by Run4Fun2009 » Mon May 05, 2014 10:51 pm
FARGO ROTARY
@ Fargo South
Monday, May 5th
GIRLS
Team Scores: 1. Mandan 98, 2. West Fargo 96, 3. GF Red River 83, 4. Fargo Daavies 79, 5. Minot 64, 6. Shanley 61, 7. Fargo South 53, 8. Fargo North 52, 9. Hillsboro-Central Valley & Wahpeton 41, 11. Lisbon 39, 12. GF Central 34.
100 Meter Dash: 1. Ashley Rone, GFRR 12.83 SQ; 2. Kayla Helbling, Mandan 13.08; 3. Kacy Smith, Lisbon 13.09; 4. Afure Adah, Shanley 13.12; 5. Carolyn Pifer, South 13.20; 6. Teris Ervin, Minot 13.28; 7. Alison Froelich, Mandan 13.39; 8. Gift Ben-Bernard, WF 13.40
200 Meter Dash: 1. Ashley Rone, GFRR 25.48 SQ; 2. Kayla Helbling, Mandan 27.04; 3. Carolyn Pifer, South 27.17; 4. Chelsea Peterson, Mandan 27.27; 5. Kacy Smith, Lisbon 27.36; 6. Kylie Alexander, Minot 27.50; 7. Alison Froelich, Mandan 27.53; 8. Maria Slette, Davies 27.79
400 Meter Dash: 1. Ashley Rone, GFRR 57.35 SQ; 2. Rachel Dryburgh, HCV 59.58 SQ; 3. Tylee Irwin, Wahpeton 60.97 SQ; 4. Alexis Bachmeier, North 61.20 SQ; 5. Madison Urlaub, WF 61.36 SQ; 6. Gracie Wright, HCV 62.43; 7. Jasmyn Williams, Mandan 64.60; 8. Jessica Mastel, Wahpeton 64.83
800 Meter Run: 1. Annika Rotvold, HCV 2:19.71 SQ; 2. Katie Bye, Davies 2:21.22 SQ; 3. Jackie Harmon, North 2:21.32 SQ; 4. Jacey Wilson, Mandan 2:22.62 SQ; 5. Katie Bostrom, 2:24.94 SQ; 6. Emily Nelson, Lisbon 2:27.56; 7. Emma Sailer, South 2:31.48; 8. Heidi Moore, South 2:32.44
1600 Meter Run: 1. Ellen Erie, Shanley 5:16.79 SQ; 2. Jennifer Dufner, WF 5:26.14 SQ; 3. Andrea Vetter, Shanley 5:27.31 SQ; 4. McKenna Vetter, Davies 5:27.69 SQ; 5. Lauren Ostlie, South 5:37.93; 6. Bridget Henne, Davies 5:38.02; 7. Gretchen Schreiner, GFRR 5:39.21; 8. Shelby Weber, WF 5:39.25
3200 Meter Run: 1. Karly Ackley, GFC 11:34.72 SQ; 2. Adilene Benitez, Mandan 11:40.04 SQ; 3. Bridget Henne, Davies 11:59.56 SQ; 4. Rachel Torrey, GFC 12:04.55 SQ; 5. Rachel Cox, GFC 12:07.61; 6. Alicia Swenson, North 12:13.91; 7. Emily Nelson, Minot 12:18.13; 8. Sadie LoneBear, Minot 12:20.45
100 Meter Hurdles: 1. Chelsea Peterson, Mandan 15.58 SQ; 2. Kennedi Sand, WF 15.98 SQ; 3. Madison Uglem, North 16.15 SQ; 4. Kaia Bell, Davies 16.18 SQ; 5. Olivia Hammerschmidt, North 16.24 SQ; 6. Kaytlyn Bowers, Mandan 16.30 SQ; 7. Kiahna Goodman, South 16.32 SQ; 8. Kylie Alexander, MInot 16.65 SQ
300 Meter Hurdles: 1. Rachel Dryburgh, HCV 45.64 SQ; 2. Chelsea Peterson, Mandan 46.09 SQ; 3. Sophie Bengson, Minot 48.43 SQ; 4. Kaia Bell, Davies 48.72 SQ; 5. Alexis Bachmeier, North 48.86; 6. Olivia Hammerschmidt, North 49.14; 7. Tori Ihry, Davies 50.40; 8. Hannah Schreiner, GFRR 50.91
4x100 Meter Relay: 1. Mandan 50.77 SQ; 2. Fargo Davies 51.05 SQ; 3. Minot 51.99 SQ; 4. Shanley 52.11 SQ; 5. Fargo North 52.15 SQ; 6. West Fargo 52.27 SQ; 7. Wahpeton 52.56 SQ; 8. Fargo South 52.61 SQ
