.63
800 Meter Run : 1. Peyton Frolek, MWL 2:25.10 SQ; 2. Drew Frolek, MWL 2:29.41 SQ; 3. Abigail Farsdale, Kindred 2:32.90 SQ; 4. Emma Baasch, MVE 2:38.13; 5. Michaela Honl, MWL 2:38.94; 6. Tess Scott, BCN 2:40.82; 7. Abby Faleide, CC 2:40.83; 8. Ashley McFadgen, BCN 2:46.29
1600 Meter Run : 1. Drew Frolek, MWL 5:42.08 SQ; 2. Dreah Frolek, MWL 5:47.44 SQ; 3. Ashley McFadgen, BCN 5:54.77 SQ; 4. Jasmine Rascon, EK 6:08.57; 5. Karly Just, LLM 6:34.21; 6. Alyssa Ragan, LLM 6:41.93; 7. Araina Blacksmith, NC 6:42.74; 8. Abbey Forward, Oakes 6:42.92
3200 Meter Run : 1. Dreah Frolek, MWL 12:17.40 SQ; 2. Chloe Thurber, Ellendale 12:57.15 SQ; 3. Leighton Fitch, Kindred 13:02.63 SQ; 4. Avalon Kelly, Lisbon 13:22.55; 5. Madison Schwab, SC 13:58.38; 6. Jasmine Rascon, EK 13:59.78; 7. Karly Just, LLM 14:22.86; 8. Abbey Forward, Oakes 14:52.66
100 Meter Hurdles : 1. Brooke Hiatt, Kindred 16.96 SQ; 2. KaliRae Garcia, CC 17.06 SQ; 3. Tessa Schroeder, MVE 17.20 SQ; 4. Payton Johnson, NC 17.44; 5. Madison Oster, MWL 17.70; 6. Julia Quam, MWL 18.00; 7. Kendra Odegard, Lisbon 18.05; 8. Kayla Cavett, Lisbon 18.07
300 Meter Hurdles : 1. Jacquelyn McCleary, MVE 48.83 SQ; 2. Payton Johnson, NC 48.98 SQ; 3. Julia Quam, MWL 49.33 SQ; 4. Kendra Odegard, Lisbon 50.08; 5. Kalli Lautt, Lisbon 50.85; 6. KaliRae Garcia, CC 51.02; 7. Madison Oster, MWL 51.73; 8. Megan Howell, Lisbon 53.16
4x100 Meter Relay : 1. Richland 53.31 SQ; 2. Lisbon 53.67 SQ; 3. Kindred 53.96 SQ; 4. Northern Cass 54.20; 5. Barnes County North 55.02; 6. Central Cass 55.54; 7. LaMoure-LM 55.74; 8. Oakes 56.62
4x200 Meter Relay : 1. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 1:51.44 SQ; 2. Lisbon 1:55.27 SQ; 3. Kindred 1:55.37 SQ; 4. Central Cass 1:56.40; 5. Oakes 1:56.54; 6. Hankinson 2:02.19; 7. Ellendale 2:02.73; 8. Sargent County 2:04.83
4x400 Meter Relay : 1. Oak Grove 4:18.03 SQ; 2. Kindred 4:20.37 SQ; 3. Central Cass 4:21.92 SQ; 4. Edgeley-Kulm 4:27.50; 5. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 4:28.96; 6. Lisbon 4:31.37; 7. Maple Valley-Enderlin 4:31.54; 8. Oakes 4:35.81
4x800 Meter Relay : 1. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 10:25.58 SQ; 2. Oakes 10:43.00 SQ; 3. Kindred 10:43.70 SQ; 4. Barnes County North 11:01.64; 5. Lisbon 11:14.27; 6. Central Cass 11:38.53; 7. Sargent County 12:01.38; 8. Northern Cass 12:21.70
