by Run4Fun2009 » Fri Apr 25, 2014 10:40 pm
SHANLEY INVITE
@ Concordia-Moorhead
Friday, April 25th
GIRLS
Team Scores: 1. Fargo Davies 130, 2. Carrington 113, 3. Fargo Shanley 76, 4. Jamestown 74, 5. GF Red River 69, 6. Fargo North 55.5, 7. Wahpeton 47, 8. GF Central 44, 9. Kindred 41, 10. Fargo South 38, 11. Central Cass 25, 12. Devils Lake 14, 13. Valley City 6, 14. Oak Grove 4, 15. Moorhead (MN) 1.5
100 Meter Dash: 1. Ashley Rone, GFRR 12.58 SQ; 2. Gabby Grommesh, CC 12.68 SQ; 3. Ally Erickson, Kindred 13.12; 4. Madison Barnes, Jamestown 13.19; 5. Katelyn Carlson, FD 13.31; 6. Kylee Voigt, Jamestown 13.36; 7. Julia Johnson, Shanley 13.45; 8. Annika Mogck, FD 13.47
200 Meter Dash: 1. Ashley Rone, GFRR 25.43 SQ; 2. Gabby Grommesh, CC 26.10 SQ; 3. Ally Erickson, Kindred 26.90 SQ; 4. Afure Adah, Shanley 26.90 SQ; 5. Kylee Voigt, Jamestown 27.17; 6. Madison Barnes, Jamestown 27.70; 7. Katelyn Carlson, FD 27.78; 8. Annika Mogck, FD 27.96
400 Meter Dash: 1. Katie Bye, FD 60.71 SQ; 2. Ally Erickson, Kindred 60.71 SQ; 3. Alexis Bachmeier, FN 63.09; 4. Page Anderson, Carrington 63.16; 5. Maddie Erickson, FS 64.76; 6. Meghan Orr, Jamestown 65.10; 7. Alexa Braaten, Kindred 66.72; 8. Julia Vetter, Shanley 67.61
800 Meter Run: 1. Ashley Neumiller, Carrington 2:22.58 SQ; 2. Katie Bye, FD 2:23.69 SQ; 3. Karly Ackley, GFC 2:28.64; 4. Katie Bostrom, FS 2:29.35; 5. Andrea Vetter, Shanley 2:31.16; 6. McKenna Vetter, FD 2:31.17; 7. Anna Astrup, FN 2:33.24; 8. April Berntson, VC 2:36.05
1600 Meter Run: 1. Karly Ackley, GFC 5:20.51 SQ; 2. Ali Matter, FD 5:30.79; 3. Jackie Harmon, FN 5:31.21; 4. McKenna Vetter, FD 5:31.58; 5. Andrea Vetter, Shanley 5:39.60; 6. Rachel Torrey, GFC 5:44.93; 7. Mandy Williamson, GFC 5:45.89; 8. Madison Petrick, FD 5:49.90
3200 Meter Run: 1. Ellen Erie, Shanley 11:54.85 SQ; 2. Alexis Roehl, GFC 11:58.60 SQ; 3. Bridget Henne, FD 12:11.75; 4. Grace Roehl, GFC 12:15.52; 5. Rachel Cox, GFC 12:24.23; 6. Lauren Ostile, FS 12:34.94; 7. Mikaylah Ross, VC 12:41.88; 8. Anna Erickson, FN 12:43.84
100 Meter Hurdles: 1. McKayla Orr, Jamestown 15.86 SQ; 2. Madison Uglem, FN 16.36 SQ; 3. Olivia Hammerschmidt, FN 16.82; 4. Madison Wendel, Carrington 17.10; 5. Kiahna Goodman, FS 17.38; 6. Ariana Storbakken, GFRR 17.49; 7 (tie) Kaia Bell, FD & Maara Nelson, Carrington 17.53
300 Meter Hurdles: 1. McKayla Orr, Jamestown 46.31 SQ; 2. Afure Adah, Shanley 47.31 SQ; 3. Kaia Beil, FD 49.15; 4. Olivia Hammerschmidt, FN 49.32; 5. Alexis Bachmeier, FN 49.56; 6. Tori Ihry, FD 49.66; 7. Maara Nelson, Carrington 49.71; 8. Elizabeth Muralt, FD 50.90
