Below I will give my predictions for each event in this weekend's State Meet (Going to list 2 athletes/teams in each event).
Class A
GIRLS
Top 5 Team Scores:: Century, Bismarck, Fargo Davies, GF Red River, West Fargo
100 Meter Dash: Cara Haussler, Bismarck; Ashley Rone, GF Red River
200 Meter Dash: Cara Haussler, Bismarck; Ashley Rone, GF Red River
400 Meter Dash: Cara Haussler, Bismarck; Ashley Rone, GF Red River
800 Meter Run: Jordan Jacob, Century; Katie Bye, Fargo Davies
1600 Meter Run: Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck; Karly Ackley, GF Central
3200 Meter Run: Mattie Shirley-Fairbairn, Bismarck; Karly Ackley, GF Central
100 Meter Hurdles: Afure Adah, Shanley; Kylie Alexander, Minot
300 Meter Hurdles: Afure Adah, Shanley; Sophie Bengson, Minot
4x100 Meter Relay: Fargo Davies; GF Red River
4x200 Meter Relay: GF Red River; Century
4x400 Meter Relay: Fargo North; GF Red River
4x800 Meter Relay: Fargo Davies; Century
Long Jump: Katelyn Carlson, Fargo Davies; Elise Bauman, Century
Triple Jump: Mikayla Montgomery, Century; Rachel Schumacher, Bismarck
High Jump: Rachel Schumacher, Bismarck; Izzy Waite, West Fargo
Pole Vault: Grace Finney, GF Central; Morgan Gietzan, Century
Shot Put: Akealy Moton, West Fargo; Maggie Schwarzkopf, Century
Discus: Keely Walker, West Fargo; Jessica Drady, Minot
Javelin: Akealy Moton, West Fargo; Kelsey Calhoun, Dickinson
BOYS
Top 5 Team Scores:: Bismarck, Century, Fargo South, Fargo Davies, Minot
100 Meter Dash: Karter Gorney, Minot; Hunter Johnson, Bismarck
200 Meter Dash: Hunter Johnson, Bismarck; Karter Gorney, Minot
400 Meter Dash: Jacob Richter, Century; Andrew Steinwand, Century
800 Meter Run: Jacob Richter, Century; Beau Brannan, Legacy
1600 Meter Run: Sam Clausnitzer, Bismarck; Sam Markle, Bismarck
3200 Meter Run: Sam Clausnitzer, Bismarck; Leif Everson, Williston
100 Meter Hurdles: Zach Sweep, Century; Joel Crane, Century
300 Meter Hurdles: Andrew Steinwand, Century; Carter Blackwell, Dickinson
4x100 Meter Relay: Fargo South; Bismarck
4x200 Meter Relay: Bismarck; Century
4x400 Meter Relay: Century; Bismarck
4x800 Meter Relay: Bismarck; Fargo Davies
Long Jump: Ty Brooks, Fargo South; Davis Koppinger, Minot
Triple Jump: Ty Brooks, Fargo South; Devon Pope, GF Red River
High Jump: Wyatt Kainz, Dickinson; Austin Wolf, Legacy
Pole Vault: Lyndon Mertz, Bismarck; Jason Klug, Fargo South
Shot Put: Jon Tharaldsen, Bismarck; Alex Talley, West Fargo
Discus: Jon Tharaldsen, Bismarck; Terence Adams, GF Central
Javelin: Lyndon Mertz, Bismarck; Derek Murph, GF Red River
Class B
GIRLS
Top 5 Team Scores:: Hazen, Hillsboro-Central Valley, Park River, Carrington, Watford City
100 Meter Dash: Beatrice Kjelland, Park River; Dakota Wood, Hazen
200 Meter Dash: Beatrice Kjelland, Park River; Dakota Wood, Hazen
400 Meter Dash: Gracie Wright, Hillsboro-Central Valley; LaDora Schmidt, Kidder County-Napoleon
800 Meter Run: Peyton Frolek, MWL; Gracie Wright, Hillsboro-Central Valley
1600 Meter Run: Annika Rotvold, Hillsboro-Central Valley; Peyton Frolek, MWL
3200 Meter Run: Peyton Frolek, MWL; Ashley Perez, Oak Grove
100 Meter Hurdles: Dakota Wood, Hazen; Elaina Swartz, Park River
300 Meter Hurdles: Dakota Wood, Hazen; Kaylene Klein, Hazen
4x100 Meter Relay: Park River; Hazen
4x200 Meter Relay: Park River; Kindred
4x400 Meter Relay: Hazen; Hillsboro-Central Valley
4x800 Meter Relay: Hillsboro-Central Valley; Watford City
Long Jump: Ricki Lindley, Watford City; Emily Stier, Rugby
Triple Jump: Ricki Lindley, Watford City; Krista Slaubaugh, Hazen
High Jump: Lexy Wittmayer, Rolette/Wolford; Sarah Quenette, Hazen
Pole Vault: Brittany Dixon, Oak Grove; Jocelyn Dinius, Langdon
Shot Put: Bailey Retzlaff, Carrington; Kauri Hochhalter, Carrington
Discus: Bailey Retzlaff, Carrington; Kauri Hochhalter, Carrington
Javelin: Amber Hunsaker, Thompson; Miranda Ripplinger, Lisbon
BOYS
Top 5 Team Scores:: New Town, Dickinson Trinity, Carrington, Northern Cass, Rugby
100 Meter Dash: Dawson Kram, Dickinson Trinity; James Hollister, Northern Cass
200 Meter Dash: Blake Hollingsworth, Oakes; James Hollister, Northern Cass
400 Meter Dash: James Hollister, Northern Cass; Blake Hollingsworth, Oakes
800 Meter Run: Ryan Wheeling, New Town; Elliott Stone, Shiloh Christian
1600 Meter Run: Ryan Wheeling, New Town; Elliott Stone, Shiloh Christian
3200 Meter Run: Ryan Wheeling, New Town; Elliott Stone, Shiloh Christian
100 Meter Hurdles: Dylan Boura, Grafton; Connor Wendel, Carrington
300 Meter Hurdles: Dylan Boura, Grafton; Josh Thompson, Grafton
4x100 Meter Relay: Dickinson Trinity; Northern Cass
4x200 Meter Relay: Dickinson Trinity; Killdeer
4x400 Meter Relay: Dickinson Trinity; Northern Cass
4x800 Meter Relay: New Town; Maple Valley-Enderlin
Long Jump: Riley Miller, Carrington; Kellemon Hinton, Ellendale
Triple Jump: Kellemon Hinton, Ellendale; Riley Miller, Carrington
High Jump: Nolan Hovland, Rugby; Payton Granger, Harvey-Wells County
Pole Vault: Jace Kruger, Dickinson Trinity; Jake Peterson, Larimore
Shot Put: Elijah Grady, New Town; Seth Kreil, Hazen
Discus: Elijah Grady, New Town; Brad Heidlebaugh, Rugby
Javelin: Aaron Sletten, Larimore; Spencer Rehovsky, Park River