Long Jump : 1. Abby Ringdahl, Richland 16-9.5 SQ; 2. Jessica Kuchera, MWL 16-0.5 SQ; 3. Meadow Malone, Lisbon 15-8 SQ; 4. Emma Baasch, MVE 15-6.25; 5. Faith Aasen, NC 15-4.5; 6. Jacquelyn McCleary, MVE 15-4; 7. Kylie Grommesh, CC 15-3.5; 8. Bailey Skjefte, Oakes 15-3
Triple Jump : 1. Tessa Schroeder, MVE 34-5.5 SQ; 2. Kylie Grommesh, CC 33-10.25 SQ; 3. Hannah Willson, BCN 33-0 SQ; 4. Miah Bartholomay, MVE 31-11; 5. Jordyn Everson, BCN 31-11; 6. Kennedy Flaa, Richland 31-10.5; 7. Bailey Skjefte, Oakes 30-8.5; 8. Kendra Cavett, Lisbon 30-7
High Jump : 1. Carlie Kiefer, CC & Maren Berntson, EK 4-11 SQ; 3. Kennedy Flaa, Richland 4-11 SQ; 4. Jordyn Everson, BCN & Preslie Ercink, Lisbon 4-9; 6. Lily Pyle, CC 4-9; 7. Darby Swanson, SC 4-9; 8. Haley Olson, MVE 4-7
Pole Vault : 1. Lexi Rose, BCN 9-0 SQ; 2. Brianna Nielsen, Lisbon 8-0 SQ; 3. Beth Elijah, Lisbon & Claire Moffet, MWL 7-6; 5. Claire Wagner, Oakes & Hailey Jones, CC 6-6; 7. Sherilyn Gutzmer, MWL & Allison Jepson, Oakes 6-6
Shot Put : 1. Makayla Froehlich, Lisbon 38-10 SQ; 2. Payton Packer, Kindred 37-9 SQ; 3. Jasmin Mauch, Hankinson 35-11 SQ; 4. Shelby Dietz, SC 35-0; 5. Allison Widmer, OG 34-7; 6. Sadie Hansen, Oakes 33-9; 7. McKenzie Froehlich, Lisbon 33-5; 8. Alee Searles, MWL 32-10
Discus : 1. Payton Packer, Kindred 119-1.5 SQ; 2. Jolene Kuchera, MWL 99-7.5 SQ; 3. Hannah Roesler, CC 99-7 SQ; 4. Makayla Froehlich, Lisbon 98-7.5; 5. Olivia Fehr, BCN 98-2; 6. Bella Hansen, Oakes 98-0; 7. Jasmin Mauch, Hankinson 94-5; 8. Sadie Hansen, Oakes 93-8
Javelin: 1. Kendra Odegard, Lisbon 132-8 SQ; 2. Shelby Roney, Oakes 124-6 SQ; 3. Amanda Roller, OG 112-6 SQ; 4. Amber Peterson, SC 108-0.5; 5. Alyx Schmitz, Oakes 105-6; 6. McKenzie Froehlich, Lisbon 102-0; 7. Annie Rohrbeck, Kindred 97-1; 8. Abby Martel, Richland 97-0
Senior Athlete of the Year: Peyton Frolek, Milnor-Wyndmere-Lidgerwood
Coach of the Year: Rae Hosford, Milnor-Wyndmere-Lidgerwood
BOYS
Team Scores : 1. Kindred 121, 2. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 111.5, 3. Lisbon 92.5, 4. Northern Cass 76, 5. Maple Valley-Enderlin 65, 6. Edgeley-Kulm 53, 7. Ellendale 51.5, 8. Oak Grove 42, 9. Central Cass 35.5, 10. Richland & Sargent County 30, 12. Hankinson 14, 123. Oakes 9, 14. LaMoure-LM 8, 15. Barnes County North 1.