4x100 Meter Relay: 1. GF Red River 51.08 SQ; 2. Fargo Davies 51.21 SQ; 3. Jamestown 51.48 SQ; 4. Shanley 52.42 SQ; 5. Central Cass 52.58 SQ; 6. Kindred 52.66 SQ; 7. Wahpeton 53.77; 8. Carrington 54.03
4x200 Meter Relay: 1. Wahpeton 1:48.85 SQ; 2. Shanley 1:51.05 SQ; 3. Fargo Davies 1:51.48 SQ; 4. Central Cass 1:53.64; 5. Oak Grove 1:54.97; 6. Kindred 1:55.76; 7. Fargo North 1:55.95; 8. Devils Lake 2:00.16
4x400 Meter Relay: 1. GF Red River 4:08.76 SQ; 2. Wahpeton 4:13.38 SQ; 3. Jamestown 4:16.76; 4. Carrington 4:24.02; 5. Fargo South 4:28.59; 6. Fargo Davies 4:29.31; 7. Shanley 4:35.04; 8. GF Central 4:42.06
4x800 Meter Relay: 1. Fargo North 10:07.61 SQ; 2. Fargo South 10:14.75; 3. Carrington 10:35.17; 4. GF Central 10:52.20; 5. Shanley 11:15.80; 6. Kindred 11:42.73
Long Jump: 1. Katelyn Carlson, FD 16' 9.5" SQ; 2. Sierra Hample, Wahpeton 16' 1.5"; 3. Ariana Storbakken, GFRR 15' 7.25"; 4. Taylor Baumler, Shanley 15' 0.25"; 5. Kylee Bergantine, FD 15' 0"; 6. Diamonde O'Connor, FD 14' 11.5"; 7. Rhaeghn Gripentrog, Wahpeton 14' 10"; 8. Maara Nelson, Carrington 14' 9"
Triple Jump: 1. Tessa Heitkamp, Kindred 33' 9"; 2. Kylee Bergantine, FD 33' 0.75"; 3. Ariana Storbakken, GFRR 32' 9.25"; 4. Sierra Hample, Wahpeton 32' 2.5"; 5. Tylee Irwin, Wahpeton 32' 0.5"; 6. Bekah Peterson, VC 31' 8.5"; 7. Diamonde O'Connor, FD 31' 7.5"; 8. Abigail Jarrett, Carrington 31' 3.75"
High Jump: 1. Madison Wendel, Carrington 5' 1" SQ; 2. Tylee Irwin, Wahpeton 4' 11"; 3. Gaby Ries, Shanley 4' 11"; 4 (tie) Kiahna Goodman, FS & Maggie Ries, Shanley 4' 9"; 6. Madison Uglem, FN 4' 9"; 7. Chelsie Schlieve, DL 4' 9"; 8. Kendra Bontje, FN 4' 7"
Pole Vault: 1. Sarah Irmen, FD 9' 5" SQ; 2. Bailee Enlow, GFRR 9' 3" SQ; 3 (tie) Claire Riley, FD & Kiahna Goodman, FS 8' 3"; 5. Camille Beaton, FD 7' 3"; 6 (tie) Hannah Ohm, Shanley; Maggie Swenson, FN; Haley Wolfe, Carrington & Caiden Rheault, Mhd 7' 3"
Shot Put: 1. Kayla Hochhalter, Carrington 41' 6" SQ; 2. Beka Hilgemann, Jamestown 37' 2.5" SQ; 3. Bailey Retzlaff, Carrington 36' 8.5" SQ; 4. Kauri Hochhalter, Carrington 36' 6.5" SQ; 5. Kayla Demarais, FD 34' 11"; 6. Katelyn Klefstad, GFRR 31' 7"; 7. Katie Brandt, DL 31' 5"; 8. Emma Rost, Carrington 31' 4"
Discus: 1. Kayla Hochhalter, Carrington 132' 1" SQ; 2. Bailey Retzlaff, Carrington 116' 1" SQ; 3. Beka Hilgemann, Jamestown 107' 6"; 4. Katherine Roberts, Shanley 106' 3"; 5. Katie Brandt, DL 99' 8"; 6. Katelyn Klefstad, GFRR 97' 9"; 7. Kayla Demarais, FD 96' 11"; 8. Kauri Hochhalter, Carrington 95' 10"
Javelin: 1. Kayla Hochhalter, Carrington 132' 5" SQ; 2. Kauri Hochhalter, Carrington 109' 2"; 3. Taylor Schmeichel, Jamestown 104' 11"; 4. Bailey Retzlaff, Carrington 102' 11"; 5. Beka Hilgemann, Jamestown 98' 10"; 6. Alexa Gathman, DL 97' 8"; 7. Amber Gathman, DL 97' 2"; 8. Sabrina Koch, Shanley 96' 5"