4x200 Meter Relay: 1. GF Red River 1:47.55 SQ; 2. Mandan 1:47.76 SQ; 3. Fargo Davies 1:50.82 SQ; 4. West Fargo 1:53.41; 5. Wahpeton 1:53.53; 6. Shanley 1:53.84; 7. GF Central 1:55.99; 8. Minot 1:57.40
4x400 Meter Relay: 1. Shanley 4:12.97 SQ; 2. Fargo Davies 4:14.47 SQ; 3. Fargo South 4:14.76 SQ; 4. Mandan 4:16.63; 5. Wahpeton 4:19.04; 6. Fargo North 4:21.24; 7. GF Red River 4:30.71; 8. West Fargo 4:32.27
4x800 Meter Relay: 1. Hillsboro-Central Valley 9:56.28 SQ; 2. Mandan 9:59.91 SQ; 3. West Fargo 10:00.89 SQ; 4. GF Central 10:06.52 SQ; 5. Minot 10:42.47; 6. Shanley 10:57.38; 7. Lisbon 11:03.55; 8. GF Red River 11:09.64
Long Jump: 1. Sierra Hample, Wahpeton 16' 9.75" SQ; 2. Kiahna Goodman, South 16' 9.5" SQ; 3. Katelyn Carlson, Davies 16' 4.5"; 4. Kylee Bergantine, Davies 15' 11.5"; 5. Emma Schalow, South 15' 11.25"; 6. Mykin Gunning, WF 15' 7.25"; 7. Mattie Olson, Lisbon 15' 4.75"; 8. Ariana Storbakken, GFRR 15' 3.5"
Triple Jump: 1. Kya Glenn, GFRR 35' 6" SQ; 2. Tylee Irwin, Wahpeton 33' 10"; 3. Mattie Olson, Lisbon 33' 10"; 4. Jacee French, WF 33' 9"; 5. Shelby Gustafson, WF 33' 8"; 6. Sabrina Koch, Shanley 33' 8"; 7. Sophie Bengson, Minot 33' 7"; 8. Kylee Bergantine, Davies 33' 6"
High Jump: 1. Hannah Arason, GFRR 5' 5" SQ; 2. Kendra Bontje, North 5' 1" SQ; 3. Gabrielle Ries, Shanley 5' 1" SQ; 4. Izzy Waite, WF 4' 11"; 5. Tylee Irwin, Wahpeton 4' 11"; 6. Jacee French, WF 4' 11"; 7. Kiahna Goodman, South 4' 11"; 8. Payton Mark, Davies 4' 11"
Pole Vault: 1. Sara Wiederholt, WF 9' 3" SQ; 2. Grace Finney, GFC 9' 3" SQ; 3. Emma Schalow, South 9' 3" SQ; 4 (tie) Bailee Enlow, GFRR; Sarah Irmen, Davies & Claire Riley, Davies 8' 9"; 7. Lizzie Brown, Wahpeton 8' 3"; 8. Payton Ercink, Lisbon 8' 3"
Shot Put: 1. Keely Walker, WF 39' 5" SQ; 2. Else Nelson, Minot 36' 10" SQ; 3. Kendra Johnson, North 34' 9"; 4. Makayla Froelich, Lisbon 34' 0"; 5. Katherine Roberts, Shanley 33' 5"; 6. Mackenzie Gleason, Minot 33' 5"; 7. Lexi Stein, WF 33' 1"; 8. Aliison Rabe, Minot 32' 10"
Discus: 1. Keely Walker, WF 125' 4" SQ; 2. Mackenzie Gleason, Minot 120' 7" SQ; 3. Jessica Drady, Minot 113' 6"; 4. Katherine Roberts, Shanley 110' 4"; 5. Melora Haagenson, Minot 107' 11"; 6. Courtney Caspers, South 103' 6"; 7. Miranda Ripplinger, Lisbon 101' 7"; 8. Kayla Demarais, Davies 96' 11"
Javelin: 1. Hannah Arason, GFRR 123' 11" SQ; 2. Miranda Ripplinger, Lisbon 123' 7" SQ; 3. Chelsea Peterson, Mandan 112' 4" SQ; 4. Jessica Drady, Minot 108' 3"; 5. Kennedi Sand, WF 107' 8"; 6. Bailey Hoffner, WF 106' 9"; 7. Ellie Strand, GFRR 105' 0"; 8. Sabrina Koch, Shanley 101' 2"
BOYS
Team Scores: 1. Fargo Davies 172, 2. West Fargo 130, 3. GF Red River 107.5, 4. Fargo South 105.5, 5. Fargo North 51.5, 6. GF Central & Shanley 51, 8. Lisbon 37.5, 9. Wahpeton 34.