100 Meter Dash : 1. Jake Freitag, Kindred 11.54 SQ; 2. Trey Lunneborg, MWL 11.67 SQ; 3. Matt Wika, NC 11.77 SQ; 4. Jorgen Paulson, EK 11.80; 5. Braeden Knutson, CC 11.83; 6. Max Farquhar, CC 11.85; 7. Sean Beilke, MVE 11.86; 8. Brant Bohmert, NC 11.92
200 Meter Dash : 1. Jake Freitag, Kindred 23.29 SQ; 2. Trey Lunneborg, MWL 23.46 SQ; 3. Matt Wika, NC 23.49 SQ; 4. Jorgen Paulson, EK 23.57; 5. Bryar Erickson, MWL 23.93; 6. Sean Beilke, MVE 24.32; 7. Ethan Molan, Ellendale 24.42; 8. Cole Chapin, SC 24.70
400 Meter Dash : 1. Maverick Coleman, Lisbon 51.20 SQ; 2. Joe Hoff, NC 52.33 SQ; 3. Isaac Huber, EK 52.33 SQ; 4. Thiago Choi, OG 52.96; 5. Michael Vavra, MVE 53.25; 6. Ethan Elijah, Lisbon 53.50; 7. Tanner Smith, MVE 53.82; 8. Sean Beilke, MVE 54.00
800 Meter Run : 1. Isaac Huber, EK 2:01.36 SQ; 2. Joe Hoff, NC 2:09.25 SQ; 3. Tanner Smith, MVE 2:09.96 SQ; 4. Ryan Davis, Kindred 2:09.99; 5. Chase Nishek, EK 2:14.80; 6. Peyton McNea, Lisbon 2:15.91; 7. Adam Punton, MVE 2:15.97; 8. Landen Kjos, OG 2:16.55
1600 Meter Run : 1. Hunter Lentz, Richland 4:53.16 SQ; 2. Lucas Nitschke, EK 4:55.17 SQ; 3. Cole Myers, Richland 4:55.95 SQ; 4. Layne Schmit, Oakes 4:57.24; 5. Adam Punton, MVE 4:59.21; 6. Ben Asheim, OG 5:01.26; 7. Lane McCleary, MVE 5:02.87; 8. Broden Frolek, MWL 5:04.71
3200 Meter Run : 1. Arthur Punton, MVE 10:36.46 SQ; 2. Tommy Conmy, OG 10:37.25 SQ; 3. Hunter Lentz, Richland 10:39.63 SQ; 4. Lucas Nitschke, EK 10:42.10; 5. Gavin Sunderland, OG 10:42.61; 6. Gavin Jorgenson, Lisbon 10:44.50; 7. Nick Seefeld, Ellendale 10:47.68; 8. Gus Aaland, Kindred 10:48.75
110 Meter Hurdles : 1. Maverick Coleman, Lisbon 15.82 SQ; 2. Levi Hirschkorn, LLM 17.17 SQ; 3. Hunter Churchill, MWL 17.19 SQ; 4. Kadin Olson, Kindred 17.22; 5. Tyler Niemi, OG 18.24; 6. Jacob Reinke, Lisbon 18.87; 7. Devin Houska, Kindred 18.89; 8. Brandon Lerew, NC 19.77
300 Meter Hurdles : 1. Maverick Coleman, Lisbon 39.80 SQ; 2. Isaac Huber, EK 42.68 SQ; 3. Kadin Olson, Kindred 44.38 SQ; 4. Evan Braaten, MWL 45.02; 5. Eli Heinrich, Kindred 45.56; 6. Jarod Roth, SC 45.84; 7. Eric Romero, MWL 46.31; 8. Blake Nelson, SC 46.49
4x100 Meter Relay : 1. Kindred 45.95 SQ; 2. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 46.35 SQ; 3. Central Cass 46.40 SQ; 4. Lisbon 47.06; 5. Sargent County 47.33; 6. Northern Cass 47.44; 7. Ellendale 50.66; 8. Hankinson 51.27
4x200 Meter Relay : 1. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 1:36.19 SQ; 2. Kindred 1:37.07 SQ; 3. Maple Valley-Enderlin 1:37.93 SQ; 4. Lisbon 1:39.00; 5. Northern Cass 1:39.26; 6. Central Cass 1:39.43; 7. Sargent County 1:42.32
