LISBON IVITATIONAL
@ Lisbon
Thursday, May 4th
GIRLS
Team Scores : 1. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 139, 2. Lisbon 121, 3. Central Cass 89, 4. Maple Valley-Enderlin 60, 5. Oakes 56, 6. Northern Cass 52, 7. Edgeley-Kulm 51, 8. Sargent County 33, 9. Kidder County-Napoleon 31, 10. Richland 23, 11. Hankinson 13, 12. LaMoure-LM 10, 13. Ellendale 5.
100 Meter Dash : 1. Faith Aasen, NC 12.75 SQ; 2. Emma Weiss, Lisbon 12.87; 3. Kaitlyn Schiele, EK 12.95; 4. LaDora Schmidt, KCN 13.09; 5. Lily Baldwin, MWL 13.33; 6. Kylie Grommesh, CC 13.38; 7. Rachel Hoff, LLM 13.44; 8. Jordan Adelman, CC 13.45
200 Meter Dash : 1. Lily Pyle, CC 26.28 SQ; 2. LaDora Schmidt, KCN 27.18; 3. Kaitlyn Schiele, EK 27.40; 4. Lily Baldwin, MWL 28.08; 5. Rachel Hoff, LLM 28.49; 6. Jordan Adelman, CC 28.75; 7. Sierra Kramlich, EK 29.35; 8. Brynn Peterson, SC 30.08
400 Meter Dash : 1. LaDora Schmidt, KCN 61.55; 2. Emma Baasch, MVE 62.10; 3. Sierra Kramlich, EK 65.47; 4. Laura Gutzmer, MWL 65.69; 5. Morgan Gaukler, Hankinson 67.81; 6. Jacquelyn McCleary, MVE 68.28; 7. Michaela Honl, MWL 70.03; 8. Elisa Sola-Martinez, Richland 70.19
800 Meter Run : 1. Drew Frolek, MWL 2:38.09; 2. Michaela Honl, MWL 2:44.24; 3. Abby Faleide, CC 2:45.22; 4. Jasmine Rascon, EK 2:54.48; 5. Maren Berntson, EK 2:56.65; 6. Anna Martens, SC 3:02.21; 7. Miah Monson, NC 3:03.68; 8. Liberty Fix, NC 3:10.21
1600 Meter Run : 1. Drew Frolek, MWL 5:50.21; 2. Dreah Frolek, MWL 5:55.87; 3. Jasmine Rascon, EK 6:22.00; 4. Hope Huffman, Lisbon 6:55.13; 5. Abbey Forward, Oakes 6:58.12; 6. Alyssa Ragan, LLM 7:02.10; 7. Abby Idso, CC 7:05.03; 8. Alyssa Nishek, Ellendale 7:13.66
3200 Meter Run : 1. Dreah Frolek, MWL 12:24.23; 2. Araina Blacksmith, NC 14:41.07
100 Meter Hurdles : 1. KaliRae Garcia, CCC 17.02; 2. Payton Johnson, NC 17.03; 3. Tessa Schroeder, MVE 17.20; 4. Kendra Odegard, Lisbon 17.94; 5. Madison Oster, MWL 18.11; 6. Julia Quam, MWL 18.26; 7. Allison Lucas, EK 19.13; 8. Breana Tretter, NC 19.49
300 Meter Hurdles : 1. Emma Baasch, MVE 48.98; 2. Jacquelyn McCleary, MVE 49.34; 3. Payton Johnson, NC 50.61; 4. Kendra Odegard, Lisbon 51.53; 5. Julia Quam, MWL 52.19; 6. Kalli Lautt, Lisbon 52.22; 7. Madison Oster, MWL 52.56; 8. Sydnie Hustoft, Ellendale 56.64
4x100 Meter Relay : 1. Central Cass 51.91 SQ; 2. Lisbon 52.04 SQ; 3. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 53.33; 4. Richland 53.97; 5. Northern Cass 56.01; 6. Ellendale 61.15
4x200 Meter Relay : 1. Lisbon 1:52.74; 2. Richland 1:55.72; 3. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 1:56.06; 4. Central Cass 1:56.47; 5. Oakes 2:03.62; 6. Hankinson 2:04.00
4x400 Meter Relay : 1. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 4:36.68; 2. Lisbon 4:40.62; 3. Oakes 4:46.32; 4. Central Cass 4:58.00
4x800 Meter Relay : 1. Central Cass 12:15.16; 2. Lisbon 12:42.97
Long Jump : 1. Faith Aasen, NC 16-3.5; 2. Jessica Kuchera, MWL 15-9; 3. Jacquelyn McCleary, MVE 15-8; 4. Meadow Malone, Lisbon 15-4.5; 5. Kylie Grommesh, CC 15-2; 6. Emma Baasch, MVE 14-7; 7. Maren Berntson, EK 14-7; 8. Bailey Skefte, Oakes 14-3.5