BOYS
Team Scores: 1. Fargo Davies & GF Red River 120, 3. Kindred 73, 4. Jamestown 69.5, 5. Fargo South 64, 6. GF Central 62, 7. Fargo Shanley 61, 8. Fargo North 48.5, 9. Wahpeton 47, 10. Carrington 32, 11. Devils Lake 30, 12. Central Cass 11.5, 13. Valley City 2, 14. Moorhead (MN) 0.5
100 Meter Dash: 1. Bradley Davidson, DL 11.55; 2. Eric Bachmeier, Kindred 11.73; 3. Justin Anders, Kindred 11.73; 4. Brady Carlson, Jamestown 11.78; 5. Austin Reynolds, GFRR 11.86; 6. Augustus Siaway, FS 11.88; 7. Cole Ferguson, Carrington 11.93; 8. Scott Cramer, Kindred 11.95
200 Meter Dash: 1. Nick Scarberry, FD 23.15 SQ; 2. Layne Carlson, Jamestown 23.66; 3. Isaac Erickson, Wahpeton 23.79; 4. Brady Carlson, Jamestown 23.81; 5. Bradley Davidson, DL 23.81; 6. Alex York, FD 24.17; 7. Trace Dallman, Wahpeton 24.25; 8. Ty Brooks, FS 24.32
400 Meter Dash: 1. Isaac Erickson, Wahpeton 50.68 SQ; 2. Jake Ries, Wahpeton 51.55 SQ; 3. Marcus Welk, FD 51.98 SQ; 4. Eric Bachmeier, Kindred 52.36; 5. Layne Carlson, Jamestown 52.78; 6. Sean Olson, DL 53.59; 7. Nick Freitag, Kindred 53.88; 8. Titus Gruanue, FS 53.89
800 Meter Run: 1. Camron Roehl, GFC 1:58.24 SQ; 2. Evan Kottsick, FD 1:58.90 SQ; 3. Seb Startz, Shanley 1:59.92 SQ; 4. Tom Startz, Shanley 2:00.24 SQ; 5. Branden Scheel, FD 2:03.57; 6. Brandon Klave, GFRR 2:05.20; 7. William Moffet, Kindred 2:05.99; 8. Garrett Kadrie, FS 2:06.57
1600 Meter Run: 1. Camron Roehl, GFC 4:19.92 SQ; 2. Branden Scheel, FD 4:25.09 SQ; 3. Seb Startz, Shanley 4:25.59 SQ; 4. Tom Startz, Shanley 4:35.80; 5. Muhend Abaker, FS 4:41.71; 6. Brandon Klave, GFRR 4:42.41; 7. Jacob Henne, FD 4:44.14; 8. Sean Ahlness, FS 4:45.83
3200 Meter Run: 1. Ty Boucher, GFRR 10:30.56; 2. Menkeh Mendin, FS 10:49.74; 3. Colton Smith, FD 10:54.81; 4. Matt Bauske, FD 10:57.60; 5. Ben Hutchinson, GFRR 11:10.88; 6. Zach Relling, GFRR 11:12.21; 7. Isaac Brye, FD 11:13.53; 8. Shay Dorward, GFC 11:15.40
110 Meter Hurdles: 1. Brady Huffman, FN 15.54 SQ; 2. Ryan Enerson, GFRR 15.69 SQ; 3. Taylor Orr, Jamestown 15.90 SQ; 4. Connor Wendel, Carrington 16.58; 5. Willy Underdahl, FN 16.63; 6. Michael Footit, FN 16.98; 7. Matt Valenti, FD 17.52; 8. Josh Pierce, GFRR 17.67
300 Meter Hurdles: 1. Brady Huffman, FN 40.47 SQ; 2. Ryan Enerson, GFRR 40.77 SQ; 3. Connor Wendel, Carrington 41.21 SQ; 4. Jake Ries, Wahpeton 41.43 SQ; 5. Ben Hanson, Jamestown 42.53; 6. Taylor Orr, Jamestown 42.59; 7. Willy Underdahl, FN 42.71; 8. Matt Valenti, FD 43.49