100 Meter Dash: 1. Nick Scarberry, Davies 11.43 SQ; 2. Alek Groth, Davies 11.53; 3. Austin Reynolds, GFRR 11.56; 4. Jenner Manske, Lisbon 11.74; 5. Augustus Siaway, South 11.89; 6. Tanner McKinnon, WF 11.92; 7. Lucas Sabol, GFRR 11.93; 8. Ndimubandi Raphael, WF 12.03
200 Meter Dash: 1. Nick Scarberry, Davies 22.37 SQ; 2. Alek Groth, Davies 23.08 SQ; 3. Jordan Hjelseth, Davies 23.56; 4. Augustus Siaway, South 23.62; 5. Mike Kromah, South 23.71; 6. Alex York, Davies 23.85; 7. Trace Dallman, Wahpeton 24.12; 8. Ndimubandi Raphael, WF 24.27
400 Meter Dash: 1. Marcus Welk, Davies 49.73 SQ Meet Record; 2. Isaac Erickson, Wahpeton 49.98 SQ; 3. Titus Gruanue, South 52.90; 4. Kassim Nsibirwa, GFRR 53.41; 5. Yarkerseh Korlor, South 54.04; 6. Alphonso Gowah, South 54.04; 7. Jordan Hjelseth, Davies 54.24; 8. Trace Dallman, Wahpeton 55.02
800 Meter Run: 1. Seb Startz, Shanley 1:56.77 SQ; 2. Camron Roehl, GFC 1:57.23 SQ; 3. Ross Pergande, WF 2:05.20; 4. Chris Caraballo, GFC 2:06.05; 5. Muhend Abaker, South 2:06.11; 6. Garret Kadrie, South 2:08.12; 7. Brandon Klave, GFRR 2:10.20; 8. Isaiha Fletcher, South 2:11.61
1600 Meter Run: 1. Muhend Abaker, South 4:34.80 SQ; 2. Brandon Klave, GFRR 4:35.04 SQ; 3. Griffin Sauvageau, WF 4:43.25; 4. Jacob Henne, Davies 4:43.25; 5. Thomas Horgeshimer, Lisbon 4:43.38; 6. David Hettich, GFC 4:47.79; 7. Menkeh Mendin, South 4:49.23; 8. Mason Lantz, Shanley 4:51.35
3200 Meter Run: 1. Parker Rosenau, WF 10:03.03 SQ; 2. Tom Startz, Shanley 10:03.07 SQ; 3. Hunter Lucas, Davies 10:15.44; 4. Vlod Collins, GFRR 10:27.39; 5. Ty Boucher, GFRR 10:30.29; 6. Kody Coles, WF 10:30.49; 7. David Hettich, GFC 10:39.88; 8. Julian Cavanaugh, GFC 10:44.07
110 Meter Hurdles: 1. Daniel Asa, WF 15.19 SQ; 2. Brady Huffman, North 15.21 SQ; 3. Ryan Enerson, GFRR 15.32 SQ; 4. Willy Underdahl, North 16.29; 5. Josh Pierce, GFRR 17.03; 6. Matt Valenti, Davies 17.05; 7. Michael Footitt, North 17.43; 8. Daylon Melby, Davies 17.65
300 Meter Hurdles: 1. Brady Huffman, North 39.35 SQ Meet Record; 2. Daniel Asa, WF 39.35 SQ; 3. Ryan Enerson, GFRR 40.77 SQ; 4. Jake Ries, Wahpeton 41.69 SQ; 5. Willy Underdahl, North 42.35; 6. Matt Valenti, Davies 42.66; 7. Josh Pierce, GFRR 43.24; 8. Mike Kromah, South 44.42
4x100 Meter Relay: 1. Fargo Davies 44.45 SQ; 2. Fargo North 45.29 SQ; 3. Lisbon 45.44 SQ; 4. West Fargo 45.76; 5. Shanley 46.10; 6. GF Red River 46.73; 7. GF Central 50.52