Triple Jump : 1. Tessa Schroeder, MVE 34-11 SQ; 2. Jessica Kuchera, MWL 34-6 SQ; 3. Kylie Grommesh, CC 32-8.5; 4. Bailey Skjefte, Oakes 32-5; 5. Laura Gutzmer, MWL 31-9.5; 6. Darby Swanson, SC 30-4; 7. Makayla Wetzel, Oakes 30-4; 8. Sydney Anderson, NC 29-1
High Jump : 1. Amber Peterson, SC 5-1 SQ; 2. Maren Berntson, EK 5-1 SQ; 3. Kennedy Flaa, Richland 4-11; 4. Lily Pyle, CC 4-11; 5. Tessa Schroeder, MVE 4-9; 6. Preslie Ercink, Lisbon 4-9; 7. Darby Swanson, SC 4-7; 8. Bethany Corcoron, CC 4-7
Pole Vault : 1. McKenzie Metzen, Lisbon & Claire Wagner, Oakes 8-0; 3. Brianna Nielsen, Lisbon 7-6; 4. Claire Moffet, MWL 7-0; 5. Abbey Forward, Oakes 7-0; 6. Allison Jepson, Oakes 6-6; 7. Haley Quittschreiber, CC 6-6; 8. Grace Wagner, NC 6-6
Shot Put : 1. Makayla Froehlich, Lisbon 38-8 SQ; 2. Megan Kleingartner, KCN 36-6 SQ; 3. Jasmin Mauch, Hankinson 34-9; 4. Shelby Dietz, SC 34-7; 5. Lilly Malone, EK 33-6; 6. Alee Searles, MWL 32-11; 7. Alyx Schmitz, Oakes 32-2; 8. Bella Hansen, Oakes 31-7
Discus : 1. Makayla Froehlich, Lisbon 105-1; 2. Alee Searles, MWL 104-10; 3. Hannah Roesler, CC 104-8; 4. Bella Hansen, Oakes 101-4; 5. Jolene Kuchera, MWL 99-2; 6. Shelby Dietz, SC 92-9; 7. Breanna Walburn, MVE 88-6; 8. Tylor Toyne, Lisbon 86-7
Javelin: 1. Shelby Roney, Oakes 126-2 SQ; 2. Kendra Odegard, Lisbon 126-0 SQ; 3. Amber Peterson, SC 112-7; 4. Preslie Ercink, Lisbon 96-9; 5. McKenzie Froehlich, Lisbon 95-0; 6. Abby Martel, Richland 92-3; 7. Jolene Kuchera, MWL 87-0; 8. Alyssa Ragan, LLM 85-1
BOYS
Team Scores : 1. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 156, 2. Lisbon 118.5, 3. Ellendale 79.5, 4. Edgeley-Kulm 74, 5. Sargent County 57.5, 6. Northern Cass 51, 7. Central Cass 48, 8. Richland & Hankinson 35, 10. Maple Valley-Enderlin 24.5, 11. LaMoure-LM 17, 12. Oakes 14.
100 Meter Dash : 1. Matt Wika, NC 11.04 SQ; 2. Trey Lunneborg, MWL 11.06 SQ; 3. Jorgen Paulson, EK 11.38; 4. Wes Koetz, CC 11.59; 5. Aaron Shoemaker, CC 11.65; 6. Cole Chapin, SC 11.66; 7. Hunter Churchill, MWL 11.74; 8. Arthur Punton, MVE 11.76
200 Meter Dash : 1. Trey Lunneborg, MWL 22.99 SQ; 2. Maverick Coleman, Lisbon 23.05; 3. Bryar Erickson, MWL 23.77; 4. Wes Koetz, CC 23.86; 5. Jorgen Paulson, EK 24.06; 6. Arthur Punton, MVE 24.45; 7. Cole Chapin, SC 24.53; 8. Phillip Gebauer, Oakes 24.54
400 Meter Dash : 1. Maverick Coleman, Lisbon 51.70 SQ; 2. Joe Hoff, NC 52.22; 3. Isaac Huber, EK 52.81; 4. Clayton Grueneich, Ellendale 53.97; 5. Thomas Doboyou, CC 55.37; 6. Zach Jones, CC 56.73; 7. Nick Totenhagen, SC & Garett Finger, MVE 58.58
800 Meter Run : 1. Chase Nishek, Ellendale 2:12.40; 2. Layne Schmit, Oakes 2:12.88; 3. Lucas Nitschke, EK 2:13.58; 4. Owen Smith, Ellendale 2:15.08; 5. Peyton McNea, Lisbon 2:15.70; 6. Broden Frolek, MWL 2:16.86; 7. Caeden Sweet, Lisbon 2:20.10; 8. Connor Fitzgerald, Lisbon 2:21.23
1600 Meter Run : 1. Austin Molan, Ellendale 4:57.09; 2. Cole Myers, Richland 5:04.84; 3. Lucas Nitschke, EK 5:06.83; 4. Connor Fitzgerald, Lisbon 5:10.80; 5. Chase Nishek, Ellendale 5:11.96; 6. Brackin Awender, Oakes 5:18.42; 7. Owen Smith, Ellendale 5:22.96; 8. Noah Kujanson, SC 5:24.57