4x100 Meter Relay: 1. Kindred 45.12 SQ; 2. Jamestown 45.35 SQ; 3. Fargo South 45.75; 4. Shanley 46.28; 5. Fargo North 46.31; 6. GF Red River 46.61; 7. Valley City 47.73; 8. GF Central 48.55
4x200 Meter Relay: 1. Wahpeton 1:34.60; 2. GF Red River 1:35.04; 3. Devils Lake 1:35.07; 4. Kindred 1:35.15 SQ; 5. Jamestown 1:35.87; 6. Fargo Davies 1:37.20; 7. Fargo South 1:37.40; 8. Fargo North 1:38.43
4x400 Meter Relay: 1. Fargo Davies 3:30.94 SQ; 2. Kindred 3:31.54 SQ; 3. Wahpeton 3:35.12; 4. Shanley 3:35.17; 5. Fargo North 3:37.39; 6. Fargo South 3:40.12; 7. GF Red River 3:42.078; 8. GF Central 3:44.13
4x800 Meter Relay: 1. Kindred 8:35.33; 2. GF Central 9:06.38; 3. Fargo Davies 9:06.88; 4. Shanley 9:17.73; 5. Fargo North 9:25.31; 6. GF Red River 9:26.66; 7. Jamestown 9:41.43; 8. Devils Lake 10:18.02
Long Jump: 1. Scott Cramer, Kindred 20' 8.25"; 2. Riley Miller, Carrington 20' 5.75"; 3. Augustus Siaway, FS 20' 2.5"; 4. Bilal Suleiman, GFC 19' 9"; 5. Morris Kromah, FS 19' 8"; 6. Danny Stasch, Shanley 18' 11.75"; 7. Tre Fort, Shanley 18' 10'; 8. Connor Fuglseth, FN 18' 9"
Triple Jump: 1. Danny Bruckbauer, Shanley 42' 7.5" SQ; 2. Riley Miller, Carrington 41' 3"; 3. Noah Knutson, CC 40' 8"; 4. Jake Mussman, GFC 40' 2.5"; 5. Danny Stasch, Shanley 38' 11.75"; 6. Bilal Suleiman, GFC 38' 6.5"; 7. Connor Fuglseth, FN 37' 11.25"; 8. Matt Valenti, FD 37' 11"
High Jump: 1. Ryan Enerson, GFRR 6' 2" SQ; 2. Al Bates, FD 6' 2" SQ; 3. Jake Mussman, GFC 6' 0"; 4. Tre Fort, Shanley 5' 10"; 5. Jacob Dooley, CC 5' 8"; 6. Tresor Sumbwa, FS 5' 8"; 7 (tie) Noah Wanzek, Jamestown & Dillon Haines, CC 5' 6"
Pole Vault: 1. Cole Kringstad, GFRR 13' 0" SQ; 2. Marcus Welk, FD 12' 6" SQ; 3. Jason Klug, FS 12' 0"; 4. Corey Rohloff, GFRR 11' 6"; 5. Thomas Devine, GFC 11' 0"; 6. Connor Wendel, Carrington 10' 6"; 7. Connor Fuglseth, FN 10' 6"; 8 (tie) Ben Stein, Mhd & Hayden Martineau, FN 10' 0"
Shot Put: 1. Joe Mehrer, FS 46' 9"; 2. Logan Anderson, Jamestown 45' 7"; 3. Carter Buelow, GFRR 45' 5"; 4. Terence Adams, GFC 44' 10"; 5. Chris Ennen, FD 44' 6"; 6. Tyler Trefethren, FS 42' 11"; 7. Russell Dukes, GFRR 42' 6"; 8. Randall Kenninger, FN 42' 5"
Discus: 1. Alec Sampson, GFRR 142' 11"; 2. Chris Ennen, FD 142' 6"; 3. Logan Anderson, Jamestown 140' 10"; 4. Kellen Feeney, FD 139' 2"; 5. Charlie Plankers, Kindred 139' 0"; 6. Terence Adams, GFC 137' 5"; 7. Jake Olson, GFRR 124' 11"; 8. Joe Mehrer, FS 124' 10"
Javelin: 1. Kellen Feeney, FD 169' 10" SQ; 2. Cole Ternes, GFRR 161' 3" SQ; 3. Austin Erickson, DL 157' 3"; 4. Ross Monson, Jamestown 153' 6"; 5. Derek Murph, GFRR 149' 4"; 6. Jake Robson, GFRR 148' 1"; 7. Charlie Plankers, Kindred 147' 10"; 8. Zach Kellen, FS 146' 10"