4x200 Meter Relay: 1. Fargo Davies 1:30.61 SQ Meet Record; 2. Wahpeton 1:33.36 SQ; 3. Fargo North 1:34.32; 4. GF Red River 1:34.99; 5. West Fargo 1:36.08; 6. Fargo South 1:37.14; 7. Lisbon 1:39.78; 8. GF Central 1:41.24
4x400 Meter Relay: 1. Wahpeton 3:31.48 SQ; 2. Fargo Davies 3:33.03 SQ; 3. GF Red River 3:34.44; 4. Fargo North 3:34.98; 5. Fargo South 3:35.93; 6. West Fargo 3:38.53; 7. GF Central 3:50.06; 8. Shanley 3:52.66
4x800 Meter Relay: 1. Fargo Davies 8:42.20; 2. Fargo South 8:42.53; 3. GF Central 8:49.9; 4. GF Red River 8:54.99; 5. West Fargo 9:02.32; 6. Shanley 9:04.29; 7. Fargo North 9:15.70; 8. Lisbon 9:39.94
Long Jump: 1. Jenner Manske, Lisbon 21' 6.5" SQ; 2. Daniel Asa, WF 21' 5.25" SQ; 3. Tre Fort, Shanley 20' 10" SQ; 4. Austin Reynolds, GFRR 20' 4.75"; 5. Jake Mussman, GFC 19' 7.5"; 6. Tanner McKinnon, WF 19' 3.25'; 7. Danny Stasch, Shanley 19' 2"; 8. Alex York, Davies 19' 1.5"
Triple Jump: 1. Jake Mussman, GFC 41' 3"; 2. Danny Stasch, Shanley 39' 10"; 3. Morris Kromah, South 39' 6"; 4. Braeden Hanson, GFRR 38' 9"; 5. Mitchell Vetter, Davies 37' 9"; 6. Matt Keller, WF 37' 7"; 7. Zach Larson, WF 37' 7"; 8. Charles Pflipsen, South 37' 6"
High Jump: 1. Al Bates, Davies 6' 2" SQ; 2. Ryan Enerson, GFRR 6' 0"; 3. Tre Fort, Shanley 6' 0"; 4. Brandon Johnson, WF 5' 10"; 5. Tyler Walsvik, WF 5' 8"; 6. Charles Pflipsen, South 5' 6"; 7. Tresor Subwa, South 5' 6"; 8. Robert Sickels, South 5' 4"
Pole Vault: 1. Marcus Welk, Davies 13' 0" SQ; 2. Austin Pithey, Lisbon 13' 0" SQ; 3 (tie) Jason Klug, South & Corey Rohloff, GFRR 12' 0"; 5. Andrew Fischer, WF 11' 0"; 6. Thomas Devine, GFC 11' 0"; 7 (tie) Dalton Rotenberger, Lisbon & Connor Fuglseth, North 10' 6"
Shot Put: 1. Alex Talley, WF 50' 9" SQ; 2. Joe Mehrer, South 47' 0"; 3. Drew Fahrman, South 46' 11"; 4. Hunter Hansen, South 45' 5"; 5. Carter Buelow, GFRR 45' 4"; 6. Brendan Walker, WF 45' 2"; 7. Aaron Bubach, Shanley 43' 5"; 8. Chris Ennen, Davies 32' 4"
Discus: 1. Kellen Feeney, Davies 145' 3"; 2. Brendan Walker, WF 141' 6"; 3. Chris Ennen, Davies 137' 11"; 4. Joe Mehrer, South 137' 4"; 5. Terence Adams, GFC 136' 6"; 6. Devin Brogden, WF 133' 6"; 7. Alex Talley, WF 127' 3"; 8. Gunnar Kollman, Davies 125' 7"
Javelin: 1. Kellen Feeney, Davies 171' 5" SQ; 2. Abdi Sufi, WF 163' 8" SQ; 3. Branden Scheel, Davies 157' 11"; 4. Jake Robson, GFRR 156' 1"; 5. Derek Murph, GFRR 151' 10"; 6. Anthony Heise, WF 150' 1"; 7. Lucas Nuelle, GFRR 145' 0"; 8. Jason Klug, South 144' 4"