3200 Meter Run : 1. Isaac Huber, EK 9:54.90 SQ; 2. Hunter Lentz, Richland 11:02.01; 3. Chase Gross, CC 11:17.49; 4. Tyler Zahn, EK 11:56.38; 5. Zach Koetz, CC 12:05.63; 6. Christian Lietz, CC 12:12.10; 7. Ryan Hermes, Oakes 121:19.72; 8. Caleb Nielsen, Lisbon 12:32.06
110 Meter Hurdles : 1. Hunter Churchill, MWL 16.33; 2. Levi Hirschkorn, LLM 16.51; 3. Wyatt Runck, Lisbon 16.55; 4. Evan Braaten, MWL 16.61; 5. Brandon Lerew, NC 19.66; 6. Gage Swanson, SC 20.03
300 Meter Hurdles : 1. Evan Braaten, MWL 41.06 SQ; 2. Isaac Huber, EK 43.55; 3. Levi Hirschkorn, LLM 44.74; 4. Jarod Roth, SC 46.12; 5. Jacob Reinke, Lisbon 46.20; 6. Logan Fellows, Lisbon 46.61; 7. Blake Nelson, SC 48.60; 8. Skylar Keller, Hankinson 49.22
4x100 Meter Relay : 1. Sargent County 47.27; 2. Lisbon 47.81; 3. Hankinson 50.06; 4. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 51.03; 5. Ellendale 55.54
4x200 Meter Relay : 1. Northern Cass 1:34.64 SQ; 2. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 1:34.94 SQ; 3. Maple Valley-Enderlin 1:42.52; 4. Sargent County 1:42.78; 5. Ellendale 1:50.55
4x400 Meter Relay : 1. Lisbon 3:39.29; 2. Maple Valley-Enderlin 3:40.49; 3. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 3:40.93; 4. Ellendale 3:52.73; 5. Lisbon 'B' 4:00.52
4x800 Meter Relay : 1. Lisbon 9:09.11; 2. Milnor-Wyndmere-Lidgerwood 9:13.21; 3. Central Cass 9:36.85; 4. Edgeley-Kulm 9:59.48
Long Jump : 1. Jorgen Paulson, EK 19-6.5; 2. Adam Sakry, MWL 19-5; 3. Cole Goehring, Ellendale 19-0; 4. Hunter Lentz, Richland 18-7; 5. Lucas Hofer, Ellendale 18-7; 6. Mark Noimanyvone, MWL 18-6.5; 7. Kyle Odegard, Lisbon 18-6; 8. Jacob Hanson, SC 18-5
Triple Jump : 1. Adam Sakry, MWL 42-3 SQ; 2. Lucas Hofer, Ellendale 41-3.5; 3. Jorgen Paulson, EK 40-10; 4. Hunter Churchill, MWL 39-7; 5. Jacob Hanson, SC 39-5; 6. Tyler Zaun, MVE 39-3.5; 7. Phillip Hagen, EK 38-2; 8. Bryce Fischer, Ellendale 38-1
High Jump : 1. Evan Braaten, MWL 6-0; 2. Drew Wittich, SC 5-10; 3. Blake Nelson, SC 5-8; 4. Cole Goehring, Ellendale & Kyle Odegard, Lisbon 5-6; 6. Shay Ness, LLM 5-4; 7. Gavin Reiland, Richland 5-4; 8. Thomas Doboyou, CC 5-2
Pole Vault : 1. Lewrence Lesmann, Lisbon 12-0 SQ; 2. Peyton McNea, Lisbon 10-0; 3. Zachary Frankki, MWL 10-0; 4. Benjamin Frankki, MWL 9-0; 5. Caleb Nielsen, Lisbon 9-0; 6. Chase Gross, CC 9-0; 7. Cameron Gilley, CC 8-0; 8. Nolan Thompson, MWL 8-0
Shot Put : 1. Alix Wisnewski, CC 46-9 SQ; 2. Blake Loomis, Richland 46-5; 3. Thomas Metzger, NC 45-0; 4. Clayton Grueneich, Ellendale 44-5; 5. Marcus Jensen, NC 43-4; 6. Troy Dietz, SC 42-6; 7. Colton Wetch, MVE 42-4; 8. Cody Mauch, Hankinson 42-2
Discus : 1. Charlie Moffet, MWL 159-8 SQ; 2. Cody Mauch, Hankinson 129-10; 3. Alix Wisnewski, MWL 122-8; 4. Jaxon Mauch, Hankinson 113-9; 5. Thomas Metzger, NC 113-2; 6. Taylon Sad, Lisbon 111-10; 7. Ryan Muscha, CC 110-3; 8. Casey Bushkol, MWL 104-8
Javelin: 1. Kyle Odegard, Lisbon 177-11 SQ; 2. Cody Mauch, Hankinson 165-1 SQ; 3. Hayden Boll, Hankinson 154-9; 4. Thomas Metzger, NC 154-6; 5. Jake Ihland, Richland 152-0; 6. Justin Lehmann, SC 140-1; 7. Lucas Hofer, Ellendale 135-1; 8. Gavin Reinke, Lisbon 129-4