4x400 Meter Relay : 1. Lisbon 3:32.93 SQ; 2. Kindred 3:33.15 SQ; 3. Central Cass 3:33.92 SQ; 4. Oak Grove 3:42.10; 5. Northern Cass 3:42.77; 6. Ellendale 3:46.50; 7. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 3:49.45; 8. Sargent County 3:52.96
4x800 Meter Relay : 1. Maple Valley-Enderlin 8:24.80 SQ; 2. Ellendale 8:36.43 SQ; 3. Oak Grove 8:39.15 SQ; 4. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 8:49.05; 5. Oakes 8:57.83; 6. Kindred 8:58.13; 7. Lisbon 8:58.20; 8. Central Cass 9:06.85
Long Jump : 1. Matt Wika, NC 21-2 SQ; 2. Max Farquhar, CC 19-10.5 SQ; 3. Lucas Hofer, Ellendale 19-9.5 SQ; 4. Brant Bohmert, NC 19-7; 5. Brock Benson, Kindred 19-5; 6. Kyle Odegard, Lisbon 19-4; 7. Dylan Brandt, Kindred 19-3; 8. Peter Lindgren, MVE 18-10
Triple Jump : 1. Luke Foertsch, MWL 43-8.5 SQ; 2. Lucas Hofer, Ellendale 42-1 SQ; 3. Brant Bohmert, NC 41-9 SQ; 4. Jorgen Paulson, EK 41-7 SQ; 5. Michael Hall, Kindred 41-6.5 SQ; 6. Jake Hanson, SC 41-6 SQ; 7. Brock Benson, Kindred 41-0; 8. Hunter Churchill, MWL 39-4
High Jump : 1. Tyler Zaun, MVE 6-0 SQ; 2. Evan Braaten, MWL 5-10 SQ; 3. Drew Wittich, SC 5-10 SQ; 4. Blake Nelson, SC 5-10; 5. Cole Goehring, Ellendale & Dillon Haines, CC 5-8; 7. Andrew Kolling, Kindred 5-8; 8. Phillip Hagen, EK 5-6
Pole Vault : 1. Dylan Brandt, Kindred 12-6 SQ; 2. Lawrence Lesmann, Lisbon 12-0 SQ; 3. Andrew Kolling, Kindred 12-0 SQ; 4. Peyton McNea, Lisbon 10-0; 5. Benjamin Frankki, MWL 9-9; 6. Zachary Frankki, MWL & Hunter Schultz, Lisbon 9-9; 8. Max Fehr, BCN 9-6
Shot Put : 1. Alix Wisnewski, MWL 48-1.5 SQ; 2. Blake Loomis, Richland 47-7.75 SQ; 3. Marcus Jensen, NC 46-10.5 SQ; 4. Thomas Metzger, NC 45-5.25; 5. Clayton Grueneich, Ellendale 44-4.75; 6. Charlie Moffet, MWL 43-4.75; 7. Troy Dietz, SC 42-1.5; 8. Taylen Walks, Ellendale 41-6
Discus : 1. Charlie Moffet, MWL 144-8.5 SQ; 2. Cody Mauch, Hankinson 131-8 SQ; 3. Austin Widmer, OG 131-5 SQ; 4. Daryn Hoppe, Kindred 130-1.5; 5. Alix Wisnewski, MWL 122-0; 6. Walker Bruns, Ellendale 119-6; 7. Colton Wetch, MVE 115-6; 8. Strait Idso, CC 114-8.5
Javelin: 1. Kyle Odegard, Lisbon 186-11 SQ; 2. Adam Mark, Kindred 169-9 SQ; 3. Brock Benson, Kindred 162-9 SQ; 4. Lucas Hofer, Ellendale 162-1 SQ; 5. Cody Mauch, Hankinson 160-10 SQ; 6. Thomas Metzger, NC 156-3; 7. Justin Lehmann, SC 151-7; 8. Hayden Boll, Hankinson 150-9
Senior Athlete of the Year: Maverick Coleman, Lisbon
Coach of the Year: Josh Allmaras, Kindred